Archiwum miesiąca: kwiecień 2022

Nadleśnictwo Krościenko w szkole

28.04 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z pracownikami Nadleśnictwa Krościenko. W czasie spotkania leśnicy opowiadali dzieciom o swojej pracy, o lesie i jego znaczeniu dla środowiska. Niecodzienni goście opowiadali również o zwierzętach – mieszkańcach lasów, warunkach ich życia, zwyczajach. Uczniowie mieli możliwość dotknąć niektórych okazów. Była to niepowtarzalna okazja do budowania i utrwalania wiedzy o świecie przyrodniczym. Każda starsza klasa otrzymała w prezencie sadzonkę drzewka, którą posadzi obok szkoły, będą one wspaniałą pamiątką.

Serdecznie dziękujemy Nadleśnictwu Krościenko za poświęcony czas i ciekawie przekazaną wiedzę naszym uczniom.

                                                                                            Monika Nowak

« z 10 »

DZIEŃ ZIEMI

22 kwietnia setki milionów ludzi na całym świecie świętowało Dzień Ziemi. Idea troski
o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu czy wieku. Święto to uświadamia nam zagrożenia związane z wpływem działalności człowieka na środowisko naturalne. Zadaniem tego dnia jest przypomnienie nam, jak ważne jest dbanie
o jedyny dom, jaki mamy.

W związku z tym dniem naszą szkołę odwiedziły panie z Urzędu Gminy w Łapszach Niżnych, które przeprowadziły pogadankę dla klas 0-3 i 4-8. Celem spotkania było przypomnienie wiadomości dotyczących działań, jakie każdy uczeń może podjąć, aby chronić Ziemię. Dzieci uczyły się m. in. jak prawidłowo segregować śmieci, czym można ogrzewać dom, jak oszczędzać wodę.

Następnym wydarzeniem była akademia pt. „Kraina Smerfów” przygotowana przez klasę II. Uczniowie przypomnieli kolegom i koleżankom jak ważna jest woda.

Od słów przeszliśmy do czynów, więc po przedstawieniu cała szkoła włączyła się w akcję „Posprzątajmy Małopolskę”. Uczniowie z wielkim zapałem zbierali śmieci na terenie Trybsza.

« z 6 »

 

 

„SENSORYCZNIE SIĘ ROZWIJAM BO SKACZĘ, BIEGAM, BADAM I DOTYKAM” KWIECIEŃ

W miesiącu kwietniu zadania jakie były do wykonania podczas zajęć świetlicowych związane były ze świętami wielkanocnymi oraz Dniem Ziemi. „Kurczakowe zabawy” to pierwsze z zadań, które miało na celu stymulację zmysłu dotyku, propriocepcji, ale również rozwijało koordynację wzrokowo-ruchową, planowanie motoryczne w obrębie motoryki małej, ćwiczenia palców dłoni, sprawność ręki i koncentrację uwagi. Zadanie „Nasza planeta Ziemia” oprócz dobrej zabawy, rozwija zmysł proprioceptywny (czucie głębokie), dotykowy, wzrokowy poprzez rysowanie odpowiedzi na zagadki o tematyce ekologicznej na sypkim podłożu. Następnie uczniowie wykonali farbę z mąki i wypełniali nią kontury ziemi.

« z 4 »

KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY

Nauka ekologicznych zachowań jest bardzo ważna, nie powinna być tylko modą,
a przejawem troski o przyszłość naszej planety i najmłodszych pokoleń. Dlatego też uczniowie klasy 2 wzięli udział w XIV edycji programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.
Na zajęciach uczyli się jak szanować rośliny i zwierzęta i troszczyć się o przyrodę, jak być aktywnym fizycznie, dlaczego warto jeść warzywa i owoce, jak segregować śmieci. Na zakończenie uczniowie otrzymali certyfikat przyznający im tytuł „Kubusiowych Przyjaciół Natury”.

No Images found.

Turniej BRD

Tuż przed świetami uczniowie naszej szkoły wzięli udział w powiatowym turnieju BRD, którego celem jest popularyzowanie:

  • przepisów i zasad ruchu drogowego,
  • podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej;
  • roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu .

