Archiwum kategorii: Bez kategorii

„Przygoda na Olimpie”

W styczniu klasa 5 podsumowała projekt edukacyjny „Klasa 5 w starożytności” realizowany na lekcjach języka polskiego i historii. Efektem kilkutygodniowej pracy, oprócz poznania mitów, historii i osiągnięć starożytnych Greków i Rzymian była inscenizacja. Tematem były przygody bogów greckich w naszej dowolnej interpretacji. I tak – Homer (Julia Miiśkowicz) pobrzdąkiwał na współczesnej gitarze, Hera (Olivia Gronka) patelnią groziła Zeusowi (Damian Maryniarczyk), przez lornetkę wyszukując jego kochanek. Zeusa po imprezie u Dionizosa bolała głowa, a Hermes (Kuba Silan) ratował go panadolem. Parys (Grzesiek Sarna) miał za zadanie podarować jabłko rzucone przez boginię niezgody Eris (Emilia Waksmundzka) najpiękniejszej bogini, ale rozdał skłóconym boginiom – Herze, Atenie (Emilia Sarna) i Afrodycie (Natalia Kaczmarczyk) aż trzy jabłka, żeby mieć spokój. Prometeusz (Przemek Budz) został uwolniony, a Posejdon (Gabriel Wadowski) kłócił się z Zeusem. Demeter (Ania Findura) po raz kolejny opowiedziała swoją historię. Po scenie przechadzał się Eros (Dominik Bittmar) i Apollo (Kuba Łojek). Uczniowie postarali się nadać swoim bohaterom bardzo wyraziste cechy. Przestawienie zostało nagrodzone brawami i … prośbą o jeszcze.

Julia Miśkowicz

« 1 z 3 »

Spotkanie opłatkowe

W niedzielę 14 stycznia 2018, w pięknie, świątecznie przystrojonej przez Radę Rodziców naszej szkoły, remizie OSP w Trybszu, odbyły się jasełka i wspólne kolędowanie przy żłóbku. W tym dniu sala wypełniła się po brzegi mieszkańcami wsi oraz zaproszonymi gośćmi, wśród których znaleźli się m.in. Wójt Gminy Łapsze Niżne Jakub Jamróz, Sekretarz Gminy Joanna Słowik, Radny Maciej Płachta, sołtys Trybsza Marek Pawlica, prezes OSP Bogumił Łojek, naczelnik straży Mariusz Modła, prezes Wspólnoty Urbarialnej Henryk Waksmundzki oraz prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych „Przełom” Helena Budz. Przy tej wyjątkowej okazji złożyli oni wszystkim życzenia, przede wszystkim zdrowia, wszelkiej pomyślności i zgody we wspólnym dążeniu do dalszego, prężnego rozwoju wsi.

Główny reżyser przedstawienia, a zarazem proboszcz parafii o. Andrzej Dziadkiewicz wspólnie z dyrektorem szkoły Anną Stronczek poprowadzili uroczystość. Zebrani mieli okazję obejrzeć historię narodzin Chrystusa, w wykonaniu dzieci z naszej szkoły. Po jasełkach wszystkie kolędowały Jezuskowi przy żłóbku przy akompaniamencie spiskiej kapeli Grzegorza Kowalczyka „Wartko”, śpiewając m.in. spiskie pastorałki i grając na fletach.

W dalszej części spotkania wszyscy obecni zostali zaproszeni do łamania się opłatkiem i dalszego kolędowania, które upłynęło w miłej atmosferze, dodatkowo osłodzonej pysznym ciastem, kawą i herbatą, o co również zadbała nasza Rada Rodziców.

« 1 z 6 »

Przedstawienie „Opowieść wigilijna”

Historia przemiany człowieka jest stara jak świat. Któż z nas nie zna Ebenezera Scrooge’a z „Opowieści wigiljnej” Karola Dickensa? Klasy 6 i 7 przedstawiły historię głównego bohatera, w którego wcielił się Michał Matoniak. Towarzyszyły mu duchy – wspólnika, oraz Świąt Bożego Narodzenia – Przeszłych, Teraźniejszych i Przyszłych, których zagrał Bartek Budz. Nie zabrakło osób działających charytatywnie – Sabina Pawlica i Bartek Budz, siostrzeńca z żoną – Patryk Ustupski -Zakręcki i Karolina Łukasz, Pracownika Roberta z rodziną – Dawid Majerczak, Grześ Majerczak, Gabrysia Rabiańska i Martyna Budz. W roli przekupek zobaczyliśmy Agnieszkę Gniecką i Karolinę Budziszewską. Oprócz nich zagrali jeszcze Gabrysia Bartyczak, Szymon Pawlica i Marcin Budz. Przedstawienie realizowaliśmy na zajęciach koła teatralnego „Trzy po trzy”.

Julia Miśkowicz

« 1 z 3 »

Wigilia

Tradycyjnie, w ostatni dzień zajęć przed Świętami Bożego Narodzenia, cała nasza szkoła spotkała się na wspólnej Wigilii. W programie tego wyjątkowego dnia znalazły się Jasełka przygotowane przez uczniów klas IV-VI pod kierunkiem naszego księdza o.Rajmunda, łamanie się opłatkiem i składanie życzeń, posiłek, a także wspólne kolędowanie.

W tym też dniu ogłoszone zostały wyniki dwóch konkursów: matematycznego – ze znajomości tabliczki mnożenia i plastycznego – na najpiękniejszego anioła. Zwycięzcom wręczono puchary i nagrody. Gratulujemy!

