Konkurs gwarowy „Wieśniane Słowa – Wieśniane Nuty”

Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu zorganizowało Wiosenny Konkurs Gwarowy: Wieśniane Słowa – Wieśniane Nuty.  Myślą przewodnią konkursu było „ponowne zasianie góralskiego słowa w ludzkie serca” i podtrzymanie regionalnych tradycji literackich, które w dużej mierze przyczyniły się do tego, że tutejsze gwary (podhalańska, spiska, orawska, pienińska) przetrwały i pozostają żywe.

Ze względu na obecną sytuację konkurs miał formę zdalną (Komisja oceniała przesłane nagrania występów). Uczestnicy mieli przygotować recytację dwóch tekstów gwarowych dowolnych autorów lub wygłosić dotychczas nigdzie niepublikowany, przygotowany specjalnie na ten konkurs jeden tekst prozatorski, czyli  gadkę.

Nasi uczniowie wzięli w nim licznie udział.

Recytacje wierszy przygotowali: Agnieszka Budziszowska, Roksana Szlachtowska, Zuzanna Wojtanek i Ali Abbas-Findura z kl. I; Dominika Dziadkiewicz, Magdalena Wadowska z kl. II; Lena Sarna i Sylwia Waksmańska z kl. III; Karolina Rabiańska z kl.VI;

Gawędę zaprezentowali: Paweł Findura z kl. II, Laura Wyrostek z kl. VI i Gabriel Wadowski z kl. VIII.

Wśród finalistów wyłonionych spośród 89 recytatorów i 12 gawędziarzy znaleźli się zdobywając:

w grupie recytatorów z kl. I – IV

II miejsce – Lena Sarna

w grupie gawędziarzy z kl. I – IV

II miejsce – Paweł Findura

w grupie gawędziarzy z kl. V – VIII

III miejsce ex aequo – Laura Wyrostek

Autorką wszystkich prezentowanych przez naszych uczniów gawęd oraz niektórych wierszy jest pani Julia Miśkowicz.

Serdeczne gratulacje i podziękowania należą się zwycięzcom i wszystkim uczestnikom, którzy podjęli trud przygotowania się do występu, tym większe, że nie dla każdego język gwarowy jest tym, którym posługuje się na co dzień.

https://podhale24.pl/rozmaitosci/artykul/75804/Konkurs_gwarowy_rozstrzygniety.html

« z 2 »