Archiwum autora: adminszkola1

Ogłoszenie

W związku z jubileuszowym występem zespołu Trybskie Dzieci na Dożynkach w Trybszu (25.08.2019 r.) uprzejmie informuję, iż próba z kapelą odbędzie się 20.08 (wtorek) o godz.17.00 w szkole. W tym dniu również będzie można wypożyczyć ze szkoły stroje – szczególnie portki dla starszych chłopców. Bardzo proszę o obecność wszystkie dzieci.

Anna Stronczek

Podręczniki do nauki religii w roku szkolnym 2019/2020

Wydawnictwo św. Stanisława BM

Dzieci 3 i 4 lata – Podręcznik do nauki religii dla dzieci trzy- i czteroletnich “Bóg kocha nas”, red. ks. T.Panuś, ks.A.Kielian, s.D.Pawłowska,

Klasa 0 – „Jesteśmy dziećmi Bożymi” (5 lat), red. ks.T.Panuś;

Klasy 1 i 2 – Podręcznik i ćwiczenia dla I klasy szkoły podstawowej “Jesteśmy w rodzinie Pana Jezusa”, red. ks.T. Panuś, ks.A. Kielian, A. Berski,

Klasa 3 – Podręcznik i ćwiczenia dla III klasy szkoły podstawowej „Przyjmujemy Pana Jezusa”, Początek formularza red. ks.T.Panuś;

Klasy 4 i 5 – Podręcznik i ćwiczenia do religii dla V klasy szkoły podstawowej „Wierzymy w Pana Boga”, ks. T. Panuś, ks. A. Kielian, A. Berski,

Klasy 6 i 7 – Podręcznik do nauki religii dla klasy VII szkoły podstawowej „Spotykamy się z żywym Słowem”, red. ks. T. Panuś, R. Chrzanowska, M. Lewicka

Klasa VIII – Podręcznik do nauki religii w klasie VIII szkoły podstawowej „Żyjemy w miłości Boga” Redakcja: ks. Tadeusz Panuś

 

Pozostałe podręczniki i ćwiczenia przedmiotowe dla klas I-VIII zapewnia szkoła.

Album Strojów Regionalnych – stroje spiskie

W ostatnich dniach czerwca w spiskich wioskach odbył się cykl sesji zdjęciowych w wykonaniu Jacka Kubienia, w ramach przygotowań do wydania ALBUMU STROJÓW REGIONALNYCH. Ukaże on bogactwo i różnorodność naszego stroju, w odniesieniu do różnych grup wiekowych oraz sytuacji życia wiejskiego. W albumie znajdą się archiwalne fotografie, orginalne stroje praojców oraz współczesne ubiory prezentowane przez zespoły regionalne i mieszkańców spiskich wiosek.
Bogato ilustrowana publikacja będzie potężną encyklopedią wiedzy o strojach, stworzy ogromne źródło informacji i inspiracji dla projektantów zainteresowanych polskimi tradycjami, ale również mieszkańców Spisza.
Dziedzictwo kulturowe jako spuścizna naszych pradziadów to istotny element wiedzy, w którą wyposażony powinien być każdy mieszkaniec Spisza w celu utwierdzenia własnej tożsamości lokalnej. W czasach kiedy tworzymy jedną globalną wioskę, powinniśmy pamiętać o swoich korzeniach i  przynależności, którą podkreśla ubiór otrzymany od pradziadów. Na zdjęciach będzie można zobaczyć również elementy strojów zapomniane w większości spiskich wiosek obrus, rańtuch, reklik, cepce. Może warto do nich powrócić?

Dziękujemy bardzo wszystkim Spiszakom pozującym do zdjęć tworzących album. To Wy jesteście wzorem dla przyszłych pokoleń. Oby tylko chciały czerpać z tej skarbnicy wiedzy, na którą czekamy z niecierpliwością.

Anna Stronczek

Koniec roku szkolnego

19 czerwca zakończyliśmy rok szkolny. Jak zwykle uroczystość rozpoczęliśmy uczestnictwem we mszy świętej dziękczynnej odprawionej przez naszego księdza proboszcza. Następnie dalszą część spotkania kontynuowaliśmy w szkole. Na początek, opuszczający mury naszej szkoły najstarsi uczniowie przekazali swoim następcom sztandar szkolny. W tym dniu po raz pierwszy od dłuższego czasu żegnaliśmy uczniów klasy ósmej, dla których siódma klasa przygotowała krótki, humorystyczny program.

