Miesięczne archiwum: Styczeń 2019

Zimowe zawody sportowe

W środę, 30 stycznia uczniowie naszej szkoły, od zerówki do kl.VIII, wzięli udział w organizowanych co roku zimowych zawodach sportowych, które poprowadził pan Tomek – nasz wuefista. Stok na Polankach, na którym się one odbyły został (z własnej inicjatywy 😀 ) świetnie przygotowany  przez  jednego z rodziców – pana Macieja Młynarczyka.

Uczestnicy zawodów wystartowali w konkurencjach zjazdowych na czas, na wszelkiego rodzaju ślizgach: sankach, deskach, itp. Mogli się także zmierzyć w rzucaniu śnieżkami do celu, przy czym okazało się, że ulepienie jej z tak sypkiego śniegu już było nie lada wyczynem. Oczywiście wielką frajdą była też możliwość wspólnego pozjeżdżania, wytarzania się (i innych:)) w białym puchu.

Warunki pogodowe nam sprzyjały i nie tylko one. Na miejscu okazało się bowiem, że panie: Jadwiga Młynarczyk, Iwona Rabiańska i Gabriela Wojtanek przygotowały dla nas niespodziankę – poczęstunek w postaci pysznych rogalików i gorącej herbaty.

Serdecznie dziękujemy wymienionym wyżej osobom, a także księdzu Rajmundowi i naszemu radnemu – panu Piotrowi Miśkowiczowi za przekazanie atrakcyjnych upominków, które zostaną wręczone jako nagrody dla zwycięzców w tej naszej małej olimpiadzie.

« 1 z 4 »

KLUB ORTOMOCNYCH – metoda ortograffiti w klasach IV-VI

W I semestrze tego roku szkolnego klasy IV – V oraz klasa VIII tworzyły KLUBY ORTOMOCNYCH. Klub został oficjalnie zgłoszony, dzieci otrzymały przydatne gadżety – teczki, ołówki, zeszyty, nakładki ułatwiające czytanie. Zajęcia w Klubie  prowadzone były głównie  na lekcjach łączonych w klasach 4-5. Pod koniec listopada uczniowie otrzymali  kalendarz adwentowy składający się z 24 kieszonek na zadania. Dzieci miały cały miesiąc, aby wykonać kalendarz np. ze strony http://mamarak.pl/2016/11/okienkowy-kalendarz-adwentowy-do-druku/, wykonać włożone do niego zadania i je rozwiązać. Pod koniec semestru otrzymały niespodziankę, którą jest indeks, znaleziony w sieci i przystosowany dla uczniów. Odliczając czas do Bożego Narodzenia, uczniowie  wykonywali krótkie, tematycznie związane z okresem świątecznym zadania. Poza tym – jedno zadanie z zeszytu Ortograffiti. Metoda ortograffiti pomaga w indywidualizacji pracy z uczniami z trudnościami w uczeniu się czytania i pisania.

Ortograffiti jest metodą, bo:
ma podwaliny naukowe – odwołuje się do spójnego zbioru reguł z zakresu psychologii, pedagogiki i terapii pedagogicznej, jest stosowana celowo i świadomie – wykorzystuje się ją w pracy z uczniami z trudnościami w uczeniu się czytania, pisania i liczenia, by pomóc im przezwyciężyć te trudności, ma charakter powtarzalny i systematyczny – składa się z szeregu usystematyzowanych, wzorcowych działań, które powtarzane wielokrotnie, przyniosą oczekiwany skutek. Wskazuje, jak należy postępować, by dojść do założonego celu – dysponuje zestawem ćwiczeń i pomocy dla uczniów. Na drugim etapie edukacji uczniowie rzadziej mają trudności z techniką czytania, pozostaje natomiast wolne tempo. Częściej pojawiają się trudności z rozumieniem czytanego tekstu. Zbytnia koncentracja na jakości czytania oraz coraz dłuższe i bardziej skomplikowane teksty utrudniają rozumienie czytanej treści. W pisaniu błędy specyficzne występują już rzadziej, natomiast błędy typowo ortograficzne, mimo znajomości reguł pisowni, są nadal widoczne.
Metoda Ortograffiti, oprócz stymulowania funkcji poznawczych ważnych w nauce czytania i pisania, koncentruje się na: przypomnieniu i utrwaleniu zasad ortograficznych, kształceniu i sprawdzeniu umiejętności czytania ze zrozumieniem, rozwijaniu form wypowiedzi pisemnej i ustnej.
Oprócz kalendarza adwentowego uczniowie wykonywali ortograficzne lapbooki, które będą uzupełniać stopniowo wykonując kolejne zadania.
Julia Miśkowicz
« 1 z 4 »

Lektura w pudełku

Uczniowie klasy 4, za pomocą niewielkiego pudełka, mogli, z książki, którą przeczytali, sami wyczarować taki świat, jaki sobie wyobrazili. Wszystko, co wymyśliło dziecko, było odzwierciedleniem jego wyobrażeń o lekturowym świecie. W pudełkach znalazły się więc rysunki, szafa zrobiona z  pudełka od zapałek,  a w kamieniu tajemniczy Kamienny Stół. Dziecięce pomysły nie znają granic! Do pudełka (po ptasim mleczku lub po butach) dzieci wkładają wszystko, co kojarzy się im z lekturą „Opowieści z Narnii” np. figurki z plasteliny, nakrętek, papieru, rysunki itd.  Niektórzy zaproponowali quizy i krzyżówki sprawdzające znajomość książki. Czwartoklasiści z przejęciem opowiadali o swoich pudełkach.

