Archiwum autora: adminszkola1

Konkurs Talentów 2021 online

W dniu 21 kwietnia 2021r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Łapszach Niżnych z siedzibą w Niedzicy odbyło się posiedzenie komisji artystycznej oceniającej Konkurs Talentów, w formule online.

Organizatorzy wraz z komisją dziękują wszystkim uczestnikom, za zaangażowanie i udział w Konkursie Talentów. Doceniamy różnorodne formy prezentacji artystycznych, zwłaszcza w tak trudnym, dla nas wszystkich, czasie.

Występy uczniów z całej gminy, które zwyciężyły można obejrzeć na stronie: https://gok.lapszenizne.pl/?p=1347

Gratulujemy zwycięzcom! Wszystkim uczestniczkom z naszej szkoły gratulujemy odwagi, pomysłu i  zaangażowania oraz zachęcamy do udziału w następnych konkursach.

MAJOWE ŚWIĘTA

1 MAJA – Święto Pracy

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy

Jest to święto międzynarodowe, obchodzone od 1890 roku. W Polsce jest świętem państwowym od 1950 roku. Narodziło się w Chicago (Stany Zjednoczone) w 1889 roku, podczas ogólnokrajowego strajku na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. Dzisiaj jest to dzień wolny od pracy.

W Polsce Święto Pracy zostało ustanowione świętem państwowym od 1950 roku. Więcej o tym, skąd się wzięło w poniższym linku:

https://www.youtube.com/watch?v=SA2TDq_UcNM

Polska w Unii Europejskiej

Dziś mija 16 lat od wejścia Polski do struktur Unii Europejskiej.
Staliśmy się członkiem UE 1 maja 2004 roku.
Było to największe rozszerzenie UE – wraz z Polską członkostwo unijne przyjęło 9 państw europejskich: Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Słowacja, Węgry, Słowenia, Malta i Cypr.

Czy Unia Europejska jest ciekawa czy nudna? Dzięki tym grom i quizom możesz wyrobić sobie na ten temat własne zdanie. Gry różnią się poziomem trudności w zależności od przedziału wiekowego.

https://europa.eu/learning-corner/play-games_pl

2 MAJA – Święto Flagi Państwowej

Flaga jest – obok godła i hymnu– naszym najważniejszym symbolem narodowym.
https://www.youtube.com/watch?v=-WNmqfiHVO0

Jest symbolem wolnego i niepodległego państwa. Reprezentuje imię Polski poza jej granicami.  Łączy Polaków w kraju i za granicą. Jest widocznym i wymownym znakiem naszych najcenniejszych wartości.

Barwy flagi zostały wzięte z herbu Królestwa Polskiego, którym był biały orzeł na czerwonej tarczy. Nie brakuje też legend na temat pochodzenia tych kolorów. Jedna z najpopularniejszych opowiada o Lechu, Czechu i Rusie. Lech – mityczny założyciel naszego narodu, miał zobaczyć pięknego białego orła na tle czerwonego zachodzącego słońca. Heraldycy dodają, że biel symbolizuje niepokalanie i uczciwość, zaś czerwień to odwaga i waleczność.

https://youtu.be/1JNc0BqkkwI

3 MAJA –  Święto Konstytucji

W jakim celu doszło do uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja? Czy Ustawa Rządowa został wprowadzona w sposób legalny?

W 1789 roku, kiedy obradował obrady Sejm, zwany Wielkim, powszechne było przeświadczenie o konieczności reformy ustrojowej.

https://youtu.be/wCsmTBkxy5I    – historia prosto z Zamku

https://youtu.be/_EjUJZPd2tk    – Jan Matejko „Konstytucja 3 maja 1791 roku” | Animacja

Pamiętajmy o ważnych datach!

Julia Miśkowicz

„Kangur Matematyczny – 2021”

22 kwietnia chętni uczniowie  naszej szkoły zmierzyli się z zadaniami w ramach Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Kangur – 2021. Konkurs wywodzi się z Australii, w 1990 roku został po raz pierwszy zorganizowany w Europie na terenie Francji i podobnie jak w Australii zyskał od razu dużą popularność. Testy konkursowe przeprowadzono  w trzech kategoriach wiekowych:

Żaczek” klasa II: 2 osoby

„Maluch” klasy III i IV: 4 osoby

„Beniamin” klasy V i VI: 2 osoby

Uczniowie biorący udział w Konkursie w ciągu 75 minut rozwiązywali test zawierający zadania o różnym stopniu trudności, za które można było zdobyć 3, 4 lub 5 punktów. Zadania oraz termin są ustalane przez międzynarodową komisję. Uczestnicy na całym świecie o tej samej porze rozwiązują identyczne zadania. Każdy uczestnik konkursu otrzymał w prezencie nagrodę za uczestnictwo w potyczkach matematycznych: układankę przestrzenną w formie  breloczka. Wyniki poznamy w czerwcu. Wszystkim uczestnikom życzymy uzyskania maksymalnej ilości punktów.

