Miesięczne archiwum: Czerwiec 2017

Certyfikat „Szkolny Klub Wolontariatu”

W minionym roku szkolnym Szkoła Podstawowa w Trybszu uzyskała certyfikat „SZKOLNY KLUB WOLONTARIATU”, w wyniku konkursu organizowanego przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie. Podjęto wiele działań, które promowały ideę bezinteresownego pomagania innym. Wśród tych zadań znalazł się konkurs plastyczny pt. „Pomocna dłoń”, którego celem było uświadomienie uczniom wielu możliwości niesienia pomocy bliźnim, uwrażliwianie ich na ich potrzeby, promowanie postawy wrażliwości, empatii; popularyzacja idei wolontariatu i działań na rzecz innych.

Przez cały rok promowano na terenie szkoły ideę wolontariatu i pomagania innym.. m. in. uczniowie wzięli udział w spotkaniu z wolontariuszką Fundacji im. A. Worwy w Nowym Targu, p. Elżbietą Nowak.  Zostały przeprowadzone dwie pogadanki ogólnoszkolne. Jedna na temat „Co to jest wolontariat?” Podczas tej pogadanki uczniowie zapoznali się z definicją wolontariatu, dowiedzieli się jakie działania na rzecz innych osób, organizacji i społeczeństwa można nazwać wolontariackimi, a jakie nie. Uczniowie także samodzielnie mówili, czym jest wolontariat i podali sporo własnych przykładów działań i akcji o charakterze wolontariackim. Natomiast w czasie drugiej pogadanki uczniowie dowiedzieli się, kim jest wolontariusz oraz kto może nim zostać.  Także wychowawcy  prowadzili w klasach zajęcia na temat altruizmu, dobra, miłości i innych postaw ważnych w działaniach wolontariackich.

W pierwszy dzień wiosny był obchodzony Dzień Wolontariusza w szkole, podczas którego uczniowie klas IV – VI pięknie recytowali wiersze o potrzebie bycia dobrym, miłosiernym czy empatycznym. Większość  utworów poetyckich nawiązywała do patrona roku – św. Brata Alberta, który swoje życie poświęcił ludziom bezdomnym i potrzebującym pomocy. Dwóch uczniów klasy VI odczytało na forum napisane przez siebie opowiadania nt. „Pomaganie jest fajne”. Refleksji nad istotą wolontariatu i pomocy innym służyło również przedstawienie „Żonkilek” w nawiązaniu do akcji „Pola Nadziei”, którą rokrocznie prowadzimy w naszej szkole we współpracy z Fundacją im. Adama Worwy. Celem przedstawienia było uwrażliwienie widzów na fakt, że ludzi chorych trzeba otaczać szczególną opieką. W czasie uroczystości wszyscy uczniowie klas I – VI wzięli udział w konkursie plastycznym na projekt koszulki wolontariusza.

W szkole zostały zorganizowane akcje charytatywne na rzecz potrzebujących. Jedna z nich to „Pola nadziei”, prowadzona już od kilku lat we współpracy z Fundacją im. A. Worwy. Przed Bożym Narodzeniem została przygotowana paczka z wymarzonym prezentem dla jednego z podopiecznych Fundacji. Wsparcia materialnego udzielono także siostrom elżbietankom w Ziemi Świętej, które prowadzą tam domy dla sierot i innych dzieci w trudnej sytuacji życiowej. Pięknie wpisało się to w całoroczny projekt „Od św. Elżbiety do św. Antoniego”, którego uwieńczeniem była uroczystość obchodów 450-lecia kościółka pw. św. Elżbiety Węgierskiej, która jest również patronką naszej szkoły.

Podsumowując można stwierdzić, że założenia realizowanego konkursu „Szkolny Klub Wolontariatu” przyniosły spodziewane rezultaty. Z przeprowadzonej ankiety ewaluacyjnej „Czy wato pomagać? wszyscy uczniowie na to pytanie zgodnie odpowiedzieli twierdząco. Podawali przykłady działań wolontariackich, a także potrafili wymienić cechy wolontariusza. Jednak na owoce podejmowanych działań przyjdzie nam poczekać. Zasiane ziarno, aby wzrosnąć potrzebuje czasu i odpowiednich warunków.

Jubileuszowe obchody

Obchody 450-lecia budowy Kościółka i 500-lecia istnienia wsi Trybsz.

