Miesięczne archiwum: Marzec 2021

Życzymy pogodnych, radosnych, pełnych miłości
świąt Zmartwychwstania Pańskiego, a także smacznego „święconego” oraz tradycyjnie mokrego dyngusa.

Dyrekcja wraz z gronem pedagogicznym

ZRÓBMY SZUM WOKÓŁ WODY!

Wodo, nie masz ani smaku, ani koloru, ani zapachu, nie można ciebie opisać, pije się ciebie, nie znając ciebie. Nie jesteś niezbędną do życia: jesteś samym życiem (…)”

Antoine Saint-Exupery

Tak woda to cudowna substancja, ale w pełni doceniamy jej piękno dopiero wtedy kiedy jej brakuje. Dlatego co roku 22 marca obchodzi się Światowy Dzień Wody. W tym roku Polska Akcja Humanitarna (www.pah.org.pl) zajmująca się m.in. organizacją pomocy tam gdzie brakuje wody pitnej, zorganizowała na ten dzień program pod nazwą: „Zróbmy szum wokół wody!”. Do tego programu włączyła się i nasza szkoła i też zrobiliśmy mały szum wokół wody. A dokładnie w okolicach 22 marca na lekcjach biologii lub chemii w kl V-VIII przeprowadziliśmy zajęcia w oparciu o scenariusze przygotowane przez PAH, na temat dostępności wody i jej globalnego znaczenia dla całej Ziemi. W zerówce i przedszkolu odbyły się krótkie spotkania o niezwykłych właściwościach wody i potrzebie jej ochrony.

Zorganizowaliśmy też kilka małych działań dla uczniów:

„UCZĘ SIĘ Z WODĄ” dla kl. I – VIII uczniowie w wiosennym stroju nadsyłali zdjęcia selfie ze szklanką czy butelką wody – tu wyróżniliśmy zdjęcia: Magdaleny Słowik z kl. V i Laury Wyrostek z kl VI

„LICZĘ WODĘ” dla kl. V – VIII – w tym zadaniu uczniowie liczyli w wybranym dniu ilość zużytej wody w domu na jedną osobę – wyniki różne 20 do 100 l na dzień na osobę.

W trakcie tych zajęć mogliśmy dowiedzieć się czym jest wirtualna woda, że podczas trzy minutowego mycia zębów przy odkręconym kranie marnujemy, aż 15 l wody i obecnie ok. 785 mln ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej pitnej wody, a na stronie Kahoot.it rozwiązywaliśmy ciekawe quizy. Mamy nadzieję, że cel nasz został osiągnięty i zwróciliśmy uwagę na problem czystości wody i dostępu ludzi do zdrowej wody pitnej, bo przecież to prawo każdego człowieka. Dziękujemy wszystkim za udział. Wnioskiem z naszych zajęć było stwierdzenie, że to właśnie my jesteśmy współodpowiedzialni za stan wody na ziemi i dziś niestety samo tylko oszczędzanie wody to za mało. Co możemy robić? Możemy uczyć się i być świadomi obecnego stanu aby opracowywać nowe technologie i szukać nowych bezpiecznych rozwiązań. I dzięki tej wiedzy żyć tak aby tej wody zdrowej i czystej nie zabrakło nikomu na ziemi. Polecamy wszystkim poniższy link do krótkiego ciekawego filmiku – większość uczniów oglądała go na lekcji, ale możemy go polecić wszystkim.

Oszczędzanie wody to za mało – animacja edukacyjna PAH – YouTube

https://www.youtube.com/watch?v=_yxt_rK0tOc

Najważniejszym jednak jest, że o wodzie powinniśmy myśleć NIE TYLKO 22 marca i w śmigus dyngus:), ale przez cały rok, bo jak napisał A. Saint-Exupery o wodzie:

Nie jesteś niezbędną do życia: jesteś samym życiem.”

