Miesięczne archiwum: Luty 2019

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodziliśmy święto języka ojczystego – u nas polszczyzną inaczej nazywanego. Uczniowie klas I-III zapoznali się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi pochodzenia, historii naszego języka. Była to też okazja aby zwrócić uwagę jak istotna jest w dobie skrótów, symboli, emotikonów, dbałość o poprawność językową w mowie, piśmie. Jest to wyraz naszej tożsamości, świadczy o naszej kulturze lub jej braku.

Uczniowie klasy pierwszej recytując wierszyki, tzw. łamańce językowe dali próbkę tego jak bogaty i czasami niełatwy w wymowie jest język polski. Następnie uczniowie podzieleni na grupy zmierzyli się z różnorodnymi zadaniami językowymi, gramatycznymi, ortograficznymi, w formie krzyżówek, kodów, wykreślanek, kolorowanek, historyjek obrazkowych itp.

Okazało się, że wspólnymi siłami uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z większością zadań, udowadniając, że „nie taki język straszny…” 😀

« 1 z 2 »

O świętym Jerzym, patronie rycerzy i pogromcy smoka.

Rycerze to wdzięczny temat zajęć. Tak też było i tym razem, kiedy klasy 4-5, na łączonych zajęciach, poszerzyły swoją wiedzę o legendach i historii Europy. Uczniowie zrozumieli znaczenie pojęcia „legenda”,  rozbudzili zainteresowania przeszłością.  Zajęcia odbyły  się częściowo w zabytkowym kościele, w formie wycieczki pozaszkolnej. W naszej drewnianej świątyni widnieje malowidło przedstawiające walkę świętego Jerzego ze smokiem. Uczniowie zapoznali się z legendą i  reprodukcją obrazu Paolo Uccello „Walka św. Jerzego ze smokiem”, a także tekst legendy. W myśl zasady, że nauczanie powinno być holistyczne, a więc całościowe, treści zostały zintegrowane  z treściami historycznymi  i regionalnymi oraz religijnymi

Dzieci – niektóre – zaskoczył fakt, że nasz zabytkowy kościółek kryje takie tajemnice, jak malowana historia świętego Jerzego (na zdjęciu w galerii).
W szkole dzieci na podstawie reprodukcji obrazu  wklejonej do zeszytów tworzyły dialogi między rycerzem, smokiem i księżniczką, a następnie opowiadanie z dialogiem. Całość ilustrowało nagranie Jacka Kaczmarskiego „Przyczynek do legendy o Św. Jerzym”.
Zajęcia zostały zrealizowane na podstawie scenariusza nagrodzonego wraz z programem „Ale my mamy skrzydła”przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie.

Julia Miśkowicz

 

 

Klasa 6 na wakacjach…

W środku zimy nasi uczniowie z klasy 6 przenieśli się nad Morze Śródziemne, a to dzięki lekcji przyrody. Uczniowie wykonali ulotki, plakaty opisujące miejsca, które warto zobaczyć w państwach leżących w krajobrazie śródziemnomorskim. Uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością dzięki czemu mogliśmy choć na chwilę wygrzewać się na plażach m.in. Włoch, Chorwacji, Grecji, Hiszpanii, Francji i podziwiać wiele zabytków.

Spiżowe Serca

23 stycznia na zamku „Dunajec” w Niedzicy odbyła się Gala „Spiżowe Serca”. Za wyjątkową pracę na rzecz gminy i okazane serce w roku 2018 kapituła w składzie: Wójt Gminy Łapsze Niżne – Jakub Jamróz, przew. Rady Gminy – Zdzisław Majerczak, Elżbieta Łukuś oraz Mariusz Wojtas uhonorowała statuetką „Spiżowe Serce”: Katarzynę Kubasiak, Annę Stronczek, Lokalną Grupę Działania Spisz – Podhale, Związek Polskiego Spisza oraz Przedsiębiorstwo Kruszgeo. Dodatkowo Kapituła za całokształt pracy wyróżniła świętej pamięci Józefa Jezierczaka – wieloletniego sołtysa Niedzicy Zamek.

Jedną z uhonorowanych osób jest nasza Pani Dyrektor. Kapituła uzasadnia przyznanie jej tego szczególnego wyróżnienia tym, że pani Anna Stronczek bada i spisuje tańce, tradycje i obrzędowość Polskiego Spisza, jest m.in.  współautorką książki „Gry i zabawy na Spiszu”, prowadzi warsztaty tańców i zabaw w spiskich szkołach, jest konferansjerką imprez spiskich. Od 15 lat wychowuje i uczy młodzież szacunku do swojej miejscowości i regionu. Od 2002 roku jest kierownikiem i instruktorem zespołu regionalnego Trybskie Dzieci, który odnosi liczne sukcesy na konkursach polskich i międzynarodowych, autorką wielu scenariuszy i programów dla zespołów dziecięcych, z uporem uczy młodzież tradycyjnych spiskich tańców zachowując ich pierwotny charakter i układy.  W ubiegłym roku, po raz kolejny, reprezentowała z zespołem Trybskie Dzieci Spisz i Gminę Łapsze Niżne na Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór.

Jako szkoła jesteśmy bardzo dumni, serdecznie Pani Dyrektor gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Zabawa karnawałowa

W tym roku zabawa karnawałowa w naszej szkole zorganizowana została w walentynki, dlatego dekoracja nawiązywała właśnie do charakteru tego święta. Dominowały serca, serduszka itp.

