Archiwum autora: adminszkola1

Konkurs gwarowy „Wieśniane Słowa – Wieśniane Nuty”

Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu zorganizowało Wiosenny Konkurs Gwarowy: Wieśniane Słowa – Wieśniane Nuty.  Myślą przewodnią konkursu było „ponowne zasianie góralskiego słowa w ludzkie serca” i podtrzymanie regionalnych tradycji literackich, które w dużej mierze przyczyniły się do tego, że tutejsze gwary (podhalańska, spiska, orawska, pienińska) przetrwały i pozostają żywe.

Ze względu na obecną sytuację konkurs miał formę zdalną (Komisja oceniała przesłane nagrania występów). Uczestnicy mieli przygotować recytację dwóch tekstów gwarowych dowolnych autorów lub wygłosić dotychczas nigdzie niepublikowany, przygotowany specjalnie na ten konkurs jeden tekst prozatorski, czyli  gadkę.

Nasi uczniowie wzięli w nim licznie udział.

Recytacje wierszy przygotowali: Agnieszka Budziszowska, Roksana Szlachtowska, Zuzanna Wojtanek i Ali Abbas-Findura z kl. I; Dominika Dziadkiewicz, Magdalena Wadowska z kl. II; Lena Sarna i Sylwia Waksmańska z kl. III; Karolina Rabiańska z kl.VI;

Gawędę zaprezentowali: Paweł Findura z kl. II, Laura Wyrostek z kl. VI i Gabriel Wadowski z kl. VIII.

Wśród finalistów wyłonionych spośród 89 recytatorów i 12 gawędziarzy znaleźli się zdobywając:

w grupie recytatorów z kl. I – IV

II miejsce – Lena Sarna

w grupie gawędziarzy z kl. I – IV

II miejsce – Paweł Findura

w grupie gawędziarzy z kl. V – VIII

III miejsce ex aequo – Laura Wyrostek

Autorką wszystkich prezentowanych przez naszych uczniów gawęd oraz niektórych wierszy jest pani Julia Miśkowicz.

Serdeczne gratulacje i podziękowania należą się zwycięzcom i wszystkim uczestnikom, którzy podjęli trud przygotowania się do występu, tym większe, że nie dla każdego język gwarowy jest tym, którym posługuje się na co dzień.

https://podhale24.pl/rozmaitosci/artykul/75804/Konkurs_gwarowy_rozstrzygniety.html

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA

7 kwietnia obchodzony jest jako Światowy Dzień Zdrowia w rocznicę założenia Światowej Organizacji Zdrowia – WHO, co miało miejsce właśnie 7 kwietnia 1948 roku. Co roku WHO wybiera jeden temat dla całego świata, zachęcając do działania, aby poprawiać zdrowie ludzi.

Słowami przewodnimi tegorocznego Dnia Zdrowia są:

Budowanie sprawiedliwszego i zdrowszego świata dla wszystkich”

Trwająca pandemia pokazała, że nasz świat jest głęboko podzielony i niektórzy ludzie są w stanie żyć zdrowiej i mają lepszy dostęp do usług zdrowotnych niż inni ze względu na miejsce w jakim żyją: m.in. gorsze warunki mieszkaniowe i wykształcenie, bezpieczeństwo żywnościowe i dostęp do usług zdrowotnych. Tymczasem zdrowie jest największym bogactwem, o które musimy dbać.

Pamiętając o Dniu Zdrowia w naszej szkole organizujemy dwie aktywności, które mają zwrócić uwagę konieczność dbania o zdrowie, z uwagi na sytuację oczywiście online:

TO JEST PYSZNE!” to konkurs dla uczniów kl I – VIII, w którym przesyłamy przepis na prostą, wartościową i oczywiście pyszną potrawę z wykonanym własnoręcznie zdjęciem tej potrawy. W ocenie ważna będzie wartość zdrowotna potrawy, sposób prezentacji przepisu i zdjęcie potrawy. Prace prosimy przysyłać na adres: bkowalczyk7@poczta.fm  do 16 kwietnia.

Owoce i warzywa – to lubię!” – konkurs wiedzy o owocach i warzywach dla uczniów kl V – VIII. Chętni uczniowie przygotowują się wg. podanych przez organizatora materiałów i piszą test online z wiedzy o wskazanych owocach i warzywach – termin testu:15 kwietnia, szczegóły i zapisy B. Kowalczyk.

Na koniec w takim dniu cytujemy słowa  Leonardo da Vinci:

Ten, kto chce pozostać w dobrym zdrowiu,

powinien unikać smutnych nastrojów i zachowywać radosny umysł.

bo jak pisał Hipokrates:

Zdrowie wymaga stanu równowagi między wpływami środowiska,

sposobem życia oraz różnymi elementami ludzkiej natury”

Szczegóły na temat Światowego Dnia Zdrowia 2021

w załącznikach poniżej – polecamy ich lekturę.