B. Kowalczyk

« z 4 »

Konkurs „Kapelusz św. Patryka”

24 marca zostały ogłoszone wyniki konkursu „Najpiękniejszy kapelusz z okazji Dnia św. Patryka.” Do konkursu zgłosiło się 15 uczniów. Wszyscy uczniowie wykazali się kreatywnością, pomysłowością i zasłużyli na wyróżnienie.

Przyznano następujące miejsca:

I miejsce – Katarzyna Turkot kl. „O”

I miejsce – Jan Pawlica kl. „I”

II miejsce – Sylwia Waksmańska kl. „III”

II miejsce – Alan Wadowski kl. „O”

III miejsce – Kornelia Zygmuntowicz kl. „O”

III miejsce – Lena Sarna kl. „III”

Wyróżnienie – Paweł Findura kl. „II”

Uczestnicy otrzymali dyplomy i małe upominki. Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i gratulujemy wyników!

Matematyka na wesoło w klasie 1

Gry i zabawy matematyczne to jedna z form poznawania i utrwalania wiadomości w zakresie edukacji matematycznej. Dobór odpowiednich gier i zabaw do realizacji procesu edukacyjnego nie tylko sprzyja jego uatrakcyjnieniu, ale także przyczynia się do rozwijania logicznego myślenia oraz twórczej aktywności dzieci. Poprzez zabawę w Bingo matematyczne, kostki do gry czy układanie promyków słońca z działań matematycznych klasa pierwsza utrwala i rozwija dodawanie i odejmowanie.

« z 2 »

DZIEŃ WIOSNY i ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB z ZESPOŁEM DOWNA „KOLOROWO I NIE DO PARY”

 

W tym m roku powitaliśmy wiosnę inaczej niż zwykle tzn. kl IV-VIII i przedszkolaki 22 marca w poniedziałek, a kl I-III 19 marca w piątek. Część uczniów zdalnie, a część stacjonarnie jeszcze w piątek. Większość założyła kolorowe ubrania z wiosenną nutą i kolorowe skarpetki z różnych par. Te ostatnie po to aby włączyć się w obchody Światowego Dnia Zespołu Downa, który przypadał 21 marca w pierwszy Dzień Wiosny. Pomimo trwającej pandemii i nauki zdalnej takie dni były okazją do bycia razem (choć zdalnie) i wspólnego świętowania.

« z 3 »

Dzień Św. Patryka

17 marca obchodzimy wspomnienie św. Patryka, biskupa, patrona Irlandii. Posługując się trójlistną koniczyną, tłumaczył Irlandczykom tajemnicę Trójcy Przenajświętszej – dlatego ta roślina stała się symbolem Irlandii. Upowszechnił także zwyczaj usznej spowiedzi. Jego życiorys jest osnuty wieloma legendami.

Kult św. Patryka był bardzo rozpowszechniony w średniowiecznej Europie. Do dzisiaj jest bardzo żywy w samej Irlandii, która uważa go za swojego głównego patrona, a także w niektórych miejscowościach we Francji. Emigranci irlandzcy jego kult rozpowszechnili w Ameryce Północnej i w Australii. Irlandczycy wypowiadają ciekawe pozdrowienie: „Bóg, Maryja i św. Patryk niech będą z tobą”.

W tym dniu w naszej szkole wszyscy przyszli w kolorze zielonym. Na lekcjach nauczyciele przedstawili krótki film animowany w j.angielskim o św. Patryku oraz piosenkę o skrzacie – leprechaun, który jest samotnikiem zajmującym się wyrobem butów. Ponadto został zorganizowany konkurs „Najpiękniejszy kapelusz z okazji Dnia św. Patryka”.

« z 2 »

Konkurs Talentów

Gminny Ośrodek Kultury w Łapszach Niżnych z siedzibą w Niedzicy wraz ze Stowarzyszeniem „Dzieci i Młodzież Spisza” zaprasza do wzięcia udziału w „Konkursie Talentów”, którego celem jest rozwijanie i promowanie talentów artystycznych dzieci i młodzieży naszego regionu.

