Narodowe Święto Niepodległości

Dnia 12 listopada 2019r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Rozpoczął się wprowadzeniem sztandaru szkoły, a atmosferę powagi nadał wspólnie odśpiewany Hymn Polski.

11 listopada  to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia pamiętamy i czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła  na mapę Europy.

W tym dniu uczniowie klasy VIII i VII przenieśli nas w strefę patriotycznego wzruszenia. Wybrzmiewały poetyckie strofy, a muzyka i  ruch sceniczny szkolnych aktorów,  oddał niezwykłość i historyczną ważność dnia 11 listopada 1918 roku .

Ta godzina skróconej lekcji historii, przypomniała nam wszystkim jak bardzo cierpiało nasze państwo podczas rozbiorów. Pamiętamy o ludziach, naszych przodkach, rodakach, którzy zginęli po to, byśmy mogli mówić po polsku, abyśmy mogli być wolnymi…..

Młodzież szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzała i wysłuchała tej szczególnej lekcji historii.

Na zakończenie akademii dzieci z oddziału przedszkolnego zaprezentowały  pieśń   patriotyczną.

« 1 z 5 »

Święto Szkoły

W środę 6 listopada w naszej szkole nastąpiła inauguracja święta szkoły, której patronką jest św. Elżbieta Węgierska. Ideały życia franciszkańskiego były bliskie naszej Patronce, która w swoim życiu – posiadając ogromny majątek – praktykowała osobiste ubóstwo ograniczając swoje potrzeby do niezbędnego minimum oraz realizowała dzieła miłosierdzia. Stąd w wezwaniach litanii znajdują się i takie modlitewne wezwania: „Wierna córko świętego Franciszka”, „Niezrównana naśladowczyni Biedaczyny z Asyżu”, czy też „Wrażliwa na nędzę i niedolę ludzką”, „Usługująca ubogim i cierpiącym”, „Całe mienie rozdająca potrzebującym”.

Najpierw odbyła się akademia z udziałem szczególnego gościa o. Dariusza Sambory – franciszkanina, Podkomisarza Ziemi Świętej. Po akademii nasi uczniowie, podzieleni na dwie grupy, mogli dzięki O. Dariuszowi poznać „Piątą Ewangelię” jak nazywana jest ziemska ojczyzna Pana Jezusa. Na zakończenie tych spotkań każdy uczestnik został obdarowany przez naszego Gościa pamiątką z Betlejem.

« 1 z 2 »

DRUGIE ŚNIADANIE TO MOC!

Owocowe sałatki, kolorowe kanapki, owoce, soki, termosy pełne ciepłej herbaty zastąpiły zeszyty i podręczniki na ławkach podczas świętowania Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania obchodzonego w całej Europie 8 listopada. Dzień ten uczczono 7 listopada w naszej szkole wspólnym drugim śniadaniem na końcu drugiej lekcji, w ramach akcji „Śniadanie daje moc!”. Życie przedszkolaka, ucznia drugiej czy siódmej klasy nie jest łatwe, sporo w nim obowiązków, ale i zabawy – do wszystkiego potrzebna jest energia, a tę może zapewnić tylko dobre śniadanie. Oczywiście najważniejsze jest to jakie zjadamy w domu przed wyjściem do szkoły czy pracy, ale drugie śniadanie przed południem doda na pewno energii do dalszej pracy i nauki – warto wiec zadbać by było ono pożywne, ciekawe i smaczne. Pomysłów na niego nie brak wystarczy poszperać w Internecie i zamiast zwykłej codziennej kanapki drugim śniadaniem może być pyszna sałatka, kolorowy koktajl czy domowe ciasteczka. Jego ozdobą będą zawsze owoce czy soki. Mamy nadzieję, że wszyscy, którzy dziś pamiętali o śniadaniu będą pamiętać o nim przez resztę roku. I zauważą wtedy, że każdy dzień z dobrym śniadaniem będzie ciekawszy i nie zabraknie nam wtedy energii. Pamiętajmy:

W zdrowym ciele zdrowy duch!
ZDROWIE to uśmiech na twarzy!
ZDROWIE to chęć życia!
ZDROWIE to sprawność fizyczna!
ZDROWIE to chęć do pracy!
ZDROWIE to radość ducha!
ZDROWIE to brak bólu w ciele, a w duszy wesele.
Mówić o zdrowiu można wiele…
jednym zdaniem – Zdrowe odżywianie daje moc przyjaciele!

