Miesięczne archiwum: Grudzień 2019

Wigilia

Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,
Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,
Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny
Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie.

(Cyprian Kamil Norwid „Opłatek”)

W naszej szkolnej rodzinie również ten zwyczaj panuje. Jak co roku spotkaliśmy się przy wspólnym stole aby łamać się opłatkiem, spożyć przygotowane przez Rodziców tradycyjne danie wigilijne, śpiewać kolędy. Dzieląc się opłatkiem mogliśmy przekazać sobie wyrazy życzliwości, przeprosić, wybaczyć.

Zanim jednak zasiedliśmy do stołu obejrzeliśmy przedstawienie jasełkowe pt. „Ach! Co za noc” w wykonaniu uczniów z klas I-VIII. Przypomniało nam ono co jest istotą Świąt Bożego Narodzenia, że Chrystus rodzi się dla każdego z nas i w każdym z nas.

« z 14 »

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w naszej szkole za nami

Podsumowaniami w ostatnim tygodniu zakończył się realizowany projekt czytelniczy w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Każdy uczeń klas 1 – 8 został nim objęty. Do programu zaproszone zostały maluchy z oddziałów przedszkolnych.

Biblioteka wzbogaciła się o ponad 200 pozycji, zakupione zostały tytuły wskazane przez uczniów w ankiecie.

Szereg działań z tego projektu zostało opisane w sprawozdaniu (w zakładce: Biblioteka).  Tam też znajdują się regulaminy konkursów ogłoszonych niedawno i trwających do maja 2020, a także wiele nowych informacji.

Realizacja projektu zakończyła się, jednak przed nami wyzwanie: przeczytać jak największą liczbę nowych książek, by wzbogacić swoje słownictwo, poprawić i uzupełnić wiedzę, ale przede wszystkim przeżyć nowe przygody z bohaterami.

Zapraszam zatem do biblioteki tak dzieci jak i dorosłych.

Julia Miśkowicz

« z 3 »

Odkrywanie dziedzictwa Trybsza czyli klasa VII i Quest

Na terenie naszego regionu realizuje się projekt pt. „Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski” , który jest finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Celem projektu jest wzmocnienie lokalnej tożsamości kulturowej mieszkańców (w szczególności młodzieży) 8 mikroregionów południowej części Małopolski oraz zwiększenie atrakcyjności turystycznej tych terenów dzięki stworzeniu sieci 50 „wypraw odkrywców” (zgodnie z metodyką Valley Quest: nieznakowanych w terenie tras, po których prowadzi wiersz opowiadający o danym miejscu, zawierający zagadki, prowadzące do hasła i skarbu) na bazie wiedzy zebranej w toku kompleksowej inwentaryzacji dziedzictwa niematerialnego między innymi Górali Spiskich, w tym Trybszan, poprzez naukowe badania terenowe i angażowanie miejscowej młodzieży do odkrywania miejscowego dziedzictwa.

Z powstałej w ramach projektu wyprawy dostępnej w formie ulotek i aplikacji mobilnej będą mogli skorzystać mieszkańcy i turyści, odwiedzający naszą miejscowość. Uczniowie przygotują prace – literackich i wizualne – prezentujące miejscowe dziedzictwo niematerialne .

Naszą szkolę reprezentuje klasa VII, która jest już po pierwszych warsztatach. Cztery grupy uczniów tej klasy opracują trasę Questu układając zagadki, zawierające szyfr. Pierwsze zajęcia miały charakter informacyjno – rozpoznawczy. Młodzież dowiedziała się, na czym polega projekt, metoda Questu. Odbyła także wycieczkę po Trybszu w poszukiwaniu śladów przeszłości, które warto utrwalić i zaprezentować.

https://www.facebook.com/watch/?v=419223738963339

Kolejne spotkania niebawem.

Udział młodych ludzi w takim projekcie jest niebywale cennym doświadczeniem. Oprócz odkrywania własnej „małej ojczyzny” będą autorami przewodnika.

Julia Miśkowicz

HO, HO, HO… MIKOŁAJKI

Wizyta Świętego Mikołaja w naszej Szkole, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Przygotowują się do niego starannie. Dzieci uczyły się wierszyków i piosenek o Mikołaju, a także ćwiczyły rockandrollowy taniec. W końcu 6 grudnia mogliśmy się spotkać z naszym wyjątkowym Gościem. Radości z odwiedzin Mikołaja, no i oczywiście z prezentów, nie sposób opisać. Przejęte i uradowane buźki zwłaszcza najmłodszych, potwierdziły jak ważne były dla nich odwiedziny hojnego Świętego. Dzieci będą jeszcze długo przeżywać ten radosny dzień.
« z 9 »

NOCOWANIE W SZKOLE

Z dnia 29 na 30 listopada klasa VII uczestniczyła w szkolnym nocowaniu. Pomysł wyszedł od uczniów, realizacją zajęła się wychowawczyni. Chętni uczniowie  spotkali w szkole o godzinie 20, wraz z całym ekwipunkiem (śpiwory, kołderki, kocyki, poduszki i prowiant). Nasz wieczór rozpoczęliśmy od przygotowania sali na nocleg, podłogę w sali wyłożyliśmy materacami, na nich ułożyliśmy swoje śpiwory i poduszki. Zamówiliśmy pizzę, potem oglądaliśmy film. Z każdą godziną było coraz weselej i coraz więcej pomysłów w głowie. Około godziny 2.00 – śmiechy i pogaduchy powoli milkły. Ciężko było wstawać, z chęcią każdy zostałby do południa w swoim śpiworze… Może następnym razem nocowanie zamienimy w biwakowanie w szkole:) To było ciekawe doświadczenie i z pewnością będzie powtórka!!!

Dzień Pluszowego Misia

Jak co roku, dzieci z przedszkola oraz zerówki obchodziły Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu każdy mógł przynieść ze sobą swoją ulubioną pluszową przytulankę. Podczas obchodów tego niezwykłego święta, najmłodsi poznali bajki, w których głównymi bohaterami były znane starszemu pokoleniu misie, takie jak Miś Jogi, czy miś Colargol. Nie zabrakło też misiowej pokazywanki, misiowego tańca oraz misiowej kolorowanki. Na zakończenie tego święta, dzieci otrzymały dyplom Przyjaciela Pluszowego Misia.

« z 2 »

Zabawa andrzejkowa

Już za nami tradycyjne Andrzejki – wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. W naszej szkole odbyły się one 28 listopada. Najpierw bawili się młodsi: przedszkolaki i klasy I-III, a później klasy IV-VIII. Jak co roku grał nam DJ Mariusz Modła., który zadbał również o odpowiednie nagłośnienie i światła. Mogliśmy się poczuć jak na prawdziwej dyskotece.

Oczywiście motywem przewodnim zabawy były wróżby: i te grupowe i indywidualne w specjalnie przygotowanym przez klasę IV i V kąciku wróżb. Każdy mógł się zabawić i „dowiedzieć” 😉 jaka przyszłość go czeka.

W ramach zabawy zorganizowana została również loteria fantowa. Tutaj dziękujemy wszystkim rodzicom i nauczycielom, którzy przekazali nam na ten cel wiele wspaniałych rzeczy.

Na dobrej zabawie czas upływa za szybko, tak też było i tym razem, ale przecież niedługo karnawał:)

« z 9 »