Spiżowe Serca

23 stycznia na zamku „Dunajec” w Niedzicy odbyła się Gala „Spiżowe Serca”. Za wyjątkową pracę na rzecz gminy i okazane serce w roku 2018 kapituła w składzie: Wójt Gminy Łapsze Niżne – Jakub Jamróz, przew. Rady Gminy – Zdzisław Majerczak, Elżbieta Łukuś oraz Mariusz Wojtas uhonorowała statuetką „Spiżowe Serce”: Katarzynę Kubasiak, Annę Stronczek, Lokalną Grupę Działania Spisz – Podhale, Związek Polskiego Spisza oraz Przedsiębiorstwo Kruszgeo. Dodatkowo Kapituła za całokształt pracy wyróżniła świętej pamięci Józefa Jezierczaka – wieloletniego sołtysa Niedzicy Zamek.

Jedną z uhonorowanych osób jest nasza Pani Dyrektor. Kapituła uzasadnia przyznanie jej tego szczególnego wyróżnienia tym, że pani Anna Stronczek bada i spisuje tańce, tradycje i obrzędowość Polskiego Spisza, jest m.in.  współautorką książki „Gry i zabawy na Spiszu”, prowadzi warsztaty tańców i zabaw w spiskich szkołach, jest konferansjerką imprez spiskich. Od 15 lat wychowuje i uczy młodzież szacunku do swojej miejscowości i regionu. Od 2002 roku jest kierownikiem i instruktorem zespołu regionalnego Trybskie Dzieci, który odnosi liczne sukcesy na konkursach polskich i międzynarodowych, autorką wielu scenariuszy i programów dla zespołów dziecięcych, z uporem uczy młodzież tradycyjnych spiskich tańców zachowując ich pierwotny charakter i układy.  W ubiegłym roku, po raz kolejny, reprezentowała z zespołem Trybskie Dzieci Spisz i Gminę Łapsze Niżne na Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór.

Jako szkoła jesteśmy bardzo dumni, serdecznie Pani Dyrektor gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Zabawa karnawałowa

W tym roku zabawa karnawałowa w naszej szkole zorganizowana została w walentynki, dlatego dekoracja nawiązywała właśnie do charakteru tego święta. Dominowały serca, serduszka itp.

Bawiliśmy się w dwóch grupach wiekowych: najpierw przedszkolaki i klasy I-III, a następnie na parkiecie pojawiły się klasy IV-VIII. Muzykę i oświetlenie zapewnił nam dj – pan Mariusz Modła, poczęstunek zaś przygotowały mamy uczniów klasy VI. Za co jesteśmy im bardzo wdzięczni.

Jak na karnawał przystało był to bal przebierańców. Można było w tym dniu przyjść w makijażu i kostiumie według własnej fantazji. Były wspólne zabawy, taniec kotylionowy, tańce z rekwizytami, dyskoteka. Zabawa była świetna!

« 1 z 12 »

 

Spacer po wiedzę

W dniu 12 lutego, klasa VIII wraz z opiekunem p. Urszulą Kulczycką, uczestniczyła w nietypowej lekcji wiedzy o społeczeństwie. Warsztaty w Urzędzie Gminy w Łapszach Niżnych pod hasłem „Spacer po wiedzę” miały na celu podniesienie wiedzy i umiejętności, w zakresie działania samorządu lokalnego jakim jest urząd gminy.

Naszym przewodnikiem po Urzędzie Gminy była Pani sekretarz Joanna Słowik, dzięki której mogliśmy wnikliwie zbadać strukturę urzędu, poznać pracowników i dowiedzieć się więcej o wykonywanych przez nich działaniach. Podczas naszej wizyty w urzędzie zajrzeliśmy do wielu ciekawych miejsc takich jak gabinet wójta, gdzie mogliśmy porozmawiać z Panem  Wójtem, gabinet skarbnika, w którym Pan Skarbnik opowiadał o finansach gminy jak również salę obrad, gdzie spotykają się wybrani przez mieszkańców Radni.

Ta lekcja, inna niż wszystkie, przybliżyła nam działalność urzędu gminy a przede wszystkim uświadomiła, że tak naprawdę gmina to My, wszyscy mieszkańcy naszej Małej Ojczyzny.

Trybskie Dzieci – I miejsce na Zwykach Spiskich

10 lutego w Gminnym Ośrodku Kultury w Niedzicy odbył się konkurs spiskich zespołów regionalnych. Trybskie Dzieci już trzeci rok z rzędu zdobyły I miejsce w kategorii zespołów dziecięcych. Tym razem napisałam program ,, Kopanie gruli’’, który poprowadził do zwycięstwa  małych Spiszaków z Trybsza. Również, bardzo wysoko zostały ocenione tradycyjne tańce spiskie, w których zachowujemy pierwotny charakter i układy.

Gratuluję moim uczniom wspaniałego zaangażowania i radości z naszej wspólnej pracy. Dziękuję za energię, którą dzielicie się ze mną podczas prób.

Podziękowania dla rodziców za przygotowanie strojów do wstępów.

Serdecznie dziękuję p. Annie Łojek i p. Urszuli Waksmundzkiej, które (tradycyjnie) wsparły mnie w opiece nad dziećmi w tym dniu.

