Zaczytana Szkoła

ZACZYTANA SZKOŁA” w Szkole Podstawowej w Trybszu

Nasza szkoła w okresie od 15 grudnia 2016 do 30 września 2017 brała udział w konkursie „ZACZYTANA SZKOŁA” organizowanym przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie. Miał on na celu promowanie i rozwijanie czytelnictwa u uczniów.

W ramach konkursu zrealizowaliśmy szereg działań, mających zachęcać do czytania książek. Wśród nich znalazły się też takie, które nie były objęte programem konkursu.

Jednym z najciekawszych zadań, jakie udało nam się zrealizować była akcja „Cała Polska czyta dzieciom”, która w naszej szkole przebiegała pod hasłem „Znani i mniej znani czytają nam książki”. W jej ramach przy różnych okazjach zapraszano do czytania gości, którzy pięknie i wyraziście przybliżali słuchaczom treść wybranych pozycji literatury dostosowanej do wieku uczniów. Dwukrotnie swoim udziałem w tej akcji zaszczycił nas pan Jakub Jamróz Wójt Gminy Łapsze Niżne. Po raz pierwszy było to przy okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek, a drugi raz w czasie szkolnej wigilii, kiedy odczytał opowiadanie „Dziewczynka z zapałkami”. W październiku gościliśmy znakomitą poetkę panią Wandę Szado-Kudasikową, która opowiadała nam o swojej pracy twórczej i życiu osobistym. Opowiadanie przeplatała czytaniem wierszy własnego autorstwa. Naszą szkołę odwiedziła też pani Jagoda Jurkowska, Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Targu. Przeprowadziła ona dla uczniów klas IV-VI warsztaty na temat szczęścia, przy okazji przeczytała opowiadania o szczęściu, natomiast uczniom klas 0-III zaprezentowała „Złotowłosą i trzy misie”. Kolejnym gościem był pan Marek Pawlica, sołtys Trybsza. Wybrał on dla naszych dzieci kilka żartobliwych, rymowanych opowieści z książki Małgorzaty Strzałkowskiej „O wartościach, czyli Rady nie od parady III”. Poruszył w ten sposób bardzo ważne tematy dotyczące tego, czym powinniśmy kierować się w życiu. W czerwcu do szkoły przybył pan Stanisław Barnaś, który czytał nam „Brzydkie Kaczątko”.

Również w oddziale zerowym trwała akcja „Cała Polska czyta dzieciom”. Rozpoczęta została w dniu 27 września uroczystym przecięciem wstęgi przez panią Elżbietę Radecką, kierownika Gminnej Biblioteki Publicznej w Łapszach Niżnych. Pani Elżbieta przeczytała dzieciom baśń H. CH. Andersena „Nowe szaty cesarza”. W ramach akcji przez cały rok najmłodszym dzieciom czytali rodzice, którzy odpowiedzieli na apel i znaleźli na to czas.

Kolejnym zadaniem w „Zaczytanej Szkole” było przeprowadzenie debaty wśród uczniów na temat „Książka naszym przyjacielem”. Wzięli w niej udział wszyscy uczniowie klas I-VII. Dyskusja miała na celu odpowiedzenie na pytanie: warto czy nie warto czytać? Uczestnicy wyszukali wiele argumentów przemawiających za czytaniem. Znaleźli się jednak również oponenci, którzy twierdzili, że nie warto czytać. Za zalety czytania uznano m. in. wzbogacenie słownictwa, rozwijanie wyobraźni, poszerzanie wiedzy na różne tematy, zacieśnianie więzi rodzinnych (np. gdy rodzice czytają dziecku) itp. Przeciwnicy uważają, że czytanie „jest nudne”, że to „strata czasu”, „za trudne”, „lepiej obejrzeć film” itp. Jako podsumowanie uczniowie mieli przykleić kolorową karteczkę przy tej opcji, którą uważają za słuszną; „czytać?” czy „nie czytać?” Większość uczniów opowiedziała się po stronie tego, że jednak warto czytać książki.

            Przy realizacji programu „Zaczytana Szkoła” nie mogło zabraknąć konkursów. M.in. został przeprowadzony konkurs na najlepsze zakończenie wybranej książki lub opowiadania. Wzięło w nim udział 8 uczniów. Napisali oni zakończenia do następujących książek lub opowiadań: „Pamiętnik nastolatki 2”, „Samotność bogów”, „Opowieści z Narnii”, „Akademia Pana Kleksa”(2 osoby), „Czerwony Kapturek”, „Bracia Lwie Serce”, „Dziewczynka z zapałkami”. W konkursie zwyciężył uczeń, który napisał zakończenie do „Samotności bogów” Doroty Terakowskiej. Na przełomie maja i czerwca miał również miejsce konkurs na najlepszą recenzję wybranej książki lub opowiadania, w którym wzięło udział czworo uczniów. Zwycięzcą okazał się uczeń klasy IV. Napisał on recenzję książki pt. „Akademia Pana Kleksa”.

