Archiwum kategorii: Bez kategorii

Święto Pieczonego Ziemniaka

W wyjatkowo piękny, jesienny dzień czyli w środę 20 października nasza szkoła obchodziła święto ziemniaka. To wyjątkowe warzywo od lat króluje na naszych stołach, jest też wykorzystywany w medycynie, a kwiaty tej rośliny były nawet ozdobą stołów.

Dzień rozpoczęliśmy udziałem w akcji Sprzątania Świata. Wszyscy uczniowie, a także przedszkolaki, z wielkim zaangażowaniem zbierali śmieci szpecące nasze otoczenie.

W ramach obchodów święta ziemniaka odbył się drużynowy turniej sportowy, Bohaterem konkurencji był oczywiście ziemniak lub jak kto woli: kartofel, grula, pyra lub rzepa:). Było m.in. „sadzenie ziemniaków”, przenoszenie ziemniaka na łyżce, rzut do kosza ziemniakiem, skoki w workach, obieranie ziemniaka na czas. Drużyny miały również wykonać z dostępnych materiałów swojego ziemniaczanego stworka.

Na koniec mogliśmy uraczyć się pysznym, pieczonym na ognisku ziemniakiem. Słodką niespodziankę przygotował też dla wszystkich nasz trybski „Urbar”.

Zabawa była przednia, więc mamy nadzieję, że w roku następnym też się uda taką zorganizować.

« z 10 »

Nauka zdalna czyli Dzień Nauczyciela online

W tym roku w Dniu Nauczyciela w naszej szkole klasa 8 przygotowała krótki program, w którym  przedstawiła- przypomniała naukę zdalną. Uczniowie w krótkich scenkach opowiedzieli, w jaki sposób przebiegały czasami zdalne zajęcia, a nawet zdalna rada pedagogiczna. Wszystko nosiło tytuł „Koronoszkoła”, a poszczególne fragmenty nawiązywały także do paradokumentalnych seriali.
Uczniowie i nauczyciele z uśmiechem przypomnieli sobie perypetie związane z nauką na odległość, życząc sobie, by to nie wróciło.
Na koniec przewodniczący szkoły, Karol Gronka, odczytał dla Nauczycieli wiersz i złożył życzenia. Do życzeń dla nauczycieli i pracowników obsługi dołączyła się Rada Rodziców, którą reprezentowała Pani Bogumiła Ustupska-Zakręcka oraz Wójt Gminy Jakub Jamróz.
Wraz z czynnymi nauczycielami uroczystość zaszczycili swoją obecnością  nauczyciele emeryci i emerytowani pracownicy obsługi.
Uroczystość pokazała, że nasi uczniowie i nauczyciele potrafią razem świetnie się bawić.
Nauczycielom, z okazji ich święta, życzymy wytrwałości, cierpliwości, a przede wszystkim zdrowia.

Julia Miśkowicz

« z 3 »

Kampania „Milion dzieci modli się na różańcu”

W poniedziałek 18 października nasza szkoła włączyła się w ogólnoświatową kampanię organizowaną rokrocznie od szesnastu lat przez organizację Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Św. Ojciec Pio powiedział kiedyś: „Kiedy milion dzieci odmawia różaniec, świat się zmienia”. I o to właśnie chodzi w tej kampanii – o wiarę w moc modlitwy dzieci. Sam Jezus uczy nas: „Jeśli nie staniecie się jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego” (Mt 18, 3).

Ta ogólnoświatowa kampania jest zachętą do przypomnienia sobie słów Matki Bożej z Fatimy, że dziecięca i ufna modlitwa różańcowa może naprawdę zmienić świat, pokonać zło i przynieść pokój. Przypada ona zawsze 18 października – w miesiącu różańca oraz w dniu poświęconym św. Łukaszowi Ewangeliście, który przekazał nam historię dzieciństwa Jezusa i, według tradycji, uważany jest za osobę bliską Matce Bożej. Wspólne odmawianie Różańca z dziećmi ma umacniać jedność w Kościele i między narodami.  Z modlitwy wyrasta miłość do Boga i bliźniego. Różaniec otwiera nasze serca na konkretną pomoc dla prześladowanych, potrzebujących i ubogich, w których cierpi sam Chrystus.

W tym roku szczególnym patronem tej kampanii był św. Józef. Naszą modlitwę rozpoczęliśmy o godz. 9.00. Wspólnie odmówiliśmy część radosną różańca świętego.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za włączenie się w tę piękną modlitewną akcję.

« z 2 »

Pasowanie na ucznia

15.10.2021 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość Pasowania na Ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu  dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów szkoły. Uczniowie przedstawili krótki program artystyczny.  Po ślubowaniu każdy pierwszoklasista został pasowany symbolicznym ołówkiem przez Panią Dyrektor Annę Stronczek. Zwieńczeniem uroczystości było wręczenie uczniom pamiątkowych dyplomów.

« z 4 »

Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki

O tym, jak ważne dla naszego organizmu i zdrowia jest spożywanie owoców wiedzą już wszyscy zerówkowicze. Starszaki bawiły się w stragan, przynosząc do szkoły różnorodne owoce. Rozpoznawały, nadając im odpowiednią nazwę, opisywały wygląd, kolor, a także smak. Dzieliły owoce na krajowe i egzotyczne, nazywały przetwory z owoców i warzyw.
Tydzień minął nam iście zdrowo — warzywnie i owocowo!
« z 3 »

Dzień drzewa

Pomysłodawcą Światowego Dnia Drzewa jest amerykański znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton. W Polsce obchodzimy je od 2002 r. O tym, jak ważną rolę w naszym życiu pełnią drzewa nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Są naturalnym elementem naszego środowiska, kształtują klimat, produkują tlen, dostarczają cennego surowca.