« z 2 »

NAJMŁODSI TAK ŚWIĘTOWALI DZIEŃ ZIEMI

Kolorowe bratki i stokrotki oraz inne wiosenne kwiaty zagościły na rabatkach przy naszej szkole za sprawą najmłodszych: przedszkolaków i pierwszoklasistów, którzy sadząc kwiaty zaznaczyli swój udział w tegorocznym Dniu Ziemi. Czwartkowa lekcja w terenie została przygotowana wcześniej i omówiona w klasie. Wszyscy wiedzą, że o naszą planetę trzeba troszczyć się cały rok i pokazywać to swoim działaniem. Dlatego sadzenie roślin przez najmłodszych to rzecz bardzo ważna i piękna, bo nie tylko będzie kolorowo i wiosennie, ale nasze powietrze będzie bogatsze w tlen – każda roślina to mała fabryka tlenu, którego my potrzebujemy do oddychania. Dzień Ziemi wciąż trwa, świętujemy go nie tylko 22 kwietnia. Starsi uczniowie mają jeszcze okazję uczestniczyć w paru aktywnościach z tej okazji, do czego mocno zachęcamy (szczegóły niżej na stronie szkoły), a my wszyscy troszczmy się o naszą Ziemię i biorąc przykład z najmłodszych zasadźmy tej wiosny może kilka drzew czy krzewów.

« z 3 »

Kulturalna Zerówka

Zerówkowicze w minionym tygodniu uczyli się, co to jest SZACUNEK. Dowiedzieli się, że należy szanować nie tylko ludzi czy zwierzęta, ale także sztukę, ponieważ jest efektem pracy człowieka. Rozumieją, że szacunek to także to, jak się zachowujemy w różnych miejscach – w kinie czy w teatrze. Z uwagą oglądali teatrzyk „Jaś i magiczna fasola” czy teatr cieni „Złotowłosa i trzy misie”. Dzieci miały dużą frajdę, gdy same wymyślały scenariusze teatrzyków, a potem mogły je zaprezentować.

« z 3 »

Świętujemy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich zwany jest inaczej Dniem Książki z Różą
23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
Drodzy Czytelnicy – Dorośli i Dorośli  Inaczej, Rodzice, Uczniowie i Nauczyciele – obdarujmy się w tym dniu różami czy książkami!

23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego).

Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930.  Od 1964  tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę.

 23 kwietnia 2021 raczej nie spotkamy się z uczniami na lekcji w klasie, nie znaczy to jednak, że nie możemy obchodzić Światowego Dnia Książki online. Sięgnięcie po papierową książkę lub jej wersję w formie ebooka na przeznaczonym do tego czytniku odciąży zmęczone komputerem, tabletem czy smartfonem oczy. Kiedyś mówiło się, że książka jest najlepszym przyjacielem człowieka. Teraz musimy pokazać, że dobrze by było mieć w niej chociaż znajomego, z którym spędzenie kilkunastu minut dziennie to nie tylko szkolny obowiązek, ale też… przyjemność. Przyjemność czytania, przeżywania przygód bohaterów, ale także bycia offline. Zatem, z tej okazji ogłaszam min i- konkursy:

  • Dla oddziałów przedszkolnych i klasy 1- narysowanie ilustracji do swojej ulubionej książki – prace dostarczone do szkoły do 26 kwietnia.
  • Dla klas 2-4 wykonanie okładki ulubionej lub wymyślonej książki – prace dostarczone do szkoły do 26 kwietnia.
  • Dla klas  5-8 – wykonanie tzw. żywej okładki, czyli zdjęcia, na którym uczniowie odtwarzają to, co znajduje się na okładce wybranej książki -– prace dostarczone na adres juliami@interia.pl  do 26 kwietnia.
  • Dla wszystkich –  zrobienie zdjęcia pod hasłem „Czytam wszędzie” lub po prostu „Zdjęcie z książką” lub „zdjęcie z moją domową biblioteczką” -– prace dostarczone na adres juliami@interia.pl  do 26 kwietnia.
  • Dla wszystkich –   konkurs literacki (na krótkie opowiadanie o czytaniu, zabawny wierszyk…)

Poniżej przedstawiam kilka propozycji on – line, gdzie można pobrać darmowe ebooki, audiobooki.  

