20- lecie zespołu Trybskie Dzieci
W niedzielę 01.09.2024r.Trybskie Dzieci z kierownikiem i instruktorem zespołu Anną Stronczek świętowały dwudziestą rocznicę działalności.
Warto wyjaśnić, że Pani Anna zespół prowadzi od 3 kwietnia 2002 roku, teraz dopiero świętowała 20-lecie swojej pracy, gdyż trzykrotnie zawieszała działalność grupy ze względu na urlopy macierzyńskie.
Inicjatorką powstania zespołu była ówczesna dyrektor szkoły p. Julia Miśkowicz, która od 2000r. rozpoczęła starania o powrót stroju spiskiego do wsi. Wspólnie z nauczycielką p. Marią Jezierczak przygotowała w lutym 2002 roku dzieci z oddziału przedszkolnego i z klasy pierwszej z przyśpiewkami weselnymi, które wystawiły na Zwykach Spiskich w Niedzicy jako grupa Trybskie dzieci. W związku z tym, że p. Julia nigdy nie tańczyła w zespole i nie wiedziała jak go prowadzić, powierzyła to zadanie Annie Stronczek, którą zatrudniła na początku kwietnia 2002 do pracy w szkole w Trybszu. Ta przejęła nazwę Trybskie Dzieci i mnóstwo wiary od byłej dyrektorki szkoły, że uda jej się zrobić w Trybszu zespół.
Rozpoczęła regularną pracę od podstaw z chętnymi uczniami klas 4-6, ucząc ich podstawowych kroków tańców spiskich i poczucia rytmu, jednocześnie dbając o autentyzm przekazywanych treści, ale także ważną dla dzieci atmosferę zabawy. Rozpoczęła też edukację rodziców o elementach stroju spiskiego, które powinny nosić dzieci oraz jak krochmalić i przygotowywać stroje do występów.
W ciągu 20 lat pod opieką p. Anny pracowało ponad 200 dzieci, które uczyła tradycyjnych tańców spiskich, przyśpiewek, zabaw i figli. Opiekunka grupy jest również autorką programów: Zabawy na łące, Przepowiadanie pogody, Krzept, Bawjynie dzieci, Odpust Św. Haźbyty, Zabawy i figle, Prucki, Druciorz, Kopanie gruli, Przi robocie, Nie bój się Hanuś, Hanka nie fce jeść. Przyniosły one zespołowi liczne sukcesy na wielu przeglądach i festiwalach. Wymienić można najważniejsze: dwukrotny udział w Międzynarodowym Święcie Dzieci Gór w Nowym Sączu (2006, 2018), udział w Międzynarodowych Spotkaniach z Folklorem w Olecku (2006), trzykrotny udział w Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce (2005, 2017,2023), Tanecznym Kręgu w Przemyślu, Przepatrzowinachw Czarnym Dunajcu, Krakowiaczku, Przeglądzie w Szczyrzycu, Święcie Policji w Muzeum Lotnictwa w Krakowie, Jarmarku Podhalańskim, Gali Finałowej Spiskiej Cytanki, podczas koncertu Muzyka zaklęta w drewnie zorganizowanymw drewnianym kościółku w Trybszu i wielu innych.
Pani Ania we współpracy z rodzicami tańczących dzieci zorganizowała w Trybszu wspaniałe Dni Kamrackie z zespołami z Turecji i Estonii, które pozwoliły mieszkańcom wsi poznać kulturę innych narodów.Grupa uświetnia swoim radosnym śpiewem uroczystości parafialne
i szkolne. Dzieci występują na imprezach gminnych, regularnie biorą udział w Watrze Spiskiej i Zwykach Spiskich, gdzie wielokrotnie zdobywały pierwsze miejsca. Kilkakrotnie brały udział w nagraniach dla radia i telewizji. Prezentują strój spiski odmiany trybskiej. Część z nich została uszyta i wyhaftowana przez babcie członków zespołu. Pozostałe powstały w 2016 r. dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych „Przełom”, które pozyskało środki finansowe w ramach projektu „Paradne Trybskie Dzieci”.
