DZIEŃ KROPKI CZYLI KAŻDY MA TALENT LUB SUPERMOC

Obchody Międzynarodowego Dnia Kropki były 9 dni temu. W 2022 roku obchody Międzynarodowego Dnia Kropki przypadły na 15 września (czwartek).To międzynarodowe święto kreatywności jest obchodzone od 2008 roku. Dlaczego powstało i do czego się odnosi? Jest związane z pewną książką dla dzieci.W 2003 roku została wydana książka dla dzieci pod tytułem „The Dot” („Kropka”), której autorem jest Peter H. Reynolds. Książka opowiada historię małej Vashti, która dzięki małej kropce i świetnej nauczycielce plastyki uwierzyła w siebie. W naszej szkole po raz pierwszy obchodziliśmy to święto – wszyscy członkowie społeczności szkolnej- uczniowie i nauczyciele stworzyli Drzewo Talentów i Supermocy, a w kolejne dni chętni uczniowie zmagali się z kropkowymi zadaniami matematycznymi. Ponadto każda klasa obejrzała filmik o Vashti, a także wykonywała rozmaite aktywności, zgodnie z planem wychowawcy.
Każdy mógł się przekonać o swojej kreatywności i talentach, a tych nie brakuje – począwszy od szybkiego czytania, poprzez taniec, teatr, do sportu i umiejętności organizacyjnych. Mamy nadzieję, że rozwiną się one jeszcze bardziej, a i na nowe mamy chrapkę.

Julia Miśkowicz

KAŻDE DZIECKO JEST ZDOLNE

Zakończył się projekt „Każde dziecko jest zdolne” realizowany we współpracy z Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Trwał od końca sierpnia do końca czerwca ubiegłego roku szkolnego. Celem projektu było: budowanie świadomości swoich mocnych i słabych stron i poczucia własnej wartości, rozwijanie kompetencji społecznych,  rozwijanie kreatywności i umiejętności twórczego rozwiązywania problemów, rozwijanie umiejętności uczenia się, kształtowanie postawy przedsiębiorczej.

W ramach projektu liderzy w dwóch grupach wiekowych – kl. I-III i IV-VIII przeprowadzili 32 godzinny cykl zajęć warsztatowych. Podczas zajęć uczniowie identyfikowali swoje słabe i mocne strony, uczyli się, jak tworzyć relacje z innymi, jak pracować w grupie. Poznali techniki skutecznego uczenia się i planowania przyszłości. Treści te poznawali poprzez karty pracy, wykonywanie w grupie zadań. Uczniom  podobała się współpraca, rozumowanie, spotkania z innymi, grupowe projekty.  Było dużo zabawy i śmiechu, ale przy tym nauki i poznawania nowości.

W czasie jego trwania, oprócz zajęć, uczniowie mieli możliwość dwukrotnego spotkania indywidualnego z psychologiem. Wsparcie zostało także skierowane do rodziców i miało formę warsztatów nastawionych na uświadomienie roli rodziny we wspieraniu zainteresowań i uzdolnień oraz w budowaniu aspiracji edukacyjnych na miarę predyspozycji i możliwości i indywidualnych spotkań.

Na zakończenie projektu uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym „Mój sukces w przyszłości”. Każde dziecko biorące udział w projekcie otrzymało na zakończenie dyplom uczestnictwa.

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

20 września – to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków. Tego dnia czekało na dzieci wiele niespodzianek i atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy, udziału w konkursach i tańcach przy ulubionych przebojach muzyki dla dzieci. Radość i śmiech świadczyły o wspaniałej zabawie. Złożyliśmy wszystkim, maluszkom i starszakom życzenia samych słonecznych dni i radosnych chwil w naszym przedszkolu, aby każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń.

« z 3 »

„SABAŁOWE BAJANIA”

Jak co roku w sierpniu w Bukowinie Tatrzańskiej odbył się Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych.                                                        Naszym uczennicom udało się zająć następujące miejsca:

II miejsce- Laura Wyrostek w konkursie gawędziarzy w kategorii młodzieżowej,

III miejsce- Paulina Moś w konkursie instrumentalistów w kategorii dziecięcej.

Bardzo dziękujemy Rodzicom za ogromne zaangażowanie w przygotowanie dzieci do występów i ubranie ich w stroje spiskie odmiany trybskiej, którymi inne regiony Polski się zachwycają.

 

Pola Nadziei

Zapraszamy do włączenia się w akcję „Pola Nadziei”, którą jak co roku wspiera nasza szkoła. „Pola Nadziei” są związane z Fundacją im. A. Worwy w Nowym Targu. Dochód z akcji w całości zostanie przekazany Fundacji. Akcję planujemy przeprowadzić jutro tj. 15 września w czasie zebrania z rodzicami. Wolontariusze z 8 klasy będą rozprowadzać cebulki żonkili od godz. 15.40 oraz po zakończeniu zebrania. Zachęcamy serdecznie do udziału w tym wielkim dobrym dziele na rzecz ludzi chorych. Z góry dziękujemy za każdy dar serca.

Zajęcia rozwijające dla dzieci

W tym roku szkolnym, w naszej szkole i na terenie naszej gminy, dzieci mogą skorzystać odpłatnie z dodakowych zajęć rozwijających, które organizowane są  przez podmioty zewnętrzne. Bliższe informacje na umieszczonych plakatach.

 

Narodowe Czytanie 2022

Nasza szkoła kolejny raz włączyła się w ogólnopolską akcję społeczną Narodowe Czytanie, zapoczątkowaną w 2012 r. przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Akcja ma na celu propagowanie znajomości literatury narodowej poprzez publiczne odczytywanie fragmentów dzieł.
Do tegorocznej akcji wybrano „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.
W tym roku nasi uczniowie i nauczyciele zaprezentowali wybrane ballady na szkolnym korytarzu.
Dodatkowo uczniowie z klas IV – VIII czytali wybrane utwory na lekcjach języka polskiego.
Do zobaczenia za rok. Będziemy wtedy czytać „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
Julia Miśkowicz

Jesteśmy „Ratownikami Czytelnictwa”

W ubiegłym roku szkolnym w naszej bibliotece zrealizowaliśmy szereg działań promujących czytelnictwo. Były to akcje czytelnicze, Dzień Czytania Tolkiena, konkursy recytatorskie, inscenizacje teatralne i wiele innych. Za popularyzację czytania i książek nasza szkoła – w tym biblioteka – otrzymała Certyfikat Szkoły Ratowników Czytelnictwa.
Bardzo się cieszymy, daje to nadzieję, że jeszcze nie wszystko stracone, ale i pobudza do nowych pomysłów.
Z nowym rokiem szkolnym zaczynamy od nowa.

Julia Miśkowicz

Informacja dla rodziców i uczniów

Msza na rozpoczęcie roku szkolnego 2022/23 odbędzie się w czwartek 01.09 o godz. 8.30.

Uczniowie klas I-VIII przychodzą do szkoły na 8.15, skąd wspólnie z nauczycielami i pocztem sztandarowym udadzą się do kościoła.

Dzieci z oddziałów przedszkolnych przychodzą do kościoła pod opieką rodziców.

Po mszy spotkanie w szkole.

Wszystkich uczniów  obowiązuje strój galowy.

Dzieci z klasy I przynoszą plecaki i przybory do kościoła.

Anna Stronczek- dyrektor szkoły