Konkurs ma za zadanie wyłonić występujące indywidualnie lub grupowo osoby z ponadprzeciętnymi umiejętnościami w grze aktorskiej, grze na instrumencie, śpiewie, tańcu, akrobatyce oraz w innych formach artystycznych. Regulamin konkursu dopuszcza do udziału osoby w dowolnym wieku i z dowolnym rodzajem talentu.

W 2021 roku konkurs odbędzie się w formule online. Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału!

Szczegóły konkursu: http://gok.lapszenizne.pl/?p=1305&fbclid=IwAR03F6RaIz3bI9yX0S5jHx_izuhHaH-S9QQeMQc9A0L1gnrGtS_NBYRuiJg

 

CERTYFIKAT „STOP uzależnieniom! Uczeń wolny od uzależnień!”

O tym, że życie w wolności od nałogów i uzależnień to życie szczęśliwe nikogo chyba przekonywać nie trzeba. Jednak, aby to było możliwe musimy już od najmłodszych lat ukazywać dzieciom prawidłowe wzorce zachowań oraz wdrażać i zachęcać ich do takich zachowań. Powinniśmy uczyć ich jak zdrowo żyć i pokazywać, że warto dbać o zdrowie duszy i ciała. Jednym słowem powinniśmy podejmować działania profilaktyczne tzn. takie, które będą chronić młodych ludzi przez popadaniem w różne uzależnienia. Profilaktyka jest sprawą kluczową w wychowywaniu młodego człowieka, który prędzej czy później zetknie się z różnymi używkami i zachowaniami ryzykownymi. Dlatego w naszej szkole jest to jedno z priorytetowych zadań: wyposażać dzieci w wiedzę na temat działania, skutków i szkodliwości różnego rodzaju używek i zachowań uzależniających np. uzależnień od gier komputerowych, internetu.

Nasza szkoła w I półroczu tego roku szkolnego, od września do lutego, brała udział w konkursie organizowanym przez Studium Prawa Europejskiego pt.  „STOP uzależnieniom! Uczeń wolny od uzależnień!”. Zrealizowane przez nas zadania m.in. wykonanie plakatów, prac nt. profilaktyki wśród dzieci i młodzieży, pogadanki, filmy profilaktyczne itp., pozwoliły nam na uzyskanie certyfikatu. Jest to dla nas zachęta i zobowiązanie do nieustannego podejmowania działań profilaktycznych, tak aby nasi wychowankowie byli wolni od uzależnień, a przez to szczęśliwi, czerpiący prawdziwą radość z trzeźwego i dobrego życia.

MAŁOPOLSKI KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO etap rejonowy

25 stycznia br. miał miejsce etap rejonowy MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU JĘZYKA ANGIELSKIEGO. Przystąpiła do niego uczennica klasy VIII Gabriela Barnaś, która w etapie szkolnym Konkursu uzyskała znakomity wynik. W etapie rejonowym również bardzo dobrze poradziła sobie z zadaniami konkursowymi. Wprawdzie zabrakło jej kilkunastu punktów, aby móc wziąć udział w etapie wojewódzkim, niemniej jednak należą jej się wielkie słowa uznania za uzyskanie wysokiego wyniku.
Serdecznie gratulujemy Gabrysi sukcesu i życzymy powodzenia w przyszłych konkursach!
Wielkie brawa należą się również pani Urszuli Hanuli, naszej nauczycielce j. angielskiego, pod okiem której uczennica się przygotowywała.
      Przy tej okazji warto uświadomić sobie, że nauka języka angielskiego to nie tylko przyjemność, ale wręcz konieczność we współczesnym świecie. Starajmy się korzystać z wielorakich możliwości nauki języka angielskiego. Można oglądać krótsze lub dłuższe filmy po angielsku, słuchać piosenek, czytać książeczki w tym języku, używać różnych platform edukacyjnych oraz gier językowych np. British Council, wordwall, Anglomaniacs itp. Systematyczna praca nad językiem na pewno zaowocuje uzyskaniem wysokiej kompetencji językowej.