Cieszą mnie sukcesy zespołu, a największą radość sprawia mi fakt, iż Trybskie Dzieci prezentują się w tak wielu miejscach w swoim tradycyjnym stroju otrzymanym w spuściźnie od pradziadów. Czy na stałe spiski strój odmiany trybskiej powróci do swojej wsi? To już pytanie do rodziców…..

Anna Stronczek – kierownik i instruktor zespołu

« 1 z 4 »

XXIX Zwyki Spiskie – wyniki

W sobotę 9 lutego na Zamku w Niedzicy odbył się konkurs skrzypków, gawędziarzy i śpiewaków. Nasi uczniowie również prezentowali bogactwo kultury spiskiej w śpiewie i gadkach  oraz strój swoich pradziadów odmiany trybskiej .

Wyniki konkursu:

Konkurs gawędziarzy- kategoria dziecięca

I miejsce – Laura Wyrostek. Uczennica została zakwalifikowana do Ogólnopolskiego Konkursu Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów weselnych na Sabałowe Bajania do Bukowiny Tatrzańskiej.

I miejsce – Marcel Miśkowicz

II miejsce – Bartłomiej Budz

Wyróżnienie – Paweł Findura

Konkurs gawędziarzy – kategoria młodzieżowa

II miejsce- Karolina Budziszowska

Konkurs grup śpiewaczych-kategoria młodzieżowa

III miejsce – Gabriela i Paulina Turkot

Serdecznie gratulujemy uczniom i ich rodzicom.                                                               Podziękowania dla naszej polonistki p. Anny Waksmundzkiej za przygotowanie zwycięzców oraz p. Małgorzacie Nowak za pracę z gawędziarzem z kl. 0.

 

Wyjazd klasy 1 do kina

Jak miło i przyjemnie spędzić zimowe popołudnie? Uczniowie klasy 1 wraz z wychowawczynią znaleźli na to sposób! W piątek 8.02 wybrali się na wycieczkę do kina. Seans filmowy Lego Przygoda 2 był poprzedzony ekscytującą podróżą autobusem oraz wizytą w pizzerii. Celem wyjazdu było kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, integracja zespołu klasowego, kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz środkach transportu. Zachowanie naszych uczniów zasługuje na pochwałę. Wspólny wyjazd był bardzo udany i dostarczył uczniom i wychowawczyni wielu pozytywnych wrażeń.

Dzień Bezpiecznego Internetu w naszej szkole

7 lutego w naszej szkole odchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Uczniowie klas I-III uczestniczyli w pogadance przeprowadzonej przez wychowawczynie, wyjaśniali czym jest Internet, jakie są jego wady i zalety. Nasi podopieczni poznali postacie projektu Sieciaki.pl – dobrych użytkowników Internetu – drużynę Sieciaków oraz postacie zagrażające – Sieciuchy. Na zakończenie uczniowie wspólnie stworzyli plakat z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu i podpisali umowę wzorowego internauty.

« 1 z 2 »

Dzień Babci i Dziadka

W poniedziałek, 4 lutego gościliśmy w szkole nasze babcie i dziadków. Jak co roku, była to wyjątkowa okazja uczczenia ich święta i przekazania  im wyrazów miłości i wdzięczności.
Wnuczki i wnukowie od przedszkolaków do ósmoklasistów wystąpiły w scenkach, z wierszami, piosenkami, tańcami, grą na instrumentach, „godkami”. Przed zebraną licznie publicznością zaprezentował się także nasz zespół regionalny „Trybskie Dzieci z programem „Kopanie gruli”.

Oczywiście nie mogło też zabraknąć życzeń i prezentów dla naszych gości, w postaci laurek, własnoręcznie wykonanych przez dzieci kwiatów, upominków.

Wszystkim przybyłym na tę uroczystość serdecznie dziękujemy za ich obecność, za wszystkie dobre słowa, z zapewnieniem, że zawsze z ogromną radością witamy ich w progach naszej szkoły.

« 1 z 11 »

 

Zimowe zawody sportowe

W środę, 30 stycznia uczniowie naszej szkoły, od zerówki do kl.VIII, wzięli udział w organizowanych co roku zimowych zawodach sportowych, które poprowadził pan Tomek – nasz wuefista. Stok na Polankach, na którym się one odbyły został (z własnej inicjatywy 😀 ) świetnie przygotowany  przez  jednego z rodziców – pana Macieja Młynarczyka.

Uczestnicy zawodów wystartowali w konkurencjach zjazdowych na czas, na wszelkiego rodzaju ślizgach: sankach, deskach, itp. Mogli się także zmierzyć w rzucaniu śnieżkami do celu, przy czym okazało się, że ulepienie jej z tak sypkiego śniegu już było nie lada wyczynem. Oczywiście wielką frajdą była też możliwość wspólnego pozjeżdżania, wytarzania się (i innych:)) w białym puchu.

Warunki pogodowe nam sprzyjały i nie tylko one. Na miejscu okazało się bowiem, że panie: Jadwiga Młynarczyk, Iwona Rabiańska i Gabriela Wojtanek przygotowały dla nas niespodziankę – poczęstunek w postaci pysznych rogalików i gorącej herbaty.

Serdecznie dziękujemy wymienionym wyżej osobom, a także księdzu Rajmundowi i naszemu radnemu – panu Piotrowi Miśkowiczowi za przekazanie atrakcyjnych upominków, które zostaną wręczone jako nagrody dla zwycięzców w tej naszej małej olimpiadzie.

« 1 z 4 »