
Konkurs pt. Jan Paweł II – Papież Nadziei

W piątek 9 maja w Szkole Podstawowej nr 11 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Nowym Targu obyło się uroczyste podsumowanie powiatowych eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym 2025 roku.
Spotkanie poprowadziła podkom. Dorota Rusin – Specjalista Zespołu ds.Profilaktyki Społecznej i Organizacji Służby Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. Obecni byli również przedstawiciele KKP, Małopolskiego Kuratorium Oświaty, burmistrza Miasta Nowy Targ wójtowie gmin, dyrektorzy, nauczyciele, no i oczywiście zwycięzcy eliminacji – drużynowo i indywidualnie.
Nasi uczestnicy, którzy otrzymali II indywidualnie (Zuzanna Wojtanek) i II drużynowo (Lena Sarna, Rafał Bizub, Grzegorz Majerczak) miejsce, otrzymali puchary, medale i wspaniałe nagrody, które ufundował Wójt Gminy Łapsze Niżne. Serdecznie dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy!
W dniu 7 maja w naszej szkole odbyło się wyjątkowe spotkanie z cyklu „Ludzie z pasją”. Wzięły w nim udział wszystkie klasy wraz z zerówką. Naszym gościem był Pan Maciej Młynarczyk znany z zajęć karate, które prowadzi z synem na terenie naszej gminy, ale również instruktor wykładowca narciarstwa, członek stowarzyszeń PZN (Polski Związek Narciarstwa), SiTN (Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa), który opowiedział nam o swoich pasjach, pracy oraz osiągnięciach.
Pan Maciej opowiadał o tym, jak zaczęła się jego przygoda ze sportem, jak wygląda nauka jazdy na nartach i trenowanie karate. Podkreślał, jak ważna jest systematyczność, wytrwałość i dobra kondycja fizyczna. Podczas spotkania mieliśmy okazję zobaczyć pokaz podstawowych technik karate, uczniowie poznali elementy stroju takie jak czarny pas. Pan Maciej podkreślał jak karate może być ważne i przydatne w samoobronie. Opowiadał również o bezpieczeństwie na stoku narciarskim i zasadach, których trzeba przestrzegać, żeby jazda na nartach była bezpieczna i przyjemna.
Spotkanie było bardzo ciekawe i inspirujące. Dowiedzieliśmy się, że warto rozwijać swoje pasje, bowiem mogą one dawać dużo radości i satysfakcji. Poznaliśmy też drogę do osiągnięcia mistrzowskiego poziomu, która nie zawsze jest prosta i kolorowa. Mieliśmy okazję spotkać i porozmawiać z osobą, która jest przykładem na to, że można robić w życiu to co się kocha, a wtedy ciężko nazywać to pracą. Na zakończenie uczniowie zadawali wiele pytań, a Pan Maciej chętnie na nie odpowiadał.
To była wspaniała lekcja, która pokazała nam, że dzięki pasji można osiągnąć wiele i dzielić się nią z innymi.
Uczyć można się na wiele sposobów! Nie tylko w siedząc w ławkach i skrzętnie notując! Zdobywanie wiedzy to eksplorowanie, eksperymentowanie i szukanie odpowiedniej drogi.
Uczniowie przygotowywali grę logiczną, polegającą na dojściu do bazy – podobnej do tej z powieści Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy”. Cóż to była za rywalizacja!
Na lekcjach polskiego korzystamy również z dobrodziejstw technologii, gdyż umiejętne korzystanie z niej, może przynieść wiele korzyści – w naszym przypadku utrwalenie wiedzy gramatycznej!
Sami zobaczcie, że nauka może być przyjemnością!
Pani Sylwia
Czytam, bo kocham! Czytam, bo chcę odkrywać nieznane! Czytam, bo to najwspanialsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła – jak powiadała Wisława Szymborska. Ale czy wiem, jak książka powstaje?
W murach naszej szkoły zagościła autorka książek dla dzieci – Justyna Rusnak. Jej powieści o Henryku i Hani podbijają serca młodych czytelników! Wyjątkowe w tych pozycjach jest to, że są one pisane w dwóch językach – angielskim i polskim, pomagając przy tym oswoić się z obcym językiem. Proste wyrażenia, nieskomplikowane zdania, a przy tym ciekawa fabuła zachęcają do poznawania przygód rodzeństwa. Dodatkowym atutem książek są również ilustracje Daniela Włodarskiego, które oddają klimat powiastek. Korektą, czyli wyłapywaniem i usuwaniem błędów: merytorycznych, stylistycznych, językowych, ortograficznych oraz interpunkcyjnych, zajmowała się nasza Pani polonistka – Sylwia Bednarczyk. I jej nazwisko znajdziecie w stopce redakcyjnej książeczek.
