Miesięczne archiwum: Październik 2019

Wycieczka przedkonkursowa Konkursu Wiedzy o Spiszu

Wycieczka odbyła się w sobotę 19 października 2019 roku. Uczestniczyły w niej 22 osoby. Byli to uczniowie szkół podstawowych w Łapszance, Niedzicy, Trybszu, Krośnicy i Czarnej Górze oraz grupa słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku i członkowie oddziału PTTK „Gorce”  w Nowym Targu. Pogoda była piękna, widoki wspaniałe, choć rano z nad morza mgieł można było zobaczyć tylko najwyższe szczyty. Uczestnicy wycieczki przeszli grzbietem Pienin Spiskich od zamku w Niedzicy czerwonym szlakiem do przełęczy Przesła i stamtąd żółtym szlakiem do Łapsz Niżnych. Wędrówce towarzyszyły wspaniałe jesienne kolory liści, a na niektórych odcinkach tras spore ilości błota. Naszą szkołę reprezentowały dziewczyny z ósmej klasy: Katarzyna Majerczak, Gabriela Rabiańska i Gabriela Bartyczak. Wycieczkę prowadziły Celina Sordyl i Teresa Szul.

« z 2 »

Głośne czytanie z Gangiem Słodziaków

Nasza szkoła przyłączyła się do akcji promującej czytelnictwo „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”. Celem tego działania była nauka samodzielnego myślenia, pobudzanie wyobraźni, ćwiczenie pamięci i koncentracji. Aby wyrobić nawyk czytania u dzieci, wystarczy czytać z nimi 10 minut dziennie przez co najmniej 21 dni, dlatego też uczniowie klas 1-3 za systematyczne czytanie otrzymywali naklejki, którymi wypełniali dzienniczek postępów czytania. W ramach posumowania akcji, 23 października najbardziej systematyczni uczniowie wylosowali nagrody – maskotki i książeczki z Gangu Słodziaków.

Milion dzieci modli się na Różańcu

W piątek 18 października nasza szkoła włączyła się w nietypową, ale piękną inicjatywę  „Milion dzieci modli się na różańcu”.  W tym roku przypadła 14 edycja tej międzynarodowej kampanii. Pomysł na nią powstał w 2005 roku w stolicy Wenezueli,Caracas, podczas modlitwy różańcowej dzieci na zajęciach religii. Wychowawczyni opiekująca się grupą powiedziała wówczas: „Wyobraźmy sobie, jakby to było cudownie, gdyby tak milion dzieci modliło się równocześnie na różańcu. Wówczas świat na pewno by się odmienił na lepsze”. Była to odpowiedź na prośbę św. o. Pio, który stwierdził, że „gdyby milion dzieci modliło się na różańcu, wówczas świat napełniłby się pokojem”. W obliczu napięć i wciąż niestabilnej sytuacji w wielu krajach, ważne jest byśmy podejmowali trud uchronienia świata od zagłady właśnie przez modlitwę różańcową, która ma przecież ogromną moc.
Tego dnia zgodnie z planem zgromadziliśmy się na dolnym korytarzu, by wspólnie odmówić różaniec w intencji pokoju i jedności, rozważaliśmy tajemnice światła. Bardzo dziękujemy wszystkim za wspólną modlitwę i pozytywną odpowiedź na apel o przyniesienie do szkoły różańca.

