Archiwum autora: adminszkola1

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny EUROPA I JA

 Klasa 2 zakończyła realizację Ogólnopolskiego projektu Edukacyjnego EUROPA I JA. Kraj, który poznawali to Grecja. Od września uczniowie wykonali ciekawe zadania. Dowiedzieli się i sprawdzili gdzie na mapie znajduje się kraj oraz zapoznali się z symbolami narodowymi Grecji (hymnem, flagą oraz godłem). Dzieci sprawdziły z czego słynie to piękne państwo, stworzyli słownik obrazkowy z wybranymi wyrazami, poznali wybrane Mity Greckie, obejrzeli bajkę związaną z tym pięknym krajem oraz poznali nietypowe litery i liczby, które bardzo się różnią od polskich. Za pomocą prezentacji multimedialnej zobaczyli co koniecznie trzeba zobaczyć w Grecji, poznali florę i faunę tego kraju. Ponadto uczniowie poznali sławne osoby pochodzące z Grecji, kuchnię tego kraju i zatańczyli najsłynniejszy taniec – zorbę.

Projekt ten miał za zadanie przybliżenie uczniom wiedzy na temat krajów znajdujących się w Europie, zdobywanie nowych doświadczeń i rozwijanie zainteresowań dotyczących Europy, pozyskiwanie nowych informacji na temat kultur innych państw oraz integrację zespołu klasowego.

« z 4 »

PODRÓŻE PO ŚWIECIE

Uczniowie klasy trzeciej w roku szkolnym 2022/2023 realizowali międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”.

W trzecim module projektu pt.„Podróże po świecie” wybraliśmy książkę
„Z piaskownicy w świat” Grzegorza Kasdepke. Dzieci uzupełniły lekturniki, zaprojektowały zakładki do książek, zorganizowaliśmy lekcję pod chmurką oraz stworzyły plakaty wybranych przez siebie państw, które miały na celu zachęcić do ich odwiedzenia.

Tymi podróżami skończyliśmy naszą lekturową przygodę, która miała na celu rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej, rozwijanie aktywności czytelniczej, doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania oraz pogłębianie wiedzy na temat wybranych krajów na kuli ziemskiej, ich piękna, różnorodności, kultury i tradycji.

« z 2 »

„JAK OBLICZYĆ TRASĘ MARATONU?”

Uczniowie klasy 3 realizując projekt matematyczny „Co się liczy w sporcie?” mogli wcielić się w rolę organizatorów wydarzenia sportowego. Ich zadaniem było przygotowanie biegu maratońskiego. Wykorzystując działania matematyczne wytyczyli trasę oraz rozmieścili na niej punkty kontrolne. Zadbali również o charytatywny aspekt biegu, obliczając ilość uczestników konieczną do osiągnięcia celu finansowego.

Dzięki tej ciekawej lekcji uczniowie utrwalali wykonywanie obliczeń przy pomocy prostych działań matematycznych : dzielenia, mnożenia, dodawania i odejmowania, ćwiczyli kolejność wykonywania działań, tłumaczyli jak znajomość matematyki pomaga w zaplanowaniu wydarzenia sportowego.

Kasa rządzi światem: „PIT – wypełnianie zeznania podatkowego na podstawie przygotowanych informacji”

Nietypowa lekcja matematyki miała miejsce w naszej szkole 19 maja 2023r. Uczniowie klasy siódmej i ósmej  podczas realizacji tego zadania zgłębili swoją wiedzę na temat podatków. Podczas lekcji dowiedzieli się czym są podatki, jakie mamy rodzaje podatków oraz na co je się przeznacza. Z wykorzystaniem paragonów sklepowych przypomnieli sobie czym jest podatek VAT oraz na praktycznych przykładach powtórzyli jaka jest różnica między ceną netto i brutto. Następnie wspólnie uzupełniliśmy zeznanie podatkowe PIT. Przy okazji wypełniania poszczególnych pozycji w dokumentach omówiliśmy kwestię kwoty zwolnionej od podatku oraz progów podatkowych. Chociaż obliczenia same w sobie nie były ekscytujące uczniowie cały czas byli pozytywnie pobudzeni i chętnie wykonywali zadanie. Mieli też moment swojej kreatywności przy wypełnianiu/wymyślaniu danych płatnika podatku. Zmaganie to nie było łatwe, ale wspólnymi siłami daliśmy radę i zrealizowaliśmy ostatni punkt z ogólnopolskiego projektu „(Nie)zwykła matematyka”. Wykonane zadanie pokazało uczniom, że matematyka jest potrzebna w życiu codziennym.

Zajęcia zostały przeprowadzone przez Panie z Urzędu Skarbowego w Nowym Targu za co serdecznie dziękujemy.

Bożena Niemiec

Klasa VIII na strzelnicy

17 maja, w ramach realizacji tematów strzeleckich z przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa, uczniowie klasy 8 udali się na strzelnicę sportową Ligi Obrony Kraju im. Franciszka Dworskiego w Nowym Targu. Głównym celem wyjazdu było strzelanie z broni sportowej KBKS. Zajęcia na strzelnicy odbywały się w grupach pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Młodzież została zapoznana z zasadami bezpieczeństwa na strzelnicy, zasadami celowania oraz typowymi błędami w technice strzelania. Każda osoba mogła oddać 10 strzałów. Uczniowie doskonale radzili sobie z celnym strzelaniem z broni długiej w pozycji leżącej. Dla wielu uczniów było to pierwsze takie doświadczenie w życiu. Uczniowie wykazali się naprawdę dobrymi umiejętnościami celowniczymi, a Laura Wyrostek została okrzyknięta przez instruktorów najlepszą młodą zawodniczką, jaką spotkali w swojej karierze.

« z 3 »

Minecraft na kartce

Uczniowie klasy szóstej i siódmej  na łączonej lekcji matematyki wykonali prace dotyczące tematyki „Minecraft na kartce w kratkę” w ramach projektu „Nie(zwykła) matematyka. Dzieci, aby utrwalić wzory na pola i obwody figur płaskich narysowali wymyślone przez siebie postacie ze świata Minecrafta, a następnie musieli obliczyć powierzchnię i obwód bohaterów znanej gry. Dzięki danemu zadaniu grupa usystematyzowała własności figur płaskich, a co najważniejsze uczyła się przez zabawę. Bardzo im się te zajęcia podobały.

Bożena Niemiec

« z 2 »

„Lekcja pod chmurką”

Korzystając z ładnej pogody uczniowie klasy drugiej spędzili w ubiegły piątek lekcje w ogrodzie szkolnym. Zajęcia pod chmurką miały na celu rozwinięcie w dzieciach zainteresowania najbliższym otoczeniem oraz rozbudzenie kreatywności. Uczniowie spędzając lekcje w plenerze tworzyli swoje własne książeczki, które wyszły im przepięknie. Zajęcia pod chmurką spodobały się dzieciom i za pewne je powtórzymy.

« z 2 »

 16 marca 2023 roku 10 uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie. Zadania były jak zwykle nietypowe i bardzo trudne.

 

Miło nam zakomunikować, że WYRÓŻNIENIE w tegorocznym konkursie otrzymał Marcel Miśkowicz, uczeń klasy VII.

Wyniki pozostałych uczniów biorących udział w konkursie przekażą wychowawcy klas. Wszystkim gratulujemy ogromnej wiedzy, odwagi i zaangażowania.

Bożena Niemiec