Archiwum miesiąca: marzec 2023

Gminny konkurs matematyczny „MATMIX”

28 marca 2023 r. w Szkole Podstawowej w Łapszance odbyła się VIII edycja gminnego konkursu matematycznego „MATMIX”, rozgrywanego w dwóch kategoriach: indywidualnej oraz zespołowej.

Reprezentanci naszej szkoły – Grzegorz Majerczak i Hubert Młynarczyk zdobyli
I miejsce w kategorii zespołowej.

Ale to nie koniec sukcesów!

II miejsce w kategorii indywidualnej zdobył – Grzegorz Majerczak.

 Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 Bożena Niemiec

« z 2 »

 

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny ”FREDRO W SZKOLE” w naszej szkole

Sejm RP ogłosił rok 2023 Rokiem Aleksandra Fredry. Nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego  ”FREDRO W SZKOLE”.

Z tej okazji zaprosiliśmy wszystkich uczniów do wspólnej zabawy, poznania sylwetki oraz twórczości wybitnego pisarza, którego utwory kochamy od dziecka! Nasze działania przewidywały między innymi:

  1. Szkolny konkurs recytatorsko – sceniczny „Rozśmieszaj razem z Aleksandrem Fredrą”;
  2. Konkurs plastyczny – ilustracja do wybranego utworu Aleksandra Fredry (od przedszkolaków do klasy 8 – technika dowolna- uczniowie, którzy uwielbiają prace .
  3. Inscenizację fragmentów „Zemsty” w wykonaniu szkolnego koła teatralnego „Trzy po trzy”.

Szkolny konkurs recytatorsko – sceniczny „Rozśmieszaj razem z Aleksandrem Fredrą” adresowany był do wszystkich uczniów. Cel konkursu stanowiło nie tylkorozwijanie kompetencji czytelniczych dzieci i młodzieży, uwrażliwienie na piękno literatury polskiej, ale przede wszystkim rozwijanie uzdolnień twórczych i doskonalenie umiejętności recytatorskich i uzdolnień teatralnych. Komisja wysłuchała i obejrzała 15 wykonań zgłoszonych do Konkursu. Uczniowie zaprezentowali się na porównywalnym poziomie. Po wnikliwej ocenie  znajomości tekstu, stopniu jego opanowania pamięciowego, artykulacji, czyli pięknym wypowiadaniu słów, poprawnym i płynnym deklamowaniu  z trafną interpretacją  jury wyłoniło laureatów  w następujących kategoriach:

Oddziałów przedszkolnych

I miejsce: Estera Ustupska – Zakręcka

III miejsce: Sabrina Modła

I-III nauczania zintegrowanego

I miejsce: Aleks Koral, Katarzyna Turkot

II miejsce : Ewa Duda, Jan Pawlica

III miejsce: Kornelia Zygmuntowicz, Krystian Bizub

IV -VI klas szkoły podstawowej

I miejsce : Lena Sarna, Amelia Wyrostek

II miejsce: Michalina Waksmundzka

VII –VIII klas szkoły podstawowej

I miejsce : Karol Gronka

grupy mieszane:

I miejsce: Wojciech i Marcel Miśkowicz

II miejsce: Piotr i Rafał Bizub

                  Dominika i Sebastian Dziadkiewicz

 Oprócz tego odbył się Konkurs Plastyczny pn. „W świecie bajek i wierszy Aleksandra Fredry”, którego przedmiotem i tematyką konkursu była ilustracja do wybranego wiersza Aleksandra Fredry.

Jury dokonało oceny 12 prac zgłoszonych do Konkursu. Uczniowie zaprezentowali się na porównywalnym poziomie. Po wnikliwej ocenie, wyłoniło laureatów  w następujących kategoriach:

Oddziałów przedszkolnych

I miejsce: Estera Ustupska – Zakręcka, Sabrina Modła

II miejsce : Patrycja Biziak, Amelia Kurnat

III miejsce: Aleksandra Gronka, Natalia Bizub, Nikola Bizub, Aleksandra Matoniak

klas I-IV

I miejsce: Alan Wadowski, Magdalena Wadowska

II miejsce : Kornelia Zygmuntowicz

III miejsce: Krystian Bizub

W pozostałych kategoriach nie wpłynęły żadne prace.

Gratuluję wszystkim uczestnikom, szczególnie konkursu recytatorskiego, bowiem opanowanie tekstów napisanych językiem staropolskim, trudnym, pełnym archaizmów jest nie lada sztuką, dlatego komisja nagrodziła wszystkich uczestników.

Po zakończeniu konkursu społeczność szkolna miała okazję obejrzeć inscenizację wybranych fragmentów sztandarowej komedii Aleksandra Fredry, „Zemsty”, przygotowanej przez szkolne koło „Trzy po trzy”.

Zainteresowanie konkursem recytatorskim pokazuje, że warto organizować takie wydarzenia.

Nagrody książkowe dla uczestników ufundowała Rada Rodziców.

Julia Miśkowicz

DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

W dniu 21.marca jest obchodzony „Dzień Kolorowej Skarpetki”- Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa, nawiązuje do obecności  u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Zakładając kolorowe skarpetki zwracamy na siebie uwagę i tym samym zwracamy uwagę na problemy dzieci i dorosłych z Zespołem Downa. Kolorowa skarpetka jest symbolem naszej solidarności z tymi osobami.