Swiatowy-Dzien-Zdrowia-2021.pdf

Dzien-Zdrowia-Kluczowe-wiadomosci.pdf

10-rad-jak-chronic-zdrowie-psychiczne.pdf

BĄDŹ NIEBIESKI DLA AUTYZMU

2 kwietnia przypada, ustanowiony przez ONZ – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Chcąc budować zrozumienie i akceptację dla osób z autyzmem, uczniowie klas 1-8 wzięli udział w akcji WIRTUALNE WYZWANIE – BĄDŹ NIEBIESKI DLA AUTYZMU – zdalne lekcje trwają!

Ze względu na zawieszone zajęcia w szkołach dzieci wykonały w swoich domach dowolne niebieskie kompozycje oraz mieli możliwość oglądnięcia ciekawych filmów edukacyjnych: https://www.youtube.com/watch?v=47UOCjY7ZjQ https://www.youtube.com/watch?v=GjBNT1u9ph8

W tym trudnym czasie w jakim się znaleźliśmy nie możemy być bierni, a kolor niebieski niech da osobom z autyzmem i ich rodzinom nadzieję na przyszłość i zrozumienie. Każdy może wyrazić swoją solidarność. Akcja ma na celu promowanie otwartości, empatii i zrozumienia dla odmiennych potrzeb osób ze spektrum autyzmu, tolerancję wobec różnorodności ludzi w świecie oraz tworzenie przyjaznego, rozumiejącego otoczenia społecznego.

mgr M. Nowak

« z 2 »

Życzymy pogodnych, radosnych, pełnych miłości
świąt Zmartwychwstania Pańskiego, a także smacznego „święconego” oraz tradycyjnie mokrego dyngusa.

Dyrekcja wraz z gronem pedagogicznym

ZRÓBMY SZUM WOKÓŁ WODY!

Wodo, nie masz ani smaku, ani koloru, ani zapachu, nie można ciebie opisać, pije się ciebie, nie znając ciebie. Nie jesteś niezbędną do życia: jesteś samym życiem (…)”

Antoine Saint-Exupery

Tak woda to cudowna substancja, ale w pełni doceniamy jej piękno dopiero wtedy kiedy jej brakuje. Dlatego co roku 22 marca obchodzi się Światowy Dzień Wody. W tym roku Polska Akcja Humanitarna (www.pah.org.pl) zajmująca się m.in. organizacją pomocy tam gdzie brakuje wody pitnej, zorganizowała na ten dzień program pod nazwą: „Zróbmy szum wokół wody!”. Do tego programu włączyła się i nasza szkoła i też zrobiliśmy mały szum wokół wody. A dokładnie w okolicach 22 marca na lekcjach biologii lub chemii w kl V-VIII przeprowadziliśmy zajęcia w oparciu o scenariusze przygotowane przez PAH, na temat dostępności wody i jej globalnego znaczenia dla całej Ziemi. W zerówce i przedszkolu odbyły się krótkie spotkania o niezwykłych właściwościach wody i potrzebie jej ochrony.

Zorganizowaliśmy też kilka małych działań dla uczniów:

„UCZĘ SIĘ Z WODĄ” dla kl. I – VIII uczniowie w wiosennym stroju nadsyłali zdjęcia selfie ze szklanką czy butelką wody – tu wyróżniliśmy zdjęcia: Magdaleny Słowik z kl. V i Laury Wyrostek z kl VI

„LICZĘ WODĘ” dla kl. V – VIII – w tym zadaniu uczniowie liczyli w wybranym dniu ilość zużytej wody w domu na jedną osobę – wyniki różne 20 do 100 l na dzień na osobę.

W trakcie tych zajęć mogliśmy dowiedzieć się czym jest wirtualna woda, że podczas trzy minutowego mycia zębów przy odkręconym kranie marnujemy, aż 15 l wody i obecnie ok. 785 mln ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej pitnej wody, a na stronie Kahoot.it rozwiązywaliśmy ciekawe quizy. Mamy nadzieję, że cel nasz został osiągnięty i zwróciliśmy uwagę na problem czystości wody i dostępu ludzi do zdrowej wody pitnej, bo przecież to prawo każdego człowieka. Dziękujemy wszystkim za udział. Wnioskiem z naszych zajęć było stwierdzenie, że to właśnie my jesteśmy współodpowiedzialni za stan wody na ziemi i dziś niestety samo tylko oszczędzanie wody to za mało. Co możemy robić? Możemy uczyć się i być świadomi obecnego stanu aby opracowywać nowe technologie i szukać nowych bezpiecznych rozwiązań. I dzięki tej wiedzy żyć tak aby tej wody zdrowej i czystej nie zabrakło nikomu na ziemi. Polecamy wszystkim poniższy link do krótkiego ciekawego filmiku – większość uczniów oglądała go na lekcji, ale możemy go polecić wszystkim.

