Archiwum miesiąca: maj 2022

Wizyta pszczelarza

24 kwietnia odwiedził nasze oddziały przedszkolne niecodzienny gość- pasjonat pszczelarstwa Pan Marek Hajduk, właściciel pasieki „Na winklu stodoły” z Trybsza.
Dzieci dowiedziały się między innymi, że rój składa się z królowej, robotnic, trutni oraz jak wygląda ul i w jaki sposób toczy się w nim życie. W bardzo ciekawy sposób ukazał dzieciom: tajniki zbierania miodu, rozmnażania się, wychowywania młodych pokoleń oraz metody wytwarzania miodu.
Dużą atrakcją był szklany ul z prawdziwymi pszczołami, którym dzieci przyglądały się z zaciekawieniem. Na koniec pszczelarz podarował nam słoiczek miodu, który bardzo posmakował naszym przedszkolakom.
« z 4 »

Wycieczka przedszkolaków

W miniony piątek, dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się na krótką wycieczkę do Nowego Targu. Najpierw udaliśmy się do Akademii Kreatywnego Rozwoju, gdzie odbyły się eko warsztaty. Podczas nich, poznaliśmy sposoby recyklingowania odpadów, po czym każdy próbował stworzyć coś niezwykłego ze zwykłych śmieci. Kolejno ozdobiliśmy torby wielokrotnego użytku. Druga część warsztatów została poświecona lubianym przez dzieci eksperymentom. Dowiedzieliśmy się jak napompować balon bez dmuchania ustami i bez używania pompki, poznaliśmy zjawisko elektryzowania się, a na końcu bawiliśmy się wodą, olejem, octem, sodą oraz kolorami. Na zakończenie warsztatów poznaliśmy szybki sposób na zrobienie pysznego serka.

W drodze do autobusu odwiedziliśmy także Muzeum Drukarstwa, gdzie mogliśmy zobaczyć stare maszyny wykorzystywane do drukowania oraz różne rodzaje czcionek.
Dzień upłynął nam bardzo szybko i z wielkimi uśmiechami wróciliśmy do szkoły.
« z 5 »

Dzień Papieski w szkole

18 maja świętowaliśmy 102 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Z tej okazji zorganizowaliśmy apel papieski z podziałem na dwie grupy wiekowe: klasy I-III oraz klasy IV-VIII.  Podczas spotkania pogłębialiśmy naszą wiedzę o Papieżu Polaku. Dzięki prezentacji, którą przedstawił O. Rajmund przypomnieliśmy sobie najważniejsze fakty z życia Jana Pawła II. Bardzo ciekawą jej część stanowiły wypisy z ksiąg parafialnych, z których dowiedzieliśmy się m.in., kiedy Karol Wojtyła był w Trybszu.

Spotkanie nie mogło się zakończyć bez quizu, który uczniowie każdej klasy rozwiązywali zespołowo. Klasy I-III miały do rozwiązania 3 zadania: odpowiedzenie na trzy pytania związane z osobą św. Jana Pawła II, ułożenie z puzzli herbu papieskiego oraz uzupełnienie tekst „Barki”. W tej grupie zwyciężyli uczniowie klasy 3. Klasy IV-VII rozwiązywały quiz składający się z kilku pytań. Wygrała klasa V. Wszyscy obecni, tak w młodszej, jak i starszej grupie, zostali nagrodzeni. Przy okazji dnia papieskiego kilkoro uczniów klasy VI przygotowało prezentacje w PowerPoint, za co należą im się słowa uznania.

« z 3 »

Wycieczka klas 0-III do Inwałdu

Klasy 0-III 17.05.2022r. pojechały na wycieczkę do Parku Rozrywki i Parku Miniatur „Świat Marzeń” w Inwałdzie. Uczniowie zaczęli od uczestnictwa w warsztatach garncarstwa, które przybliżyły im jeden z najpopularniejszych zawodów średniowiecza. Dzieci tworzyły własne naczynia z gliny i dowiedziały się o wielu interesujących zagadnieniach na temat produktów garncarza, obróbki i wypalania naczyń w piecu.

Po zakończeniu warsztatów udaliśmy się do zwiedzania średniowiecznej warowni.

Kolejnym punktem było oglądanie imponujących budowli z klocków Lego, o których marzy każde dziecko i dorosły. Po obejrzeniu, uczniowie mieli czas na zabawę klockami.

Następnie udaliśmy się na obiad i na zwiedzanie Parku Miniatur „Świat Marzeń”. Wraz
z przewodnikiem zwiedziliśmy różne zakątki świata i poznaliśmy ich charakterystyczne budowle.

Po zwiedzeniu Parku Miniatur przyszedł czas na długo wyczekiwany lunapark, gdzie korzystaliśmy z koła młyńskiego, jeździliśmy autami, roller coasterami, karuzelami i byliśmy w domu strachów.

Pogoda i humory nam dopisywały, wszyscy uśmiechnięci i szczęśliwi wróciliśmy do domów.

« z 11 »

KRAINA ZMYSŁÓW „SENSORYCZNIE SIĘ ROZWIJAM, BO SKACZĘ, BIEGAM, BADAM I DOTYKAM” MAJ 2021/2022

Z czym kojarzy się maj?.. Maj to łąka, zapach kwiatów – dlatego majowe zadania przeniosły naszą świetlicę na sensoryczną łąkę. „Majowa łąka” – jako jedno z naszych zadań miało na celu stymulacje zmysłu wzrokowego, dotykowego, doskonalenie motoryki małej, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz rozwijania kreatywności. Uczniowie świetlicy malowali łąkę na folii spożywczej oraz wyrabiały masę plastyczną z której formułowali koło, następnie ozdabiali je wybranym przez siebie materiałem sensorycznym. Zadanie „Majowe skarby” polegało na wydobywaniu z lodowej skamieliny różnych skarbów. Za pomocą ciepłej wody dzieci uwalniały ukryte w lodzie niespodzianki – była to stymulacja termiczna, wzrokowa, zapachowa ponadto bardzo ciekawe doświadczenie dla uczniów i fajna zabawa.