Dzień Edukacji Narodowej

14 października świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Nie odbywały się wtedy zajęcia dydaktyczne, wszak to święto nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły. Uczniowie oraz przedstawiciele rodziców zgromadzili się w szkole, by podziękować zaproszonym nauczycielom za trud wkładany w kształcenie i wychowanie młodego pokolenia. Życzenia i kwiaty na ręce pani Dyrektor złożył także Wójt naszej Gminy pan Jakub Jamróz. Zgodnie z tradycją najstarsza klasa w szkole przygotowała akademię.
Pierwsza jej część miała charakter humorystyczny. Ósmoklasiści wcielili się w role … nauczycieli i uczniów. W drugiej części nauczyciele podzieleni na trzy grupy musieli zmierzyć się z zadaniami quizowymi z różnych przedmiotów. Najwięcej emocji wzbudziła konkurencja z hoola-hop. Na zakończenie przedstawiciele samorządu uczniowskiego oraz rodziców złożyli nauczycielom piękne życzenia.
W tym dniu miało miejsce jeszcze jedno szczególne wydarzenie, ważne przede wszystkim dla uczniów klasy I. Zostali oni uroczyście włączeni do społeczności szkolnej. Zanim pani dyrektor dokonała aktu pasowania na ucznia, pierwszoklasiści musieli wykazać się różnymi umiejętnościami. Po zdaniu ze znakomitym wynikiem tego „egzaminu” złożyli ślubowanie i dopiero wówczas dostąpili zaszczytu przyjęcia do braci szkolnej. Pierwszoklasistom życzymy bardzo dobrych wyników w nauce i wzorowego zachowania oraz by udało im się wytrwać w przyrzeczeniach złożonych podczas ślubowania.
« z 10 »

NOC BIBLIOTEK    i…. nie tylko

Bieżący rok szkolny w naszej szkole przebiega pod znakiem książek i promowania czytelnictwa. W ramach  programu wieloletniego pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”, szkolna biblioteka podjęła szereg działań, mających na celu przybliżeniu świata książek, zarówno naszym Uczniom jak i ich Rodzicom.  Oprócz całorocznego konkursu na najlepszego czytelnika, który już trwa, Biblioteka planuje zrealizować inne zadania.

7 października odbyła się w szkole Noc Bibliotek. Uczniowie klas 1-3 spotkali się późnym popołudniem na „Wyprawie po skarb”. Przypomniały tytuły książek, w których bohaterowie poszukują skarbów. Były fragmenty książki „Srebrna łyżeczka”, dyskusja o tym, co to jest skarb i gdzie można go znaleźć. Dzieci wymieniały kosztowności, pieniądze, ale i zdrowie czy przyjaciół. Uczniowie szukali skarbów, wcześniej przygotowanych, a następnie tworzyli opowiadania w ich imieniu. Na koniec grupy wykonały „mapę skarbu”.

Wieczorem natomiast uczniowie klas 4-8 spotkali się z … duchami. Przypomnieli sobie książki i filmy, w których mamy do czynienia z duchami i innymi nierzeczywistymi istotami. Wymieniali naprawdę sporo tytułów. Następnie musieli zdać egzamin do upiornej akademii, po czym odpowiedzieć na kilka pytań, rozwieszonych na kartkach na korytarzu. Pytania dotyczyły zagadnień sił nadprzyrodzonych postrzeganych w naszej, trybskiej tradycji: co to jest „oślada”, gdzie w Trybszu straszy i inne. Trzeba przyznać, że większość uczniów doskonale poradziła sobie z zagadkami. Nie obyło się bez „strasznych” opowieści w wykonaniu także dzieci.

Obie grupy otrzymały okolicznościową legitymację- młodsi Legitymację poszukiwacza skarbów, starsi – Upiornej Akademii.

Od połowy września chętni,  starsi uczniowie  – wolontariusze czytają przedszkolakom w każdą środę króciutką bajkę. Maluchy z uwagą słuchają czytanych opowieści, co potwierdzają Panie Nauczycielki.

Jednym z zadań było utworzenie w szkolnej bibliotece „półki dla dorosłych” z pozycjami dla rodziców. W działanie włączyli się niektórzy Rodzice,  pożyczając na cały rok szkolny beletrystykę, dostępną dla wszystkich zainteresowanych. Na tę półkę trafiły także pozycje wypożyczone  z Biblioteki Publicznej w Łapszach Niżnych.

Klasy 4-8 mają możliwość podjęcia gry czytelniczej, polegającej na zdobywaniu punktów za każdą przeczytaną książkę i zamianie ich na nagrody- np. podpowiedź na sprawdzianie z języka polskiego.

30 września klasa 7 w ramach  Dnia Głośnego Czytania przeczytała swoją lekturę – „Zemstę” Aleksandra Fredry z podziałem na role.

Pod koniec września dotarły do biblioteki nowe książki. Ich prezentacja i promocja planowana jest na październik i listopad. Przed nami jeszcze konkurs plastyczny, a także warsztaty czytelnicze dla klas, oparte na książkach, np. detektywistycznych, przygodowych czy innych i warsztaty pisarskie „I ty możesz zostać pisarzem”.

