Turniej BRD – uroczyste podsumowanie

W piątek 9 maja w Szkole Podstawowej nr 11 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Nowym Targu obyło się  uroczyste podsumowanie powiatowych eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym 2025 roku.

Spotkanie poprowadziła  podkom. Dorota Rusin – Specjalista Zespołu ds.Profilaktyki Społecznej i Organizacji Służby Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. Obecni byli również przedstawiciele KKP, Małopolskiego Kuratorium Oświaty, burmistrza Miasta Nowy Targ wójtowie gmin, dyrektorzy, nauczyciele, no i oczywiście zwycięzcy eliminacji – drużynowo i indywidualnie.

Nasi uczestnicy, którzy otrzymali II indywidualnie (Zuzanna Wojtanek) i II drużynowo (Lena Sarna, Rafał Bizub, Grzegorz Majerczak) miejsce, otrzymali puchary, medale i wspaniałe nagrody, które ufundował Wójt Gminy Łapsze Niżne. Serdecznie dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy!

 

 

Spotkanie z Panem Maciejem Młynarczykiem

W dniu 7 maja w naszej szkole odbyło się wyjątkowe spotkanie z cyklu „Ludzie z pasją”. Wzięły w nim udział wszystkie klasy wraz z zerówką. Naszym gościem był Pan Maciej Młynarczyk znany z zajęć karate, które prowadzi z synem na terenie naszej gminy, ale również instruktor wykładowca narciarstwa, członek stowarzyszeń PZN (Polski Związek Narciarstwa), SiTN (Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa), który opowiedział nam o swoich pasjach, pracy oraz osiągnięciach.

Pan Maciej opowiadał o tym, jak zaczęła się jego przygoda ze sportem, jak wygląda nauka jazdy na nartach i trenowanie karate. Podkreślał, jak ważna jest systematyczność, wytrwałość i dobra kondycja fizyczna. Podczas spotkania mieliśmy okazję zobaczyć pokaz podstawowych technik karate, uczniowie poznali elementy stroju takie jak czarny pas. Pan Maciej podkreślał jak karate może być ważne i przydatne w samoobronie. Opowiadał również o bezpieczeństwie na stoku narciarskim i zasadach, których trzeba przestrzegać, żeby jazda na nartach była bezpieczna i przyjemna.

Spotkanie było bardzo ciekawe i inspirujące. Dowiedzieliśmy się, że warto rozwijać swoje pasje, bowiem mogą one dawać dużo radości i satysfakcji. Poznaliśmy też drogę do osiągnięcia mistrzowskiego poziomu, która nie zawsze jest prosta i kolorowa. Mieliśmy okazję spotkać i porozmawiać z osobą, która jest przykładem na to, że można robić w życiu to co się kocha, a wtedy ciężko nazywać to pracą. Na zakończenie uczniowie zadawali wiele pytań, a Pan Maciej chętnie na nie odpowiadał.

To była wspaniała lekcja, która pokazała nam, że dzięki pasji można osiągnąć wiele i dzielić się nią z innymi.

« of 2 »

Aktywności polonistyczne klasy 6!

Uczyć można się na wiele sposobów! Nie tylko w siedząc w ławkach i skrzętnie notując! Zdobywanie wiedzy to eksplorowanie, eksperymentowanie i szukanie odpowiedniej drogi.

Uczniowie przygotowywali grę logiczną, polegającą na dojściu do bazy – podobnej do tej z powieści Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy”. Cóż to była za rywalizacja!

Na lekcjach polskiego korzystamy również z dobrodziejstw technologii, gdyż umiejętne korzystanie z niej, może przynieść wiele korzyści – w naszym przypadku utrwalenie wiedzy gramatycznej!

Sami zobaczcie, że nauka może być przyjemnością!

Pani Sylwia

No Images found.

Spotkanie z autorką

Czytam, bo kocham! Czytam, bo chcę odkrywać nieznane! Czytam, bo to najwspanialsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła – jak powiadała Wisława Szymborska. Ale czy wiem, jak książka powstaje?

W murach naszej szkoły zagościła autorka książek dla dzieci – Justyna Rusnak. Jej powieści o Henryku i Hani podbijają serca młodych czytelników! Wyjątkowe w tych pozycjach jest to, że są one pisane w dwóch językach – angielskim i polskim, pomagając przy tym oswoić się z obcym językiem. Proste wyrażenia, nieskomplikowane zdania, a przy tym ciekawa fabuła zachęcają do poznawania przygód rodzeństwa. Dodatkowym atutem książek są również ilustracje Daniela Włodarskiego, które oddają klimat powiastek. Korektą, czyli wyłapywaniem i usuwaniem błędów: merytorycznych, stylistycznych, językowych, ortograficznych oraz interpunkcyjnych, zajmowała się nasza Pani polonistka – Sylwia Bednarczyk. I jej nazwisko znajdziecie w stopce redakcyjnej książeczek.

Kochani uczniowie, pamiętajcie, że niemożliwe nie istnieje! Możecie zostać, kim tylko zapragniecie. Świat stoi przed Wami otworem! A może przeczytamy kiedyś i Waszą powieść? Czego Wam serdecznie życzymy!

No Images found.

Światowy Dzień Ziemi

22 kwietnia swój dzień obchodzi Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

Światowy Dzień Ziemi przypomina nam, że każda decyzja – od codziennego oszczędzania energii, segregacji odpadów, po wybór odnawialnych źródeł energii – ma realny wpływ na przyszłość naszej planety.

W tym dniu uczniowie oddziału zerowego przygotowali krótkie przedstawienie, poświęcone tematyce ochrony przyrody na Ziemi. Były wiersze i piosenki, było radośnie ale też trochę poważnie, gdyż to jak będzie wyglądała nasza planeta zależy od nas i od naszych działań.

