Archiwum miesiąca: wrzesień 2021

Wycieczka do lasu

W ostatnią środę września klasa 3 realizowała edukację przyrodniczą w terenie. Podczas wycieczki do lasu mogła poznać wszystkimi zmysłami ten ekosystem, a głównie jego budowę warstwową. Uczniowie uczyli się rozpoznawać rośliny i zwierzęta żyjące w poszczególnych piętrach lasu. Znalazła się też okazja do uzmysłowienia dzieciom, że nie należy zbierać grzybów i jagód niebezpiecznych dla zdrowia i życia, a także takich, których nie znamy albo objętych  ochroną. Dzieci fantastycznie odebrały takie obcowanie z przyrodą, a najczęściej pojawiało się pytanie „Kiedy nastepny raz?”

« z 2 »

Światowy Dzień Jabłka i Dzień Kropki   

15 września obchodzimy International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. 28 września obchodzony jest Światowy Dzień Jabłka. To świetna sposobność do pokazania dzieciom jak wiele ma do zaoferowania ten owoc.

W naszej świetlicy kreatywnie połączyliśmy te dwa święta. Uczniowie z apetytem degustowali jabłka i przetwory z jabłek, m.in. sok, jabłka tarte i dżem oraz oglądali bajkę edukacyjną o wartościach odżywczych tych owoców. Z okazji Dnia Kropki uczniowie wykonali nietypowe „Jabłkowe popity”.  Jabłka są pełne witamin oraz błonnika. Ich jedzenie wpływa pozytywnie na odporność oraz zmniejsza ilość cholesterolu. Warto zachęcać wszystkich, aby jedli jabłka nie tylko od święta.

« z 4 »

 

Jesienne mandale

27 października dla uczniów klas II i III był dniem pełnym wrażeń. Podczas zajęć wychowania fizycznego wybrali się na wycieczkę do lasu. W tym dniu dopisała nam piękna słoneczna pogoda. Podczas długiego spaceru zbieraliśmy szyszki, jarzębinę, orzechy i liście, z których wykonaliśmy jesienne mandale, czyli kompozycje wykonane w obrębie koła. Zatrzymaliśmy się na polanie, aby odpocząć i w grupach popracować. Było to dla nich ciekawe doświadczenie, wymagające z ich strony kreatywnego myślenia, a także skupienia. Efekty są wspaniałe.

« z 3 »

Kolorowo, owocowo

Pierwsze dni jesieni są zazwyczaj przypomnieniem zmian zachodzących w przyrodzie o tej porze  roku, ale także rozmową na temat darów jesieni. Nasi najmłodsi uczniowie zgłębili wiedzę w tym temacie. Poznali owoce zbierane jesienią, liczyli pestki, określali zapach i smak, a także kolory przyniesionych owoców. Dodatkowo próbowali nazywać inne pestkowce, obserwowali je również pod lupą.

« z 3 »

Wizyta pielęgniarki w oddziałach przedszkolnych

22 września, w ramach realizacji tematyki zajęć „Kim mam zostać jak dorosnę?”, przybył do naszych przedszkolaków niecodzienny gość – Pani pielęgniarka, Irenka z Gminnego Ośrodka Zdrowia w Łapszach Niżnych. Podczas spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się więcej o trudnym zawodzie pielęgniarki, pokonać lęk przed zabiegami medycznymi, a przede wszystkim wzbogacić i utrwalić swoje wiadomości na temat sposobów dbania o zdrowie. Pani pielęgniarka przypomniała dzieciom, jak należy ubierać się odpowiednio do pogody, jak właściwie się odżywiać, jak ważne dla zdrowia jest spożywanie zdrowych produktów, owoców i warzyw. Przypomniała również o konieczności przestrzegania zasad codziennej higieny i zdrowego stylu życia.
« z 3 »

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

20 września – to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków. W tym roku wzięliśmy udział w Ogólnopolskiej akcji pt. „Dzień Przedszkolaka to ważne święto — uczcijmy je razem tańcem i piosenką”. Do akcji zostali zaproszeni wszyscy którzy, lubią śpiewać i tańczyć. Dodatkowymi atrakcjami było malowanie specjalnymi farbami tatuaży na ręce oraz dyskoteka. Dzieci były zachwycone i mamy nadzieję, że ten dzień na długo utkwi w ich pamięci.
« z 4 »

Narodowe czytanie

Nasza szkoła postanowiła przyłaczyć się w tym roku do 10. jubileuszowej edycji Narodowego Czytania. Ze względu na lekturę, czyli dramat Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”, z czytaniem jej fragmentu postanowiła się zmierzyć kadra nauczycielska. Było to dużym wyzwaniem, ale też ogromną przyjemnością, ponieważ akcja – niespodzianka odbyła sie podczas zebrania z rodzicami. Mamy nadzieję, że w ten sposób, chociaż trochę, przełamana została uciążliwość tego typu spotkań:)

INNOWACJA Pedagogiczna KRAINA ZMYSŁÓW

Nie ma nic w umyśle, czego by przedtem nie było w zmysłach”

Arystoteles

 

 

Drodzy rodzice! Nasza szkoła w roku szkolnym 2021/22 bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie. Głównym celem wdrożenia Krainy Zmysłów „Sensorycznie się rozwijam bo skaczę, biegam, badam i dotykam” jest wsparcie rozwoju dzieci angażując ich zmysły poprzez stwarzanie wielu sytuacji w formie konstruktywnej zabawy niezbędnych do stymulacji bazowych systemów sensorycznych.  Zmysły odgrywają bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka. To dzięki nim poznajemy świat. One informują nas o otaczającym świecie, pozwalają nam doświadczać przestrzeni wokół poprzez odczuwanie zapachów, widzenie czy słyszenie. Ponadto zmysły pełnią rolę ochronna gdyż ostrzegają nas przed niebezpieczeństwem.

Dostarczając dzieciom zróżnicowanych bodźców sensorycznych wspierać będziemy ich rozwój pod kątem prawidłowej integracji sensorycznej. Program będzie realizowany w grupie świetlicowej i będzie towarzyszył dzieciom do 30.06.2022r.

 mgr Monika Nowak

Tutajhttps://drive.google.com/file/d/1N2pqf1lC-1yjYcJFWJ5NhYfyS_Hcm_go/view?usp=sharing do obejrzenia filmik z zadania.

Konkurs KRUS

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówka Terenowa w Nowym Targu zachęca dzieci do wzięcia udziału w trzeciej edycji losowania hulajnóg za uczestnictwo w kursie e-learningowym pt. „ Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”.  W losowaniu wezmą udział dzieci, które do 31 października 2021 r. prześlą pocztą tradycyjną  na adres Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, al. Niepodległości 190, 00-608 Warszawa lub elektroniczną: hulajnoga(at)krus.gov.pl ,  certyfikaty potwierdzające ukończenie szkolenia wraz z formularzem zgłoszeniowym. Więcej informacji można uzyskać pod adresem: https://www.krus.gov.pl/?tx_news_pi1%5Bnews%5D=3817&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&cHash=422d5743ca254059b3a5ab17+67ea3bc6

Regulamin

 

Wydarzyło się podczas minionych wakacji…

Miło nam poinformować, że nasza uczennica – Amelia Wyrostek reprezentując naszą szkołę i gminę podczas Festiwalu Folkloru Polskiego 55. „Sabałowych Bajań” w Bukowinie Tatrzańskiej, w Konkursie Gawędziarzy zajęła I miejsce w kategorii dziecięcej. Na scenie wystąpiła w pięknym spiskim stroju odmiany trybskiej.

Serdecznie gratulujemy!