« 2 z 5 »

„Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”

5 listopada 2019 r. mieliśmy zaszczyt odebrać z rąk Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie certyfikat „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”. Jesteśmy jedną z dwóch szkół w powiecie, a dwunastu w województwie, która w tym roku otrzymała to wyróżnienie. Uroczystość w której gośćmi specjalnymi byli m. in. Kurator Oświaty, Wojewoda Małopolski, Marszałek Województwa Małopolskiego odbyła się w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Podczas gali nasze „Trybskie Dzieci” pod opieką pani dyrektor Anny Stronczek, w pięknym stylu zaprezentowały tańce spiskie i figle dziecięce.

Po uroczystości uczniowie oglądali ekspozycje samolotów, pokazy sprzętu i pracy Policji: Oddziału Prewencji Policji, Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji, Ruchu Drogowego, Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w życie szkoły, bo to dzięki szeroko pojętej współpracy nauczycieli, rodziców, środowiska lokalnego mogliśmy odebrać ten certyfikat. Szczególne podziękowania należą się też pani Justynie Zubek, która była koordynatorem tego projektu. Jesteśmy wdzięczni również rodzicom za przygotowanie strojów dzieci do występu.

« 1 z 3 »

Warsztaty czytelnicze

W ramach pracy biblioteki odbyły się warsztaty czytelniczo – detektywistyczne dla klas I – III. Tematem było rozwiązywanie zagadek detektywistycznych, ale przede wszystkim zapoznanie z cyklem książek dla dzieci o detektywach – Lassem i Mai, bohaterach cyklu Martina Widmarka „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” . W zajęciach uczestniczyło siedmioro chętnych małych czytelników z klas 2-3. Po zapoznaniu z propozycjami,uczniowie wraz z bohaterami rozwiązywali zagadkę skradzionych diamentów. Zajęcia przedłużyły się na dwa spotkania, a efektem są wypożyczenia przez niektórych uczniów książek z tego cyklu. Warto dodać, że część cyklu została zakupiona ze środków  Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Podobne zajęcia zorganizowane zostały także dla klas IV – VI. Tu grupka  chętnych uczniów (11 osób) przekonywała się do hasła „I Ty możesz zostać pisarzem”. Dzieci próbowały stworzyć przepis na książkę. Postanowiliśmy kontynuować spotkania i może… napisać książkę?

Julia Miśkowicz

« 2 z 2 »

„Szkoła pamięta”

Nasza szkoła odpowiedziała na apel Ministra Edukacji Narodowej i włączyła się w akcję „Szkoła pamięta”. W jej ramach przedstawicielki Koła Wolontariatu szkoły, a konkretnie trzy uczennice klasy VIII wraz z wychowawczynią odwiedziły trybski cmentarz, gdzie pochowani są m.in. zmarli nauczyciele Państwo Anna i Wincenty Dewerowie. Pan Dewera pełnił niegdyś rolę dyrektora szkoły w Trybszu. Na ich grobie uczennice złożyły wiązankę oraz zapaliły znicze. Nie mogło również zabraknąć modlitwy za ich dusze.

W Trybszu jest jeszcze jedno miejsce, o którym warto pamiętać m.in. przy okazji uroczystości Wszystkich Świętych. Na Grapie przy kapliczce św.Jana Chrzciciela, bo o tym miejscu mowa, znajdują się mogiły kilku bezimiennych żołnierzy II wojny światowej, pochodzących z Węgier i Niemiec. Również tam uczennice zapaliły znicze i pomodliły się w za dusze zmarłych.  Wieczny odpoczynek racz im dać Panie!

