Miesięczne archiwum: Wrzesień 2019

Dzień Przedszkolaka

20 września nasi najmłodsi uczniowie obchodzili Dzień Przedszkolaka. Tego dnia, dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy i malowania buziek. Były tańce, zabawy ruchowe oraz mnóstwo dobrej zabawy. Radość i uśmiech na twarzach uczestników są niewątpliwie oznaką zadowolenia z udanego dnia.

« 1 z 2 »

Projekt FIO, Młodzi, Aktywni w Gminie Łapsze Niżne

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego cześć uczniów naszej szkoły przystąpiła do projektu realizowanego w ramach Funduszu Inicjatyw Lokalnych. W dniach 3-4 września 2019 zostało zorganizowane szkolenie w Murzasichlu, którego celem było odnalezienie potrzeb swojego regionu oraz próba ich rozwiązania. Podczas warsztatów uczniowie mieli okazję poznać się z uczniami okolicznych miejscowości, ale była to też wspaniała okazja do ich integracji. Kolejnym punktem projektu jest zaplanowana wycieczka do Warszawy.

VI RAJD IM. BŁ. KS. J. STANKA – PO MAGURZE SPISKIEJ

Modlitwa przy kapliczce Matki Bożej Częstochowskiej w Łapszance była punktem początkowym VI Rajdu im. Bł. Ks. Józefa Stanka – patrona szkoły podstawowej w Łapszach Niżnych. Swoją wędrówkę niebieskim szlakiem turystycznym Łapszanka-Kacwin przez Magurę Spiską rozpoczęli 25 września uczniowie starszych klas szkół podstawowych gminy Łapsze Niżne. Dźwięk dzwonu rozpoczął start. Potem idąc grzbietem Magury Spiskiej wzdłuż szlaku podziwiać można było: zachmurzone nieco Tatry, dzikie ostępy Lasów Państwowych, piękne wiekowe buki w rezerwacie Niebieska Dolina, a dalej schodząc już w kierunku Kacwina  oglądać można było rozległą panoramę tej wyjątkowej miejscowości i ozdabiających ją gór. Jako, że jesień nastała od kilku dni pogoda była typowo jesienna z mgłą i bardziej zachmurzonym niebem, po drodze nazbierać za to można było mnóstwo grzybów. Warunki jesienne – błotniste kałuże utrudniały wędrowanie, ale to w końcu rajd – nie może być łatwo. Na pewno wszyscy zgodzą się, że uczestnikom wyprawy patronował z góry sam Błogosławiony – pomimo wczesnoporannego deszczyku, w czasie rajdu nie spadła już ani kropla deszczu. Trud spory, buty i ubranie zabłocone, nogi zmęczone, ale wysiłek z takim patronem i modlitwa za jego wstawiennictwem wielkie. Przy kapliczce bł. ks. J. Stanka w Kacwinie wędrówkę zakończono wspólną modlitwą. Na zmęczonych i głodnych czekało ognisko i chwila odpoczynku, a potem już autobusami wszyscy wrócili do domów.

« 1 z 5 »

 

Obserwacja życia lasu

25 września 2019 r. klasy 2 i 3 pod opieką wychowawczyń wybrały się do lasu. Nasi uczniowie mogli wszystkimi zmysłami poznać różnorodność życia w tym malowniczym miejscu. Obserwowali zwierzęta i rośliny żyjące w poszczególnych warstwach lasu, uczyli się jak rozpoznawać gatunki drzew i roślin, w praktyce wykorzystywali znane im już zasady zachowania się w lesie. Najwięcej radości sprawiło naszym podopiecznym zbieranie grzybów, których w ten jesienny dzień było pod dostatkiem. Zajęcia na świeżym powietrzu dostarczyły wielu pozytywnych wrażeń naszym wychowankom.

« 1 z 2 »

Cyrk w naszej szkole

W czwartek, 19 września, zajęcia w szkole zaczęły się nietypowo, bo od udziału w przedstawieniu cyrkowym w wykonaniu artystów z cyrku „Szok”. Wszyscy uczniowie i przedszkolaki mieli okazję obejrzeć popis sztuki cyrkowej na wysokim poziomie, a nawet osobiście uczestniczyć w sztuczkach cyrkowych. Było mnóstwo śmiechu, zabawy, a także wyzwań, zwłaszcza kiedy widzowie mieli okazję dotknąć, a nawet wziąć na ręce prawdziwego węża. Publiczność była pod wrażeniem pokazów akrobacji,  iluzji i ekwilibrystyki.

