„Będę właścicielem gospodarstwa rolnego”

13 czerwca uczniowie klas 7 z naszej szkoły oraz ze Szkoły Podstawowej w Łapszach Wyżnych wzięli udział w zajęciach organizowanych cyklicznie przez Pieniński Park Narodowy. Tym razem był realizowany temat „Będę właścicielem gospodarstwa rolnego”. Zajęcia teoretyczno – praktyczne odbywały się najpierw w pawilonie PPN w Czorsztynie. Po tych zajęciach wszyscy uczestnicy pieszo udali się na czorsztyński zamek. Pani przewodnik oprowadziła nas po zamku, dowiedzieliśmy się przy tym sporo ciekawych rzeczy na jego temat.
« z 3 »

Wyjazd do JUMP PLANET w Nowym Targu

W środę 12 czerwca uczniowie klasy 4 i 6 pod opieką wychowawczyni i pani Moniki wybrali się do Parku Trampolin Jump Planet w Nowym Targu. Nasi podopieczni wykazali się dużą sprawnością fizyczną i umiejętnościami akrobatycznymi 🙂 Zabawa była świetna, miło będziemy wspominać ten wspólnie spędzony czas.
« z 3 »

Podsumowanie projektu „(Nie)zwykła matematyka”!

Projekt pomógł zobaczyć matematykę inaczej – zarówno uczniom, jak i nauczycielowi, realizowany był głównie na zajęciach dodatkowych. Uczestniczyli w nim uczniowie klas 2-8. Dzieci bardzo chętnie angażowały się w realizację zadań projektowych rozwiązując ciekawe problemy, pracując najczęściej zespołowo. Dzięki ciekawym wyzwaniom oswajały tą „straszną” matematykę, mogąc się przekonać w jak wielu dziedzinach życia matematyka jest nam niezbędna i odpowiedzieć sobie na pytanie „A do czego mi się to przyda?”. Realizacja projektu dała dzieciom szerszą perspektywę, pobudziła do działania, spowodowała większe zainteresowanie matematyką i rozwój umiejętności matematycznych. Nasze działania sukcesywnie były dokumentowane poprzez umieszczanie informacji i zdjęć z ich realizacji na szkolnej stronie. Niektóre z zadań prezentowane były również na gazetce szkolnej. Metoda projektowa jest fantastycznym pomysłem. Jest to odskocznia od klasycznych lekcji, dzięki czemu możemy uczniów (nawet nielubiących tego przedmiotu) zainteresować matematyką. Organizatorom serdecznie dziękuję za możliwość udziału w tak fantastycznym projekcie, a nauczycielom i uczniom za zaangażowanie w realizację zadań.
Bożena Niemiec

KONKURS „BŁYSK”

W dniu 10.06.2024r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w V Gminnym Turnieju Logicznego Myślenia w Łapszach Wyżnych. Byli to: Paweł Findura z klasy V, Amelia Wyrostek z klasy VI, Grzegorz Majerczak  z klasy VII oraz Karol Gronka z klasy VIII. Konkurs był bardzo ciekawie przygotowany. Uczniowie pracując w zespole wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami z zakresu wielu przedmiotów, pomysłowością i bystrością: rozwiązywali krzyżówkę, rebus, wykonywali zadania z szyfrem, tangramem, układali odpowiednią figurę z klocków kulek, budowali pojazd z klocków konstrukcyjnych, znajdowali różnice na rysunkach. Po zakończonej rywalizacji i w oczekiwaniu na wyniki uczniowie zostali ugoszczeni przez Radę Rodziców. Bardzo dziękuję uczniom za piękne reprezentowanie naszej szkoły i zajęcie IV miejsca na 7 szkół naszej gminy.

                                                                                                                                             Bożena Niemiec

« z 2 »

VII EDYCJA KONKURSU MAŁY INŻYNIER „WIATR W ŻAGLE”

Przygotowanie obiektu pływającego, który będzie w stanie unosić się na wodzie i transportować ładunek o określonej masie było zadaniem praktycznym w konkursie „Mały Inżynier” organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Błogosławionego Księdza Józefa Stanka w Łapszach Niżnych. Materiałami dostępnymi dla uczestników były: plastikowe butelki różnego rozmiaru, listewki, tworzywa plastikowe, drut, sznurek czy taśmy izolacyjne, a do tego materiał, folia, listewki i oczywiście kartki papieru i ołówek aby pomyśleć i zaplanować, a nade wszystko naszkicować konstrukcje obiektu. Napędem owego obiektu był wentylator, który stanowił źródło owego wiatru w żagle. Ważne okazały się budowa i ułożenie żagla, wyporność modelu i układ całej konstrukcji. Wcześniej reprezentanci naszej szkoły: Marcel Miśkowicz i Kamil Matoniak zmierzyli się z testem zadań matematyczno-informatyczno-techniczno-przyrodniczych w części teoretycznej. Uczniowie wykazali się pomysłowością i kreatywnością, efekty na pewno widać na zdjęciach.

