Miesięczne archiwum: marzec 2019

I co dalej, ósma klaso czyli Festiwal Zawodów

Klasa ósma stoi przed ważną dla każdego ucznia decyzją – jaką szkołę wybrać, co w życiu robić? Pomocą w rozstrzygnięciu tego problemu służą Dni Otwarte, w których nasi uczniowie uczestniczyli 21 marca – odwiedzili nowotarskie i zakopiańskie szkoły średnie oraz Festiwal Zawodów w Krakowie, na który uczniowie pojechali 22 marca. Tam mogli poznać ofertę szkół ponadpodstawowych z całego województwa – od Nowego Targu, przez Kraków po Tarnów. Nie brakowało także placówek ze Słowacji. Targi szkół pokazały im wiele możliwości – od szkół kształcących w zawodach popularnych – fryzjer, kelner, kucharz, mechanik i inne po mniej znanych w naszym rejonie – chemik, laborant, stewardesa. Z ogromnym zainteresowaniem oglądali pokaz mody, walki wręcz, układania fryzur, podawania do stołu czy przygotowywania wykwintnych potraw. Część z nich za aktywny udział w promocji otrzymała drewniane puzzle, wszyscy mogli popróbować specjałów czy uczestniczyć w doświadczeniu chemicznym. Wracając do domu, zahaczyliśmy o Sanktuarium Jana Pawła II, gdzie każdy mógł w cichej adoracji oraz wspólnie odmówionej litanii do Świętego Jana Pawła II poprosić o dobry wybór zawodu i pomyślne zdanie egzaminów.
W wyjeździe razem z naszymi uczniami brały udział ósme klasy z Łapsz Wyżnych i Łapszanki.

Julia Miśkowicz

Pierwszy dzień wiosny

W piątek 22.03 nasi podopieczni świętowali „dzień wagarowicza” – oczywiście w szkole! Ten wyjątkowy dzień obchodziliśmy pod hasłem: „Witamy wiosnę zdrowo i kolorowo”. Uczniowie poszczególnych klas ubrali się w wylosowane przez przewodniczących kolory, obejrzeli prezentację pod tytułem „Trzymaj formę”, następnie wzięli udział w pogadance na temat zdrowego stylu życia. Po krótkiej dyskusji dzieci wykonały plakaty promujące zdrowe życie. Ostatnim punktem dnia, była spora dawka ruchu-uczniowie wzięli udział w konkurencjach sportowych. Po zaciętej rywalizacji, głośnym dopingu, okrzykach radości udało się wyłonić zwycięzców: w kategorii młodszych wygrała klasa 3, natomiast wśród starszych zwyciężyła klasa 7. Serdecznie gratulujemy!

« z 4 »

OTWP

21 marca  w Urzędzie Miasta w Nowym Targu odbył się powiatowy etap turnieju OTWP „Młodzież zapobiega pożarom”, w którym wziął udział nasz uczeń Bartłomiej Budz z kl. VIII zajmując II miejsce w swojej grupie wiekowej. Tym samym zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego tego turnieju. Gratulujemy i trzymamy kciuki!

Zajęcia „Będę gospodarzem gminy”

18 marca uczniowie klasy VII uczestniczyli wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Łapszach Wyżnych oraz Szkoły Podstawowej w Łapszance w zajęciach nt. „Będę gospodarzem gminy” prowadzonych w Ośrodku Edukacyjnym w siedzibie dyrekcji PPN w Krościenku oraz na terenie Krościenka. Podczas zajęć uczniowie pracowali nad kilkoma zagadnieniami jak np. wpływ człowieka na otoczenia, zachowanie walorów widokowych, style budownictwa miejscowego, drzewa przy domu, a także przypomnieli sobie wiadomości o roli parków narodowych.

Rewia na lodzie

19 marca w Miejskiej Hali Lodowej w Nowym Targu mieliśmy okazję obejrzeć wyjątkowe widowisko – rewię na lodzie. Artyści łyżwiarze z całej Polski wystąpili w przedstawieniu „Niezwykłe Przygody Sindbada Żeglarza”, wg baśni Bolesława Leśmiana. Zobaczyliśmy wytańczoną opowieść artystów w cudownych baśniowych kostiumach, pokaz akrobacji, grę świateł i dźwięków.

« z 5 »

ZAMIEŃ ENERGIĘ WODY NA PRACĘ i ZBUDUJ KOŁO WODNE!