„Opowieści z Narnii” zostały przefiltrowane przez dziecięcą wyobraźnię. O tym, że warto wykonywać pudełka, świadczą wypowiedzi uczniów. Zadanie bardzo się podobało. Zadanie okazało się i przyjemne, i pożyteczne!  Dzieci lubią pudełeczka, figurki, miniaturowe krainy. Z książki, którą przeczytały, mogą same wyczarować taki świat, jaki sobie wyobraziły. Za inspirację dziękuję autorom bloga kreatywnapedagogika.wordpress.com

Julia Miśkowicz

« 1 z 2 »

Odczarować matematykę. Czy lekcja matematyki może być ciekawa?

O lekcjach matematyki myślimy powszechnie, że są poważne, trudne i nieprzyjemne. Choć ogólnie wiadomo, że uczenie się przez zabawę jest skuteczniejsze. Zabawa bowiem w tym kontekście oznacza raczej chwilowe poluzowanie wymagań przez nauczyciela, incydentalną akceptację śmiechu i rozmów uczniów czy rzadziej – zgodę na odejście od schematu działania podanego i wymaganego wcześniej…. Zajmowanie się matematyką może być czasami przyjemne i fascynujące właśnie dlatego, że trzeba wykonać bardzo duży wysiłek intelektualny i ciężko pracować, a jednocześnie dobrze się przy tym bawić. Uczniowie klasy ósmej na jednych z zajęć kreatywnych  mogli się o tym przekonać, kiedy mieli za zadanie zbudować metr sześcienny.

« 1 z 3 »

Jasełka

13 stycznia w Remizie OSP w Trybszu nasza szkoła wystawiła dla mieszkańców i gości jasełka. Autorem scenariusza w gwarze spiskiej i reżyserem przedstawienia jest pani Julia Miśkowicz. W jasełkach wystąpili uczniowie z klas I-VIII. Akompaniament do kolęd wykonywał na skrzypcach Bartek z kl. VIII. Za nagłośnienie odpowiadał tata jednego z naszych przedszkolaków pan Wojciech Kiernoziak.

Występ bardzo spodobał się licznie zgromadzonym gościom, wśród których znalazł się m.in. wójt naszej Gminy pan Jakub Jamróz. Jesteśmy wdzięczni za przyjęcie naszego zaproszenia, za złożone życzenia i słodki upominek dla aktorów:).

Rada Rodziców zaprosiła po występie wszystkich zebranych na kawę i ciastko.

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy zechcieli z nami świętować narodziny Jezusa, a także za każdy datek do kapelusza, który zostanie przeznaczony na cele szkoły.

« 1 z 7 »

Międzynarodowy Dzień Koszuli

Koszula to ponadczasowy element garderoby. Poprawia prezencję, można dostosować ją do każdej okazji.  Międzynarodowy Dzień Koszuli przypada 13 stycznia (niedziela), dlatego w naszej szkole ten dzień obchodziliśmy w piątek 11 stycznia. Uczniowie założyli swoje ulubione koszule! Zerówka uczestniczyła w zabawach koszulowych np. kto najszybciej zapnie koszule. Na zakończenie dnia wykonali pracę plastyczną pt. „Koszula Tatusia”. Dziękujemy za włączenie się w inicjatywę wszystkim uczniom i nauczycielom. Wyglądaliście świetnie!

« 1 z 5 »

Akcja wolontariacka – Świąteczna kartka

Czas Świąt Bożego Narodzenia to niezwykle ważny okres w roku, kiedy rodzina ma możliwość spotkania się przy wspólnym stole, zapominając przy tym o żalach, niepowodzeniach, składając sobie życzenia na nadchodzący rok. Jednak wielu jest takich, którzy nie mają najbliższej rodziny wokół siebie. Społeczność szkolna postanowiła odnaleźć takie osoby w naszej miejscowości i wręczyć im kartki z życzeniami bożonarodzeniowymi, by wiedzieli że nie są sami w te święta, a wokół nich jest wielu życzliwych ludzi. W akcję wolontariacką zostali zaangażowani nauczyciele i uczniowie szkoły.

WSZYSCY WSZYSTKIM ŚLĄ ŻYCZENIA

Jest taki dzień,

… bardzo ciepły, choć grudniowy.

Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory.

Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich.

Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski.

 „Wszyscy wszystkim ślą życzenia” to tegoroczna akcja Samorządu Szkolnego. Uczniowie począwszy od klasy I po VIII wraz z nauczycielami i chętnymi osobami pisali sobie życzenia na tradycyjnych kartkach świątecznych, nierzadko własnoręcznie przygotowanych do wylosowanej osoby. Następnie w ostatnim dniu nauki, przed świętami Bożego Narodzenia wszyscy zabierali swoje kartki do domów, gdzie zostały postawione na honorowym miejscu. Kartki stanowią wspaniałą pamiątkę i jeszcze długo będą wywoływać uśmiechy na twarzach.