Archiwum miesiąca: październik 2022

Kampania „Milion dzieci modli się na różańcu”  Dla jedności i pokoju

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie każdego roku 18 października o godz. 9.00 włącza się w międzynarodową akcję modlitewną „Milion dzieci modli się na różańcu”. W tym dniu na sześciu kontynentach dzieci z wielu krajów świata modlą się na różańcu w intencji pokoju. Pomysł tej kampanii modlitewnej powstał w 2005 roku w stolicy Wenezueli, Caracas, podczas modlitwy różańcowej dzieci na zajęciach religii. Wychowawczyni opiekująca się grupą powiedziała wówczas: „Wyobraźmy sobie, jakby to było cudownie, gdyby tak milion dzieci modliło się równocześnie na różańcu. Wówczas świat na pewno by się odmienił na lepsze”. To zdanie wypowiedział św. o. Pio, który stwierdził, że „gdyby milion dzieci modliło się na różańcu, wówczas świat napełniłby się pokojem”. Tak rozpoczęła się akcja „Milion dzieci modli się na różańcu”.

W tę kampanię włączyła się również nasza szkoła. 18 października w święto św. Łukasza Ewangelisty kronikarza najpiękniejszych modlitw Ewangelii i, jak podaje tradycja, autora pierwszych wizerunków Niepokalanej Matki naszego Zbawiciela, wszyscy uczniowie naszej szkoły, od przedszkolaków do ósmoklasistów, wraz z nauczycielami zebrali się na dolnym korytarzu, aby modlić się na różańcu o jedność i pokój na świecie. Odmawialiśmy część radosną Różańca świętego. Modliliśmy się z wiarą, że wspólnie możemy zmieniać świat, szczególnie tam, gdzie dochodzi do ciągłych ataków na chrześcijan.

Wszystkim dziękujemy za modlitwę i przyniesienie w tym dniu różańców.

Mobilne Planetarium ORBITEK

Każde z dzieci zastanawia się jak wygląda kosmos, co tam jest i czy można się tam łatwo dostać? Dlatego do naszej szkoły zawitało mobilne planetarium, które umożliwiło uczniom obserwację kosmosu. Seans dla klas młodszych był pełny emocji i zabawy. Podczas wizyt w półsferycznej kopule uczniowie obserwowali niebo, gwiazdy a nawet lecieli rakietą kosmiczną. Zwiedzając Układ Słoneczny poznawali lub przypominali sobie planety z bliska, zobaczyli Znaki Zodiaku i obserwowali wszystkie gwiazdozbiory nieba północnego. Grupy starsze także zwiedziły Planety Układu Słonecznego oraz razem z Neilem Armstrongiem lądowali na Księżycu i dowidzieli się co nieco o misji Apollo 11. Wszyscy uczyli się jak można zaleźć Wielką i Małą Niedźwiedzicę na niebie, Gwiazdę Polarną oraz dowiedzieli się „do czego nam służy”. Poznali także wiele innych ciekawostek o gwiazdozbiorach w różnych porach roku. Kosmos zamknięty w małej przestrzeni zachwycił wielu. Było to ciekawe doświadczenie i możliwość przeniesienia się na chwilę w inną przestrzeń.

« z 4 »

 

 

W dniu 15 października 2022r. w zabytkowym kościółku w Trybszu miał miejsce koncert węgierskiego artysty Arpada Palmai w ramach cyklu koncertów muzyki organowej na Szlaku Architektury Drewnianej ,,Muzyka zaklęta w drewnie”. Koncert został zorganizowany przez Konsulat Generalny Węgier w Krakowie i Małopolską Organizację Turystyczną we współpracy z proboszczem O. Rajmundem Dziadkiewiczem i Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych ,,Przełom”.

Swój udział w tym wydarzeniu miał również nasz zespół regionalny Trybskie Dzieci, który pod kierownictwem instruktorki Anny Stronczek zaprezentował hymn szkoły w Trybszu oraz przyśpiewki śpiskie. Dzieciom przygrywała kapela Grzegorza Kowalczyka „Wartko”.

Ponadto Paulina Moś przy akompaniamencie gitary, na której grał Karol Gronka, zaśpiewała hymn szkoły w języku węgierskim, za co należą się jej ogromne brawa.