Szaszłykowe jeżyki

Sezon na pyszne owoce trwa! Nie zapominamy o tym także w szkole. Każdy uczeń  już wie, jak ważne są dla nas owoce – nie tylko dlatego, że są smaczne, ale przede wszystkim – zawierają mnóstwo witamin, które chronią i wzmacniają nasz organizm. Dlatego też postanowiliśmy zrobić zdrowe szaszłyki owocowe. Były przygotowania: umyliśmy owoce, przybory kuchenne, a także nasze ręce. Kiedy wszystko już było gotowe, przystąpiliśmy do krojenia owoców, komponowania oraz układania szaszłyków i … degustacji. Ach, co to była za uczta! Szaszłyki smakowały wyśmienicie – nie wiemy, czy dlatego, że owoce były pyszne, czy dlatego że sami je wykonaliśmy?

Klasa I

Wycieczka przedkonkursowa Konkursu Wiedzy o Spiszu

Wycieczka odbyła się w sobotę 19 października 2019 roku. Uczestniczyły w niej 22 osoby. Byli to uczniowie szkół podstawowych w Łapszance, Niedzicy, Trybszu, Krośnicy i Czarnej Górze oraz grupa słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku i członkowie oddziału PTTK „Gorce”  w Nowym Targu. Pogoda była piękna, widoki wspaniałe, choć rano z nad morza mgieł można było zobaczyć tylko najwyższe szczyty. Uczestnicy wycieczki przeszli grzbietem Pienin Spiskich od zamku w Niedzicy czerwonym szlakiem do przełęczy Przesła i stamtąd żółtym szlakiem do Łapsz Niżnych. Wędrówce towarzyszyły wspaniałe jesienne kolory liści, a na niektórych odcinkach tras spore ilości błota. Naszą szkołę reprezentowały dziewczyny z ósmej klasy: Katarzyna Majerczak, Gabriela Rabiańska i Gabriela Bartyczak. Wycieczkę prowadziły Celina Sordyl i Teresa Szul.

« 1 z 2 »

Głośne czytanie z Gangiem Słodziaków

Nasza szkoła przyłączyła się do akcji promującej czytelnictwo „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”. Celem tego działania była nauka samodzielnego myślenia, pobudzanie wyobraźni, ćwiczenie pamięci i koncentracji. Aby wyrobić nawyk czytania u dzieci, wystarczy czytać z nimi 10 minut dziennie przez co najmniej 21 dni, dlatego też uczniowie klas 1-3 za systematyczne czytanie otrzymywali naklejki, którymi wypełniali dzienniczek postępów czytania. W ramach posumowania akcji, 23 października najbardziej systematyczni uczniowie wylosowali nagrody – maskotki i książeczki z Gangu Słodziaków.

Milion dzieci modli się na Różańcu

W piątek 18 października nasza szkoła włączyła się w nietypową, ale piękną inicjatywę  „Milion dzieci modli się na różańcu”.  W tym roku przypadła 14 edycja tej międzynarodowej kampanii. Pomysł na nią powstał w 2005 roku w stolicy Wenezueli,Caracas, podczas modlitwy różańcowej dzieci na zajęciach religii. Wychowawczyni opiekująca się grupą powiedziała wówczas: „Wyobraźmy sobie, jakby to było cudownie, gdyby tak milion dzieci modliło się równocześnie na różańcu. Wówczas świat na pewno by się odmienił na lepsze”. Była to odpowiedź na prośbę św. o. Pio, który stwierdził, że „gdyby milion dzieci modliło się na różańcu, wówczas świat napełniłby się pokojem”. W obliczu napięć i wciąż niestabilnej sytuacji w wielu krajach, ważne jest byśmy podejmowali trud uchronienia świata od zagłady właśnie przez modlitwę różańcową, która ma przecież ogromną moc.
Tego dnia zgodnie z planem zgromadziliśmy się na dolnym korytarzu, by wspólnie odmówić różaniec w intencji pokoju i jedności, rozważaliśmy tajemnice światła. Bardzo dziękujemy wszystkim za wspólną modlitwę i pozytywną odpowiedź na apel o przyniesienie do szkoły różańca.