Czeka nas także wizyta i warsztaty w dużej bibliotece w Nowym Targu, która zostanie połączona z seansem kinowym.

Julia Miśkowicz

« z 4 »

Wyjazd klasy drugiej i trzeciej do kina

16 października odbyła się wycieczka do kina. Wyjazd zorganizowany został dla klasy drugiej i trzeciej przez wychowawczynie. Nasi podopieczni obejrzeli na dużym ekranie film „Był sobie pies 2”. Seans o przygodach opiekuńczego i przyjacielskiego czworonoga dostarczył nam wielu pozytywnych emocji. To środowe, jesienne popołudnie upłynęło nam bardzo przyjemnie, a uczniowie z pewnością będą mieli co wspominać w najbliższym czasie.

Jesienny spacer do lasu

16 października zerówka  wybrała się na spacer do pobliskiego lasu. Poznawaliśmy przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Dzieci zaobserwowały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, mchy i inne rośliny runa leśnego. Słuchały odgłosów lasu, a do kącików przyrodniczych zbierały „skarby”, które pani Jesień zostawiła w lesie. Podczas wędrówki uczniowie wykazali się świetną znajomością na temat ochrony przyrody, doskonale wiedzą, że w lesie nie wolno zostawiać śmieci, rozpalać ognisk, płoszyć zwierząt. Była to dobra okazja, do rozbudzenia zainteresowań otaczającą nas przyrodą.

« z 4 »

Wycieczka do Warszawy

W dniach 7-9 października część uczniów naszej szkoły brała udział w wycieczce do Warszawy, która jest częścią realizowanego w parafii projektu pt.”Młodzi, aktywni w Gminie Łapsze Niżne”. Celem wycieczki była integracja uczniów z różnych szkół podstawowych gminy oraz poznanie walorów historycznych i krajoznawczych stolicy. Głównymi punktami wycieczki było zwiedzanie:

– Sejmu,
– Stadionu Narodowego,
– Muzeum Powstania Warszawskiego,
– Łazienek Królewskich,
– Zamku Królewskiego,
– Starego Miasta,
– cmentarza na Powązkach,
– siedziby Telewizji Polskiej.
Podsumowaniem całego wyjazdu była wizyta w Złotych Tarasach, gdzie młodzież mogła spędzić czas wolny oraz zakupić pamiątki.
« z 2 »

Sukcesy sportowe naszego ucznia

Nasz uczeń Kacper Zygmuntowicz z kl. IV trenuje w Nowotarskim Klubie Kolarskim i może się pochwalić dużymi sukcesami startując w zawodach w tej dyscyplinie. Podczas ostatnich Wojewódzkich Małopolskich Igrzysk Dzieci w kolarstwie górskim MTB roczników 2007 – 2011, które odbyły się w miejscowości Siepraw zajął pierwsze miejsce pokonując dwa lata starszych kolegów!
Poza tym wygrał klasyfikację generalną Pucharu Szlaku SOLNEGO (6 zawodów) i klasyfikację generalną Podhale Tour (6 zawodów), a także „Cyklokarpaty” w Łopusznej na dystansie 16 km w kategorii Family.
Serdecznie gratulujemy! Życzymy dalszych sukcesów!

Wycieczka klasy VIII do Pienińskiego Parku Narodowego

W piątek 4 października klasa VIII brała udział w zajęciach nt. „Co to jest Park Narodowy?” organizowanych przez Pieniński Park Narodowy. Wśród omawianych zagadnień znalazły się m.in. zasady ochrony przyrody w parkach narodowych, ochrona ścisła i czynna, walory przyrodnicze i krajobrazowe PPN, charakterystyka ekosystemów występujących w PPN oraz wpływ ruchu turystycznego na siedliska przyrodnicze. Zajęcia były podzielone na dwie części: pierwsza miała miejsce w siedzibie dyrekcji PPN w Krościenku, a druga w terenie. Dzięki sprzyjającej aurze udało nam się wyjść na Czertezik w Pieninach Środkowych, który wznosi się na wysokość 772 m n.p.m. Roztacza się stąd widok na środkową część Przełomu Dunajca.

« z 3 »