            Zorganizowaliśmy także konkurs plastyczny pod hasłem „Zaczytana Szkoła”. Prace do tego konkursu zgłosiło 19 uczniów, w tym 4 z klas I-III i 15 z klas IV-VI. Miejsca na podium przyznano jedynie w kategorii klas IV-VI. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Były nimi kolorowe magnetyczne zakładki do książek. Zwyciężczyni konkursu została uhonorowana bonem do EMPiK o wartości 25 zł. Uczniowie pomysłowo przedstawili ideę zaczytanej szkoły.

Wśród zadań, które udało nam się zrealizować było także zapoznanie uczniów z zawodem bibliotekarza, drukarza, pisarza i księgarza.

3 marca na całym świecie jest obchodzone święto pisarzy. Z tej okazji w szkole gościła pisarka pani Maria Waniczek. W czasie spotkania można się było dowiedzieć jak wygląda praca pisarza.  Zebrani mogli też usłyszeć kilka pięknych utworów autorstwa pani Marii.

Pracę bibliotekarza, księgarza czy drukarza najlepiej zobaczyć w miarę możliwości „na żywo”. W związku z tym uczniowie dwukrotnie pojechali do Nowego Targu.

Pierwsza wycieczka odbyła się 26 stycznia. Najpierw swoje kroki skierowaliśmy  do Biblioteki Pedagogicznej, by poznać bliżej drogę książki od wydawcy do czytelnika. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w księgarni w rynku, gdzie panie opowiedziały o pracy księgarza. Pokazały, jak zorganizowana jest księgarnia. Przy okazji można było dokonać zakupów kilku książek i gier planszowych. Następnie uczniowie udali się do Muzeum Podhalańskiego. Pierwszym etapem odwiedzin w muzeum było zwiedzenie wnętrza oficyny drukarskiej z XIX wieku. Znajduje się tam maszyna drukarska, obecnie jedyna tego typu zachowana maszyna drukarska w Polsce, a może i w Europie. Na wystawie zobaczyliśmy również maszynę drukarską dociskową służącą do druku mniejszych wydawnictw, stół z prasą i gilotyną do cięcia papieru, regały na czcionki, komplet drewnianych czcionek i inne akcesoria drukarskie oraz druki wychodzące z tej oficyny. Dalsza część zajęć była prowadzona w formie warsztatów, efektem czego było wytworzenie odbitek własnego imienia. Potem uczestnicy mogli zobaczyć, jak współcześnie  powstaje gazeta, oglądając prezentację multimedialną dotyczącą kolejnych etapów powstawania miesięcznika „Opoka”. Każdy otrzymał również najnowszy numer tej gazety. Natomiast 9 maja odbyła się wycieczka do Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Targu. Jej pracownicy szczegółowo opowiedzieli o pracy bibliotekarza.

Zorganizowaliśmy ponadto nietypową imprezę szkolną, której celem było promowanie czytelnictwa i rozwijanie kompetencji czytelniczych. Z okazji Dnia Książki w dniu 24 kwietnia odbył się finał gminnego konkursu literackiego „BOHATER LITERACKI-WZOREM DO NAŚLADOWANIA” oraz finał konkursu plastycznego na ten sam temat. Wzięli w nim udział finaliści ze szkół naszej Gminy. Przygotowaniem do tego wydarzenia był etap szkolny. W jego ramach każdy uczeń klas IV – VI był zobowiązany przygotować wypowiedź w narracji pierwszoosobowej na temat wybranego bohatera literackiego, będącego wzorem do naśladowania. Dodatkowym zadaniem było przebranie się za tegoż bohatera. W etapie szkolnym brali udział wszyscy uczniowie klas IV – VI, a w etapie gminnym 8 uczestników. Uroczystość przebiegła w dobrej i twórczej atmosferze. Wszyscy laureaci zostali obdarowani upominkami i dyplomami.

            Czas realizacji programu upłynął nam niepostrzeżenie. Nasze starania zostały uwieńczone sukcesem w postaci uzyskanego certyfikatu „Zaczytanej Szkoły”. Ten sukces motywuje nas do tego, by stale podejmować działania w kierunku promowania czytelnictwa i mobilizowania uczniów do czytania. Trzeba mieć nadzieję, że uczniowie odpowiedzą pozytywnie na te zachęty i każdy z nich jako dorosły człowiek będzie przekonany, że warto czytać.