Miesięczne archiwum: grudzień 2021

Akcje charytatywne

W naszej szkole w listopadzie i grudniu udało się zorganizować dwie akcje charytatywne. Pierwsza z nich była przeprowadzona na prośbę Zespołu Charytatywnego działającego przy Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu. Polegała ona na zbiórce żywności i środków czystości dla ludzi potrzebujących pomocy. Zespół Charytatywny przekazał nam piękne podziękowanie za włączenie się w tę akcję.

Druga akcja to przygotowanie paczki dla dziecka w ramach „Mikołaj dla dzieci Fundacji”. Środki na ten cel zostały pozyskane m.in. ze sprzedaży galaretek i ciasteczek, które przygotowali i rozprowadzali uczniowie klasy 7 i 8 z naszego szkolnego Koła Wolontariatu.  Za zebrane pieniądze ufundowaliśmy prezent mikołajkowy dla dwuletniego Bartusia, podopiecznego Fundacji im. A. Worwy.

Wszystkim darczyńcom, którzy włączyli się do akcji oraz wolontariuszom składamy w imieniu obdarowanych najserdeczniejsze podziękowania.

Wigilie klasowe

Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy milkniesz, aby wysłuchać, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy rezygnujesz z zasad, które jak żelazna obręcz uciskają ludzi w ich samotności, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy dajesz odrobinę nadziei „więźniom”, tym, którzy są przytłoczeni ciężarem fizycznego, moralnego i duchowego ubóstwa, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy rozpoznajesz w pokorze, jak bardzo znikome są twoje możliwości i jak wielka jest twoja słabość, jest Boże Narodzenie. Zawsze, ilekroć pozwolisz by Bóg pokochał innych przez ciebie, zawsze wtedy, jest Boże Narodzenie. (Matka Teresa z Kalkuty)

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, tradycyjne szkolne spotkanie wigilijne ustąpiło miejsca bardziej kameralnym, klasowym. Uczniowie poszczególnych klas wraz z wychowawcami wspólnie przygotowali stoły wigilijne. Rada Rodziców zadbała o poczęstunek.

Jak każe zwyczaj było łamanie się opłatkiem, życzenia, wspólny śpiew kolęd, a także ogladanie jasełek, tym razem jednak nie na żywo, ale na ekranie. Przedstawienie przygotowali uczniowie pod kierunkiem pani Julii, a sfilmowała to pani Małgorzata. Przekaz tego wspaniałego występu był jasny – Jezus rodzi się w naszych sercach jeżeli umiemy rozpoznać Go w każdym spotkanym człowieku, zwłaszcza tym ubogim, skrzywdzonym, słabym.

« z 6 »

 

130 rocznica urodzin Tolkiena

Propagować czytelnictwo można na wiele sposobów. Nasza BIBLIOTEKA PRZYSTĄPIŁA DO OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI! Z okazji 130. rocznicy urodzin J.R.R. Tolkiena przepisywaliśmy fragmenty z jego powieści . Od Nas zależało,  czym będziemy pisali oraz jakim krojem (np. własnym charakterem pisma . Mieliśmy do do przepisania 14 strony maszynopisu A4 z „Niedokończonych opowieści”. Każdy fragment opisaliśmy, wysłaliśmy do organizatora – Biblioteki w Wawrze w Warszawie. 'W akcji wzięli udział uczniowie z klasy 7 i 8. Mam nadzieję, że udało się „zarazić” twórczością Tolkiena uczniów, którzy przecież znają Hobbita”- swoją szkolną lekturę i ekranizację  „Władcy Pierścieni”.
Życzę przyjemnej lektury i przeżycia wielu przygód z tolkienowskimi bohaterami – elfami, orkami, krasnoludami…

Julia Miśkowicz

Świąteczne przygotowania

Zapach pierników rozchodzący się po całej szkole w przedświąteczny czas, to znak rozpoznawczy Szkoły Podstawowej w Trybszu. Uczniowie w ramach  przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia piekli i ozdabiali pierniczki. Na uwagę zasługuje wielkie zaangażowanie, wspaniała współpraca w grupie i zdolności artystyczne, którymi wykazali się nasi wychowankowie. Pierniczki były wyśmienite – mogliśmy je skosztować na Wigilii klasowej.

Bardzo dziękujemy Rodzicom ze zaangażowanie w to działanie.

« z 2 »

“Cyrwieni sie w reglach jesień” – jesienny konkurs gwarowy recytatorsko-filmowy

Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły po raz kolejny bardzo mocno zaangażowali się w konkurs gwarowy organizowany przez Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu.

W grupie recytatorów Jury przyznało wyróżnienia naszym uczniom:

Karolowi Gronce z kl.6 i Amelii Wyrostek z kl.4     

Dzięki takim występom rozbudzamy u dzieci poczucie więzi z tradycją, m.in. recytując utwory gwarą trybską w stroju spiskim odmiany trybskiej. Ponadto pokazujemy naturalną scenerię naszej miejscowości.

Dziękujemy za pomoc i współpracę Rodzicom wszystkich uczniów biorących udział w tym konkursie.

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy!

 

 

Szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci powyżej 5 r.ż.

Szanowni Państwo, przekazujemy poniżej informację Ministerstwa Edukacji i Nauki:

Europejska Agencja Leków zarekomendowała szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. Podstawą rekomendacji były szczegółowe wyniki badań klinicznych, które przedstawił producent szczepionki – konsorcjum Pfizer/Biontech. Są to udowodnione dane naukowe świadczące o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki wśród najmłodszych.