Konkurs „Mały Inżynier” inspiruje uczniów i motywuje do działania, bo z prostych rzeczy można zrobić coś niezwykłego. Zachęcam do poznawania tajemnic naszego świata, do majsterkowania i tworzenia nowych rzeczy, które mogą nam ułatwiać życie, bo jak mówił Albert Einstein: „Ważną rzeczą jest nie przestać pytać. Ciekawość ma swój powód do istnienia. Nigdy nie traćmy świętej ciekawości …”
                                                                                                                                                               Bożena Niemiec
« z 2 »

Wycieczka klasy 5 do zamku w Czorsztynie

W strugach deszczu, ale w radosnym nastroju klasa 5 odwiedziła zamek, a raczej jego ruiny w Czorsztynie. Wycieczka to efekt programu edukacyjnego realizowanego przez Pieniński Park Narodowy, najstarszy polski park. Uczniowie poznali historię zamku w Czorsztynie, wykonali kilka warsztatowych zadań z mapą. Pan przewodnik opowiadał także o budowie łodzi flisackich, życiu mieszkańców w minionych czasach. Najciekawsze były jednak pomieszczenia i to, co z nich zostało – kuchnia, piekarnia, baszta Baranowskiego i zbrojownia. Dzieci miały okazję zobaczyć skamieliny amonitowe, z których między innymi zbudowane są skały wapienne w Pieninach Spiskich.

Wycieczkę, mimo niesprzyjającej pogody, możemy uznać za udaną.

Julia Miśkowicz

No Images found.

Podsumowanie Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego EMP@TYCZNA KLASA

W październiku 2023 r. rozpoczęta została czwarta edycja Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego EMP@TYCZNA KLASA. Była ona skierowana do uczniów szkół podstawowych oraz miała na celu kreowanie postawy lojalności, współpracy i pomocy wśród dzieci i młodzieży. Założeniem projektu było rozwijanie  u młodzieży umiejętności odczuwania stanów emocjonalnych innych osób oraz reagowania na dany sposób zachowania. EMP@TYCZNA KLASA jest odpowiedzią na kierunki realizacji polityki oświatowej państwa ogłoszone przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w roku szkolnym 2023/2024 tj.: wspomaganie wychowawczej roli rodziny poprzez pomoc w kształtowaniu u wychowanków i uczniów stałych sprawności w czynieniu dobra, rzetelną diagnozę potrzeb rozwojowych dzieci i młodzieży, realizację adekwatnego programu wychowawczo-profilaktycznego. Uczniowie naszej szkoły biorąc udział w projekcie włączali się w różne akcje pomocowe, charytatywne przez co mieli możliwość rozwoju osobistego. Krótkim podsumowaniem jest filmik, do obejrzenia którego zachęcam.

Monika Nowak

Spotkanie ekologiczne

Za nami niezwykła lekcja o recyklingu, utylizacji zebranych odpadów i kompostowaniu, którą przeprowadziła przedstawicielka Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Empol w poniedziałek 10 czerwca z naszymi uczniami z młodszych klas. Uczniowie zobaczyli prezentację na temat kolejnych etapów zbiórki odpadów, ich przetwarzania oraz wykorzystania. Dowiedzieli się m.in. że rocznie  wytwarzamy ok. 12,5 mln ton odpadów co zajmuje ok. 840 boisk piłkarskich do wysokości bramki. Statystycznie każdy Polak zaś produkuje ok. 325 kg śmieci. W krótkim quizie wiedzy powtórzyli swe wiadomości dotyczące zasad segregowania odpadów dostając w nagrodę słodką firmową krówkę Empolu i oglądając krótki film na podsumowanie.
Warto dbać o naszą planetę i edukować w tym zakresie dzieci już od najmłodszych lat.

« z 2 »

 

ŻYJ Z PRZYRODĄ W ZGODZIE

Biblioteka szkolna przystąpiła do programu „Biblioteka pełna dobrej energii”, w ramach którego zorganizowany został konkurs recytatorski „Żyj z przyrodą w zgodzie”. Do konkursu przystąpiło 17 uczestników  z oddziałów przedszkolnych i klas 1-6.

Komisja przyznała następujące miejsca, w których uczestnicy otrzymali dyplom i nagrodę książkową:

W kategorii oddziałów przedszkolnych  I miejsce Julia Sarna

W kategorii klas 1-2: I miejsce Julianna Pruzińska II miejsce Estera Ustupska – Zakręcka III miejsce ex aequo Antonina Sarna i Patrycja Moś

W  kategorii klas 3-4 miejsc nie przyznano

W kategorii klas 4-5: I  miejsce ex aequo Lena Sarna i Amelia Wyrostek

Pozostali uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomem uczestnictwa.

Cieszy to, że są uczniowie chętni, którzy podejmują dodatkowy trud – nauczenia się tekstu na pamięć.

Gratulujemy uczestnikom, zapraszamy do kolejnych konkursów.

Julia Miśkowicz

« z 3 »

CO TY WIESZ O KAZIMIERZU WIELKIM?

Kazimierza Wielkiego znają wszyscy z lekcji historii. Wiemy, że „zastał Polskę drewnianą, a  zostawił murowaną”. Jednak życie i działalność króla kryją wiele innych szczegółów. Z taką wiedzą mierzyli się Lena Sarna, Paweł Findura i Jakub Bizub, którzy zostali finalistami II Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Kazimierz Wielki i jego czasy”. Etap wojewódzki odbył się 5 czerwca w Złotej, niedaleko Zakliczyna.
Gratulujemy wiedzy i życzymy powodzenia w kolejnych zmaganiach,
Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Janowi Bizubowi za poświęcenie czasu i zapewnienie nam transportu do Złotej.
Warto poszerzać swoją wiedzę, bowiem rozwija nas i wdraża do samokształcenia oraz doskonalenia umiejętności kluczowych i ponadprzedmiotowych.

Julia Miśkowicz