Tancerzom od lat przygrywa kapela ,,Wartko’’ Grzegorza Kowalczyka. Zespół współpracował również ze wspaniałymi prymistami śp. Sewerynem Bizubem, p. Janem Pacygą, p. Sylwestrem Ficem.
Dla instruktorki najważniejsze są relacje i więzi, wspólne chwile radości i dumy
w czasie prób i występów, ale też nauka radzenia sobie z porażkami.
Oprócz dostarczania mnóstwa wrażeń i wspomnień, zespół Trybskie Dzieci pełnił
i nadal pełni wyjątkową misję – próbuje ocalić od zapomnienia strój spiski odmiany trybskiej, który na długo przestał być zakładany przez samych mieszkańców Trybsza. Dzieci prezentując autentyczny strój regionalny swoich pradziadów, każdorazowo stają się nauczycielami dla swoich rodziców i dziadków. Cieszy fakt, iż po tych kilkunastu latach postrzeganie stroju spiskiego we wsi Trybsz ulega zmianie.
W czasach kiedy cały świat staje się globalną wioską należy pamiętać, że strój, gwara i obyczajowość, którą przekazali praojcowie to najcenniejsze skarby
o które trzeba dbać, bo one nas identyfikują z miejscem, z którego się wywodzimy.
Pomagają nam określić swoje korzenie, które każdy człowiek powinien znać.
Dlatego też zwiększająca się liczba mieszkańców Trybsza, którzy zakładają swój strój spiski odmiany trybskiej zamiast podhalańskiego jest największym sukcesem dla Anny Stronczek po dwudziestu latach prowadzenia zespołu. To znak, że Trybszanie odrobili lekcję. I oby już tak pozostało!
Niech strój nie będzie zakładany tylko na występy zespołu czy uroczystości szkolne, ale niech żyje we wsi.
Opracowanie: Szkoła Podstawowa im. Świętej Elżbiety Węgierskiej w Trybszu (DAS)
15 lecie zespołu Trybskie Dzieci
W niedzielę 25 sierpnia, podczas Dożynek Gminnych, Trybskie Dzieci świętowały jubileusz pracy z kierownikiem i instruktorem zespołu Anną Stronczek. Chociaż zespół prowadzi od 3 kwietnia 2002 roku na Dożynkach świętowała 15 lecie swojej pracy, gdyż trzykrotnie zawieszała działalność grupy ze względu na urlopy macierzyńskie.
Po żywiołowym występie dzieci oraz młodzieży należącej w przeszłości do zespołu p. Ania otrzymała gratulacje, statuetkę, a także nagrodę pieniężną dla tancerzy od Wójta Gminy Łapsze Niżne Jakuba Jamroza i p. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Krystyny Milaniak. Z rąk Radnej Powiatowej p. Ireny Rataj odebrała Medal Pamiątkowy Podhala przyznany przez Starostę Powiatu Nowotarskiego Krzysztofa Fabera, gratulacje od Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego z rąk posła Jana Hamerskiego, podziękowania z Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu oraz gratulacje od przedstawicieli rodziców i zaprzyjaźnionych zespołów. Na scenie pojawił się też tort jubileuszowy wykonany przez byłą tancerkę Paulinę, który był miłą niespodzianką dla świętujących. W dalszej części uroczystości kierowniczka zespołu zaprosiła na scenę do wspólnego świętowania byłą p. Dyrektor Julię Miśkowicz i przypomniała zebranym, że to ona zabiegała by w Trybszu powstał zespół regionalny. Instruktorka wspomniała, iż p. Julia wspólnie z nauczycielką p. Marią Jezierczak przygotowały w lutym 2002 roku klasę pierwszą z przyśpiewkami weselnymi, które wystawiły na Zwykach Spiskich jako grupa Trybskie dzieci. Miesiąc później była
p. dyrektor szkoły przyjęła do pracy Annę Stronczek i powierzyła jej zadanie prowadzenia zespołu, który przejął nazwę Trybskie Dzieci. Prowadząca rozpoczęła regularną pracę od podstaw z chętnymi uczniami klas 4-6 ucząc ich poczucia rytmu, podstawowych kroków tańców spiskich, jednocześnie dbając o autentyzm przekazywanych treści, ale także ważną dla dzieci atmosferę zabawy.