Oszczędzanie wody to za mało – animacja edukacyjna PAH – YouTube

https://www.youtube.com/watch?v=_yxt_rK0tOc

Najważniejszym jednak jest, że o wodzie powinniśmy myśleć NIE TYLKO 22 marca i w śmigus dyngus:), ale przez cały rok, bo jak napisał A. Saint-Exupery o wodzie:

Nie jesteś niezbędną do życia: jesteś samym życiem.”

B. Kowalczyk

« z 4 »

Konkurs „Kapelusz św. Patryka”

24 marca zostały ogłoszone wyniki konkursu „Najpiękniejszy kapelusz z okazji Dnia św. Patryka.” Do konkursu zgłosiło się 15 uczniów. Wszyscy uczniowie wykazali się kreatywnością, pomysłowością i zasłużyli na wyróżnienie.

Przyznano następujące miejsca:

I miejsce – Katarzyna Turkot kl. „O”

I miejsce – Jan Pawlica kl. „I”

II miejsce – Sylwia Waksmańska kl. „III”

II miejsce – Alan Wadowski kl. „O”

III miejsce – Kornelia Zygmuntowicz kl. „O”

III miejsce – Lena Sarna kl. „III”

Wyróżnienie – Paweł Findura kl. „II”

Uczestnicy otrzymali dyplomy i małe upominki. Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i gratulujemy wyników!

Matematyka na wesoło w klasie 1

Gry i zabawy matematyczne to jedna z form poznawania i utrwalania wiadomości w zakresie edukacji matematycznej. Dobór odpowiednich gier i zabaw do realizacji procesu edukacyjnego nie tylko sprzyja jego uatrakcyjnieniu, ale także przyczynia się do rozwijania logicznego myślenia oraz twórczej aktywności dzieci. Poprzez zabawę w Bingo matematyczne, kostki do gry czy układanie promyków słońca z działań matematycznych klasa pierwsza utrwala i rozwija dodawanie i odejmowanie.

« z 2 »

DZIEŃ WIOSNY i ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB z ZESPOŁEM DOWNA „KOLOROWO I NIE DO PARY”

 

W tym m roku powitaliśmy wiosnę inaczej niż zwykle tzn. kl IV-VIII i przedszkolaki 22 marca w poniedziałek, a kl I-III 19 marca w piątek. Część uczniów zdalnie, a część stacjonarnie jeszcze w piątek. Większość założyła kolorowe ubrania z wiosenną nutą i kolorowe skarpetki z różnych par. Te ostatnie po to aby włączyć się w obchody Światowego Dnia Zespołu Downa, który przypadał 21 marca w pierwszy Dzień Wiosny. Pomimo trwającej pandemii i nauki zdalnej takie dni były okazją do bycia razem (choć zdalnie) i wspólnego świętowania.

« z 3 »

Dzień Św. Patryka

17 marca obchodzimy wspomnienie św. Patryka, biskupa, patrona Irlandii. Posługując się trójlistną koniczyną, tłumaczył Irlandczykom tajemnicę Trójcy Przenajświętszej – dlatego ta roślina stała się symbolem Irlandii. Upowszechnił także zwyczaj usznej spowiedzi. Jego życiorys jest osnuty wieloma legendami.

Kult św. Patryka był bardzo rozpowszechniony w średniowiecznej Europie. Do dzisiaj jest bardzo żywy w samej Irlandii, która uważa go za swojego głównego patrona, a także w niektórych miejscowościach we Francji. Emigranci irlandzcy jego kult rozpowszechnili w Ameryce Północnej i w Australii. Irlandczycy wypowiadają ciekawe pozdrowienie: „Bóg, Maryja i św. Patryk niech będą z tobą”.

W tym dniu w naszej szkole wszyscy przyszli w kolorze zielonym. Na lekcjach nauczyciele przedstawili krótki film animowany w j.angielskim o św. Patryku oraz piosenkę o skrzacie – leprechaun, który jest samotnikiem zajmującym się wyrobem butów. Ponadto został zorganizowany konkurs „Najpiękniejszy kapelusz z okazji Dnia św. Patryka”.

« z 2 »

Konkurs Talentów

Gminny Ośrodek Kultury w Łapszach Niżnych z siedzibą w Niedzicy wraz ze Stowarzyszeniem „Dzieci i Młodzież Spisza” zaprasza do wzięcia udziału w „Konkursie Talentów”, którego celem jest rozwijanie i promowanie talentów artystycznych dzieci i młodzieży naszego regionu.

Konkurs ma za zadanie wyłonić występujące indywidualnie lub grupowo osoby z ponadprzeciętnymi umiejętnościami w grze aktorskiej, grze na instrumencie, śpiewie, tańcu, akrobatyce oraz w innych formach artystycznych. Regulamin konkursu dopuszcza do udziału osoby w dowolnym wieku i z dowolnym rodzajem talentu.

W 2021 roku konkurs odbędzie się w formule online. Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału!

Szczegóły konkursu: http://gok.lapszenizne.pl/?p=1305&fbclid=IwAR03F6RaIz3bI9yX0S5jHx_izuhHaH-S9QQeMQc9A0L1gnrGtS_NBYRuiJg