W dalszej części  wręczone zostały świadectwa uczniom klasy VIII i pozostałym, którzy otrzymali najwyższe  wyniki w nauce, nagrody, listy gratulacyjne ich rodzicom i podziękowania za pracę na rzecz szkoły. Przy okazji wręczone zostały nagrody za udział w organizowanych konkursach. Były też słowa podziękowania od klasy VIII i Pani Dyrektor. Na koniec odbyły się spotkania klasowe z wychowawcami.

Wszystkim dziękujemy za miniony rok i życzymy udanych wakacji!

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne

« 1 z 11 »

 

JAK POŻEGNANIE TO… TEATRALNIE

Koniec roku szkolnego to także koniec nauki dla klas ósmych. Podczas, kiedy inni żegnają się ze szkołą na balach, komersach i prywatkach, klasa VIII ze Szkoły Podstawowej w  Trybszu w niecodzienny sposób rozstała się z miejscem, w którym spędziła tyle czasu. Otóż, pod kierunkiem wychowawczyni, pani Julii Miśkowicz, przygotowali spektakl teatralny „Mąż zmarł, ale już mu lepiej. Komedia prawie kryminalna” na podstawie scenariusza Izabeli Degórskiej.  Jest to czarna komedia, nakłaniająca jednak do refleksji.

Młodzi aktorzy doskonale  kreowali swoje teatralne postacie, gra na scenie sprawiała im radość, doskonale się przy tym bawili. Bawiła się także publiczność zgromadzona w niedzielne popołudnie, 16 czerwca, w Remizie OSP.

W spektaklu grali wszyscy uczniowie klasy VIII.  Mieli okazję zaprezentować swój talent przed szerszą publicznością, a jednocześnie pięknie podziękować na pożegnanie szkoły.
Zachęcając młodszych uczniów do występów teatralnych, można śmiało powiedzieć, że mają się na kim wzorować.

 Julia Miśkowicz

« 1 z 3 »

Odpust

13  czerwca nasza szkoła wzięła udział we mszy świętej  odpustowej ku czci św. Antoniego z Padwy. Mogliśmy wspólnym śpiewem z towarzyszeniem skrzypiec uświetnić tę uroczystość. Dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na apel i założyli w tym dniu regionalny strój spiski odmiany trybskiej, pięknie się prezentując w kościele i podczas procesji.

« 2 z 2 »

IV „GÓRALSKIE CYTANIE” Konkurs Czytelniczo – Plastyczny Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej Spisza

Konkurs Czytelniczo-Plastyczny „Spisko cytanka” cieszy się w naszej szkole dużym zainteresowaniem. Początkiem maja odbyły eliminacje szkolne konkursu czytelniczego, które wyłoniły uczestników reprezentujących nas w konkursie wojewódzkim w Łapszach Niżnych
22 maja 2019r. Tam trzeba było wykazać się znajomością opowiadań ze „Spiskiej cytanki” wskazanych na etapie szkolnym, czytając  fragment wylosowanej gadki i odpowiadając  komisji na pytania diagnozujące poziom rozumienia tekstu.

W konkursie czytelniczym rywalizacja była duża, ale wywalczyliśmy dobre miejsca:

I miejsce ucz. klas IV-VI– Laura Wyrostek z kl.4;                                                                                    III miejsce klas IV-VI- Olivia Gronka z kl.6.

Wyróżnienia  otrzymali:                                                                                                                              w kat. I-III– Lena Sarna z kl.1 oraz Bartłomiej Budz z kl.8 w kat. VII-VIII i III kl. gimnazjum.

W części plastycznej w kat.kl.I-III-  II miejsce zdobyła Sylwia Waksmańska z kl.1 oraz III miejsce Laura Wyrostek z kl. 4 w kat. IV-VI.

Gala finałowa z wręczeniem nagród odbyła się 11 czerwca 2019r. na PPWSZ  w Nowym Targu. Gratulujemy uczestnikom!

