Dzień Św. Patryka

17 marca obchodzimy wspomnienie św. Patryka, biskupa, patrona Irlandii. Posługując się trójlistną koniczyną, tłumaczył Irlandczykom tajemnicę Trójcy Przenajświętszej – dlatego ta roślina stała się symbolem Irlandii. Upowszechnił także zwyczaj usznej spowiedzi. Jego życiorys jest osnuty wieloma legendami.

Kult św. Patryka był bardzo rozpowszechniony w średniowiecznej Europie. Do dzisiaj jest bardzo żywy w samej Irlandii, która uważa go za swojego głównego patrona, a także w niektórych miejscowościach we Francji. Emigranci irlandzcy jego kult rozpowszechnili w Ameryce Północnej i w Australii. Irlandczycy wypowiadają ciekawe pozdrowienie: „Bóg, Maryja i św. Patryk niech będą z tobą”.

W tym dniu w naszej szkole wszyscy przyszli w kolorze zielonym. Na lekcjach nauczyciele przedstawili krótki film animowany w j.angielskim o św. Patryku oraz piosenkę o skrzacie – leprechaun, który jest samotnikiem zajmującym się wyrobem butów. Ponadto został zorganizowany konkurs „Najpiękniejszy kapelusz z okazji Dnia św. Patryka”.

« z 2 »