Miesięczne archiwum: Marzec 2017

I Dzień Wiosny

Zgodnie z tradycją 21 marca powitaliśmy wiosnę. Wszyscy uczniowie i nauczyciele byli przyodziani w ubrania, które miały kolor zielony lub żółty. Dzięki temu na dolnym korytarzu, gdzie miała miejsce uroczystość zrobiło się rzeczywiście wiosennie. Z okazji nadejścia tej pięknej pory roku młodsi uczniowie przygotowali wiersze o wiośnie.

Wiosna to pora roku, która daje nadzieję, kiedy przyroda budzi się do życia. Dlatego też na ten dzień zaplanowaliśmy Dzień Wolontariusza w szkole. O wolontariacie trochę już wiemy, ale ciągle chcemy poszerzać naszą wiedzę. Tym razem zastanawialiśmy się nad tym, jakimi cechami powinien charakteryzować się wolontariusz. Uczniowie klas IV-VI pięknie recytowali wiersze o potrzebie bycia dobrym, miłosiernym czy empatycznym. Refleksji nad istotą wolontariatu  i pomocy innym służyło  również przedstawienie „Żonkilek” w nawiązaniu do akcji „Pola Nadziei”, która rokrocznie prowadzimy w naszej szkole we współpracy z Fundacją im. Adama Worwy. W tym dniu wszyscy uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym na projekt koszulki wolontariusza. Uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariatu zrobili galaretki, z których dochód był przeznaczony dla sióstr elżbietanek w Ziemi Świętej. galeria

„Wieczór Jasia i Małgosi”

Klasa V realizowała przez kilka tygodni program profilaktyczny o nazwie „PROGRAM DOMOWYCH DETEKTYWÓW” „Jaś i Małgosia na tropie”. Program obejmuje działania profilaktyczne przeznaczone dla dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej oraz ich rodziców. Głównym jego celem jest opóźnienie inicjacji alkoholowej młodych ludzi. Uczniowie utworzyli wraz z rodzicami Domowe Drużyny i wspólnie rozwiązywali zadania zamieszczone w czterech zeszytach. Każdy z zeszytów zawierał jedną, dowcipną historyjkę (komiks) i zadania, które uczniowie rozwiązywali w domu razem z rodzicami. Bohaterami była para młodych detektywów: Jaś i Małgosia, którzy dawali cenne  wskazówki dotyczące negatywnych konsekwencji picia alkoholu przez dzieci i młodzież, wskazywali powody, dla których młodzi ludzie piją alkohol, ostrzegali przed wpływami środków masowego przekazu na kształtowanie się przekonań na temat alkoholu, podawali przykłady presji rówieśniczej i sposoby radzenia sobie z presją. Program został pomyślany tak, aby był zabawny i zajmujący zarówno dzieci,  rodziców, jak i wychowawców.

W trakcie realizacji Programu uczniowie przygotowywali się do „Wieczoru Jasia i Małgosi”, na który zostali zaproszeni rodzice uczniów klasy piątej. Spotkanie miało miejsce 14 marca, a rozpoczął je krótki fragment z „Małego Księcia”, który w swojej wymowie przestrzega przed błędem życiowego wyboru jednego z mieszkańców planety. Uczniowie przedstawili przygotowane przez siebie prezentacje np. na temat wpływu alkoholu na organizm człowieka, wyniki ankiety nt. Jakie kary powinny grozić osobom wsiadającym za kierownicę pod wpływem alkoholu? itp. Rodzice wraz z dziećmi rozwiązywali zadania Tu i Teraz, bawili się też m.in. przy zgadywaniu kalamburów. Na koniec uczniowie otrzymali upominki za udział w Programie Domowych Detektywów. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej i serdecznej atmosferze. Nie zabrakło na nim słodkiego poczęstunku, przygotowanego przez dwie uczennice.

galeria

Wycieczka klasy 5 do Pienińskiego Parku Narodowego

7 marca uczniowie klasy V brali udział w zajęciach organizowanych przez Pieniński Park Narodowy pt. „Mieszkam w Pieninach”. Celem zajęć było m.in. poznanie różnych rodzajów krajobrazu oraz jego elementy składowe. Dowiedzieliśmy się także ogólnie o historii i zasadach działania Pienińskiego Parku Narodowego. Nasza wycieczka miała trzy główne punkty. Pierwszy postój to Polana Majerz, drugi – zamek w Czorsztynie, gdzie usłyszeliśmy kilka informacji na temat jego historii i teraźniejszości. Trzecim, a zarazem ostatnim etapem wycieczki była wędrówka przez Wąwóz Homole. Na trasie podziwialiśmy piękno krajobrazu Pienin. zdjęcia

OTWP

1 marca trzech naszych uczniów z kl. VI – Bartłomiej Budz,  Dawid Majerczak i Bartłomiej Słowik wzięło udział w gminnych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Bartłomiej Budz po raz drugi zajął I miejsce w swojej kategorii wiekowej i tym samym został zakwalifikowany do etapu powiatowego turnieju. Gratulujemy i trzymamy kciuki!!!