Miesięczne archiwum: październik 2021

WYCIECZKA KLAS 1-3 DO KINA I MUZEUM DRUKARSTWA

W środę 27 października w piękny jesienny dzień uczniowie klas 1-3 odbyli wycieczkę do Nowego Targu. Plan dnia obejmował seans w Kinie Tarty, gdzie obejrzeliśmy bajkę „Ainbo – strażniczka Amazonii”. Była to świetna okazja na integrację grupy. Po filmie przyszła pora na relaks i spacer po rynku. Na koniec uczniowie odwiedzili Muzeum Drukarstwa, gdzie mieli możliwość zapoznać się z dawnymi technikami i procesem druku oraz mogli podziwiać unikatowe zabytki techniki. Najcenniejszym eksponatem w zbiorach Muzeum Drukarstwa jest płaska, typograficzna, stop-cylindrowa maszyna drukarska z napędem ręcznym z wiedeńskiej Schnellpressenfabrik Helbig & Müller z 1848 roku. Na zakończenie warsztatów i wizyty dzieci wykonywały bilety wizytowe z użyciem starych pieczątek. Pogoda się udała i wyjazd też!

« z 9 »

Jesienne sówki

Jesień to czas zbiorów, to czas przygotowań zwierząt do zimy. Jest to również czas kiedy na naszych podwórkach możemy dostrzec różnokolorowe dywany z liści, a pod nimi kasztany, żołędzie, orzechy. Korzystając z tych darów, przedszkolaki zamknęły trochę jesieni w słoikach, tworząc sówki. Było to nasze drugie zadanie w ramach projektu ekologicznego „Jestem małym przyjacielem przyrody”.

« z 4 »

Spotkanie z Policją

Bezpieczeństwo w sieci, uzależnienia od wysokich technologii, bezpieczeństwo na drodze i w domu, praca policjanta – to tematy, które zostały poruszone 26.10.2021r. podczas spotkania z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. Jego celem było poszerzenie kompetencji uczniów w zakresie przestrzegania zasad bezpieczeństwa w sieci oraz w różnych sytuacjach w szkole, w ruchu drogowym i w domu.

Uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy: przedszkole i klasy 0-II, klasy III i IV, klasy V i VI oraz klasy VII i VIII.  Klasy młodsze miały okazję porozmawiać z policjantką na temat bezpieczeństwa w  drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych oraz niebezpieczeństwach związanych z kontaktami z nieznajomymi.

Starsi uczniowie uczestniczyli w pogadance na temat uzależnień od gier komputerowych, niebezpieczeństw wynikających z korzystania z Internetu.

Fachowe przeprowadzenie zajęć przez specjalistkę w dużym stopniu przyczyniły się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i bezpiecznych wśród uczniów oraz, mamy nadzieję, że pozytywnie wpłynie na ich zachowanie w szkole i poza nią.

« z 3 »

Święto Pieczonego Ziemniaka

W wyjatkowo piękny, jesienny dzień czyli w środę 20 października nasza szkoła obchodziła święto ziemniaka. To wyjątkowe warzywo od lat króluje na naszych stołach, jest też wykorzystywany w medycynie, a kwiaty tej rośliny były nawet ozdobą stołów.

Dzień rozpoczęliśmy udziałem w akcji Sprzątania Świata. Wszyscy uczniowie, a także przedszkolaki, z wielkim zaangażowaniem zbierali śmieci szpecące nasze otoczenie.

W ramach obchodów święta ziemniaka odbył się drużynowy turniej sportowy, Bohaterem konkurencji był oczywiście ziemniak lub jak kto woli: kartofel, grula, pyra lub rzepa:). Było m.in. „sadzenie ziemniaków”, przenoszenie ziemniaka na łyżce, rzut do kosza ziemniakiem, skoki w workach, obieranie ziemniaka na czas. Drużyny miały również wykonać z dostępnych materiałów swojego ziemniaczanego stworka.

Na koniec mogliśmy uraczyć się pysznym, pieczonym na ognisku ziemniakiem. Słodką niespodziankę przygotował też dla wszystkich nasz trybski „Urbar”.

Zabawa była przednia, więc mamy nadzieję, że w roku następnym też się uda taką zorganizować.