« z 7 »

Zakończenie turnieju BRD

10 maja w Szkole Podstawowej  im. Żołnierzy Armii Krajowej w Nowym Targu odbyło się uroczyste zakończenie turnieju BRD połączone z wręczeniem nagród najlepszym jego uczestnikom. Wśród zwycięzców znalazł się nasz uczeń Grzgorz Majerczak z kl. 5, który zajął I miejsce indywidualnie w młodszej grupie wiekowej. W uroczystości wręczenia udział wzięli m.in. burmistrz Nowego Targu, przedstawiciel Małopolskiego  Kuratorium  Oświaty  Delegatura w Nowym Targu, a także wójtowie gmin lub ich przedstawiciele.

Główną nagrodą w konkursie był rower, który otrzymał Grzegorz. Serdecznie dziękujemy wójtowi naszej gminy – panu Jakubowi Jamrozowi za jej ufundowanie i wręczenie.

Międzynarodowy Konkurs Matematyczny – Kangur 2022  

W czwartek 17 marca 2022 r. młodzież z naszej szkoły zmierzyła się z wyzwaniem matematycznym. Uczniowie wzięli udział w konkursie „KANGUR MATEMATYCZNY 2022” w trzech kategoriach: klasa 2 – „ŻACZEK”,  klasa 3 i 4 – „MALUCH”, klasa 5 i 6 – „BENIAMIN”. W konkursie wzięło udział 10 uczniów.

Zdobyliśmy jedno wyróżnienie w kategorii BENJAMIN: Grzegorz Majerczak kl. V

Każdy uczestnik otrzymał nagrodę w postaci układanki. Osoba z wyróżnieniem otrzyma podczas Uroczystego Zakończenia Roku Szkolnego 2021/2022 dodatkowo dyplom i nagrodę książkową.

Gratulujemy Waszego udziału, ponieważ to udowadnia, że logiczne myślenie i przyswojenie wiedzy matematycznej jest dla Was ważne i zaowocuje w dorosłym życiu.

                                                                                                          Bożena Niemiec

 

Wizyta w Ochotniczej Straży Pożarnej w Trybszu

W piątek 06 maja najmłodsze przedszkolaki oraz klasy 0–3 odwiedziły Ochotniczą Straż Pożarną w Trybszu. Celem spotkania było kształtowanie świadomości znaczenia i charakteru pracy strażaków, zapoznanie się z wyposażeniem wozów oraz kształtowanie właściwych zasad zachowania w miejscach publicznych. W trakcie spotkania strażacy zaznajomili dzieci z ciekawostkami związanymi z ich pracą. Ogromne zainteresowanie wzbudził wóz strażacki. Dzieci mogły go z bliska oglądać oraz podziwiać wyposażenie, jakim dysponują strażacy podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Uczniowie mieli także możliwość zobaczyć eksponaty muzealne, które używane były przez straż pożarną dawniej. Na zakończenie uczniowie wręczyli prezenty oraz podziękowania. Dzieci otrzymały również od strażaków słodką niespodziankę. Ta wizyta z pewnością na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.

Raz jeszcze bardzo serdecznie dziękujemy Strażakom OSP Trybsz za ciekawie przekazaną wiedzę i życzliwe spotkanie.

« z 9 »

Święto Konstytucji 3 Maja

Święto Konstytucji 3 Maja jest jednym z najważniejszych świąt państwowych Rzeczypospolitej Polskiej. Obchodzone jest na pamiątkę uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie ustawy zasadniczej, czyli nadrzędnego aktu prawnego określającego zasady działania państwa oraz prawa i obowiązki obywateli.
Akademię dostojnie prowadziły dzieci z oddziału zerowego. W strojach galowych prezentowały się niezwykle uroczyście. Występ rozpoczęli od przypomnienia o należytej postawie i odpowiednim zachowaniu podczas odśpiewania hymnu Mazurka Dąbrowskiego. W dalszym ciągu wymieniali symbole narodowe oraz obowiązki godnego Polaka. Cała grupa wyrecytowała wiersz Konstytucja i odśpiewała na koniec utwór Mazurek 3 Maja.
Doznania patriotyczne były niezapomniane i pełne wzruszenia. Dzielimy się fragmentem tych przeżyć w postaci załączonych fotografii.
« z 2 »

Gminny Konkurs Talentów

28 kwietnia 2022 r. scena Gminnego Ośrodka Kultury w Łapszach Niżnych z siedzibą w Niedzicy należała do dzieci i młodzieży z Gminy Łapsze Niżne, którzy wzięli udział w XIII gminnych eliminacjach „Konkursu Talentów”.
Naszą szkołę reprezentowali:
Patrycja Moś kl. „0”
Estera Ustupska-Zakręcka kl. „0”
Antonina Sarna kl. „0”
Lena Sarna kl. IV
Karol Gronka kl. VI
Paulina Moś kl. VII
Jury obejrzało 41 występów, a 17 z nich, zakwalifikowało do finału, który będzie miał miejsce 29 maja podczas Festynu Rodzinnego z okazji Dnia Dziecka.
Jesteśmy niezmiernie dumni, że do finału dostało się z naszej szkoły aż 4 uczestników (Patrycja, Estera, Lena i Paulina). Ogromne gratulacje dla naszych zdolnych uczniów!