Wycieczka do Krakowa

20 września uczniowie klas I-III wzięli udział w wycieczce do Krakowa zorganizowanej w związku z obchodami stulecia odzyskania niepodległości. Celem wycieczki było poznanie miejsc i eksponatów związanych z I wojną światową, dlatego na trasie zwiedzania znalazło się Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz Fort „Barycz” należący do Muzeum Twierdzy Kraków.

W Muzeum Lotnictwa, z bardzo sympatycznym przewodnikiem, mieliśmy okazję poznać najważniejsze fakty z początków historii lotnictwa, zwiedziliśmy m.in.: ekspozycję samolotów z okresu I wojny światowej, gdzie otrzymaliśmy też informacje na temat mundurów, broni i sprzętu będącego na wyposażeniu lotnictwa, ekspozycję statków powietrznych z całego świata, odbyliśmy spacer wśród najróżnorodniejszych typów samolotów, helikopterów, rakiet przeciwlotniczych i radarów. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie „od środka” byłego samolotu prezydenckiego.

Na koniec każdy miał okazję zasiąść za sterami historycznego, bojowego samolotu, poczuć się pilotem w symulatorze i zakupić pamiątkę z tego niezwykłego miejsca.

Może znajdzie się ktoś spośród uczestników wycieczki kto  zamarzy o lataniu i spełni te marzenia. Leonardo da Vinci kiedyś powiedział: „Wystarczy, że raz doznasz lotu, a będziesz zawsze chodził z oczami zwróconymi w stronę nieba, gdzie byłeś  i gdzie pragniesz powrócić”.

Drugim punktem programu naszej wycieczki był Fort „Barycz”, jeden z najbardziej tajemniczych obiektów Twierdzy Kraków i Muzeum Twierdzy Kraków, blok koszarowo-bojowy chroniony grubymi warstwami betonu, z pancernymi drzwiami i okiennicami. Oglądając wystawę stałą (z również sympatycznym przewodnikiem), mogliśmy poznać historię krakowskiej twierdzy, jej wyposażenie bojowe, a nawet potrzymać w ręku prawdziwy karabin, założyć wojskowy hełm. Niezapomnianym przeżyciem była też wyprawa 10 metrów w głąb ziemi – do robiącej niesamowite wrażenie poterny. W księdze pamiątkowej fortu każdy zostawił na pamiątkę swój podpis, rysunek.

Z komentarzy w trakcie i po wycieczce wynika, że wycieczka bardzo się podobała i pozwoliła poszerzyć wiedzę związaną z historią naszego kraju.

« z 9 »