Archiwum kategorii: Bez kategorii

13 listopada w naszej szkole

Poniedziałek, 13 listopada przyniósł nam mnóstwo wrażeń. Najważniejszym punktem dnia była uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Montaż słowno muzyczny na tę okazję przygotowała klasa VII ze swoją wychowawczynią. Uczniowie pieśnią i poezją przekazać nam chcieli jak to się dokonało, że mamy Niepodległą. Jak zawsze uświadamy sobie w takiej chwili, że "Polak to brzmi dumnie".

W tym też dniu inny rodzaj wrażeń (niedowierzanie, strach, wybuchy radości) zapewnił nam pokaz z ciekłym azotem pozwalający przybliżyć każdemu magię i tajemnice niskich temperatur.

Wykonywane doświadczenia wizualnie wyglądały bardzo efektownie. Niektóre były wręcz niesamowite. Bananem zanurzonym w azocie można było przybijać gwoździe. Z balona powstał kawałek szeleszczącej folii. Róża schłodzona o kilkaset stopni zamieniła się w strukturę podobną do szkła. Rzucona na ziemię rozbiła się na kawałki. Było bardzo dużo "dymu", wybuchów. Pokaz prowadził pan Bogdan Martyniak z Beskidzkiego Centrum Nauki w Świnnej. 

 

Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznych

9 listopada w Szkole Podstawowej w Kacwinie odbył się Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznych Pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Łapsze Niżne

Naszą szkołę reprezentowali: Lena Sarna i Rafał Bizub z kl.0, Emilia Sarna i Olivia Gronka z kl.V oraz Gabriel Wadowski z kl.V i Bartłomiej Słowik z kl.VII. Poziom konkursu był naprawdę wysoki, dlatego jesteśmy bardzo dumni z wyróżnienia, które otrzymaili nasi najmłodsi reprezentanci – Lena i Rafał w swojej kategorii wiekowej.

Wszystkim biorącym udział serdecznie dziękujemy i gratulujemy talentu i odwagi!

Konkurs pieśni patriotycznych – eliminacje szkolne

2 listopada w naszej szkole odbył się szkolny etap Konkursu Pieśni Patriotycznych. Wzięli w nim udział soliści, duety, grupy wokalne i jeden wokalno-instrumentalny.

Wyniki w kategorii klas 0-III:

I miejsce – duet Lena Sarna i Rafał Bizub z kl. 0 ("Jesteśmy Polką i Polakiem")

II miejsce – grupa z kl. II i III w składzie: Paweł Budziszowski, Kamil Matoniak, Adrian Szlachtowski, Kacper Zygmuntowicz ("Przybyli ułani"")

III miejsce ex equo – uczniowie kl. I ("Dzień dobry biały ptaku")

                                 Karolina Rabiańska z kl. III "Legiony" 

Kategoria klas IV-VII:

I miejsce – duet z kl. V – Olivia Gronka i Emilia Sarna ("Białe róże")

II miejsce duet z kl. VI – Katarzyna Majerczak i Gabriela Rabiańska ("Ojczyzno ma")

III miejsce – Damian Maryniarczyk i Gabriel Wadowski z kl. V oraz Bartłomiej Słowik z kl. VII ("Legiony")

IV miejsce – uczniowie kl. VII

 

Leauratom i uczestnikom gratulujemy!

 

Śniadanie daje moc

8 listopada klasa I obchodziła "Dzień Śniadanie Daje Moc". Celem ogólnopolskiej akcji jest zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. Jest to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!

Dzieci poznały i ilustrowały 12 zasad zdrowego odżywania dla uczniów Według Instytutu Matki i Dziecka. W dniu akcji z przyniesionych, z otrzymanej listy zdrowych produktó, dzieci wspólnie ze swoją wychowawczynią przygotowały pyszne i zdrowe kanapki. Na wspólnym stole znalazły się też zdrowe przekąski: owoce, orzechy, nasiona słonecznika. Były tez soki, jogurt. Wspólne robienie śniadania sprawiło dzieciom wielką radość, konsumpcja równieżsmiley. Jak to stwierdziła jedna z dziewczynek "jest jak w domu".

Piesza wycieczka

18 października, w jeden z ostatnich ciepłych dni złotej polskiej jesieni, wybraliśmy się całą szkolą na pieszą wycieczkę. Miała ona oczywiście na celu spędzenie czasu w ruchu, rozwijanie kondycji, ale też charakter edukacyjny. W drodze na Litwinkę przewidzieliśmy bowiem zwiedzanie znajdującej się w Czarnej Górze Zagrody Korkoszów. Wizyta w skasenie pozwoliła nam przekonać się jak wyglądały warunki życia zamożnej rodziny chłopskiej na początku ubiegłego stulecia.

Punktem docelowym była Grapa, popularnie zwana Litwinką, z której mogliśmy podziwiać wspaniałą panoramę Tatr, Pienin, Gorców i Beskidów z Babią Górą.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się przy boisku sportowym na Zadnich Berekach aby rozpalić ognisko i upiec kiełbaski. Zapaleni sportowcy wykorzystali oczywiście ten czas aby rozegrać mecz piłki nożnej.

Droga powrotna minęła szybko i przyjemnie. Jesteśmy szczególnie dumni z naszych najmłodszych uczestników, okazali się świetnymim piechurami.