Wolne Lektury – Kto ma zadaną lekturę do przeczytania? W  zbiorze audiobooków znajdziecie wybór lektur szkolnych (poezji i prozy), gotowych do pobrania i wysłuchania za darmo. Będzie, jak znalazł dla wszystkich, którym trudno oderwać się od innych zajęć i sięgnąć po książkę.  https://wolnelektury.pl

Mała Książka Wielki Człowiek – poradnik  gdzie szukać darmowych e-booków i audiobooków http://wielki-czlowiek.pl/gdzie-szukac-darmowych-e-bookow-i-audiobookow-cz-i/?fbclid=IwAR1jq8GBhfJrmSAuDOg1rhw7hk4Q296SxFQfpTfM5CjUGvme5_2-xzO74-Y

Czytanie on-line bez ryzyka zakażenia. Największa biblioteka cyfrowa w Polsce otwarta https://polona.pl/

Bajki jak z nut  – bajki muzyczne  http://tiny.cc/k9qrlz

Wydawnictwo BIS – na stronie znajduje się zakładka, z której można pobrać pdf z obszernymi fragmentami (pełnymi zamkniętymi rozdziałami) 17 książek dla dzieci.  https://wydawnictwobis.com.pl/pliki-do-pobrania/?fbclid=IwAR0wz6tFGhaZ8eP8SYksQW0R2oBv-rDqQsvz-OpYmHAdX9wy1XOIuBEuxOI

Zachęcam Was również do wirtualnego zwiedzania muzeów oraz wirtualnych koncertów:

#Zostańwdomu – sztuka przyjdzie do Ciebie!

Instytucje kultury – prowadzone lub współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – w związku z czasowym zamknięciem muzeów, filharmonii, oper, teatrów czy bibliotek, przygotowały bogatą ofertę, umożliwiającą kontakt ze sztuką poprzez kanały internetowe. Zachęcamy do korzystania z tych możliwości – zwiedzajmy, słuchajmy koncertów, czytajmy, oglądajmy i kontemplujmy sztukę.

Ponad 20 muzeów, centr sztuki i galerii, a także wirtualne koncerty i propozycje instytucji kultury znaleźć można na stronie :  https://www.gov.pl/web/kultura/zostan-w-domu–sztuka-przyjdzie-do-ciebie

Drodzy Uczniowie! pozostańmy w kontakcie przez e-dziennik lub czat na Teamsie. Będzie mi niezmiernie miło, gdy napiszecie do mnie, dzieląc się wrażeniami z  przeczytanej lektury.

Julia Miśkowicz

Święto Chrztu Polski

„Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość, i nie chce ludzi wielkich, kończy się.”

Prymas Stefan Wyszyński

22 lutego 2019 roku posłowie ustanowili nowe, państwowe święto – Święto Chrztu Polski. Ma ono zachęcić Polaków do refleksji i wywieszenia w tym dniu biało-czerwonych flag. Ustawa głosi, że „zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego” święto Chrztu Polski ma mieć charakter państwowy.

W tym dniu w tym roku także i nasza szkoła – pomimo pandemii – włączyła się w obchody poprzez akcję „Wywieś flagę!” – na domach naszych uczniów pojawiły się w tym dniu flagi narodowe

Regina Nachacz   „Chrzest Polski – 14.04.966”

Mieszko I, władca Polan
Wziął małżonkę z Czech, Dobrawę
W Gnieźnie chrzcił go biskup Jordan
Na dziejową Piastów sławę

Jan XIII miecz darował
Ku pamięci nowej ery
Nawróceni nieśli słowa
Po słowiańskie strony cztery

Księcia syn Bolesław Chrobry
Stawiał grody, siał na polach
Królem dzielnym był i dobrym –
Mocna wiara, silna wola

Czuwa tysiąc lat pięćdziesiąt
Ważki etos chrześcijański
Czyste serca ufnie śpieszą
Do pokłonu u stóp Pańskich!

