Archiwum autora: adminszkola1

WYCIECZKA KL. VI i VII DO JURY KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKIEJ

Uczniowie klasy VI i VII w czwartek 7 października, mieli okazję poznać Ojcowski Park Narodowy. Wyruszyliśmy z Trybsza o godzinie 6:40 w kierunku Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Pierwszym punktem naszej wędrówki było  zwiedzanie Groty Łokietka – największej spośród wszystkich znanych na terenie Parku jaskiń. Jej długość wynosi 320 m, składa się  z kilku korytarzy i dwóch dużych sal: Rycerskiej i Sypialni. Kolejny punkt to  Zamek Pieskowa Skała, który powstał w czasach Kazimierza Wielkiego jako gotycka strażnica, później rozbudowany stał się typową renesansową siedzibą magnacką. Nieco poniżej zamku zobaczyliśmy najbardziej charakterystyczną skałę na terenie całej Jury – Maczugę Herkulesa. Po całym dniu pełnym wrażeń, podziwiania jesiennych krajobrazów udaliśmy się na pyszny domowy obiad. Pełni radości ze wspólnie spędzonego dnia, wyruszyliśmy się w drogę powrotną.

« z 4 »

 

Żywa lekcja historii

We wtorek, 5 października, odbyła się niecodzienna lekcja historii „Od Mieszka I do Bolesława Krzywoustego”. Przeprowadzili ją, ubrani w stroje z epoki, panowie z Agencji Widowisk Historycznych „Arkona”. W zajęciach uczestniczyli chętni uczniowie z klas 0 – 8. Mogli zobaczyć walkę Hodona z Mieszkiem I pod Cedynią, wygnanie Zbigniewa przez Bolesława Krzywoustego. Dla starszych była to doskonała okazja do powtórki, a dla młodszych zachęta do zgłębiania historii.

Julia Miśkowicz

« z 4 »

Patria Nostra – kolejny raz

Jak co roku, uczniowie naszej szkoły ma możliwość wzięcia udziału w konkursie Patria Nostra.
Konkursy historyczne Patria Nostra adresowane są młodzieży z Mazowsza, Małopolski, Wielkopolski oraz do młodzieży polskiej i polonijnej na całym świecie. Celem konkursów jest propagowanie wiedzy o historii Polski, krzewienie patriotyzmu, etyki chrześcijańskiej, budowa poczucia wspólnoty wśród młodych Polaków. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu krótkiego filmu lub animacji dotyczącej ważnego wydarzenia z historii Polski.

Konkurs rozpoczął się jeszcze w czerwcu poprzedniego roku szkolnego, dlatego prace nad filmikiem trwały podczas wakacji. Drużynę stanowiły dziewczęta z klasy 8 – Anna Budziszowska, Julita Dzięciołowska i Patrycja Mąka.

Uroczysta, finałowa gala odbyła się 03 października w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Retransmisję można obejrzeć tu:

https://fb.watch/8xe_2Jiqc6/

Naszą drużynę reprezentowała Julita z mamą, panią Anną Dzięciołowską, której serdecznie za to dziękujemy.

Julia Miśkowicz

 

Wybory do SU

Protokół z wyborów Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej im. Świętej Elżbiety Węgierskiej w Trybszu

Wybory Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego w Szkole Podstawowej im. Świętej Elżbiety Węgierskiej w Trybszu odbyły się dnia 29.09.2021r. Do wyborów zgłosiło się 6 kandydatów: Julita Dzięciołowska (kl.8), Sebastian Rabiański (kl.7), Adrian Szlachtowski (kl.7), Karol  Gronka (kl.6), Paulina Moś (kl.5), Rafał Bizub (kl.4).

W wyborach wzięło udział 65 osób, oddano 111 głosów – wszystkie głosy były ważne.