Już od 14 grudnia 2021 r. rozpoczną się szczepienia w grupie dzieci 5-11 lat. Szczegółowe informacje dotyczące schematu szczepienia wraz z kwestionariuszem wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem dziecka w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19 znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia: https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-nr-15-ministra-zdrowia-w-sprawie-szczepien-przeciw-covid-19-dzieci-5-11-lat.

Przekazujemy także link do strony, gdzie zamieszczony jest List Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra Zdrowia w sprawie szczepień dzieci w wieku 5-11 lat https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/list-ministra-edukacji-i-nauki-oraz-ministra-zdrowia-w-sprawie-szczepien-dzieci-w-wieku-5-11-lat.

Więcej informacji na temat szczepień przeciw COVID-19 można znaleźć także w:

  • mediach społecznościowych Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego,
  • na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/szczepimysie ,
  • na profilu #SzczepimySię,
  • a także pod numerem infolinii 989.

Wycieczka klas I-III do Krakowa

 

W dniu 8.12.2021 r. uczniowie klas I-III wzięli udział w wycieczce do Krakowa, która była współfinansowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki przy udziale Szkoły Podstawowej
w Trybszu im. Świętej Elżbiety Węgierskiej.

Celem programu „Poznaj Polskę” ogłoszonego i dotowanego przez Ministerstwo Edukacji
i Nauki było wsparcie organów prowadzących szkoły w uatrakcyjnieniu procesu edukacyjnego poprzez uczestnictwo w wycieczkach szkolnych.

Dzięki programowi zorganizowaliśmy wycieczkę jednodniową związaną z kulturą
i dziedzictwem narodowym. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Traktu Królewskiego. Nasza trasa prowadziła od Wawelu – jednej z najwspanialszych renesansowych rezydencji królewskichw Europie do Rynku Głównego. Spod Wawelu udaliśmy się do podnóża Wzgórza Wawelskiego, gdzie dzieci wysłuchały legendy o Smoku Wawelskim i z wielkim zapałem oglądały jak zieje ogniem. Później skręciliśmy w malowniczą ulicę Kanoniczą. Przy Grodzkiej zobaczyliśmy wieże romańskiego kościoła św. Andrzeja oraz barokowy kościół św. Piotra i Pawła, z charakterystycznymi posągami apostołów. Mijając place Dominikański i Wszystkich Świętych, podziwialiśmy gotyckie kompleksy klasztorne wraz z kościołami: Dominikanów i Franciszkanów. Tak oto dotarliśmy do Rynku, gdzie wysłuchaliśmy hejnału. Kolejnym punktem zwiedzania były Sukiennice i Rynek Podziemny.

Ostatnim punktem wycieczki był Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki. Uczniowie mogli zobaczyć wielowiekową siedzibę królów, gdzie znajduje się cenny zespół obrazów, grafik, rzeźb, tkanin, wyrobów złotniczych, militariów, porcelany i mebli. Duże wrażenie na dzieciach zrobiły również eksponowane słynne arrasy Zygmunta Augusta.

Wycieczkę wpisujemy na listę bardzo ciekawych i długo będziemy ją wspominać

« z 7 »

Jesień to pora roku, która obdarza nas bogactwem darów natury.

Zabawy sensoryczne i jesienne dary…- nie możemy przejść obok nich obojętnie. Dlatego na świetlicy podczas zajęć wykorzystaliśmy dary jesieni pod każdym względem stymulując wszystkie zmysły. Wśród wielu propozycji zabaw było, m.in.: rozpoznawanie różnych dźwięków z wykorzystaniem mema słuchowego, stymulacja zmysłu przedsionkowoproprioceptywnego oraz planowania motorycznego z wykorzystaniem kart ruchowych, stymulacja zmysłu dotyku z wykorzystaniem ścieżki sensorycznej, stworzonej właśnie ze skarbów jesieni np. liści, patyków, szyszek, kamyków, orzechów, gałązek. Uczniowie stworzyli grę towarzyską „Jesienne Bingo” z użyciem darów jesieni oraz mieli okazję pobawić się masą plastyczną wykonaną z dyni, tzw. dynioliną.

« z 5 »

 

 

Program Czytanie ma Moc

Czytanie książek to prawdziwa przygoda! Uczniowie klasy drugiej mogą się o tym przekonać, ponieważ biorą udział w programie „Czytanie ma Moc”. Jego celem jest rozbudzanie dziecięcej ciekawości świata i frajdy z czytania, promocja czytelnictwa, rozwijanie kompetencji XXI wieku, takich jak: współpraca, kreatywność, empatia, krytyczne myślenie oraz wspieranie i inspirowanie pedagogów w pracy z tekstem literackim.

Drugoklasiści mogą podróżować po innych krajach, dzięki warsztatom pt. „Paszport do przygody”. Poznają treść książki „Kefir w Kairze, czyli podróże palcem po mapie” i wykonują mnóstwo ciekawych zadań, dzięki którym mogą przenieść się w fascynujący świat podróżników.

Mikołajki

Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. 6 grudnia z workiem pełnym prezentów przyjechał również  do naszej szkoły. Od same rana trwały przygotowania na przybycie tego niezwykłego gościa. Dzieci z oddziałów przedszkolnych, drugo- i trzecioklasiści z wielkim zaangażowaniem przygotowały wiersze, piosenki na powitanie Mikołaja. Oprócz worka pełnego prezentów Święty Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Na zakończenie Święty Mikołaj wszystkim obecnym dzieciom osobiście wręczał duże paczki, a w nich – dla każdego coś dobrego! Oczekiwana cały rok wizyta Świętego Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła naszym podopiecznym wiele radości. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczniów, a niektórzy z nich już od jutra nie będą mogli doczekać się kolejnej Jego wizyty.

« z 6 »