ZRÓBMY SZUM WOKÓŁ WODY!

Wodo, nie masz ani smaku, ani koloru, ani zapachu, nie można ciebie opisać, pije się ciebie, nie znając ciebie. Nie jesteś niezbędną do życia: jesteś samym życiem (…)”

Antoine Saint-Exupery

Tak woda to cudowna substancja, ale w pełni doceniamy jej piękno dopiero wtedy kiedy jej brakuje. Dlatego co roku 22 marca obchodzi się Światowy Dzień Wody. W tym roku Polska Akcja Humanitarna (www.pah.org.pl) zajmująca się m.in. organizacją pomocy tam gdzie brakuje wody pitnej, zorganizowała na ten dzień program pod nazwą: „Zróbmy szum wokół wody!”. Do tego programu włączyła się i nasza szkoła i też zrobiliśmy mały szum wokół wody. A dokładnie w okolicach 22 marca na lekcjach biologii lub chemii w kl V-VIII przeprowadziliśmy zajęcia w oparciu o scenariusze przygotowane przez PAH, na temat dostępności wody i jej globalnego znaczenia dla całej Ziemi. W zerówce i przedszkolu odbyły się krótkie spotkania o niezwykłych właściwościach wody i potrzebie jej ochrony.

Zorganizowaliśmy też kilka małych działań dla uczniów:

„UCZĘ SIĘ Z WODĄ” dla kl. I – VIII uczniowie w wiosennym stroju nadsyłali zdjęcia selfie ze szklanką czy butelką wody – tu wyróżniliśmy zdjęcia: Magdaleny Słowik z kl. V i Laury Wyrostek z kl VI

„LICZĘ WODĘ” dla kl. V – VIII – w tym zadaniu uczniowie liczyli w wybranym dniu ilość zużytej wody w domu na jedną osobę – wyniki różne 20 do 100 l na dzień na osobę.

W trakcie tych zajęć mogliśmy dowiedzieć się czym jest wirtualna woda, że podczas trzy minutowego mycia zębów przy odkręconym kranie marnujemy, aż 15 l wody i obecnie ok. 785 mln ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej pitnej wody, a na stronie Kahoot.it rozwiązywaliśmy ciekawe quizy. Mamy nadzieję, że cel nasz został osiągnięty i zwróciliśmy uwagę na problem czystości wody i dostępu ludzi do zdrowej wody pitnej, bo przecież to prawo każdego człowieka. Dziękujemy wszystkim za udział. Wnioskiem z naszych zajęć było stwierdzenie, że to właśnie my jesteśmy współodpowiedzialni za stan wody na ziemi i dziś niestety samo tylko oszczędzanie wody to za mało. Co możemy robić? Możemy uczyć się i być świadomi obecnego stanu aby opracowywać nowe technologie i szukać nowych bezpiecznych rozwiązań. I dzięki tej wiedzy żyć tak aby tej wody zdrowej i czystej nie zabrakło nikomu na ziemi. Polecamy wszystkim poniższy link do krótkiego ciekawego filmiku – większość uczniów oglądała go na lekcji, ale możemy go polecić wszystkim.

Oszczędzanie wody to za mało – animacja edukacyjna PAH – YouTube

https://www.youtube.com/watch?v=_yxt_rK0tOc

Najważniejszym jednak jest, że o wodzie powinniśmy myśleć NIE TYLKO 22 marca i w śmigus dyngus:), ale przez cały rok, bo jak napisał A. Saint-Exupery o wodzie:

Nie jesteś niezbędną do życia: jesteś samym życiem.”

B. Kowalczyk

« z 4 »