Kochani uczniowie, pamiętajcie, że niemożliwe nie istnieje! Możecie zostać, kim tylko zapragniecie. Świat stoi przed Wami otworem! A może przeczytamy kiedyś i Waszą powieść? Czego Wam serdecznie życzymy!
22 kwietnia swój dzień obchodzi Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
Światowy Dzień Ziemi przypomina nam, że każda decyzja – od codziennego oszczędzania energii, segregacji odpadów, po wybór odnawialnych źródeł energii – ma realny wpływ na przyszłość naszej planety.
W tym dniu uczniowie oddziału zerowego przygotowali krótkie przedstawienie, poświęcone tematyce ochrony przyrody na Ziemi. Były wiersze i piosenki, było radośnie ale też trochę poważnie, gdyż to jak będzie wyglądała nasza planeta zależy od nas i od naszych działań.
Szanujmy Ziemię i wszystko co na niej żyje!
Taniec to doskonała forma aktywności fizycznej, która przynosi liczne korzyści dla ciała i umysłu. Regularne tańczenie poprawia kondycję, koordynację ruchową, pamięć i koncentrację, a także pomaga w redukcji stresu i poprawie samopoczucia.
Obchody Międzynarodowego Dnia Tańca miały miejsce w świecie 29 kwietnia, jednak w naszej szkole uczciliśmy to święto z małym opóźnieniem 6 maja. Na dużej przerwie chętni uczniowie z klas 1-8 wzięli udział we wspólnym tańcu na sali gimnastycznej. Zatańczyliśmy ponownie taniec zwany „Belgijką”. Świetnie poszło tym młodszym i tym starszym, dlatego w planie mamy dalsze przerwy z muzyką i tańcami, a na kolejne lekcje uczniowie podążali tanecznym krokiem z uśmiechem na twarzy i lepszym samopoczuciem.
M. Nowak
Dzieci podzielone na grupy, pod czujnym okiem instruktorów, będą uczyć się pływać na Pływalni Miejskiej w Nowym Targu. Zaplanowanych jest 6 wyjazdów. W ramach projektu dzieci mają zagwarantowany transport oraz opiekę.
„Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego”
W środę 30 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy 2 zaprezentowali program artystyczny,
w którym przedstawili słowem, piosenką i tańcem cenną lekcję historii. Miała ona na celu przybliżyć tamte wyniosłe wydarzenia związane z uchwaleniem pierwszej w Europie
a drugiej na świecie konstytucji. W ten sposób uczniowie wzbogacili wiedzę historyczną swoich kolegów i koleżanek.
Podczas 39. edycji Konkursu Wiedzy o Spiszu, który odbył się w SP w Kacwinie dn. 10 kwietnia 2025 r., naszą szkołę godnie reprezentowało czterech uczniów.
W części głównej, sprawdzającej wiedzę teoretyczną o spiskim regionie, wzięli udział: Paulina Moś (kl. VIII), Lena Sarna (kl. VII), Paweł Findura (kl. VI). Wykazali się oni dobrą znajomością historii Spisza, jego zabytków, tradycji, obrzędowości oraz geografii, a także znajomością miejscowej fauny i flory oraz zasobami wiedzy z zakresu współczesnych wydarzeń o charakterze kulturalnym, zajmując grupowo 6. miejsce pośród jedenastu rywalizujących ze sobą szkół.
Fenomenem okazała się nasza trybska uczennica kl. VII – AMELIA WYROSTEK, która z mistrzowskim zacięciem zaprezentowała w gwarze spiskiej gawędę autorstwa Marii Krzysztofek pt. „Nojpiyknijse rynce”. A rywalizacja – zgodnie z relacjami obserwatorów – była naprawdę zacięta! Zajmując 1. miejsce w części recytatorskiej konkursu pokazała piękno żywego wciąż języka naszych przodków, zaprezentowała mistrzowski wręcz kunszt gawędziarski, wspierany naturalną mimiką i mową ciała, wzbogacony tradycyjnym strojem spiskim.
Zwyciężczyni gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych! Pozostałym zaś uczestnikom dziękujemy za udział i godne reprezentowanie SP im. Św. Elżbiety Węgierskiej w Trybszu podczas tego ważnego dla naszej regionalnej społeczności wydarzenia. Wierzymy, że kolejny rok podniesie szansę osiągnięcia upragnionego celu dzięki wciąż poszerzanej wiedzy o Spiszu – naszej ukochanej Małej Ojczyźnie.
Anna Bylina-Stanek