Szanujmy Ziemię i wszystko co na niej żyje!

Międzynarodowy Dzień Tańca

Taniec to doskonała forma aktywności fizycznej, która przynosi liczne korzyści dla ciała i umysłu. Regularne tańczenie poprawia kondycję, koordynację ruchową, pamięć i koncentrację, a także pomaga w redukcji stresu i poprawie samopoczucia.

Obchody Międzynarodowego Dnia Tańca miały miejsce w świecie 29 kwietnia, jednak w naszej szkole uczciliśmy to święto z małym opóźnieniem 6 maja. Na dużej przerwie chętni uczniowie z klas 1-8 wzięli udział we wspólnym tańcu na sali gimnastycznej. Zatańczyliśmy ponownie taniec zwany „Belgijką”. Świetnie poszło tym młodszym i tym starszym, dlatego w planie mamy dalsze przerwy z muzyką i tańcami, a na kolejne lekcje uczniowie podążali tanecznym krokiem z uśmiechem na twarzy i lepszym samopoczuciem.

M. Nowak

„Już pływam”

Dzieci podzielone na grupy, pod czujnym okiem instruktorów, będą uczyć się pływać na Pływalni Miejskiej w Nowym Targu. Zaplanowanych jest 6 wyjazdów.  W ramach projektu dzieci mają zagwarantowany transport oraz opiekę.

„Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego”

 

ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3MAJA

W środę 30 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy 2 zaprezentowali program artystyczny,
w którym przedstawili słowem, piosenką i tańcem cenną lekcję historii. Miała ona na celu przybliżyć tamte wyniosłe wydarzenia związane z uchwaleniem pierwszej w Europie
a drugiej na świecie konstytucji. W ten sposób uczniowie wzbogacili wiedzę historyczną swoich kolegów i koleżanek.

« of 4 »

NASZA MISTRZYNI WŚRÓD RECYTATORÓW W GWARZE SPISKIEJ

Podczas 39. edycji Konkursu Wiedzy o Spiszu, który odbył się w SP w Kacwinie dn. 10 kwietnia 2025 r., naszą szkołę godnie reprezentowało czterech uczniów.

W części głównej, sprawdzającej wiedzę teoretyczną o spiskim regionie, wzięli udział: Paulina Moś (kl. VIII), Lena Sarna (kl. VII), Paweł Findura (kl. VI). Wykazali się oni dobrą znajomością historii Spisza, jego zabytków, tradycji, obrzędowości oraz geografii, a także znajomością miejscowej fauny i flory oraz zasobami wiedzy z zakresu współczesnych wydarzeń o charakterze kulturalnym, zajmując grupowo 6. miejsce pośród jedenastu rywalizujących ze sobą szkół.

Fenomenem okazała się nasza trybska uczennica kl. VII – AMELIA WYROSTEK, która z mistrzowskim zacięciem zaprezentowała w gwarze spiskiej gawędę autorstwa Marii Krzysztofek pt. „Nojpiyknijse rynce”. A rywalizacja – zgodnie z relacjami obserwatorów – była naprawdę zacięta! Zajmując 1. miejsce w części recytatorskiej konkursu pokazała piękno żywego wciąż języka naszych przodków, zaprezentowała mistrzowski wręcz kunszt gawędziarski, wspierany naturalną mimiką i mową ciała, wzbogacony tradycyjnym strojem spiskim.

Zwyciężczyni gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych! Pozostałym zaś uczestnikom dziękujemy za udział i godne reprezentowanie SP im. Św. Elżbiety Węgierskiej w Trybszu podczas tego ważnego dla naszej regionalnej społeczności wydarzenia. Wierzymy, że kolejny rok podniesie szansę osiągnięcia upragnionego celu dzięki wciąż poszerzanej wiedzy o Spiszu – naszej ukochanej Małej Ojczyźnie.

Anna Bylina-Stanek

„W krainie uczuć – bajkoterapia z autorskimi opowieściami dla przedszkolaków” – Ogólnopolski Projekt Edukacyjny

Dzieci z najmłodszej grupy przedszkolnej wykonały kolejne zadania z projektu o emocjach. W lutym poznaliśmy historię skaczących kropelek i rozmawialiśmy o radości. Dzieci wykonały piękne dmuchane kropelkowe prace plastyczne. Skakaliśmy jak kropelki z radości, tańczyliśmy i byliśmy pełni radości. Kolejna bajka z morałem, którą omawialiśmy w marcu miała tytuł „Zły smok Bufi”. Tym razem dotyczyła ona smoka, który zmagał się z trudną emocją, jaką jest złość. Rozmawialiśmy o tym czym jest złość, czy ją widać, czy ją słychać oraz próbowaliśmy znaleźć dobre pomysły, aby umieć sobie ze złością poradzić. Graliśmy w emocje z użyciem gry planszowej oraz mierzyliśmy smoczą maskę złości. Na koniec dzieci poznawały różne techniki relaksacyjne które są bardzo pomocne.

W kwietniu towarzyszyła nam Misia Basia w opowiadaniu pt. „Misia Basia i wielka scena”. Przedszkolaki miały już okazję występować przed publicznością dlatego mogły się wypowiadać na temat strachu przed występami publicznymi z własnych doświadczeń. Ponadto w małych grupkach uczyli się współpracy wykonując wspólnie wieżę z klocków oraz obejrzeliśmy teatrzyk kukiełkowy, który pokazywał nam odważnych strażaków. Czeka nas jeszcze kilka ciekawych tematów i zagadnień.

M. Nowak

No Images found.