Bawiliśmy się w dwóch grupach wiekowych: najpierw przedszkolaki i klasy I-III, a następnie na parkiecie pojawiły się klasy IV-VIII. Muzykę i oświetlenie zapewnił nam dj – pan Mariusz Modła, poczęstunek zaś przygotowały mamy uczniów klasy VI. Za co jesteśmy im bardzo wdzięczni.

Jak na karnawał przystało był to bal przebierańców. Można było w tym dniu przyjść w makijażu i kostiumie według własnej fantazji. Były wspólne zabawy, taniec kotylionowy, tańce z rekwizytami, dyskoteka. Zabawa była świetna!

« 1 z 12 »

 

Spacer po wiedzę

W dniu 12 lutego, klasa VIII wraz z opiekunem p. Urszulą Kulczycką, uczestniczyła w nietypowej lekcji wiedzy o społeczeństwie. Warsztaty w Urzędzie Gminy w Łapszach Niżnych pod hasłem „Spacer po wiedzę” miały na celu podniesienie wiedzy i umiejętności, w zakresie działania samorządu lokalnego jakim jest urząd gminy.

Naszym przewodnikiem po Urzędzie Gminy była Pani sekretarz Joanna Słowik, dzięki której mogliśmy wnikliwie zbadać strukturę urzędu, poznać pracowników i dowiedzieć się więcej o wykonywanych przez nich działaniach. Podczas naszej wizyty w urzędzie zajrzeliśmy do wielu ciekawych miejsc takich jak gabinet wójta, gdzie mogliśmy porozmawiać z Panem  Wójtem, gabinet skarbnika, w którym Pan Skarbnik opowiadał o finansach gminy jak również salę obrad, gdzie spotykają się wybrani przez mieszkańców Radni.

Ta lekcja, inna niż wszystkie, przybliżyła nam działalność urzędu gminy a przede wszystkim uświadomiła, że tak naprawdę gmina to My, wszyscy mieszkańcy naszej Małej Ojczyzny.

Trybskie Dzieci – I miejsce na Zwykach Spiskich

10 lutego w Gminnym Ośrodku Kultury w Niedzicy odbył się konkurs spiskich zespołów regionalnych. Trybskie Dzieci już trzeci rok z rzędu zdobyły I miejsce w kategorii zespołów dziecięcych. Tym razem napisałam program ,, Kopanie gruli’’, który poprowadził do zwycięstwa  małych Spiszaków z Trybsza. Również, bardzo wysoko zostały ocenione tradycyjne tańce spiskie, w których zachowujemy pierwotny charakter i układy.

Gratuluję moim uczniom wspaniałego zaangażowania i radości z naszej wspólnej pracy. Dziękuję za energię, którą dzielicie się ze mną podczas prób.

Podziękowania dla rodziców za przygotowanie strojów do wstępów.

Serdecznie dziękuję p. Annie Łojek i p. Urszuli Waksmundzkiej, które (tradycyjnie) wsparły mnie w opiece nad dziećmi w tym dniu.

Cieszą mnie sukcesy zespołu, a największą radość sprawia mi fakt, iż Trybskie Dzieci prezentują się w tak wielu miejscach w swoim tradycyjnym stroju otrzymanym w spuściźnie od pradziadów. Czy na stałe spiski strój odmiany trybskiej powróci do swojej wsi? To już pytanie do rodziców…..

Anna Stronczek – kierownik i instruktor zespołu

« 1 z 4 »

XXIX Zwyki Spiskie – wyniki

W sobotę 9 lutego na Zamku w Niedzicy odbył się konkurs skrzypków, gawędziarzy i śpiewaków. Nasi uczniowie również prezentowali bogactwo kultury spiskiej w śpiewie i gadkach  oraz strój swoich pradziadów odmiany trybskiej .

Wyniki konkursu:

Konkurs gawędziarzy- kategoria dziecięca

I miejsce – Laura Wyrostek. Uczennica została zakwalifikowana do Ogólnopolskiego Konkursu Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów weselnych na Sabałowe Bajania do Bukowiny Tatrzańskiej.

I miejsce – Marcel Miśkowicz

II miejsce – Bartłomiej Budz

Wyróżnienie – Paweł Findura

Konkurs gawędziarzy – kategoria młodzieżowa

II miejsce- Karolina Budziszowska

Konkurs grup śpiewaczych-kategoria młodzieżowa

III miejsce – Gabriela i Paulina Turkot

Serdecznie gratulujemy uczniom i ich rodzicom.                                                               Podziękowania dla naszej polonistki p. Anny Waksmundzkiej za przygotowanie zwycięzców oraz p. Małgorzacie Nowak za pracę z gawędziarzem z kl. 0.

 

Wyjazd klasy 1 do kina

Jak miło i przyjemnie spędzić zimowe popołudnie? Uczniowie klasy 1 wraz z wychowawczynią znaleźli na to sposób! W piątek 8.02 wybrali się na wycieczkę do kina. Seans filmowy Lego Przygoda 2 był poprzedzony ekscytującą podróżą autobusem oraz wizytą w pizzerii. Celem wyjazdu było kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, integracja zespołu klasowego, kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz środkach transportu. Zachowanie naszych uczniów zasługuje na pochwałę. Wspólny wyjazd był bardzo udany i dostarczył uczniom i wychowawczyni wielu pozytywnych wrażeń.