Zaczytana Szkoła

Konkurs plastyczny  „ZACZYTANA SZKOŁA”

Udział w konkursie plastycznym pt. „ZACZYTANA SZKOŁA” wzięło udział 19 uczniów. Jego celem było upowszechnianie czytelnictwa i zachęcanie do czytania książek.

W kategorii klas I-III nie przyznano miejsc.

W klasach IV-VI nagrody zdobyli: I miejsce – Gabriela Turkot z kl. VI, II miejsce – Natalia Kaczmarczyk z kl. IV, III miejsce Jakub Łojek z klasy IV. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy oraz drobne upominki w postaci magnetycznych zakładek do książek. Zwyciężczyni konkursu została nagrodzona bonem rabatowym do EMPIK.

Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w dniu 2 marca. zdjęcia

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PISARZY

3 marca na całym świecie jest obchodzone święto pisarzy. Z tej okazji zaprosiliśmy do szkoły pisarkę panią Marię Waniczek, emerytowaną nauczycielkę i dyrektora Szkoły Podstawowej w Niedzicy. Od 25 lat pani Maria jest dyrektorem zespołu regionalnego „Czardasz”.

W dorobku autorskim naszego gościa szczególne miejsce zajmuje twórczość poetycka w gwarze spiskiej, podejmująca tematykę miłości do ziemi, patriotyzmu, uroków regionu, tradycji. Pierwszy tomik wierszy „Spisko polecka” ukazał się w 1984, drugi „Piykne, ale twarde” w 2007 roku. Autorka publikowała również w antologiach podhalańskiej poezji gwarowej „Młodnik” (1989), „Nuty serdeczne” (1995) i w regionalnych czasopismach: „Spisz i Orawa”, „Prace Pienińskie”, „Spisko sygnorka”, „Na Spiszu”.

W czasie spotkania mieliśmy okazję dowiedzieć się, jak wygląda praca pisarza oraz jak powstają utwory. Nasi uczniowie zadawali sporo ciekawych pytań, na które nasz gość odpowiadał elokwentnie, szczerze i z uśmiechem. Oczywiście usłyszeliśmy też kilka pięknych utworów autorstwa pani Marii. Przekonaliśmy się, jak ważny jest sposób przeczytania wiersza, by zaciekawił słuchających.

Przy tej okazji zostały również ogłoszone wyniki konkursu plastycznego „Zaczytana szkoła”. galeria

„OD WYDAWCY DO CZYTELNIKA”

26 stycznia uczniowie klas IV – VI pojechali  do Nowego Targu na ciekawą wyprawę edukacyjną w ramach konkursu „Zaczytana Szkoła”. Najpierw swoje kroki skierowaliśmy  do Biblioteki Pedagogicznej, by poznać bliżej drogę książki od wydawcy do czytelnika. Tam dowiedzieliśmy się, jak wiele osób pracuje na to, aby powstała książka lub gazeta, a także na czym polega praca zecera czy introligatora. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w księgarni w rynku, gdzie panie opowiedziały nam o pracy księgarza. Przy okazji dokonaliśmy kilku zakupów książek i gier planszowych. Następnie udaliśmy się do Muzeum Podhalańskiego. Pierwszym elementem odwiedzin w muzeum było zwiedzenie wnętrza oficyny drukarskiej z XIX wieku. Znajduje się tam maszyna drukarska (ręczna, płaska, FB -2), obecnie jedyna tego typu zachowana maszyna drukarska w Polsce, a może i w Europie. Na wystawie zobaczyliśmy również maszynę drukarską dociskową służącą do druku mniejszych wydawnictw, stół z prasą i gilotyną do cięcia papieru, regały na czcionki, komplet drewnianych czcionek i inne akcesoria drukarskie oraz druki wychodzące z tej oficyny. Zajęcia prowadzone były w formie warsztatów, a zakończyły się tworzeniem odbitek własnego imienia. Dalsza część wizyty w muzeum była równie ciekawa. Obejrzeliśmy bowiem prezentację multimedialną przedstawiającą kolejne etapy procesu technologicznego, w wyniku którego powstał najnowszy numer jednego z miesięczników, wydawanych w Nowym Targu. Prezentację przygotował właściciel Drukarni MK. Po projekcji każdy z nas otrzymał gotowy egzemplarz tej gazety. To był naprawdę udany wyjazd. galeria