Uczniowie klasy II i III obchodzili to święto tworząc drzewa z przeróżnych materiałów plastycznych i technicznych. Wykonali m.in piękne ” drzewko szczęścia”, które było wspaniałym prezentem dla młodszych kolegów z okazji pasowania na pierwszaka.

Zachęcamy do podziwiania prac naszych zdolnych uczniów na korytarzach szkoły i w galerii zdjęć!

« z 3 »

WYCIECZKA KL. VI i VII DO JURY KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKIEJ

Uczniowie klasy VI i VII w czwartek 7 października, mieli okazję poznać Ojcowski Park Narodowy. Wyruszyliśmy z Trybsza o godzinie 6:40 w kierunku Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Pierwszym punktem naszej wędrówki było  zwiedzanie Groty Łokietka – największej spośród wszystkich znanych na terenie Parku jaskiń. Jej długość wynosi 320 m, składa się  z kilku korytarzy i dwóch dużych sal: Rycerskiej i Sypialni. Kolejny punkt to  Zamek Pieskowa Skała, który powstał w czasach Kazimierza Wielkiego jako gotycka strażnica, później rozbudowany stał się typową renesansową siedzibą magnacką. Nieco poniżej zamku zobaczyliśmy najbardziej charakterystyczną skałę na terenie całej Jury – Maczugę Herkulesa. Po całym dniu pełnym wrażeń, podziwiania jesiennych krajobrazów udaliśmy się na pyszny domowy obiad. Pełni radości ze wspólnie spędzonego dnia, wyruszyliśmy się w drogę powrotną.

Wycieczka odbyła się  ramach projektu “Poznaj Małopolskę”.

« z 4 »

 

Żywa lekcja historii

We wtorek, 5 października, odbyła się niecodzienna lekcja historii „Od Mieszka I do Bolesława Krzywoustego”. Przeprowadzili ją, ubrani w stroje z epoki, panowie z Agencji Widowisk Historycznych „Arkona”. W zajęciach uczestniczyli chętni uczniowie z klas 0 – 8. Mogli zobaczyć walkę Hodona z Mieszkiem I pod Cedynią, wygnanie Zbigniewa przez Bolesława Krzywoustego. Dla starszych była to doskonała okazja do powtórki, a dla młodszych zachęta do zgłębiania historii.

Julia Miśkowicz

« z 4 »

Patria Nostra – kolejny raz

Jak co roku, uczniowie naszej szkoły ma możliwość wzięcia udziału w konkursie Patria Nostra.
Konkursy historyczne Patria Nostra adresowane są młodzieży z Mazowsza, Małopolski, Wielkopolski oraz do młodzieży polskiej i polonijnej na całym świecie. Celem konkursów jest propagowanie wiedzy o historii Polski, krzewienie patriotyzmu, etyki chrześcijańskiej, budowa poczucia wspólnoty wśród młodych Polaków. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu krótkiego filmu lub animacji dotyczącej ważnego wydarzenia z historii Polski.

Konkurs rozpoczął się jeszcze w czerwcu poprzedniego roku szkolnego, dlatego prace nad filmikiem trwały podczas wakacji. Drużynę stanowiły dziewczęta z klasy 8 – Anna Budziszowska, Julita Dzięciołowska i Patrycja Mąka.

Uroczysta, finałowa gala odbyła się 03 października w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Retransmisję można obejrzeć tu:

https://fb.watch/8xe_2Jiqc6/

Naszą drużynę reprezentowała Julita z mamą, panią Anną Dzięciołowską, której serdecznie za to dziękujemy.

Julia Miśkowicz

 

Wybory do SU

Protokół z wyborów Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej im. Świętej Elżbiety Węgierskiej w Trybszu

Wybory Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego w Szkole Podstawowej im. Świętej Elżbiety Węgierskiej w Trybszu odbyły się dnia 29.09.2021r. Do wyborów zgłosiło się 6 kandydatów: Julita Dzięciołowska (kl.8), Sebastian Rabiański (kl.7), Adrian Szlachtowski (kl.7), Karol  Gronka (kl.6), Paulina Moś (kl.5), Rafał Bizub (kl.4).

W wyborach wzięło udział 65 osób, oddano 111 głosów – wszystkie głosy były ważne.

Oto pełna lista kandydatów oraz liczba zebranych głosów:

  1. Karol Gronka – 32 głosy
  2. Julita Dzięciołowska – 18 głosów
  3. Paulina Moś – 19 głosów
  4. Sebastian Rabiański – 13 głosów
  5. Adrian Szlachtowski – 14 głosów      
  6. Rafał Bizub – 15 głosów

Z dniem 29.09.2021r. powołany został Samorząd Uczniowski na rok szkolny 2021/2022 w składzie:

Przewodniczący: KAROL GRONKA

Zastępca:              PAULINA MOŚ

Sekretarz:             RAFAŁ BIZUB

Skarbnik:              JULITA DZIĘCIOŁOWSKA

Zebrania Samorządu Szkolnego będą odbywały się w środy o godz. 11.20 w sali matematyczno – przyrodniczej.

Opiekun SU – Bożena Niemiec