Archiwum dnia: 21 listopada 2022

Świetliczaki na tropie… kolorów świata

W tym roku szkolnym uczniowie naszej świetlicy realizują projekt edukacyjny „Świetliczaki na tropie… kolorów świata.”

Celami projektu są przede wszystkim
wychowanie ucznia aktywnego, świadomego swoich możliwości i posiadającego umiejętność współistnienia z przyrodą, uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającego świata i potrzebę ochrony przyrody oraz rozwijanie zdolności manualnych ucznia.
W ramach projektu wykonane już zostały trzy zadania projektowe:
1. Europejskie powitania
2. Wielcy malarze
3. Tradycja parzenia herbaty.
Poniżej przedstawiamy relacje z realizacji zadań.
« z 4 »

ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

Jak co roku 17 listopada przypada Święto Patronki naszej szkoły, czyli Świętej Elżbiety Węgierskiej. Jako księżna oddała się pielęgnowaniu chorych i cierpiących. Święta jest przedstawiana jako księżniczka z bukietem róż w rękach. Jej atrybutami są też monety i różaniec, chleb, dzban, a także fartuch, w którym miała potajemnie wynosić bułki dla ubogich.

Tegoroczną uroczystość rozpoczęliśmy wspólną modlitwą oraz odśpiewaniem hymnu szkoły. Następnie uczniowie klasy 2 w inscenizacji pantomimicznej przybliżyli wszystkim życiorys  św. Elżbiety, który mamy nadzieję zastanie w pamięci każdego ucznia. Rozstrzygnięte zostały także konkursy: plastyczny oraz kaligraficzny, których tematy nawiązywały do tego szczególnego święta.

Tego dnia szkołę odwiedzili goście specjalni. Pod hasłem „Niewidomi, niepełnosprawni – nie gryzą” p. Barbara Sowińska oraz p. Milan Galiniak, przybliżyli uczniom problemy z jakimi borykają się osoby niewidome oraz pokazały jak takie osoby radzą sobie w życiu codziennym. Uczniowie dowiedzieli się jak można pomóc w codziennym funkcjonowaniu osobom niepełnosprawnym, niewidomym. Była to cenna lekcja dla wszystkich.

Dzień Patronki Szkoły zakończyliśmy symbolicznym skosztowaniem chleba – atrybutu naszej świętej, którym to dzieliła się z ubogimi.

Monika Nowak, Urszula Hanula

« z 5 »

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSÓW Z OKAZJI ŚWIĘTA PATRONKI SZKOŁY

Z przyjemnością informujemy o rozstrzygnięciu konkursu plastycznego oraz konkursu kaligraficznego, które zostały zorganizowane z okazji Święta Patronki naszej szkoły. Konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem. Ich celem było:

  • rozbudzanie umiejętności kształtnego i pięknego pisania piórem;
  • rozpowszechnianie sztuki kaligrafii;
  • rozwijanie twórczej aktywności plastycznej;
  • rozwijanie zainteresowań i talentów uczniów przez podejmowanie działań twórczych.

Jury biorąc pod uwagę: samodzielność wykonania, kompozycję pracy oraz odpowiedni format kartki (w przypadku konkursu plastycznego), staranność elementów graficznych, płynność pisma i estetykę połączeń literowych, poprawność ortograficzną i interpunkcyjną, odpowiedni format kartki oraz narzędzia pisarskiego (w  przypadku konkursu kaligraficznego), ustaliło następujący werdykt:

Konkurs plastyczny „Portret Świętej Elżbiety Węgierskiej

Kategoria: Przedszkole – kl. 0

1 miejsce – Estera Ustupska – Zakręcka kl. 0

2 miejsce – Aleksandra Gronka kl. 0

3 miejsce – nie przyznano

 

Wyróżnienie otrzymały:

Patrycja Biziak, Sabrina Modła, Magdalena Pawlica

 

Kategoria klasy I-III

1 miejsce – Zuzanna Wojtanek kl. 3

2 miejsce – Agnieszka Budziszowska kl. 3

3 miejsce – Patrycja Moś kl. 1  ex aequo Roksana Szlachtowska kl. 3

 

Wyróżnienie otrzymali:

Katarzyna Turkot, Wiktoria Kidoń, Kornelia Zygmuntowicz, Jan Pawlica, Mikołaj Rabiański

 

Konkurs kaligraficzny „Piórem czy pazurem?

Kategoria klasy IV-VIII

1 miejsce – Karol Gronka  kl. 7

2 miejsce – nie przyznano

3 miejsce – Amelia Wyrostek kl. 5

Wyróżnienie otrzymały:

Dominika Dziadkiewicz, Paulina Moś, Lena Sarna, Sylwia Waksmańska, Michalina Waksmundzka,  Laura Wyrostek

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

Dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom konkursu.

                                                                                              Monika Nowak, Urszula Hanula

Spotkanie z Karolem Bryniarskim

Na początku listopada zaprosiliśmy do naszej szkoły przedstawicielkę Fundacji im. A. Worwy w Nowym Targu panią Jolantę Worwę-Łapsę. Przywiozła ona ze sobą szczególnych gości Karola Bryniarskiego oraz jego mamę. Chłopiec jest podopiecznym Fundacji.

Karol choruje na mukopolisacharydozę (MPS). To bardzo rzadka choroba metaboliczna o podłożu genetycznym, która doprowadza do uszkodzenia wielu narządów, a co za tym idzie – do ich niewydolności. Jest nieuleczalna i postępująca. Kiedyś Karol był sprawny, dziś jeździ na wózku. Niska rosłość, wada serca, problemy z uszami, zagrożenie utratą wzroku – to tylko część zdrowotnych problemów chłopaka, który mimo ciągłego bólu, wizyt w szpitalu, pojawiających się nowych dolegliwości, jest pełen optymizmu i radości życia, o czym przekonaliśmy się na spotkaniu. Opowiadał nam wówczas m.in. o swoim życiu, o pasji, jaką jest piłka nożna. Mówił o tym, że warto pomagać innym ludziom. Natomiast pani Jola przedstawiła nam trochę informacji o działalności Fundacji, o różnych akcjach np. „Polach Nadziei” organizowanych przez tę Fundację.

To spotkanie uświadomiło nam, jak jest potrzebny nasz udział w tego typu przedsięwzięciach, gdyż w ten sposób realnie pomagamy chorym ludziom. Co więcej, tego typu spotkania pomagają docenić, jak wiele mamy i jak bardzo powinniśmy wdzięczni za to, co otrzymujemy każdego dnia m.in. dar zdrowia.