Oto pełna lista kandydatów oraz liczba zebranych głosów:

  1. Karol Gronka – 32 głosy
  2. Julita Dzięciołowska – 18 głosów
  3. Paulina Moś – 19 głosów
  4. Sebastian Rabiański – 13 głosów
  5. Adrian Szlachtowski – 14 głosów      
  6. Rafał Bizub – 15 głosów

Z dniem 29.09.2021r. powołany został Samorząd Uczniowski na rok szkolny 2021/2022 w składzie:

Przewodniczący: KAROL GRONKA

Zastępca:              PAULINA MOŚ

Sekretarz:             RAFAŁ BIZUB

Skarbnik:              JULITA DZIĘCIOŁOWSKA

Zebrania Samorządu Szkolnego będą odbywały się w środy o godz. 11.20 w sali matematyczno – przyrodniczej.

Opiekun SU – Bożena Niemiec

Z Trybsza do Łapsz Niżnych i na Grandeus – wycieczka klas I – III

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania kościoła w Łapszach Niżnych, Sypańca oraz multimedialnego Muzeum Przyrodniczego znajdującego się w Domu Ludowym.  Następnie udaliśmy się pieszo ścieżką rowerową na Dursztyn. Po drodze podziwialiśmy pasące się daniele. Z Dursztyna udaliśmy się na Grandeus – cel naszej wycieczki.  Na  samym szczycie stoi wielki maszt telekomunikacyjny, a pod drzewem kapliczka. Jest tam również miejsce na odpoczynek: stoliczki, zadaszenie i piękne widokiJ. Z Grandeusa zeszliśmy malowniczą trasą wprost do Trybsza. Całą drogę z Łapsz Niżnych do Trybsza  pogoda nam dopisywała, humory też.  Zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły.

« z 6 »

Z TRYBSZA do ŁAPSZ NIŻNYCH i NA ŻAR – WYCIECZKA KL IV – VIII

Zwiedzanie kościoła w Łapszach Niznych i modlitwa za wstawiennictwem bł. ks. J. Stanka były początkiem wycieczki uczniów kl. I-VIII szkoły Podstawowej w Trybszu. Potem uczniowskie drogi rozdzieliły się i kl. IV- VIII zwiedzały Muzeum Przyrodnicze i Muzeum Parafialne Sypaniec znajdujące się tuż obok łapszańskiego kościoła, by potem wyruszyć w góry – dosłownie wprost z Łapsz Niżnych na najwyższy szczyt Pienin Spiskich – Żar. Zdobycie tej góry było jednym z celów wycieczki, choć dalej zejście w kierunku Dursztyna było chyba większym wyczynem, bo czerwony szlak tam wiodący jest wyjątkowo stromy, ale dzielni Trybszanie znakomicie radzili sobie z pokonywaniem terenowych przeszkód. Sił i dobrego humoru dodawało październikowe słońce. Stajnie Jurgowskie i Dursztyn to kolejne punkty na trasie wyprawy. Z dala towarzyszył nam widok Grandeusa. Potem droga do domu przez Dursztynek, Lemierzyska i przejście Pod Wierbówką wprost na główną drogę do domu. Jesienna wycieczka była pełna wrażeń, dawały o sobie znać nie tylko bolące nogi i zmęczenie, ale piękne widoki wokół zaskakiwały co chwila. Widzieliśmy i Trzy Korony, panoramę Tatr i Gorce, a z dala ukazywała się Babia Góra. Złożyło się tak iż patronem tego dnia 4 października, był św. Franciszek – patron przyrodników i ekologów, nie było lepszej okazji by taki dzień przeżyć tak blisko przyrody. Wizyta w Muzeum Przyrodniczym, które jest Multimedialną Ekspozycją Przyrodniczą pokazało jak ciekawy jest świat natury, a możliwość oglądania rodzimej wsi Trybsza z lotu ptaka dzięki wirtualnej rzeczywistości, było perełką tej wizyty. Najwięcej wrażeń daje jednak samo obcowanie z naturą: widoki, zapachy, jesienne kolory i ciepło słońca są bezcenne. Cieszymy się z pięknej pogody podczas wycieczki, za co dziękować trzeba Bogu i mamy nadzieję, że pomimo obolałych nóg (przeszliśmy ok. 15 km i zrobiliśmy ok. 20 tys. kroków!) taka wyprawa będzie pięknym wspomnieniem i zachętą do poznawania tego świata, który jest tak blisko nas.

