Wycieczka klasy VIII do Pienińskiego Parku Narodowego

W piątek 4 października klasa VIII brała udział w zajęciach nt. „Co to jest Park Narodowy?” organizowanych przez Pieniński Park Narodowy. Wśród omawianych zagadnień znalazły się m.in. zasady ochrony przyrody w parkach narodowych, ochrona ścisła i czynna, walory przyrodnicze i krajobrazowe PPN, charakterystyka ekosystemów występujących w PPN oraz wpływ ruchu turystycznego na siedliska przyrodnicze. Zajęcia były podzielone na dwie części: pierwsza miała miejsce w siedzibie dyrekcji PPN w Krościenku, a druga w terenie. Dzięki sprzyjającej aurze udało nam się wyjść na Czertezik w Pieninach Środkowych, który wznosi się na wysokość 772 m n.p.m. Roztacza się stąd widok na środkową część Przełomu Dunajca.

« 2 z 3 »

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Dnia 5 października obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Społeczność naszej szkoły włączyła się w obchody. Od samego rana przy wejściu do szkoły czekała niespodzianka. Dziewczyny z SU witały wchodzących zapytaniem przykładu z tabliczki mnożenia oraz cukierkiem. Wszyscy otrzymywali znaczek sowy – symbol Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Na lekcjach matematyki uczniowie zdawali egzamin ze znajomości tabliczki oraz rozwiązywali łamigłówki, zagadki i zadania z tabliczką mnożenia. Niektórzy uczniowie specjalnie na ten dzień zaprojektowali koszulki, które miały pokazać, że warto uczyć się tabliczki mnożenia. Przeprowadziliśmy konkurs na Mistrza Tabliczki Mnożenia wśród uczniów klas 4-6 i 7-8 (wyniki ogłoszone zostaną w czasie akademii z okazji DEN). Dzień minął w przyjaznej atmosferze.

« 2 z 3 »

Sprzątanie Świata

Za nami kolejna akcja Sprzątania świata w ramach międzynarodowej kampania odbywającej się na całym świecie. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa. Z roku na rok widoczna jest poprawa w tej kwestii, ale mimo coraz mniejszej ilości zebranych worków śmieci nie możemy jeszcze  stwierdzić, że cel został osiągnięty. Liczymy tylko, że nasze młode pokolenie, które z takim zapałem co roku przystępuje do akcji, uświadomi sobie, że ciąży na nim odpowiedzialność za wygląd i stan środowiska, w który żyje.

« 1 z 5 »

AKCJA POLA NADZIEI 2019

Nasza szkoła wzorem lat poprzednich i w tym roku włączyła się w piękną i potrzebną akcję „Pola nadziei”. W niedzielę 29 września wolontariusze z klasy ósmej rozprowadzali po każdej Mszy świętej cebulki żonkili. Zebrane przy tej okazji datki zostały w całości przekazane na rzecz Fundacji im. Adama Worwy w Nowym Targu. Dzięki naszemu zaangażowaniu w tę akcję sprawiamy, że dla cierpiących i chorych kwitnie nadzieja.
Wolontariuszom oraz wszystkim ofiarodawcom za dar serca bardzo dziękujemy.
« 1 z 2 »

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

27 września 2019 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Głośnego Czytania, którego tematem przewodnim było: „Ziemia naszym królestwem”.  Wydarzenie miało na celu rozwijanie świadomości ekologicznej uczniów, stymulowanie rozwoju, wzbogacanie słownictwa i pobudzanie wyobraźni. Uczniowie klas 1-3 rozwiązywali krzyżówki dotyczące najbliższego otoczenia, sadzili kasztany, wysłuchali opowiadań R. Piątkowskiej „Królestwo” i „Koncert”. W ramach podsumowania wykonali klasową recyklingową dekorację pt. „nasze małe królestwo”.

Dzień Przedszkolaka

25 września nasi najmłodsi uczniowie obchodzili Dzień Przedszkolaka. Tego dnia, dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy i malowania buziek. Były tańce, zabawy ruchowe oraz mnóstwo dobrej zabawy. Radość i uśmiech na twarzach uczestników są niewątpliwie oznaką zadowolenia z udanego dnia.

