Koronawirus – co każdy wiedzieć powinien!

W związku ze światową epidemią koronawirusa odbyło się w naszej szkole spotkanie informacyjne z pielęgniarką szkolną, która przedstawiła nam najważniejsze zasady postępowania, zmniejszające ryzyko zakażenia się wirusem SARS-CoV-2. Dla przypomnienia:

1. Myj często ręce

Myj ręce wodą z mydłem lub używając środka odkażającego na bazie alkoholu.

2. Zachowuj zasady higieny 

Pamiętaj o odpowiedniej długości snu, która zapewnia odporność naszemu organizmowi. Jeśli kichasz lub kaszlesz, zasłoń usta i nos zgiętym ramieniem (kichaj w zgięcie łokcia) lub chusteczką, którą następnie wyrzuć natychmiast do zamykanego kosza na śmieci i umyj starannie ręce.

3. Utrzymuj odpowiednią odległość

Nie zbliżaj się na mniej niż 1 metr do osób, które kaszlą, kichają lub mają gorączkę. Staraj się też unikać bliskich kontaktów z innymi (podawanie ręki, uścisków podczas powitania)

4. Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności z oddychaniem, zgłoś się pilnie do lekarza

Jeżeli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w Chinach lub w innym kraju, w którym stwierdzono obecność koronawirusa lub miałeś kontakt z osobą, która była w tym czasie w tych krajach, a jednocześnie masz gorączkę powyżej 38° i kaszel lub duszność, to powinieneś powiadomić najbliższą stację epidemiologiczną i zgłosić się na najbliższy szpitalny oddział chorób zakaźnych.

5. Z objawami przeziębienia pozostań w domu

Jeśli masz łagodne objawy zakażenia układu oddechowego i nie byłeś w ostatnim czasie w Chinach lub w innym kraju, w którym wirus występuje, zachowuj środki ostrożności i odpowiednią higienę, a także pozostań w domu do czasu, aż wyzdrowiejesz.