B. Kowalczyk

« z 5 »

Leśna wyprawa

Korzystając ze słonecznej pogody, przedszkolaki z oddziału „0” wybrały się na wycieczkę do lasu. Głównym celem wyprawy było przybliżenie dzieciom środowiska przyrodniczego. Dzieci  poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Poznały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, mchy i runo leśne. Słuchały odgłosów lasu, a do kącików przyrodniczych zbierały „skarby”, które pani Jesień zostawiła w lesie. Dzieci nauczyły się prawidłowego zachowania w lesie. Zrozumiały znaczenie lasu dla ludzi i zwierząt. Doświadczyły, że las to źródło świeżego powietrza. Wycieczka do lasu wzbogaciła wiedzę przedszkolaków oraz miała walory zdrowotne. Dzieci spędziły miło czas na świeżym powietrzu w otoczeniu pięknej, malowniczej przyrody.

« z 4 »

Pola Nadziei 2021

W niedzielę 3 października przy kościele w Trybszu po Mszach świętych wolontariusze – uczniowie klasy 7 i 8 rozprowadzali cebulki żonkili w ramach akcji „Pola Nadziei”. Zebrane przy tej okazji datki zostaną w całości przekazane Fundacji im. A. Worwy w Nowym Targu. Mottem akcji w tym roku uczyniliśmy słowa bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego: „Z drobiazgów życiowych wykonanych wielkim sercem powstaje wielkość człowieka”. Osoby, który wzięły udział w akcji, otrzymywały jako skromny dowód podziękowania „cegiełkę” z tym właśnie cytatem.

W imieniu podopiecznych Fundacji składamy serdeczne podziękowania za złożone datki i wsparcie naszej akcji. Jesteśmy wdzięczni za każdy dar serca. Bardzo dziękujemy także wolontariuszom za zaangażowanie i odpowiedzialne podejście do zadania.

« z 2 »

Jestem małym przyjacielem przyrody

W tym roku szkolnym przedszkolaki biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym ” Jestem małym przyjacielem przyrody”. Głównym założeniem projektu jest rozwijanie zainteresowań przyrodniczych dzieci, kształtowanie właściwych postaw proekologicznych, wzbogacanie ogólnej wiedzy o świecie. Projekt jest zgodny z zadaniami określonymi w Podstawie Programowej wychowania przedszkolnego, a także wpisuje się w podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022.

Naszym pierwszym zadaniem było wykonanie Kodeksu małego przyjaciela przyrody. Przedszkolaki próbowały samodzielnie nazwać działania, które pozwalają nam chronić przyrodę oraz te które wpływają na nią negatywnie. Na koniec dzieci podpisały kodeks odbiciem swojej dłoni.
« z 3 »

Wycieczka do lasu

W ostatnią środę września klasa 3 realizowała edukację przyrodniczą w terenie. Podczas wycieczki do lasu mogła poznać wszystkimi zmysłami ten ekosystem, a głównie jego budowę warstwową. Uczniowie uczyli się rozpoznawać rośliny i zwierzęta żyjące w poszczególnych piętrach lasu. Znalazła się też okazja do uzmysłowienia dzieciom, że nie należy zbierać grzybów i jagód niebezpiecznych dla zdrowia i życia, a także takich, których nie znamy albo objętych  ochroną. Dzieci fantastycznie odebrały takie obcowanie z przyrodą, a najczęściej pojawiało się pytanie „Kiedy nastepny raz?”

« z 2 »