To tytuł jednego z zadań jakie postawiono przed uczestnikami tegorocznej IV edycji konkursu MAŁY INŻYNIER, w której uczniowie naszej szkoły w składzie Bartłomiej Budz, Bartłomiej Słowik i Dawid Majerczak po raz kolejny zajęli drużynowo I miejsce. Z dowolnie wybranych, przygotowanych przez organizatora materiałów uczniowie mieli skonstruować koło wodne, które miało podnosić kolejne odważniki o zwiększającej się masie. Oceniane były: kreatywność i pomysłowość, skuteczność działania, estetyka – sposób wykonania i sposób prezentacji. Wcześniej uczniowie składali gotowy zestaw z serii Mały Konstruktor, a jeszcze na rozgrzewkę rozwiązywali test z wiedzy matematyczno-informatyczno-techniczno-przyrodniczej. W przerwie konkursu strażacy z łapszańskiej OSP zaprezentowali pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Nagrody, które otrzymali zwycięzcy konkursu –  będą rozwijać dalej ich kreatywność i będą zachęcać do tworzenia, bo motto konkursu to słowa Alberta Einsteina: Ważną rzeczą jest nie przestać pytać. Ciekawość ma swój powód do istnienia. Nigdy nie trać świętej ciekawości.

« z 2 »

 Więcej informacji na poniższych stronach:

http://splapszenizne.pl/n,konkurs-maly-inzynier-2019

https://www.youtube.com/watch?v=JMJ4uNdG6m4

 

Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje a dziecko obserwuje.

W czwartek 14.03.2019 r. w naszej szkole gościliśmy pana Andrzeja Mozdyniewicza – przedstawiciela KRUS. Gość poprowadził pogadankę dla uczniów klas 0-3, dotyczącą bezpieczeństwa dzieci na wsi. Prowadzący zwracał uwagę m.in. na zajęcia jakie najmłodsi mogą wykonywać w gospodarstwie, przestrzegał przed zabawami w polu podczas prac, wsiadaniem na maszyny rolnicze. Spotkanie było wprowadzeniem dzieci w temat konkursu plastycznego organizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego pod tytułem „Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje a dziecko obserwuje”, nad którym patronat honorowy sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wszystkie dzieci zachęcamy do wzięcia udziału w tym konkursie.

« z 2 »

Turniej OTWP „Młodzież zapobiega pożarom”

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.

W gminnym etapie tego turnieju naszą szkołę reprezentowało 5 uczniów w dwóch kategoriach wiekowych, w składzie: Damian Maryniarczyk, Olivia Gronka i Emilia Sarna z kl. VI oraz Bartłomiej Budz i Dawid Majerczak z kl. VIII. Już po raz czwarty zwycięzcą w swojej grupie wiekowej został nasz uczeń Bartłomiej Budz, tym samym kwalifikując się do etapu powiatowego konkursu. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i trzymamy kciuki za Bartka!

 

Spotkanie z przedstawicielem Policji Powiatowej w Nowym Targu

W ramach działań profilaktycznych związanych z bezpieczeństwem dzieci, 8 marca nasi uczniowie spotkali się z przedstawicielką Policji Powiatowej w Nowym Targu.

Uczniowie zostali podzieleni na 4 grupy: przedszkole i klasa 0; klasy 1-3, 4-6, 7-8. Prowadząca spotkanie zwracała uwagę na zasady bezpieczeństwa , jakich należy przestrzegać w drodze do i ze szkoły oraz poza miejscem zamieszkania, przypominała zasady poruszania się po ulicy, chodniku oraz podczas jazdy rowerem. Ponadto podkreśliła, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Młodsi uczniowie mogli oglądać akcesoria policjanta, przymierzyć czapkę, obejrzeć kajdanki. Nasz gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi. Podczas spotkania uczniowie klas starszych mogli dowiedzieć się, jak unikać zagrożeń związanych z nieumiejętnym korzystaniem z portali społecznościowych i telefonów komórkowych.

Oczywiście nie odbyło się bez pytań ze strony uczniów, które dotyczyły przekazywanych informacji, jak również innych aspektów pracy policjanta. Spotkanie było interesujące i pouczające. Na zakończenie każde dziecko otrzymało z rąk gościa kamizelki odblaskowe, które dla uczniów klas 1-8 przekazał Fundusz Sprawiedliwości w ramach projektu Bezpieczna droga i projektu „Dobrze Cię widzieć”. Uczniowie podziękowali prowadzącemu za wartościową i interesującą prelekcję, zapewniając, że wynieśli z niej wiele cennych informacji.

« z 6 »

Uczniowie klasy 1 przystąpili do projektu „Świetlik”

Głównym celem projektu jest rozpowszechnianie nauk przyrodniczych jako ciekawego, fascynującego źródła wiedzy o świecie, dostępnego dla każdego. Konkurs skierowany jest do dzieci z najmłodszych klas, ponieważ to w tym czasie procesu kształcenia rozwijają się najważniejsze predyspozycje, zainteresowania i talenty. Formuła konkursu polega na przeprowadzeniu doświadczeń, dzięki którym dzieci uświadamiają sobie, że wszystko co dzieje się wokół nich można naukowo wyjaśnić. Po serii doświadczeń nasi pierwszoklasiści 12.03.2019r. będą pisać test, łączący wiedzę teoretyczną z umiejętnością logicznego myślenia. Klasa 1 się w poniedziałki na zajęciach dodatkowych i wykonują doświadczenia
i obserwacje. Dzięki zabawie zaczynają poznawać świat nauki.

« z 2 »