Dyktando

Już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły mieli możliwość sprawdzić swoje ortograficzne umiejętności  w V Małopolskim Dyktandzie Niepodległościowym.  Organizatorami konkursu 
V Małopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii” są Stowarzyszenie Polonistów
i Fundacja „Zawsze Warto”

W tym roku w naszej szkole 10 października, z dyktandem zmierzyli się uczniowie klas 6 i 7. Najlepszymi okazali się:

I miejsce: Karolina Budziszowska, Karolina Łukasz i Gabriela Bartyczak

II miejsce: Michał Matoniak

III miejsce: Bartłomiej Budz

Wspólne wczytywanie się w teksty poświęcone bohaterom i wydarzeniom historycznym stało się okazją do refleksji nad językiem polskim. Była to swego rodzaju żywa lekcja patriotyzmu.

Julia Miśkowicz

galeria

 

Dzień Edukacji Narodowej

„My tu przyszliśmy pierwszy raz,

Pierwszaki zupełnie nowi…”

13 października klasa I została przyjęta w poczet uczniów naszej szkoły. Swoim krótkim występem uczniowie udowodnili, że mają już sporą  wiedzę na temat swojej ojczyzny, bezpiecznego i odpowiedniego zachowania się w szkole, są sprawni ruchowo, chętnie śpiewają, a nawet z uśmiechem potrafią wypić  sok z cytryny. To wszystko dało im przepustkę do pasowania na ucznia, którego dokonała Pani Dyrektor, a poprzedziło go uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły.

Z tej okazji uczniowie otrzymali upominki od swoich rodziców, a także starszych kolegów. Rodzice przygotowali również dla honorowych gości słodki poczęstunek.

 W tym też dniu świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej

Grupa teatralna „Trzy po trzy” przygotowała spektakl „Nieznośna lekkość bytu polskiego nauczyciela”, na który składały się satyryczne teksty dotyczące pracy pedagogów. Nie brakło nawiązań do reformy edukacji, piosenek. Uczniowie wpletli przeróżne życzenia do programu – od zdrowia do nie stawiania złych ocen.

O tej szczególnej dla wszystkich nauczycieli i pozostałych pracowników szkoły okazji nie zapomniała Rada Rodziców. Jej przedstawicielki złożyły wszystkim serdeczne życzenia wręczając bardzo przydatny dla naszej szkoły prezent – elektroniczną woźną. Także Samorząd Uczniowski zabrał głos, składając podziękowanie za pracę i wręczając piękne słoneczniki.

Bardzo miło było gościć w tym dniu emerytowane nauczycielki i emerytowanych pracowników szkoły.

Mając nadzieję na spełnienie dobrych życzeń, Pani Dyrektor w imieniu nauczycieli wyraziła wdzięczność za słowa uznania. 

galeria

 

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

Dnia 29.09.2017r. przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole.
Poprzedzone były kampanią wyborczą, w trakcie której kandydaci prezentowali swoje programy. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie klas IV – VII oraz nauczyciele i pracownicy szkoły. W głosowaniu wzięło udział 30 osób, którzy wybierali swoich przedstawicieli spośród 4 kandydatów.  Wszystkie oddane głosy były ważne. Komisja wyborcza w składzie: Gabriela Bartyczak, Martyna Budz, Katarzyna Majerczak i Kamil Pietraszek czuwała nad prawidłowym przebiegiem głosowania i po jego zakończeniu dokonała obliczeń głosów.
Nauczycielem nadzorującym przebieg wyborów był opiekun Samorządu Uczniowskiego Bożena Niemiec.

Zgodnie z Regulaminem Samorządu Uczniowskiego i Regulaminem Wyborów w skład samorządu weszły cztery  osoby o największej liczbie głosów z następującym przydziałem czynności w bieżącym roku szkolnym:

1. Bartłomiej Słowik – PRZEWODNICZĄCY SZKOŁY

2. Gabriel Wadowski – ZASTĘPCA

3. Gabriela Rabiańska – SEKRETARZ

4. Anna Findura – SKARBNIK

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!! .

 

POLA NADZIEI 2017

W niedzielę 1 października wolontariusze z Klubu Wolontariatu naszej szkoły po raz kolejny rozprowadzali cebulki żonkili w ramach akcji „Pola Nadziei”, organizowanej rokrocznie przez Fundację im. Adama Worwy w Nowym Targu. Dzięki otwartym sercom i życzliwości parafian udało się zebrać pokaźną kwotę w wysokości 805zł.  Dochód został w całości przeznaczony na cele statutowe Fundacji.

Serdeczne podziękowania składamy wolontariuszom oraz wszystkim, którzy wsparli tę akcję.

zdjęcia

Święto Pieczonego Ziemniaka

29 września nasza szkoła wzięła udział w święcie ziemniaka, które odbyło się „Pod Łazem”. Zaczęliśmy oczywiście od wrzucenia przygotowanych ziemniaków do ogniska. Podczas kiedy ziemniaczki piekły się w gorącym popiele poznaliśmy krótką historię pojawienia się na naszych stołach, będącego podstawą naszego żywienia warzywa. Następnie odbyły się drużynowe potyczki sportowe. Konkurowały ze sobą drużyny Ziemniaków, Gruli, Kartofli, Rzepy i Pyr. Było m.in. „sadzenie ziemniaków”, rzucanie ziemniakiem do kosza i itd. Wszyscy wykazali się oczywiście dużą walecznością, nawet ci najmłodsi z klasy 0. Ostatecznie zwyciężyły Grule, a więc nasi górą!

Zawody kazał nam zakończyć unoszący się z ogniska zapach. Wydobyte z popiołu ziemniaki okazały się oczywiście pyszne, a jeszcze do tego masełko, bryndza – mniam!

 Miło było spędzić razem ten czas tym bardziej, że pogoda naprawdę dopisała.