« 1 z 2 »

Projekt FIO, Młodzi, Aktywni w Gminie Łapsze Niżne

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego cześć uczniów naszej szkoły przystąpiła do projektu realizowanego w ramach Funduszu Inicjatyw Lokalnych. W dniach 3-4 września 2019 zostało zorganizowane szkolenie w Murzasichlu, którego celem było odnalezienie potrzeb swojego regionu oraz próba ich rozwiązania. Podczas warsztatów uczniowie mieli okazję poznać się z uczniami okolicznych miejscowości, ale była to też wspaniała okazja do ich integracji. Kolejnym punktem projektu jest zaplanowana wycieczka do Warszawy.

VI RAJD IM. BŁ. KS. J. STANKA – PO MAGURZE SPISKIEJ

Modlitwa przy kapliczce Matki Bożej Częstochowskiej w Łapszance była punktem początkowym VI Rajdu im. Bł. Ks. Józefa Stanka – patrona szkoły podstawowej w Łapszach Niżnych. Swoją wędrówkę niebieskim szlakiem turystycznym Łapszanka-Kacwin przez Magurę Spiską rozpoczęli 25 września uczniowie starszych klas szkół podstawowych gminy Łapsze Niżne. Dźwięk dzwonu rozpoczął start. Potem idąc grzbietem Magury Spiskiej wzdłuż szlaku podziwiać można było: zachmurzone nieco Tatry, dzikie ostępy Lasów Państwowych, piękne wiekowe buki w rezerwacie Niebieska Dolina, a dalej schodząc już w kierunku Kacwina  oglądać można było rozległą panoramę tej wyjątkowej miejscowości i ozdabiających ją gór. Jako, że jesień nastała od kilku dni pogoda była typowo jesienna z mgłą i bardziej zachmurzonym niebem, po drodze nazbierać za to można było mnóstwo grzybów. Warunki jesienne – błotniste kałuże utrudniały wędrowanie, ale to w końcu rajd – nie może być łatwo. Na pewno wszyscy zgodzą się, że uczestnikom wyprawy patronował z góry sam Błogosławiony – pomimo wczesnoporannego deszczyku, w czasie rajdu nie spadła już ani kropla deszczu. Trud spory, buty i ubranie zabłocone, nogi zmęczone, ale wysiłek z takim patronem i modlitwa za jego wstawiennictwem wielkie. Przy kapliczce bł. ks. J. Stanka w Kacwinie wędrówkę zakończono wspólną modlitwą. Na zmęczonych i głodnych czekało ognisko i chwila odpoczynku, a potem już autobusami wszyscy wrócili do domów.

« 1 z 5 »

 

 

 

 

 

Obserwacja życia lasu

25 września 2019 r. klasy 2 i 3 pod opieką wychowawczyń wybrały się do lasu. Nasi uczniowie mogli wszystkimi zmysłami poznać różnorodność życia w tym malowniczym miejscu. Obserwowali zwierzęta i rośliny żyjące w poszczególnych warstwach lasu, uczyli się jak rozpoznawać gatunki drzew i roślin, w praktyce wykorzystywali znane im już zasady zachowania się w lesie. Najwięcej radości sprawiło naszym podopiecznym zbieranie grzybów, których w ten jesienny dzień było pod dostatkiem. Zajęcia na świeżym powietrzu dostarczyły wielu pozytywnych wrażeń naszym wychowankom.

« 1 z 2 »

Cyrk w naszej szkole

W czwartek, 19 września, zajęcia w szkole zaczęły się nietypowo, bo od udziału w przedstawieniu cyrkowym w wykonaniu artystów z cyrku „Szok”. Wszyscy uczniowie i przedszkolaki mieli okazję obejrzeć popis sztuki cyrkowej na wysokim poziomie, a nawet osobiście uczestniczyć w sztuczkach cyrkowych. Było mnóstwo śmiechu, zabawy, a także wyzwań, zwłaszcza kiedy widzowie mieli okazję dotknąć, a nawet wziąć na ręce prawdziwego węża. Publiczność była pod wrażeniem pokazów akrobacji,  iluzji i ekwilibrystyki.

« 1 z 7 »