Uczestnicy, w dwóch grupach wiekowych, rozwiązywali testy teoretyczne, a także wykonywali zadania praktyczne:

− z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,
− jazdę rowerem po miasteczku ruchu drogowego,
− jazdę rowerem po torze sprawnościowym.

Młodsza grupa wiekowa, na 10 startujacych drużyn, uzyskała miejsce tuż za podium, a starsza miejsce 6. Natomiast indywidualnie I miejsce zajął nasz uczeń z kl. 5 – Grzegorz Majerczak. Gratulujemy!

« z 2 »

Śniadanie Wielkanocne

Wielkanoc jest największym świętem chrześcijańskim obchodzonym na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. Ludzie spotykają się, by w radosnym i podniosłym nastroju przekazać sobie świąteczne życzenia. Ostatni dzień przed przerwą świąteczną w naszej szkole różnił się od pozostałych. W tym dniu stało się tradycją świąteczne śniadanie. Po poświęceniu pokarmów przez księdza Rajmunda i złożeniu życzeń przez Panią Dyrektor wszystkie przedszkolaki i wszyscy uczniowie usiedli wspólnie do śniadania. Nasze wielkanocne śniadanie było tak naprawdę wielkim, rodzinnym spotkaniem, a miła i serdeczna atmosfera mamy nadzieję, że przetrwa w nas jak najdłużej.

« z 2 »

Z Mickiewicza wywiedzione. 200 lat polskiego romantyzmu

Konkurs Z Mickiewicza wywiedzione. 200 lat polskiego romantyzmu jest konkursem artystycznym, organizowanym przez Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców Oddział w Libiążu. Głównym celem Konkursu jest popularyzacja wiedzy o życiu i twórczości Adama Mickiewicza oraz polskim romantyzmie w związku z 200. rocznicą wydania Ballad i romansów, poprzez przedstawienia teatralne zainspirowane biografią i dziełami Wieszcza.

Celem  Konkursu jest popularyzacja wiedzy o życiu i twórczości Adama Mickiewicza oraz jego zasługach dla kultury polskiej,  popularyzacja wiedzy o polskim romantyzmie w związku z 200. rocznicą wydania „Ballad i romansów”,  wsparcie edukacji patriotycznej i kulturowej poprzez kształtowanie postawy szacunku dla wybitnych dzieł literatury polskiej, propagowanie kultury żywego słowa poprzez pracę z wybitnymi utworami literackimi;  propagowanie przedsięwzięć teatralnych jako formy ekspresji artystycznej, rozwijanie uzdolnień artystycznych młodzieży,  zainspirowanie młodzieży do szlachetnego współzawodnictwa .

Grupa teatralna – po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią – wznowiła swoją działalność. Pokusiliśmy się o udział w Konkursie,  a spektakl  wystawiliśmy dla uczniów naszej szkoły oraz Rodziców. Poniżej link do przedstawienia.

https://drive.google.com/file/d/1_Vbc0kuhOOFpt2VZ39UbMDIH31k7FqQi/view?usp=sharing

Nasz spektakl zatytułowany był „To lubię” i stanowił kompilację ballad „Powrót taty”, „Świtezianka”, „Lilie” „Pani Twardowska”, „To lubię” oraz fragmentów dramatu II cz. „Dziadów”. 

Cała grupa włożyła w spektakl wiele pracy, wysiłku i serca. Gratuluję wszystkim uczestnikom, a byli nimi chętni uczniowie z klas III – VIII (13 osób). Wyniki Konkursu będą znane w maju, jednak sądzę, że uczniowie już wygrali – z nieśmiałością, z tremą, może lenistwem, nabyli odwagi scenicznej. Bardzo wszystkim gratuluję.


Julia Miśkowicz

Spotkanie z podróżnikiem – Amazonia

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pokazie „Amazonia”. Sprawdziliśmy, jak ostre są zęby piranii, wybraliśmy się na fotograficzną podróż indiańskiej wioski. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, czy nad amazonką rośnie „dżungla”. Odszukiwaliśmy w Amazonii kauczukowce i sprawdzaliśmy, czy trwa jeszcze kauczukowy „boom”.

