Archiwum dnia: 22 stycznia 2019

KLUB ORTOMOCNYCH – metoda ortograffiti w klasach IV-VI

W I semestrze tego roku szkolnego klasy IV – V oraz klasa VIII tworzyły KLUBY ORTOMOCNYCH. Klub został oficjalnie zgłoszony, dzieci otrzymały przydatne gadżety – teczki, ołówki, zeszyty, nakładki ułatwiające czytanie. Zajęcia w Klubie  prowadzone były głównie  na lekcjach łączonych w klasach 4-5. Pod koniec listopada uczniowie otrzymali  kalendarz adwentowy składający się z 24 kieszonek na zadania. Dzieci miały cały miesiąc, aby wykonać kalendarz np. ze strony http://mamarak.pl/2016/11/okienkowy-kalendarz-adwentowy-do-druku/, wykonać włożone do niego zadania i je rozwiązać. Pod koniec semestru otrzymały niespodziankę, którą jest indeks, znaleziony w sieci i przystosowany dla uczniów. Odliczając czas do Bożego Narodzenia, uczniowie  wykonywali krótkie, tematycznie związane z okresem świątecznym zadania. Poza tym – jedno zadanie z zeszytu Ortograffiti. Metoda ortograffiti pomaga w indywidualizacji pracy z uczniami z trudnościami w uczeniu się czytania i pisania.

Ortograffiti jest metodą, bo:
ma podwaliny naukowe – odwołuje się do spójnego zbioru reguł z zakresu psychologii, pedagogiki i terapii pedagogicznej, jest stosowana celowo i świadomie – wykorzystuje się ją w pracy z uczniami z trudnościami w uczeniu się czytania, pisania i liczenia, by pomóc im przezwyciężyć te trudności, ma charakter powtarzalny i systematyczny – składa się z szeregu usystematyzowanych, wzorcowych działań, które powtarzane wielokrotnie, przyniosą oczekiwany skutek. Wskazuje, jak należy postępować, by dojść do założonego celu – dysponuje zestawem ćwiczeń i pomocy dla uczniów. Na drugim etapie edukacji uczniowie rzadziej mają trudności z techniką czytania, pozostaje natomiast wolne tempo. Częściej pojawiają się trudności z rozumieniem czytanego tekstu. Zbytnia koncentracja na jakości czytania oraz coraz dłuższe i bardziej skomplikowane teksty utrudniają rozumienie czytanej treści. W pisaniu błędy specyficzne występują już rzadziej, natomiast błędy typowo ortograficzne, mimo znajomości reguł pisowni, są nadal widoczne.
Metoda Ortograffiti, oprócz stymulowania funkcji poznawczych ważnych w nauce czytania i pisania, koncentruje się na: przypomnieniu i utrwaleniu zasad ortograficznych, kształceniu i sprawdzeniu umiejętności czytania ze zrozumieniem, rozwijaniu form wypowiedzi pisemnej i ustnej.
Oprócz kalendarza adwentowego uczniowie wykonywali ortograficzne lapbooki, które będą uzupełniać stopniowo wykonując kolejne zadania.
Julia Miśkowicz
« z 4 »

Lektura w pudełku

Uczniowie klasy 4, za pomocą niewielkiego pudełka, mogli, z książki, którą przeczytali, sami wyczarować taki świat, jaki sobie wyobrazili. Wszystko, co wymyśliło dziecko, było odzwierciedleniem jego wyobrażeń o lekturowym świecie. W pudełkach znalazły się więc rysunki, szafa zrobiona z  pudełka od zapałek,  a w kamieniu tajemniczy Kamienny Stół. Dziecięce pomysły nie znają granic! Do pudełka (po ptasim mleczku lub po butach) dzieci wkładają wszystko, co kojarzy się im z lekturą „Opowieści z Narnii” np. figurki z plasteliny, nakrętek, papieru, rysunki itd.  Niektórzy zaproponowali quizy i krzyżówki sprawdzające znajomość książki. Czwartoklasiści z przejęciem opowiadali o swoich pudełkach.

„Opowieści z Narnii” zostały przefiltrowane przez dziecięcą wyobraźnię. O tym, że warto wykonywać pudełka, świadczą wypowiedzi uczniów. Zadanie bardzo się podobało. Zadanie okazało się i przyjemne, i pożyteczne!  Dzieci lubią pudełeczka, figurki, miniaturowe krainy. Z książki, którą przeczytały, mogą same wyczarować taki świat, jaki sobie wyobraziły. Za inspirację dziękuję autorom bloga kreatywnapedagogika.wordpress.com

Julia Miśkowicz

« z 2 »