źródło: http://www.emultipoetry.eu/pl/poem/65301,chrzest-polski-14-04-966

Hymn Jubileuszowego Świętowania: “Gdzie chrzest, tam nadzieja”

https://youtu.be/UqM7nmhki6w

Dbajmy o wzbudzanie patriotyzmu i naszą narodową pamięć.

Julia Miśkowicz

ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI 2021 „PRZYWRÓCMY NASZĄ ZIEMIĘ”

22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi (ang. Earth Day), Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi aby promować postawy proekologiczne w społeczeństwie i uświadomić politykom i obywatelom, jak ważna jest troska o naszą planetę. Ideę obchodów Dnia Ziemi zapoczątkował w 1970 r. amerykański senator Gaylord Nelson. Powodem była katastrofa ekologiczna z 1969 r., gdzie u wybrzeży Stanów Zjednoczonych z uszkodzonej platformy wiertniczej wyciekło do oceanu kilkaset tys. galonów ropy, doprowadzając do śmierci tysięcy ptaków, delfinów i innych morskich zwierząt oraz dewastacji środowiska na wiele lat.

Hasło tegorocznego dnia to słowa: „Przywróćmy naszą Ziemię”, kojarzą się one ze słowami Antoine de Saint-Exupéry: „Ziemi nie dziedziczymy po naszych rodzicach, pożyczamy ją od naszych dzieci”. Zastanówmy się, co to dziś oznacza.

Dla naszych uczniów przygotowaliśmy kilka aktywności z okazji Dnia Ziemi obchodzonego online:

„Zgarnij śmiecia” – zachęcamy by wędrując naszymi drogami i ścieżkami i napotykając po drodze śmieć … zabrać go, oczywiście dbając o swoje bezpieczeństwo. Zbierając tak śmieci indywidualnie w naszej okolicy np. podczas spaceru sprzątamy nasz świat, tym bardziej iż z powodu pandemii nie organizowane są obecnie akcje sprzątania świata tak jak dawniej, a śmieci przybywa. Zachęcamy by zdjęcia z takiego sprzątania przesyłać na adres: bkowalczyk7@poczta.fm Z zebranych zdjęć stworzymy np. wspólny kolaż czy mały filmik z tegorocznej akcji.

„Zasadź coś” – polecamy by tej wiosny posadzić drzewko lub krzew w swoim ogrodzie, będzie na pewno ładniej i bardziej zielono, a rosnąca roślina będzie nam przypominać o Dniu Ziemi 2021. Tu znów zachęcamy do posyłania swych zdjęć (bkowalczyk7@poczta.fm) z posadzonym krzewem czy drzewem.

„Zbuduj ul dla dzikich pszczół” – dla kl I– VIII – na pewno słyszeliśmy o samotnie żyjących dzikich pszczołach bardzo pożytecznych, bo zapylających kwiaty, te owady właśnie teraz składają jajeczka, z których wylęgną się jeszcze tej wiosny małe zapylaczki. Jak wygląda taki domek? – bardzo prosto, polecamy poszukać zdjęć w internecie i spróbować może z kimś z rodziny zbudować taki domek. Również zachęcamy do posyłania zdjęć swych prac (bkowalczyk7@poczta.fm).

Wędrując wiosną po naszej pięknej okolicy pamiętajmy: mamy tylko jedną Ziemię i każdy z nas musi troszczyć się o nią codziennie. Św. Franciszek z Asyżu – patron przyrodników mówił:

Zacznij od robienia tego, co konieczne, potem zrób to, co możliwe, nagle odkryjesz, że dokonałeś niemożliwego”

Zachęcamy do podejmowania aktywnych działań z okazji Dnia Ziemi!

B. Kowalczyk

Konkurs gwarowy „Wieśniane Słowa – Wieśniane Nuty”

Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu zorganizowało Wiosenny Konkurs Gwarowy: Wieśniane Słowa – Wieśniane Nuty.  Myślą przewodnią konkursu było „ponowne zasianie góralskiego słowa w ludzkie serca” i podtrzymanie regionalnych tradycji literackich, które w dużej mierze przyczyniły się do tego, że tutejsze gwary (podhalańska, spiska, orawska, pienińska) przetrwały i pozostają żywe.

Ze względu na obecną sytuację konkurs miał formę zdalną (Komisja oceniała przesłane nagrania występów). Uczestnicy mieli przygotować recytację dwóch tekstów gwarowych dowolnych autorów lub wygłosić dotychczas nigdzie niepublikowany, przygotowany specjalnie na ten konkurs jeden tekst prozatorski, czyli  gadkę.