W ciągu 15 lat pod opieką p. Ani pracowało ponad 130 dzieci, które uczyła tradycyjnych tańców spiskich, przyśpiewek, zabaw i figli. Opiekunka grupy jest również autorką programów: Zabawy na łące, Przepowiadanie pogody, Krzept, Bawjynie dzieci, Odpust Św. Haźbyty, Zabawy i figle, Prucki, Druciorz, Kopanie gruli. Przyniosły one zespołowi liczne sukcesy na wielu przeglądach i festiwalach. Wymienić można najważniejsze: dwukrotny udział w Międzynarodowym Święcie Dzieci Gór w Nowym Sączu (2006, 2018), udział w Międzynarodowych Spotkaniach z Folklorem w Olecku (2006), dwukrotny udział w Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce (2005, 2017), Tanecznym Kręgu w Przemyślu, Przepatrzowinach w Czarnym Dunajcu, Krakowiaczku, Przeglądzie w Szczyrzycu i wielu innych.
Grupa uświetnia swoim radosnym śpiewem coroczne uroczystości kościelne, parafialne i szkolne. Dzieci występują na imprezach gminnych, regularnie biorą udział w Watrze Spiskiej i Zwykach Spiskich, gdzie wielokrotnie zdobywały pierwsze miejsca. Kilkakrotnie brały udział w nagraniach dla radia i telewizji. Prezentują strój spiski odmiany trybskiej. Część z nich została uszyta i wyhaftowana przez babcie członków zespołu. Pozostałe powstały w 2016 r. dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych „Przełom”, które pozyskało środki finansowe w ramach projektu „Paradne Trybskie Dzieci”.
Tancerzom od lat przygrywa kapela Grzegorza Kowalczyka. Zespół współpracował również ze wspaniałymi prymistami śp. Sewerynem Bizubem, p. Janem Pacygą, p. Sylwestrem Ficem.
Dla instruktorki najważniejsze są relacje i więzi, wspólne chwile radości i dumy po czasie ciężkich prób i godzinach fizycznego zmęczenia. Oprócz dostarczania mnóstwa wrażeń i wspomnień, zespół Trybskie Dzieci pełnił i nadal pełni wyjątkową misję – próbuje ocalić od zapomnienia strój spiski odmiany trybskiej, który w obliczu wielu wydarzeń historycznych i społecznych został zapomniany przez samych mieszkańców Trybsza. Dzieci prezentując autentyczny strój regionalny swoich pradziadów, każdorazowo stają się nauczycielami dla społeczności trybskiej. Cieszy fakt, iż po tych kilkunastu latach pracy zespołu, postrzeganie stroju spiskiego we wsi Trybsz ulega zmianie.
,,Trybskie Dzieci’’ zakwalifikowane na Międzynarodowe Święto Dzieci Gór
W dniach 17-18 czerwca 2017 roku, na deskach rabczańskiego Amfiteatru odbył się 41. Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych.
Wydarzenie jest jednym z najważniejszych przeglądów dziecięcych zespołów folklorystycznych w kraju. Celem imprezy jest prezentacja tradycji, obrzędowości, tańców i zabaw swojego regionu. W festiwalu wzięły udział najlepsze polskie zespoły z różnych regionów etnograficznych południowej części kraju. Gminę Łapsze Niżne i Spisz reprezentował zwycięski zespół z XXVII Zwyków Spiskich – Trybskie Dzieci z programem „Druciorz”.
Komisja artystyczna pod przewodnictwem p. Aleksandry Szurmiak-Boguckiej zakwalifikowała grupę do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR w Nowym Sączu w 2018 roku, bardzo wysoko oceniając program „Druciorz”, uznając za największy walor zespołu prezentację tradycyjnej formy tańców spiskich, która niestety na Spiszu zanika.
To ogromny sukces zespołu i jego instruktorki- pani dyrektor Szkoły w Trybszu Anny Stronczek. Gratulujemy!!!