Archiwum dnia: 7 maja 2019

JAK OŁÓWKIEM ZMIERZYĆ DRZEWO, CZYLI SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM

„Las, to grunt o zwartej powierzchni, co najmniej 10 arów, pokryty roślinnością leśną tj. drzewami i krzewami oraz runem leśnym lub teren przejściowo tej roślinności pozbawiony.” Taka jest prosta definicja lasu jaką możemy znaleźć w podręcznikach, ale o pięknie i bogactwie lasu mogliśmy się dowiedzieć podczas spotkania z p. Urszulą Waksmundzką z Nadleśnictwa Nowy Targ, która odwiedziła nas we wtorek 7 maja. Odwiedziła nas, ale nie sama, bo w  towarzystwie: borsuka, łasicy, dzięciołów, sarenki, wiewiórek, kuny oraz paru jeszcze innych wypreparowanych zwierzaków – mieszkańców naszych lasów. Do tego mogliśmy zobaczyć tropy zwierząt, posłuchać głosów ptaków, dowiedzieć się do czego służy klupa i jak można ołówkiem zmierzyć drzewo. Podczas tych leśnych warsztatów nasi uczniowie ci najmłodsi i ci najstarsi próbowali rozpoznać, namalować, policzyć i poznać wszystko to co można zobaczyć w lesie. Wszyscy też poznali zasady zachowania się w lesie z  podkreśleniem tej szczególnej – Nie zaśmiecamy!  Dziś śmieci są zmorą polskich lasów i tu dowiedzieliśmy się iż szklana butelka przetrwa kilka tysięcy lat(!), a plastykowana reklamówka będzie istniała niestety aż kilkaset lat, nie mówiąc o pampersie, który rozłoży się dopiero po 500 latach. To naukowe stwierdzenia, a naszym obowiązkiem jest dbać o Ziemię i szanować ją, szczególnie zaś mamy obowiązek troszczyć się o nasze lasy. Oto co pisali sami ósmoklasiści o dzisiejszym spotkaniu:

„Zajęcia z Panią Leśnik bardzo mi się podobały, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, nauczyłam się rozróżniać ślady zwierząt … wielu nawet nie znałam, a przynajmniej nie widziałam tak z bliska, najbardziej podobały mi się: ciekawe zadania, wystawa zwierząt i wiele ciekawostek,… naprawdę można było się dowiedzieć wielu rzeczy, zobaczyłam jak wygląda praca leśnika, jakich używa przyrządów, było super,… nauczyliśmy się mierzyć drzewa, dla najbardziej pracowitych uczniów czekały małe nagrody, to były ciekawe zajęcia”

Warsztaty zostały zorganizowane dzięki nowotarskiemu Nadleśnictwu, za co bardzo dziękujemy, szczególnie dziękujemy Pani Urszuli, która jest absolwentką naszej szkoły i tak pięknie opowiadała o lesie. Taka niecodzienna lekcja była okazją do uczczenia Dnia Ziemi, który co prawda przypadał 22 kwietnia, ale  myśleć o Ziemi i dbać o nią trzeba przez cały rok, bo:

„Ziemi nie odziedziczyliśmy po naszych przodkach, ale pożyczyliśmy ją od naszych dzieci…” Antoine Marie Roger de Saint-Exupéry

« z 8 »