« 1 z 4 »

Przygotowania przedświąteczne

Jak co roku, czas przed świętami Bożego Narodzenia, to bardzo gorący okres w naszej szkole. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowują świąteczne dekoracje sal i korytarzy, ubierają choinki, klasowe i szkolną, na które wykonują własnoręcznie ozdoby.

W tym też czasie trwa wielka akcja „Pieczemy pierniczki”, w której uczestniczą i przedszkolaki i uczniowie (w tym roku do wspólnego ozdabiania pierników wraz ze swoimi dziećmi zostali zaproszeni rodzice grupy przedszkolnej). Wałkowanie, wykrawanie, pieczenie, a potem ozdabianie sprawia wszystkim wielka frajdę, a zapach, który roznosi się przy tym po całej szkole wszystkim kojarzy się z jednym – Święta za pasem!

« 1 z 10 »

 

 

Wizyta Świętego Mikołaja

W tym roku Święty Mikołaj kazał nam na siebie czekać trochę dłużej, ponieważ przybył dzień później niż zwykle. Tym milej jednak było nam go witać w progach naszej szkoły. Na gościa, w pięknie udekorowanym na te okazję korytarzu czekali wszyscy – i ci najmłodsi i starsi. Specjalnie na cześć gościa wspaniały występ artystyczny przygotowały przedszkolaki i zerówka, klasa I zaśpiewała piosenkę, a klasa II i III przestawiła scenkę o Mikołaju.

Później już ta część wizyty, która powoduje szybsze bicie serc czyli wręczanie prezentów. Bardzo dziękujemy drogiemu mikołajowi, że nie zapomniał uwzględnić na trasie swojej corocznej podróży naszej małej szkoły.

« 1 z 8 »

Akcje charytatywne

Nasza społeczność szkolna często bierze udział w różnych akcjach charytatywnych. W ostatnim czasie zaangażowaliśmy się w akcję zbiórki żywności i odzieży dla ubogich ludzi, podopiecznych Zespołu Charytatywnego działającego przy Parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu. Udało nam się zebrać sporo produktów żywnościowych, środki czystości oraz dużo ubrań. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!

 

Ponadto włączyliśmy się w akcję „Choinka Marzeń”, organizowaną przez Parafię p.w. św. Jana Pawła II oraz Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu. Aby wziąć udział w akcji należało wylosować bombkę, w środku której znajdowała się karteczka z imieniem dziecka i jego marzeniem. My wylosowaliśmy chłopca, który chciał dostać piłkę nożną oraz słodycze. Udało nam się przygotować taką paczkę. Pieniądze na nią pochodziły z loterii fantowej oraz ze sprzedaży galaretek, muffinek i ciasta, wykonanych przez naszych uczniów i sprzedawanych w czasie zabawy andrzejkowej. Składamy podziękowanie wszystkim, którzy włożyli trud w przygotowanie tych  przysmaków.

« 1 z 2 »

Warsztaty teatralne z p. Piotrem Piechą

 4 grudnia uczniowie klas I-VII wzięli udział w warsztatach teatralnych. Dzięki temu mogli poznać, jakie sprawności są potrzebne w pracy aktora. Te właśnie umiejętności ćwiczyli w czasie zajęć prowadzonych przez aktora Teatru Ludowego w Krakowie, pana Piotra Piechę. Pod jego kierunkiem uczniowie doskonalili sprawność fizyczną, dykcję i pamięć. Zajęcia rozwijały i uruchamiały wyobraźnię. Uczestnicy wspaniale spędzili czas, co było widać po ich zaangażowaniu oraz aktywnym i radosnym udziale w warsztatach.

« 1 z 13 »

Dzień spiski w Czarnej Górze

Tradycją Szkoły Podstawowej im Królowej Jadwigi w Czarnej Górze jest organizowanie Dnia Spiskiego. W zeszłym roku organizatorzy zapoczątkowali poznawanie kolejnych wiosek spiskich. W tym roku temat przewodni brzmiał „U sąsiadów w Trybszu”. Wspaniale wkomponował się w tegoroczne obchody jubileuszowe 450-lecia drewnianego kościółka
i 500-lecia miejscowości. W dniu 29 listopada 2017 dziecięcy zespół regionalny  „Trybskie Dzieci” odpowiedział na zaproszenie i poprowadził niezwykłą lekcję historii i regionalizmu w Szkole w Czarnej Górze. Dzieci pod przewodnictwem instruktora Anny Stronczek zaprezentowały tradycyjne tańce spiskie, wyliczanki, zabawy, figle i przyśpiewki. Pani Julia Miśkowicz – nasza nauczycielka opowiedziała o historii zabytkowego kościółka w Trybszu
i przedstawiła dzieje wsi, zaprezentowała również swoją książkę „Trybsz moje miejsce na ziemi”. Dzieci opowiadały gadki o powstaniu Trybsza, zaprezentowały odmianę trybską stroju spiskiego. W tym dniu, na wspólnym świętowaniu można było podziwiać regionalistów we wszystkich trzech odmianach stroju spiskiego. Po występach przyszła pora na degustację kuchni spiskiej i wymianę doświadczeń z dziecięcym zespołem „Koce łapki”
z Czarnej Góry.

Dziękujemy za wspaniałą atmosferę i gościnę. Czekamy na rewizytę! Wszak dobry sąsiad podobno cenniejszy jest niż złoto…

« 1 z 7 »

 

„Zdrowo jem, więcej wiem”

28 listopada klasa II i III pokazała dla najmłodszych: przedszkola, zerówki i kl.I przedstawienie pt. „Witaminki dla księżniczki Marcelinki” oraz scenkę „Dr Zdrówko”. Odbyło się to w ramach projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” promującego zdrowe odżywianie.https://zdrowojem.fundacjabos.pl/

« 1 z 3 »