« 1 z 7 »

„Narkotyki i dopalacze zabijają”

W ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjno – profilaktycznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pt. „Narkotyki i dopalacze zabijają”, mając na uwadze ważną rolę działań profilaktycznych z perspektywy zapobiegania zagrożeniom związanym z używaniem narkotyków oraz nowych substancji psychoaktywnych tzw. dopalaczy, 17 września 2019 r. zorganizowane zostało spotkanie rodziców naszych podopiecznych z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu.

Celem spotkania było zwiększenie świadomości rodziców młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków i dopalaczy, a także przedstawienie  konsekwencji zdrowotnych, prawnych, jak i społecznych uzależnienia od tych substancji. Pani Marzena apelowała do rodziców młodych ludzi, aby  nie  lekceważyli zachowań, które mogą świadczyć o kontakcie ze środkami psychoaktywnymi, gdyż są to substancje bardzo niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia. Prosiła również o rozwagę i „cichą” kontrolę nad młodzieżą, która często  eksperymentuje z różnego rodzaju używkami.

Uczniowie z Trybsza wolontariuszami Ultrajanosika 2019

Pięcioro uczniów Szkoły Podstawowej w Trybszu, było wolontariuszami podczas tegorocznej edycji Ultrajanosika 2019, który był organizowany przez Fundację Na Ratunek w ostatni weekend wakacji – 30 sierpnia i 1 września. W samej imprezie sportowej wzięło udział ok. tysiąca biegaczy, którzy biegli  na trasach o zróżnicowanej długości (110, 85, 55, 35 i 10 km) na terenie Słowackiego i Polskiego Spisza. W tak dużą imprezę sportową od kilku lat organizowaną przez wspomnianą fundację angażują się dziesiątki wolontariuszy. W tym roku było ich prawie dwustu, w tym uczniów ze szkół naszej gminy 56. Piękne jest to, że wolontariuszami byli też absolwenci naszej szkoły. Wszystkim należą się absolutnie wielkie podziękowania i solidne brawa, co prawda sami uczniowie nie biegli, ale bardzo pomagali tym, którzy w biegach startowali pomagając organizatorom na punkcie kontrolnym. Sam Ultrajanosik jest niezwykłą imprezą – zaraża pasją i pokazuje jak wielką moc i siłę ma sport. Uczestnicy przyjeżdżają  z odległych zakątków kraju by wspólnie z innymi dzielić się swoją pasją i biegać. Z fundacją organizującą Ultrajanosika współpracuje Stowarzyszenie Dzieci i Młodzież Spisza. Tegorocznemu wydarzeniu towarzyszył również cel charytatywny, uczestnicy biegu składali datki na leczenie i rehabilitację Michałka Brynczka z Frydmana. Biegacze pokazali więc nie tylko swoją siłę, ale i wielkie serca.

Tegorocznymi wolontariuszami byli uczniowie:

  1. Bartyczak Gabriela
  2. Budz Martyna
  3. Majerczak Katarzyna
  4. Pietraszek Kamil
  5. Rabiańska Gabriela

 DZIĘKUJEMY wszystkim wolontariuszom, a szkołom z naszego regionu za współpracę i zapraszamy do działania podczas Zimowego Janosika 2020!

    Stowarzyszenie Dzieci i Młodzież Spisza

Rozpoczęcie roku szkolnego.

2 września uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy Szkoły Podstawowej w Trybszu rozpoczęli nowy rok szkolny 2019/2020 uroczystą mszą świętą, którą poprzedził wyjątkowy przemarsz z pocztem sztandarowym po nowo wyremontowanym chodniku wokół szkoły.

Po mszy wszyscy spotkali się na szkolnym korytarzu aby najpierw wspólnie odśpiewać nasz hymn narodowy, a także minutą ciszy oddać hołd wszystkim ofiarom II wojny światowej w 80. rocznicę jej wybuchu. Następnie uczniowie poznali swoich wychowawców i nauczycieli poszczególnych przedmiotów, a także przydział sal lekcyjnych.  Powitano także nowych uczniów. Na koniec odbyły się spotkania poszczególnych klas ze swoimi wychowawcami.

« 1 z 3 »