W trakcie spotkania zobaczyliśmy również kilka rekwizytów przywiezionych z Amazonii oraz próbowaliśmy przenosić ciężkie przedmioty na głowie.

Dzieci były zafascynowane!

Konkurs recytatorski – podsumowanie

Dnia 08.04.2022 r. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu szkolnego „ Wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy”. W konkursie wzięło udział  14. dzieci:

  • w I kategorii wiekowej – Estera Ustupska – Zakręcka, Patrycja Biziak, Antonina Sarna, Aleks Koral, Patrycja Moś, Kornelia Zygmuntowicz, Katarzyna Turkot, Wiktoria Kidoń;
  • w II kategorii wiekowej – Jan Pawlica, Ali Hassan Abbas – Findura, Dominka Dziadkiewicz, Magdalena Wadowska.
  • W konkursie wzięły udział również przedszkolaki: Piotr Bizub i Sebastian Dziadkiewicz.

Komisja nagrodziła następujące dzieci:

I miejsce w I kategorii wiekowej zdobyła Katarzyna Turkot z wierszem „Lokomotywa”, II miejsce zdobyła Antonina Sarna z wierszem „Lokomotywa”, natomiast III miejsce ex aequo zajęły Estera Ustupska – Zakręcka („Sójka” ) oraz Patrycja Moś („Okulary”).  Wyróżnienie otrzymała Wiktoria Kidoń z wierszem „Abecadło”.

I miejsce w II kategorii wiekowej zdobył Jan Pawlica z wierszem „ Spóźniony słowik” , II miejsce zdobyły ex aequo Dominika Dziadkiewicz („Spóźniony słowik”) i Magdalena Wadowska („Kwoka”).

Dziękuję Rodzicom i Wychowawcom za przygotowanie dzieci do występu.

Wszystkim serdecznie gratuluję!

Małgorzata Molitorys-Sperka

« z 3 »

 

Mathangchalei znaczy Dziękuję – Spotkanie Z Siostrami Klaweriankami

We wtorek 12 kwietnia naszą szkołę odwiedziły dwie siostry misjonarki z zakonu św. Piotra Klawera. Klawerianki to międzynarodowe zgromadzenie zakonne mające wspólnoty na całym świecie, posługujące najbardziej potrzebującym. Siostra Bożena jest Polką, a Siostra Priscilla pochodzi z Indii, obecnie obydwie mieszkają w Krakowie. Spotkanie, w którym uczestniczyliśmy było bardzo ciekawe. Siostra Priscilla opowiadała o mieszkańcach Indii, o systemie kastowości w tym kraju, o trudnym życiu najuboższych, szczególnie dzieci, o nauce, o zwyczajach, o ciekawym świecie przyrody, o tykwach, pięknych tańcach, które dają im radość i chwile beztroskiej zabawy. Siostry uczyły nas kilku podstawowych zwrotów w języku manipuri, używanym w jednej z prowincji Indii. Uczyliśmy się też trudnej sztuki zapisu kilku słów w tym języku. Siostry przywiozły ze sobą różne oryginalne rekwizyty z Indii. Nasi uczniowie zaprezentowali m.in. tradycyjne stroje hinduskie, a przede wszystkim noszone przez zamężne niewiasty sari. Wizyta Sióstr pokazała jak różnorodny jest świat, jak różne są kultury mieszkańców odległych Indii, a ponadto jak ważna jest praca wszystkich misjonarzy, także świeckich. Spotkaniu towarzyszyła muzyka i śpiew, rozpoczęliśmy je i zakończyli krótką modlitwą w języku manipuri. Nauczyliśmy się też pięknej, radosnej piosenki w tym języku „Mathangchalei Jesu” (co znaczy „Dziękuję Jezu”). Na koniec pięknie podziękowaliśmy Siostrom za odwiedziny. Dzięki nim uświadomiliśmy sobie po raz kolejny, jak istotne jest wspieranie wielkiego dzieła misji czy to modlitwą czy ofiarą pieniężną. Co więcej, dzięki takim spotkaniom możemy znaleźć wiele powodów wdzięczności za wszystko, co mamy i za warunki, w jakim możemy żyć.

« z 6 »