Archiwum kategorii: Bez kategorii

Odczarować matematykę. Czy lekcja matematyki może być ciekawa?

O lekcjach matematyki myślimy powszechnie, że są poważne, trudne i nieprzyjemne. Choć ogólnie wiadomo, że uczenie się przez zabawę jest skuteczniejsze. Zabawa bowiem w tym kontekście oznacza raczej chwilowe poluzowanie wymagań przez nauczyciela, incydentalną akceptację śmiechu i rozmów uczniów czy rzadziej – zgodę na odejście od schematu działania podanego i wymaganego wcześniej…. Zajmowanie się matematyką może być czasami przyjemne i fascynujące właśnie dlatego, że trzeba wykonać bardzo duży wysiłek intelektualny i ciężko pracować, a jednocześnie dobrze się przy tym bawić. Uczniowie klasy ósmej na jednych z zajęć kreatywnych  mogli się o tym przekonać, kiedy mieli za zadanie zbudować metr sześcienny.

« 1 z 3 »

Jasełka

13 stycznia w Remizie OSP w Trybszu nasza szkoła wystawiła dla mieszkańców i gości jasełka. Autorem scenariusza w gwarze spiskiej i reżyserem przedstawienia jest pani Julia Miśkowicz. W jasełkach wystąpili uczniowie z klas I-VIII. Akompaniament do kolęd wykonywał na skrzypcach Bartek z kl. VIII. Za nagłośnienie odpowiadał tata jednego z naszych przedszkolaków pan Wojciech Kiernoziak.

Występ bardzo spodobał się licznie zgromadzonym gościom, wśród których znalazł się m.in. wójt naszej Gminy pan Jakub Jamróz. Jesteśmy wdzięczni za przyjęcie naszego zaproszenia, za złożone życzenia i słodki upominek dla aktorów:).

Rada Rodziców zaprosiła po występie wszystkich zebranych na kawę i ciastko.

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy zechcieli z nami świętować narodziny Jezusa, a także za każdy datek do kapelusza, który zostanie przeznaczony na cele szkoły.

« 1 z 7 »

Międzynarodowy Dzień Koszuli

Koszula to ponadczasowy element garderoby. Poprawia prezencję, można dostosować ją do każdej okazji.  Międzynarodowy Dzień Koszuli przypada 13 stycznia (niedziela), dlatego w naszej szkole ten dzień obchodziliśmy w piątek 11 stycznia. Uczniowie założyli swoje ulubione koszule! Zerówka uczestniczyła w zabawach koszulowych np. kto najszybciej zapnie koszule. Na zakończenie dnia wykonali pracę plastyczną pt. „Koszula Tatusia”. Dziękujemy za włączenie się w inicjatywę wszystkim uczniom i nauczycielom. Wyglądaliście świetnie!

« 1 z 5 »

Akcja wolontariacka – Świąteczna kartka

Czas Świąt Bożego Narodzenia to niezwykle ważny okres w roku, kiedy rodzina ma możliwość spotkania się przy wspólnym stole, zapominając przy tym o żalach, niepowodzeniach, składając sobie życzenia na nadchodzący rok. Jednak wielu jest takich, którzy nie mają najbliższej rodziny wokół siebie. Społeczność szkolna postanowiła odnaleźć takie osoby w naszej miejscowości i wręczyć im kartki z życzeniami bożonarodzeniowymi, by wiedzieli że nie są sami w te święta, a wokół nich jest wielu życzliwych ludzi. W akcję wolontariacką zostali zaangażowani nauczyciele i uczniowie szkoły.

WSZYSCY WSZYSTKIM ŚLĄ ŻYCZENIA

Jest taki dzień,

… bardzo ciepły, choć grudniowy.

Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory.

Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich.

Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski.

 „Wszyscy wszystkim ślą życzenia” to tegoroczna akcja Samorządu Szkolnego. Uczniowie począwszy od klasy I po VIII wraz z nauczycielami i chętnymi osobami pisali sobie życzenia na tradycyjnych kartkach świątecznych, nierzadko własnoręcznie przygotowanych do wylosowanej osoby. Następnie w ostatnim dniu nauki, przed świętami Bożego Narodzenia wszyscy zabierali swoje kartki do domów, gdzie zostały postawione na honorowym miejscu. Kartki stanowią wspaniałą pamiątkę i jeszcze długo będą wywoływać uśmiechy na twarzach.