Było pięknie i uroczyście.

Jak podkreślił główny bohater wieczoru Arpad Palmai należy pielęgnować tradycję i dbać o przeszłość – również w stroju, co zespół po raz kolejny pokazał. „O korzenie trzeba dbać. Dzięki nim wiemy kim jesteśmy, skąd pochodzimy…”

Cieszy, że postrzeganie stroju spiskiego odmiany trybskiej w naszej wsi powoli zaczyna się zmieniać.

« z 3 »

Spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską

18 października 2022 roku Pani sędzia Anna Maria Wesołowska dzieląc się swoim doświadczeniem zawodowym i spostrzeżeniami ze spotkań z dziećmi i młodzieżą przeprowadziła warsztaty profilaktyczne w Szkole Podstawowej we Frydmanie dla dzieci
i młodzieży z klas V – VIII. Była to profilaktyka w obszarze zachowań agresywnych, nieakceptowanych oraz profilaktyka w zakresie sięgania po substancje psychoaktywne (narkotyki, papierosy, e-papierosy,  inne substancje psychoaktywne). Nasz wyjątkowy gość zapoznał naszą społeczność z innowacyjnymi działaniami w obszarze profilaktyki, których wdrożenie w życie szkoły gwarantuje pozytywną zmianę.

Podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą pani sędzia pytała o marzenia dzieci i co ciekawe,
w młodszej grupie przedstawiły się następująco:

  • żeby rodzice się nie kłócili,
  • żeby rodzice nie bluźnili,
  • żeby nie palili i nie pili,
  • żeby mieli dla mnie czas.

W grupie starszych uczniów:

  • żeby rodzice nie porównywali do koleżanki, rodzeństwa,
  • żeby rodzice nie oceniali wciąż negatywnie.

Podczas spotkania pani Anna podkreśliła, żeby wychować szczęśliwe i dobre dzieci potrzebny jest autentyczny rodzic, który kocha, ale również wymaga od swojego dziecka. Podkreśliła,
że szkoła, to najważniejsze miejsce na świecie, bo tu buduje się przyszłość. Autorytet szkoły
i rodzica oraz współpraca między nimi może zagwarantować sukces wychowawczy.

Spotkanie z panią Sędzią Anną Wesołowską było niecodziennym wydarzeniem i pozwoli wdrażać małymi krokami działania zmieniające na lepsze naszą rzeczywistość.
Mamy nadzieję, że te cenne wskazówki pozwolą nam w życiu dokonywać dobrych wyborów.

« z 2 »

Przedstawienie profilaktyczne pt. „Rodzinna kłótnia”.

Podczas konferencji „STOP PRZEMOCY WOBEC DZIECI” która miała miejsce 17 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Niedzicy uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zaprezentować włodarzom naszej gminy, pracownikom Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz gościowi specjalnemu Sędzi Annie Marii Wesołowskiej profilaktyczną scenkę na temat przemocy w rodzinie. Uczniowie wykazali się niezwykłym talentem i wyczuciem ponieważ temat jaki mieli zademonstrować jest trudny, często jeszcze przez niektórych bagatelizowany. Przedstawienie oprócz smutnych scen niosło także pozytywne przesłanie, mianowicie że nikt nie jest sam z problemem przemocy i warto o tym rozmawiać. Tym bardziej jesteśmy dumni z uczniów, że podołali temu zadaniu. 

Monika Nowak

« z 2 »

Ślubowanie klasy I i uroczysta akademia z okazji DEN

„Żyj tak, jakbyś miał umrzeć jutro. Ucz się tak, jakbyś miał zyć wiecznie”

Gandhi Mahatma

13 października, dziewięcioro uczniów klasy I, zostało przyjętych do braci uczniowskiej. Uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły  poprzedził krótki program artystyczny w ich wykonaniu. Pierwszoklasiści przeszli również kilka prób, które wykazały, że są godni miana prawdziwego ucznia. Po ślubowaniu pani Dyrektor dokonała pasowania na ucznia symbolicznym ołówkiem. Główni bohaterowie tej uroczystości otrzymali na zakończenie upominki od swoich rodziców i starszych kolegów.