« 1 z 4 »

„Być jak Ignacy” – zakończenie zajęć

Grupka uczniów z klas 2- 6 brała udział w zajęciach  trzeciej edycji programu „Być jak Ignacy”. Dzieci odbyły niezwykłą podróż z wybitnymi, polskimi naukowcami. Pierwszym z nich jest Jan Szczepanik – wynalazca nazywany „polskim Edisonem”, autor kilkuset patentów i ponad 50 wynalazków. Drugi to Kazimierz Funk – wybitny badacz i twórca nauki o witaminach. Kolejnym jest, Marian Rejewski – kryptolog, który złamał kod Enigmy. Na zakończenie zajęć uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w obserwacji nieba nad naszą miejscowością. Absolwent naszej szkoły, Piotr Miśkowicz, przeprowadził mini – zajęcia z prawdziwym teleskopem. Wieczorem,
10 czerwca, dzieci mogły z bliska zobaczyć Księżyc z kraterami i nierównościami (wypatrywaliśmy Pana Twardowskiego na kogucie i flag, ale …), a także planetę, którą w czerwcu można zobaczyć we wcześniejszych godzinach wieczornych – Jowisz – z czterema największymi księżycami (ma ich ponad 60), a także zarysowanymi pierścieniami.

Zajęcia miały na celu popularyzację wiedzy na temat polskiej myśli naukowej wśród uczniów szkół podstawowych, popularyzację wiedzy na temat innych polskich naukowców oraz ich wynalazków, odkryć i dokonań,  popularyzację nauk matematyczno-przyrodniczych i historii polskiej myśli technicznej, kształtowanie postaw patriotycznych, promowanie działań edukacyjnych opartych na aktywnym doświadczaniu, obserwowaniu, tworzeniu sytuacji bliskich naukowym dziedzinom wiedzy.

Julia Miśkowicz

« 1 z 3 »

XXVI KONKURS RECYTATORSKI imienia AUGUSTYNA SUSKIEGO „STROFY O OJCZYŹNIE”

24 maja 2019r. pięcioro naszych uczniów: Karol Gronka i Marcel Miskowicz z kl. III, Laura Wyrostek z kl. IV, Olivia Gronka z kl. VI i Bartłomiej Budz z kl. VIII, zaprezentowało się w Konkursie Recytatorskim im. Augustyna Suskiego „Strofy o Ojczyźnie” w Szaflarach. Należało przedstawić w ciągu 6 minut interpretację 1 utworu poetyckiego i 1 fragmentu prozy o tematyce ojczystej szeroko rozumianej.

Jury konkursu wyróżniło i doceniło interpretację utworów w wykonaniu Bartłomieja Budza, który wystąpił w kategorii gwarowej prezentując  jednocześnie strój spiski. Gratulujemy!

Jak nie czytam, jak czytam!

7 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 rozpoczęło się w naszej szkole wspólne czytanie przyniesionych przez siebie książek przez uczniów, nauczycieli, Rodziców (była jedna mama). Po cichym czytaniu nastąpiło podsumowanie działań czytelniczych w tym roku szkolnym: rozstrzygnięty został  całoroczny konkurs „Czytelnik Roku”, w którym wyłoniono z każdego oddziału ucznia/uczennicę z największą liczbą pożyczonych i przeczytanych w tym roku szkolnym książek. I tak: najwięcej książek wypożyczyli: Alan Wadowski (przedszkole), Julia Gronka („0”), Amelia Wyrostek (kl. 1), Nikola Husi i Grzegorz Majerczak (kl. 2), Magdalena Słowik (kl.3), Karolina Rabiańska (kl. 4), Julita Dzięciołowska (kl. 5), Emilia Sarna (kl. 6), Karolina Łukasz i Gabriela Bartyczak (kl. 7) oraz Bartłomiej Budz  (kl. 8). Oprócz tego wyłoniono uczestników innego konkursu –  „Ja czytam”, który polegał na przeczytaniu książki, a następnie na napisaniu na jej podstawie quizu, odpowiedzi na pytania. I tu nagrodzeni zostali: Amelia Wyrostek (kl.1), Marcel Miśkowicz i Karol Gronka (kl.3), Laura Wyrostek i Karolina Rabiańska (kl.4), Julita Dzięciołowska (kl. 5), Anna Findura, Emilia Sarna i Olivia Gronka (kl.6) oraz Gabriela Bartyczak i Karolina Łukasz  (kl. 7). W obu konkursach nagrodami były oczywiście książki.
Podczas tego wydarzenia miała miejsce inauguracja projektu w ramach programu wieloletniego – „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”.
Warto czytać. Zachęcam do czytania przy każdej okazji, i małych i dużych.

Julia Miśkowicz

« 1 z 8 »