Wigilia

W piątek przed Świętami Bożego Narodzenia spotkaliśmy się wszyscy na wspólnej Wigilii. Na początek wystawione zostały Jasełka. Na scenie Babcia opowiada wnuczkom historię Bożego Narodzenia, pasterze, jak każe tradycja, są pierwsi w szopce, a Heroda goni diabeł. Scenariusz,  napisany gwarą trybską, nie sprawiał uczniom kłopotów, co oznacza, że gwara wciąż żyje i jest to kolejny argument, że należy ją pielęgnować.  W spektaklu wzięły udział dzieci z klas 1-8, tekst opracowała i kolędy napisała pani Julia. Akompaniowali nam uczniowie – Bartek Słowik na keyboardzie i Bartek Budz na skrzypcach. Inscenizacja, na którą już dziś zapraszamy, zostanie powtórzona dla wszystkich mieszkańców w styczniu.

Następnie, jak tradycja każe, odmówiliśmy modlitwę, podzieliliśmy się opłatkiem i spożyliśmy wigilijny barszcz z uszkami przygotowany przez rodziców. Nie zabrakło również wspólnego śpiewu kolęd.

« 2 z 12 »

Rocznica urodzin Adama Mickiewicza

W poniedziałek, 17 grudnia, dokładnie na tydzień przed 220 – rocznicą urodzin Adama Mickiewicza, nasza szkolna społeczność spotkała się na poranku temu poświęconym. W scenerii karczmy „Rzym” rozgrywały się wydarzenia żywcem wzięte z utworów wieszcza. Uczniowie mogli zobaczyć bajkę „Przyjaciele” w interpretacji uczniów klasy 4, balladę „Powrót taty” w wykonaniu klas 4 i 5. Klasa 8 zaprezentowała fragment II części „Dziadów”, w której w rolę ducha Zosi wcieliła się Karolina Budziszowska, Guślarza Bartek Budz, pozostali stanowili chór. Oprócz tego na scenie zobaczyliśmy ballady „Lilie” („Zbrodnia to niesłychana, pani zabija pana”), w której „Panią” zagrała Gabrysia Turkot, i „Świteziankę” („Jakiż to chłopiec, piękny i młody…”), opowiedzianą przez dwie plotkujące baby (Gabrysia Turkot i Karolina Budziszowska) siedzące w karczmie podglądające Świteziankę (Agnieszka Gniecka) i strzelca (Marcin Budz). W karczmie Rzym nie mogło zabraknąć też Twardowskiego (Michał Matoniak) i Mefistofelesa (Bartek Budz), oraz, a jakże, Pani Twardowskiej (Julia Miśkowicz). Jak Adam Mickiewicz to „Pan Tadeusz” (Bartek Słowik). Całość ilustrowała muzyka do utworów Adama Mickiewicza lub inspirowana jego dziełami. W trakcie przedstawienia uczniowie mogli poznać życie i twórczość Adama Mickiewicza, ciekawostki o jego życiu i epoce, w której tworzył. Na koniec Laura Wyrostek z klasy 4 wyrecytowała wiersz Wandy Chotomskiej „Rozmowa z Panem Mickiewiczem”.
Warto przypominać klasyków, ponadczasowość ich dzieł i doskonałe pióro.

Julia Miśkowicz

« 1 z 5 »

Pieczemy pierniczki

Pieczenie świątecznych pierniczków już na stałe wpisało się w tradycję naszej szkoły. Zarówno przedszkolaki jak i starsi uczniowie przed świętami Bożego Narodzenia wspólnie wykrawali, piekli, a następnie dekorowali ciasteczka. Jak zawsze było przy tym mnóstwo zabawy, a zapach w całej szkole niepowtarzalny.

« 1 z 7 »

Mikołajkowy turniej „Baw się razem z nami”

12 grudnia w ZS we Frydmanie odbył się międzyszkolny Mikołajkowy Turniej „Baw się razem z nami” dla klas I – III szkół podstawowych Gminy Łapsze Niżne. Drużyna naszej szkoły w składzie: Lena Sarna, Amelia Wyrostek, Michalina Waksmundzka, Sylwia Waksmańska, Ludwik Rabiański, Karol Gronka, Paweł Budziszowski, Daniel Pawlica i Kacper Zygmuntowicz wywalczyła miejsce na podium, zajmując III miejsce w zaciętej rywalizacji.

Serdecznie gratulujemy!

 

Mikołajki

6 grudnia to szczególny dzień w kalendarzu – Imieniny Świętego Mikołaja. Od samego rana wszyscy uczniowie z niecierpliwością spoglądali w okna wypatrując czy już przyjechał. Jak co roku, także i tym razem, nasza cierpliwość została nagrodzona. Święty Mikołaj przybył do nas osobiście. Przyniósł ze sobą duży worek prezentów. Oczywiście my też mieliśmy dla Niego przygotowaną niespodziankę. Pięknie recytowane wierszyki, układy taneczne oraz piosenki śpiewane przez naszych najmłodszych uczniów. Sprawiły one, że Święty Mikołaj jeszcze chętniej sięgał do swojego worka po prezenty. To był piękny dzień – pełen uśmiechu i radości.

« 1 z 10 »