W kolejnym punkcie programu uczniowie klasy VIII i młodsi uczcili przypadający na
14 października Dzień Edukacji Narodowej. W humorystyczny sposób przedstawili postać dzisiejszego nauczyciela widzianego uczami rodziców, przedstawicieli różnych grup zawodowych.

Nauczyciele i wszyscy pracownicy szkoły otrzymali podziękowania i serdeczne życzenia od  przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, Rady Rodziców, a także wójta gminy pana Jakuba Jamroza.

« z 11 »

Dzień Głośnego Czytania

29 września przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W tym roku zbiegł się on z
II edycją akcji „Czytamy z sercem”. Szkoła Podstawowa  w Trybszu wzięła w niej udział po raz pierwszy.
Z tej okazji uczniowie wysłuchali w klasach fragmentów książki Wojciecha Widłaka „Dwa serca anioła” i „Będę biegać” Anny Onichimowskiej. Opowiadali o swoich ulubionych utworach, o znaczeniu serca, trudnej kwestii pobytu w szpitalu i ludzkiej życzliwości. Klasy 4-5 wymyśliły „recepty na złamane serca”, szukały motywów serca w lekturach, a także tłumaczyły „sercowe” związki frazeologiczne.Klasa 3,4 i 5 (on-line) wzięły udział w spotkaniu autorskim z panem Wojciechem Widłakiem, który opowiadał o swojej książce „Dwa serca anioła”. Dla wszystkich Pani Justyna Zubek zorganizowała tańczącą „przerwę dla serca”, wszak ruch to zdrowie.Było ciekawie i wesoło.

Julia Miśkowicz

« z 3 »

„Planszówkowy zawrót  głowy”

W czasie gdy otaczają nas z każdej strony gry komputerowe, tablety a tempo życia przyspiesza, w naszej szkole zorganizowany został Dzień gier planszowych – przerwa z planszówką. Jest to zadanie związane z Ogólnopolskim projektem edukacyjnym (Nie)zwykła matematykaz modułu Nie tylko na planszy. Podczas planszówkowego zawrotu głowy uczniowie mieli możliwość m.in. ćwiczyć umiejętności matematyczne, językowe i komunikacyjne. Niektórzy wykonali nawet swoją własną planszówkę na bazie „Legendy o poznańskich koziołkach”. Gry planszowe zwiększają aktywność mózgu, zmniejszają stres, zbliżają ludzi i wzmacniają relację oraz zwiększają kreatywność i pewność siebie. Dlatego warto w nie grać!

« z 4 »

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

 6 października obchodziliśmy w naszej szkole XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
w ramach projektu „(Nie)zwykła Matematyka”(moduł VI, zadanie 1). Od września trwały nasze przygotowania do święta Tabliczki Mnożenia. Zaczęliśmy od dekorowania szkoły. Podczas zajęć powtarzaliśmy tabliczkę mnożenia i dzielenia w formie odpowiedzi ustnych,  pisemnych zadań, a także w formie gier i zabaw. Niektórzy uczniowie specjalnie na ten dzień zaprojektowali koszulki, które miały pokazać, że warto uczyć się tabliczki mnożenia. Podsumowaniem  były Szkolne Mistrzostwa Tabliczki Mnożenia, w których zaszczytny tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia otrzymała Amelia Wyrostek, zaś najlepszą drużyną okazała się klasa szósta.

Tegoroczne odchody  Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia możemy uznać za bardzo udane. Dziękuję wszystkim uczniom i nauczycielom naszej szkoły za piękne włączenie się w akcję. Jeżeli zorganizowanie tego dnia sprawiło, że każdy z nas utrwalił sobie choćby jeden przykład tabliczki mnożenia – WARTO BYŁO!

                                                                                                          Bożena Niemiec

« z 5 »

Jesienne mandale

Uczniowie klas II i III podczas zajęć wychowania fizycznego wybrali się na jesienną wycieczkę do lasu. W tym dniu dopisała im piękna słoneczna pogoda. Podczas długiego spaceru zbierali szyszki, jarzębinę, orzechy i liście, z których wykonali jesienne mandale, czyli kompozycje wykonane w obrębie koła. Zatrzymali się na polanie, aby odpocząć i w grupach popracować. Było to dla nich ciekawe doświadczenie, wymagające z ich strony kreatywnego myślenia, a także skupienia. Efekty pracy są zachwycające.

« z 2 »