NOC BIBLIOTEK    i…. nie tylko

Bieżący rok szkolny w naszej szkole przebiega pod znakiem książek i promowania czytelnictwa. W ramach  programu wieloletniego pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”, szkolna biblioteka podjęła szereg działań, mających na celu przybliżeniu świata książek, zarówno naszym Uczniom jak i ich Rodzicom.  Oprócz całorocznego konkursu na najlepszego czytelnika, który już trwa, Biblioteka planuje zrealizować inne zadania.

7 października odbyła się w szkole Noc Bibliotek. Uczniowie klas 1-3 spotkali się późnym popołudniem na „Wyprawie po skarb”. Przypomniały tytuły książek, w których bohaterowie poszukują skarbów. Były fragmenty książki „Srebrna łyżeczka”, dyskusja o tym, co to jest skarb i gdzie można go znaleźć. Dzieci wymieniały kosztowności, pieniądze, ale i zdrowie czy przyjaciół. Uczniowie szukali skarbów, wcześniej przygotowanych, a następnie tworzyli opowiadania w ich imieniu. Na koniec grupy wykonały „mapę skarbu”.

Wieczorem natomiast uczniowie klas 4-8 spotkali się z … duchami. Przypomnieli sobie książki i filmy, w których mamy do czynienia z duchami i innymi nierzeczywistymi istotami. Wymieniali naprawdę sporo tytułów. Następnie musieli zdać egzamin do upiornej akademii, po czym odpowiedzieć na kilka pytań, rozwieszonych na kartkach na korytarzu. Pytania dotyczyły zagadnień sił nadprzyrodzonych postrzeganych w naszej, trybskiej tradycji: co to jest „oślada”, gdzie w Trybszu straszy i inne. Trzeba przyznać, że większość uczniów doskonale poradziła sobie z zagadkami. Nie obyło się bez „strasznych” opowieści w wykonaniu także dzieci.

Obie grupy otrzymały okolicznościową legitymację- młodsi Legitymację poszukiwacza skarbów, starsi – Upiornej Akademii.

Od połowy września chętni,  starsi uczniowie  – wolontariusze czytają przedszkolakom w każdą środę króciutką bajkę. Maluchy z uwagą słuchają czytanych opowieści, co potwierdzają Panie Nauczycielki.

Jednym z zadań było utworzenie w szkolnej bibliotece „półki dla dorosłych” z pozycjami dla rodziców. W działanie włączyli się niektórzy Rodzice,  pożyczając na cały rok szkolny beletrystykę, dostępną dla wszystkich zainteresowanych. Na tę półkę trafiły także pozycje wypożyczone  z Biblioteki Publicznej w Łapszach Niżnych.

Klasy 4-8 mają możliwość podjęcia gry czytelniczej, polegającej na zdobywaniu punktów za każdą przeczytaną książkę i zamianie ich na nagrody- np. podpowiedź na sprawdzianie z języka polskiego.

30 września klasa 7 w ramach  Dnia Głośnego Czytania przeczytała swoją lekturę – „Zemstę” Aleksandra Fredry z podziałem na role.

Pod koniec września dotarły do biblioteki nowe książki. Ich prezentacja i promocja planowana jest na październik i listopad. Przed nami jeszcze konkurs plastyczny, a także warsztaty czytelnicze dla klas, oparte na książkach, np. detektywistycznych, przygodowych czy innych i warsztaty pisarskie „I ty możesz zostać pisarzem”.

Czeka nas także wizyta i warsztaty w dużej bibliotece w Nowym Targu, która zostanie połączona z seansem kinowym.

Julia Miśkowicz

« 1 z 4 »