Nasi uczniowie wzięli w nim licznie udział.

Recytacje wierszy przygotowali: Agnieszka Budziszowska, Roksana Szlachtowska, Zuzanna Wojtanek i Ali Abbas-Findura z kl. I; Dominika Dziadkiewicz, Magdalena Wadowska z kl. II; Lena Sarna i Sylwia Waksmańska z kl. III; Karolina Rabiańska z kl.VI;

Gawędę zaprezentowali: Paweł Findura z kl. II, Laura Wyrostek z kl. VI i Gabriel Wadowski z kl. VIII.

Wśród finalistów wyłonionych spośród 89 recytatorów i 12 gawędziarzy znaleźli się zdobywając:

w grupie recytatorów z kl. I – IV

II miejsce – Lena Sarna

w grupie gawędziarzy z kl. I – IV

II miejsce – Paweł Findura

w grupie gawędziarzy z kl. V – VIII

III miejsce ex aequo – Laura Wyrostek

Autorką wszystkich prezentowanych przez naszych uczniów gawęd oraz niektórych wierszy jest pani Julia Miśkowicz.

Serdeczne gratulacje i podziękowania należą się zwycięzcom i wszystkim uczestnikom, którzy podjęli trud przygotowania się do występu, tym większe, że nie dla każdego język gwarowy jest tym, którym posługuje się na co dzień.

https://podhale24.pl/rozmaitosci/artykul/75804/Konkurs_gwarowy_rozstrzygniety.html

« z 2 »

 

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA

7 kwietnia obchodzony jest jako Światowy Dzień Zdrowia w rocznicę założenia Światowej Organizacji Zdrowia – WHO, co miało miejsce właśnie 7 kwietnia 1948 roku. Co roku WHO wybiera jeden temat dla całego świata, zachęcając do działania, aby poprawiać zdrowie ludzi.

Słowami przewodnimi tegorocznego Dnia Zdrowia są:

Budowanie sprawiedliwszego i zdrowszego świata dla wszystkich”

Trwająca pandemia pokazała, że nasz świat jest głęboko podzielony i niektórzy ludzie są w stanie żyć zdrowiej i mają lepszy dostęp do usług zdrowotnych niż inni ze względu na miejsce w jakim żyją: m.in. gorsze warunki mieszkaniowe i wykształcenie, bezpieczeństwo żywnościowe i dostęp do usług zdrowotnych. Tymczasem zdrowie jest największym bogactwem, o które musimy dbać.

Pamiętając o Dniu Zdrowia w naszej szkole organizujemy dwie aktywności, które mają zwrócić uwagę konieczność dbania o zdrowie, z uwagi na sytuację oczywiście online:

TO JEST PYSZNE!” to konkurs dla uczniów kl I – VIII, w którym przesyłamy przepis na prostą, wartościową i oczywiście pyszną potrawę z wykonanym własnoręcznie zdjęciem tej potrawy. W ocenie ważna będzie wartość zdrowotna potrawy, sposób prezentacji przepisu i zdjęcie potrawy. Prace prosimy przysyłać na adres: bkowalczyk7@poczta.fm  do 16 kwietnia.

Owoce i warzywa – to lubię!” – konkurs wiedzy o owocach i warzywach dla uczniów kl V – VIII. Chętni uczniowie przygotowują się wg. podanych przez organizatora materiałów i piszą test online z wiedzy o wskazanych owocach i warzywach – termin testu:15 kwietnia, szczegóły i zapisy B. Kowalczyk.

Na koniec w takim dniu cytujemy słowa  Leonardo da Vinci:

„Ten, kto chce pozostać w dobrym zdrowiu,

powinien unikać smutnych nastrojów i zachowywać radosny umysł.

… bo jak pisał Hipokrates:

„Zdrowie wymaga stanu równowagi między wpływami środowiska,

sposobem życia oraz różnymi elementami ludzkiej natury”

Szczegóły na temat Światowego Dnia Zdrowia 2021

w załącznikach poniżej – polecamy ich lekturę.

Swiatowy-Dzien-Zdrowia-2021.pdf

Dzien-Zdrowia-Kluczowe-wiadomosci.pdf

10-rad-jak-chronic-zdrowie-psychiczne.pdf