W naszej szkole Dzień Kolorowej Skarpetki zorganizowaliśmy w czwartek 23 marca. Dzieci z klas I-III zostały poproszone o założenie w tym dniu kolorowych skarpetek i to nie do pary. Zadanie zostało wykonane bardzo dobrze, co jest uwidocznione na zdjęciach 😀 

Uczniowie klas I-III wzięli udział w zajęciach, podczas których dowiedzieli się m.in. czym jest zespół Downa. Poza tym obejrzeli filmiki pokazujące ludzi z pewnymi ułomnościami, ale takich, którzy odnieśli mimo wszystko ogromny sukces i cieszą się życiem. Warto uświadamiać sobie fakt, że każdy z nas jest inny. Dobrze byłoby, gdybyśmy szanowali i akceptowali inność drugiego człowieka. Inność przecież nie oznacza, że ktoś jest gorszy lub lepszy. Mimo, że jesteśmy różni, mamy podobne marzenia, potrzeby i pasje.

« z 3 »

Ogólnopolski projekt edukacyjny „Europa i Ja”

Uczniowie klasy 2 zakończyli Ogólnopolski projekt Edukacyjny EUROPA I JA, w którym brali udział od września. Kraj, który poznawaliśmy, kojarzy się z wakacjami – to Grecja. Dzieci miały okazję wybrać się do Grecji wirtualnie, poznały symbole narodowe państwa, legendy i dawne mity greckie. Uczniowie poznawali nietypowy język, tworzyli słownik wybranych wyrazów w języku greckim oraz próbowali liczyć po grecku. Ponadto oglądali liczne atrakcje i zabytki tego kraju, poznawali florę i faunę Grecji. Poznali sławne osoby pochodzące z Grecji oraz wspólnie zatańczyli ZORBĘ, najsłynniejszy taniec tego kraju. Było to ciekawe doświadczenie, które zachęca dzieci do podejmowania kolejnych ciekawych projektów umożliwiających poszerzanie horyzontów i zdobywanie nowych doświadczeń. Dowodem na to są uśmiechy dzieci i zdobyte dyplomy.

« z 3 »

Wiosna w oddziałach przedszkolnych

21 marca obchodzimy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Dzieci z oddziałów przedszkolnych postanowiły przywitać wiosnę na sportowo, ale najpierw poznały przysłowie „W marcu jak w garncu” i dowiedziały się, co ono oznacza. Później zaplanowano konkurencje na świeżym powietrzu, ale plany pozmieniała nam pogoda, więc skorzystaliśmy z sali gimnastycznej. Spędziliśmy radosny czas, o czym świadczą zdjęcia.

« z 3 »

Pierwszy Dzień Wiosny

21 marca uczniowie klas 1-7 wraz z wychowawcami świętowali Dzień Wagarowicza. Szkoła opustoszała, jednak powodem nie były wagary, a wspólna wycieczka do Zakopanego.
W programie była wizyta w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdzie uczniowie zobaczyli m.in. makietę Tatr, filmy przyrodnicze, które pokazują tatrzańską przyrodę z perspektywy ich dzikich mieszkańców. W trakcie zwiedzania uczniowie mogli również zajrzeć do jaskini, która bardzo przypomina prawdziwą, jest tak samo chłodna, sączy się w niej woda. Kolejnym punktem była dobra zabawa w Illusion House, a żeby się o tym przekonać zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

« z 14 »

Wycieczka do sali zabaw „Małpi Gaj”

W piątek, 17 marca 2023 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych spędziły radosny czas w sali zabaw „Małpi Gaj” w Nowym Targu.
W przeddzień wycieczki Przedszkolaki zostały zapoznane z zasadami zachowania się podczas pobytu w sali zabaw i przestrzegania ich, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo. Celem wycieczki było rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności, orientacji przestrzennej oraz odpowiedniego zachowania się w miejscu publicznym.
Niezwykłą frajdą okazała się ogromna konstrukcja składająca się z labiryntu przejść, zjeżdżalni, ściany wspinaczkowej, trampolin, karuzeli i basenu z piłeczkami. Dzieci korzystały także z armatek na piłeczki oraz z mini pojazdów. Pobyt bardzo szybko dobiegł końca. Pełni niezapomnianych wrażeń i emocji dzieci pożegnały się z tym bajkowym miejscem i wróciły do przedszkola.
« z 14 »

Podróże po Europie klasy 3

Uczniowie klasy 3 zakończyli drugi moduł projektu „Lekturki spod chmurki – Podróże po Europie”.

Na podstawie przeczytanej książki wykonali zadania w lekturniku, z okazji Dnia Pizzy zrobili lekturową pizzę, stworzyli plakaty na, których przedstawili ciekawe miejsca we Włoszech oraz wykonali wystawkę zachęcającą do przeczytania książki „Dziadek i niedźwiadek”.

Uczniowie już nie mogą doczekać się kolejnego modułu „Podróże po świecie”.

Jak obliczyć powierzchnię ringu?

Jaki kształt ma sektor rzutów młotem, oszczepem, dyskiem czy pchnięcia kulą? Jaki kształt ma bieżnia? Ile matematyki jest w obiektach sportowych?

Na te pytania uczniowie klasy 3 mogli znaleźć odpowiedź podczas zajęć o temacie „Jak obliczyć powierzchnię ringu?”. Uczniowie przyjrzeli się dokładnie stadionowi lekkoatletycznemu. Dowiedzieli się, co to jest wycinek koła, zaprojektowali również ring bokserski i obliczyli ile potrzebnych jest materiałów do pokrycia podłogi.

« z 3 »