« z 10 »

Nauka zdalna czyli Dzień Nauczyciela online

W tym roku w Dniu Nauczyciela w naszej szkole klasa 8 przygotowała krótki program, w którym  przedstawiła- przypomniała naukę zdalną. Uczniowie w krótkich scenkach opowiedzieli, w jaki sposób przebiegały czasami zdalne zajęcia, a nawet zdalna rada pedagogiczna. Wszystko nosiło tytuł „Koronoszkoła”, a poszczególne fragmenty nawiązywały także do paradokumentalnych seriali.
Uczniowie i nauczyciele z uśmiechem przypomnieli sobie perypetie związane z nauką na odległość, życząc sobie, by to nie wróciło.
Na koniec przewodniczący szkoły, Karol Gronka, odczytał dla Nauczycieli wiersz i złożył życzenia. Do życzeń dla nauczycieli i pracowników obsługi dołączyła się Rada Rodziców, którą reprezentowała Pani Bogumiła Ustupska-Zakręcka oraz Wójt Gminy Jakub Jamróz.
Wraz z czynnymi nauczycielami uroczystość zaszczycili swoją obecnością  nauczyciele emeryci i emerytowani pracownicy obsługi.
Uroczystość pokazała, że nasi uczniowie i nauczyciele potrafią razem świetnie się bawić.
Nauczycielom, z okazji ich święta, życzymy wytrwałości, cierpliwości, a przede wszystkim zdrowia.

Julia Miśkowicz

« z 3 »

Kampania „Milion dzieci modli się na różańcu”

W poniedziałek 18 października nasza szkoła włączyła się w ogólnoświatową kampanię organizowaną rokrocznie od szesnastu lat przez organizację Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Św. Ojciec Pio powiedział kiedyś: „Kiedy milion dzieci odmawia różaniec, świat się zmienia”. I o to właśnie chodzi w tej kampanii – o wiarę w moc modlitwy dzieci. Sam Jezus uczy nas: „Jeśli nie staniecie się jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego” (Mt 18, 3).

Ta ogólnoświatowa kampania jest zachętą do przypomnienia sobie słów Matki Bożej z Fatimy, że dziecięca i ufna modlitwa różańcowa może naprawdę zmienić świat, pokonać zło i przynieść pokój. Przypada ona zawsze 18 października – w miesiącu różańca oraz w dniu poświęconym św. Łukaszowi Ewangeliście, który przekazał nam historię dzieciństwa Jezusa i, według tradycji, uważany jest za osobę bliską Matce Bożej. Wspólne odmawianie Różańca z dziećmi ma umacniać jedność w Kościele i między narodami.  Z modlitwy wyrasta miłość do Boga i bliźniego. Różaniec otwiera nasze serca na konkretną pomoc dla prześladowanych, potrzebujących i ubogich, w których cierpi sam Chrystus.

W tym roku szczególnym patronem tej kampanii był św. Józef. Naszą modlitwę rozpoczęliśmy o godz. 9.00. Wspólnie odmówiliśmy część radosną różańca świętego.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za włączenie się w tę piękną modlitewną akcję.

« z 2 »

Pasowanie na ucznia

15.10.2021 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość Pasowania na Ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu  dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów szkoły. Uczniowie przedstawili krótki program artystyczny.  Po ślubowaniu każdy pierwszoklasista został pasowany symbolicznym ołówkiem przez Panią Dyrektor Annę Stronczek. Zwieńczeniem uroczystości było wręczenie uczniom pamiątkowych dyplomów.

« z 4 »

Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki

O tym, jak ważne dla naszego organizmu i zdrowia jest spożywanie owoców wiedzą już wszyscy zerówkowicze. Starszaki bawiły się w stragan, przynosząc do szkoły różnorodne owoce. Rozpoznawały, nadając im odpowiednią nazwę, opisywały wygląd, kolor, a także smak. Dzieliły owoce na krajowe i egzotyczne, nazywały przetwory z owoców i warzyw.
Tydzień minął nam iście zdrowo — warzywnie i owocowo!
« z 3 »

Dzień drzewa

Pomysłodawcą Światowego Dnia Drzewa jest amerykański znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton. W Polsce obchodzimy je od 2002 r. O tym, jak ważną rolę w naszym życiu pełnią drzewa nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Są naturalnym elementem naszego środowiska, kształtują klimat, produkują tlen, dostarczają cennego surowca.

Uczniowie klasy II i III obchodzili to święto tworząc drzewa z przeróżnych materiałów plastycznych i technicznych. Wykonali m.in piękne ” drzewko szczęścia”, które było wspaniałym prezentem dla młodszych kolegów z okazji pasowania na pierwszaka.

Zachęcamy do podziwiania prac naszych zdolnych uczniów na korytarzach szkoły i w galerii zdjęć!

« z 3 »