Szkoła Podstawowa w Trybszu we współpracy z Sołectwem Trybsz, Parafią w Trybszu, Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych „Przełom”, Leśną Wspólnotą Urbarialną w Trybszu oraz OSP w Trybszu współorganizowała obchody 450-lecia budowy starego kościółka i 500-lecia istnienia wsi Trybsz. W ramach obchodów w niedzielę 18 czerwca odbyła się jubileuszowa msza św., do której oprawę muzyczną przygotował zespół „Trybskie Dzieci”, któremu przygrywała kapela spiska „Wartko”. Ok. godz. 13.30 obchody przeniosły się na boisko przy Szkole Podstawowej, gdzie m.in. przed liczną publicznością wystąpili laureaci „Spiskich Zwyków”, zespół „Trybskie Dzieci”
z programem „Druciorz”. Rozstrzygnięty został również Konkurs Wiedzy o Kościółku i Parafii, którego laureatem został Damian Maryniarczyk, uczeń kl. 4 oraz Konkurs Plastyczny „Nasz zabytkowy kościółek”. Komisja Konkursowa przyznała nagrody:

w kategorii – praca rodzinna, forma przestrzenna:

I miejsce – Rodzina Pawliców

II miejsce – Rodzina Majerczaków i Rodzina Silanów

III miejsce – Rodzina Matoniaków

w kategorii – praca indywidualna, forma płaska:

I miejsce – Natalia Kaczmarczyk

II miejsce – Daniel Pawlica, senior

III miejsce – Andrzej Pluta

Wyróżnienie – Jakub Łojek

Jubileuszowe obchody wsi i kościółka były podsumowaniem całorocznej pracy szkoły w ramach projektu „Od św. Elżbiety do św. Antoniego”. Społeczność szkolna, nauczyciele i rodzice w aktywny sposób uczestniczyli w realizacji zadań projektowych. Liczymy na dalsze wsparcie i orędownictwo Patronki Szkoły i Parafii – św. Elżbiety Węgierskiej.

galeria

 

„Trybskie Dzieci” na Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych

W sobotę 17 czerwca, 14 zespołów z 7 regionów etnograficznych Małopolski uczestniczyło
w 41 Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych, który odbył się w Rabce-Zdroju. Celem imprezy jest prezentacja tradycji, obrzędowości, tańców i zabaw swojego regionu.

Spisz i Gminę Łapsze Niżne reprezentował  zwycięski zespół z XXVII Zwyków Spiskich – „Trybskie Dzieci” z programem pt. „Druciorz”. Komisja Artystyczna uznała za największy walor prezentację tradycyjnej formy tańców spiskich i zakwalifikowała zespół do udziału w 26 Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych, który odbędzie się w lipcu 2018r. w Nowym Sączu.

To ogromny sukces zespołu i jego instruktora – naszej pani dyrektor Anny Stronczek. Gratulujemy!!! zdjęcia

 

Mamy sukces!

We wtorek 13 czerwca w auli PPWSZ w Nowym Targu odbyła się uroczysta gala, podczas której ogłoszono wyniki IV Podhalańskiego Konkursu Czytelniczo-Plastycznego Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej „Góralskie cytanie”.  II edycja spiska tego konkursu odbyła się w Zespole Placówek Oświatowych w Łapszach Niżnych. Wzięło w niej udział czworo uczniów naszej szkoły: Laura Wyrostek z kl. II, Anna Budziszowska z kl. III, Michał Matoniak z kl. VI i Bartłomiej Budz z kl. VI.

Ku naszej wielkiej radości wśród zwycięzców etapu rejonowego znaleźli się nasi uczniowie. W kategorii klas młodszych III miejsce zajęła Laura Wyrostek, a w kategorii klas IV-VI  Bartłomiej Budz zdobył miejsce I. Serdecznie gratulujemy! zdjęcia

LETNIA OLIMPIADA SPORTOWA

We wtorek dnia 13 czerwca 2017r. nasza szkoła obchodziła Dzień Sportu. Uczniowie z klas I-VI podzieleni zostali na pięć drużyn: czerwoni, biali, zieloni, pomarańczowi, żółci. Każda drużyna miała swojego lidera, którym była osoba z klasy szóstej. Wszyscy tego dnia spotkali się na boisku szkolnym. Przy uśmiechach na buzi i dźwiękach muzyki – rozpoczęto rozgrywki sportowe. Zadaniem drużyn było m.in. wymyślenie cech dobrego sportowca, przeprowadzenie najatrakcyjniejszej rozgrzewki, rozegranie meczu w piłkę nożną i siatkówkę z poszczególnymi drużynami. W programie imprezy znalazły się konkurencje sportowo-ruchowe dla poszczególnych grup oraz dodatkowe konkursy dla wszystkich chcących sprawdzić swoje intelektualne i fizyczne umiejętności.

Dzieci z naszej szkoły czekały z utęsknieniem na ten dzień, gdyż oprócz emocji sportowych, ten dzień zwiastował zbliżający się koniec roku i początek wakacji. Uczniowie rywalizowali w konkurencjach sprawnościowych, zdobywając punkty. Natomiast członkami komisji sędziowskich byli nauczyciele. Wszystkie dzieci wyróżniało duże zaangażowanie w poszczególnych dyscyplinach sportowych i chęć zdobycia jak najlepszego miejsca. Należy podkreślić, że przestrzegane były wszystkie zasady sportowej rywalizacji, a także kulturalnego kibicowania. I tak, uczniowie usytuowali się na poszczególnych miejscach:

I miejsce             DRUŻYNA ŻÓŁTYCH

II miejsce            DRUŻYNA ZIELONYCH

III miejsce           DRUŻYNA POMARAŃCZOWYCH

IV miejsce          DRUŻYNA CZERWONYCH

V miejsce            DRUŻYNA BIAŁYCH

Jednym z punktów imprezy było również wyłonienie osoby i przypisanie jej kolejnych punktów,  która zasłuży na tytuł „Sportowca SP w Trybszu w roku szkolnym 2016/2017”. Końcowym akcentem tego szczególnego dnia było wręczenie nagród i podsumowanie zawodów. Ponad trzygodzinne zmagania sportowe dostarczyły uczestnikom niesamowitych wrażeń ruchowych, sporą dawkę sportowej adrenaliny i pozwoliły w miłej atmosferze spędzić ten szczególny dzień roku szkolnego.

galeria

 

Gość w naszej szkole

Dzięki projektowi „Zaczytana szkoła” gościliśmy w tym roku szkolnym wielu wyjątkowych gości. Tak było też 2 czerwca, kiedy na wspólne czytanie znalazł dla nas czas pan Stanisław Barnaś, radny sejmiku wojewódzkiego. Tym razem mieliśmy możliwość wysłuchania pięknej baśni H.CH. Andersena „Brzydkie kaczątko”.

Wykorzystaliśmy oczywiście to spotkanie aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat pracy samorządowca reprezentującego interesy całego województwa. Pan Barnaś nie przybył do nas z pustymi rękami. Upominki otrzymał każdy uczeń i klasa. Serdecznie dziękujemy!

Na koniec czekała nas niespodzianka – druhowie z naszej OSP pojawili się na boisku szkolnym w nowym wozie strażackim. Urządzili naszym uczniom pokaz sprzętu strażackiego, jego działania, a także przeprowadzili krótką lekcję pierwszej pomocy.

To był dzień pełen wrażeń. Z całego serca dziękujemy wszystkim, Którzy nam je zapewnili! galeria

 

 

Wycieczka do Krakowa

Dzień Dziecka świętowaliśmy na wycieczce w Krakowa. Gwoździem programu była wizyta w Teatrze Ludowym gdzie obejrzeliśmy Krakowskie Abecadło – muzyczny spektakl dla dzieci. W tej ciekawej historii, każdej literce alfabetu przypisana jest krakowska opowieść, która przybliżyła dzieciom różne rzeczy o Krakowie. Zobaczyliśmy bajkowe stwory, gadatliwe przekupki, a także legendarnego Lajkonika, „o którym jak fama głosi, dzisiaj  szczęście on przynosi”. Przedstawienie spotkało się z gorącym przyjęciem.

Po spektaklu czekała nas niespodzianka. Jak się okazało jedną z ról  grał aktor zaprzyjaźniony z jedną z naszych pań, Piotr Piecha, który zapewnił nam kolejną atrakcję – wizytę za kulisami. Mieliśmy możliwość obejrzenia teatru od „środka”, posłuchać na czym polega praca poszczególnych osób odpowiedzialnych za udane przedstawienie, anegdot z desek teatru. Pan Piotr zaprosił nas także do swojej garderoby, gdzie opowiedział nam o swojej drodze do aktorstwa, swoich pasjach, a na koniec sam przyjął zaproszenie do naszej szkoły.

To było wspaniałe spotkanie z kulturą!

Następnie na trasie naszej wycieczki znalazł się Wawel, a tam zwiedzanie zbrojowni i królewskiego skarbca. Nie mogliśmy oczywiście nie złożyć wizyty smokowi wawelskiemu, z nim obowiązkowe zdjęcie, a na koniec zakup pamiątek z „zaczarowanego miasta”.

galeria

 

 

 

Spotkanie z sołtysem wsi

24 maja odbyło się w naszej szkole spotkanie z sołtysem naszej wsi, panem Markiem Pawlicą. Gościł u nas w związku z całoroczną akcją czytania dzieciom, w ramach realizowanego projektu „Zaczytana szkoła”. Pan Marek wybrał dla naszych dzieci kilka żartobliwych, rymowanych opowieści z książki Małgorzaty Strzałkowskiej „O wartościach czyli Rady nie od parady III”. Poruszył w ten sposób bardzo ważne tematy dotyczące tego, czym powinniśmy się w życiu kierować.

Spotkanie było też lekcją samorządności, nasz gość bowiem opowiedział nam o swojej pracy, o tym jakie ona ma znaczenie dla naszej lokalnej społeczności. Odpowiedział również na pytania uczniów związane z obowiązkami sołtysa, a także te dotyczące pracy zawodowej, osobistych zainteresowań.

Bardzo dziękujemy panu Pawlicy za poświęcony czas!

W tym samym dniu odbyło się też kolejne „spotkanie”, tym razem z postaciami biblijnymi, postaciami świętych, uwiecznionymi na ścianach naszej trybskiej perełki – zabytkowego kościółka.  W roli przewodnika świetnie sprawdził się nasz ksiądz – ojciec Rajmund, który w barwny, a czasami też humorystyczny sposób przedstawił historię powstania kościoła, a także przybliżył wymowę tych pięknych malowideł zdobiących ściany świątyni.

galeria