Archiwum dnia: 28 marca 2023

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny ”FREDRO W SZKOLE” w naszej szkole

Sejm RP ogłosił rok 2023 Rokiem Aleksandra Fredry. Nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego  ”FREDRO W SZKOLE”.

Z tej okazji zaprosiliśmy wszystkich uczniów do wspólnej zabawy, poznania sylwetki oraz twórczości wybitnego pisarza, którego utwory kochamy od dziecka! Nasze działania przewidywały między innymi:

  1. Szkolny konkurs recytatorsko – sceniczny „Rozśmieszaj razem z Aleksandrem Fredrą”;
  2. Konkurs plastyczny – ilustracja do wybranego utworu Aleksandra Fredry (od przedszkolaków do klasy 8 – technika dowolna- uczniowie, którzy uwielbiają prace .
  3. Inscenizację fragmentów „Zemsty” w wykonaniu szkolnego koła teatralnego „Trzy po trzy”.

Szkolny konkurs recytatorsko – sceniczny „Rozśmieszaj razem z Aleksandrem Fredrą” adresowany był do wszystkich uczniów. Cel konkursu stanowiło nie tylkorozwijanie kompetencji czytelniczych dzieci i młodzieży, uwrażliwienie na piękno literatury polskiej, ale przede wszystkim rozwijanie uzdolnień twórczych i doskonalenie umiejętności recytatorskich i uzdolnień teatralnych. Komisja wysłuchała i obejrzała 15 wykonań zgłoszonych do Konkursu. Uczniowie zaprezentowali się na porównywalnym poziomie. Po wnikliwej ocenie  znajomości tekstu, stopniu jego opanowania pamięciowego, artykulacji, czyli pięknym wypowiadaniu słów, poprawnym i płynnym deklamowaniu  z trafną interpretacją  jury wyłoniło laureatów  w następujących kategoriach:

Oddziałów przedszkolnych

I miejsce: Estera Ustupska – Zakręcka

III miejsce: Sabrina Modła

I-III nauczania zintegrowanego

I miejsce: Aleks Koral, Katarzyna Turkot

II miejsce : Ewa Duda, Jan Pawlica

III miejsce: Kornelia Zygmuntowicz, Krystian Bizub

IV -VI klas szkoły podstawowej

I miejsce : Lena Sarna, Amelia Wyrostek

II miejsce: Michalina Waksmundzka

VII –VIII klas szkoły podstawowej

I miejsce : Karol Gronka

grupy mieszane:

I miejsce: Wojciech i Marcel Miśkowicz

II miejsce: Piotr i Rafał Bizub

                  Dominika i Sebastian Dziadkiewicz

 Oprócz tego odbył się Konkurs Plastyczny pn. „W świecie bajek i wierszy Aleksandra Fredry”, którego przedmiotem i tematyką konkursu była ilustracja do wybranego wiersza Aleksandra Fredry.

Jury dokonało oceny 12 prac zgłoszonych do Konkursu. Uczniowie zaprezentowali się na porównywalnym poziomie. Po wnikliwej ocenie, wyłoniło laureatów  w następujących kategoriach:

Oddziałów przedszkolnych

I miejsce: Estera Ustupska – Zakręcka, Sabrina Modła

II miejsce : Patrycja Biziak, Amelia Kurnat

III miejsce: Aleksandra Gronka, Natalia Bizub, Nikola Bizub, Aleksandra Matoniak

klas I-IV

I miejsce: Alan Wadowski, Magdalena Wadowska

II miejsce : Kornelia Zygmuntowicz

III miejsce: Krystian Bizub

W pozostałych kategoriach nie wpłynęły żadne prace.

Gratuluję wszystkim uczestnikom, szczególnie konkursu recytatorskiego, bowiem opanowanie tekstów napisanych językiem staropolskim, trudnym, pełnym archaizmów jest nie lada sztuką, dlatego komisja nagrodziła wszystkich uczestników.

Po zakończeniu konkursu społeczność szkolna miała okazję obejrzeć inscenizację wybranych fragmentów sztandarowej komedii Aleksandra Fredry, „Zemsty”, przygotowanej przez szkolne koło „Trzy po trzy”.

Zainteresowanie konkursem recytatorskim pokazuje, że warto organizować takie wydarzenia.

Nagrody książkowe dla uczestników ufundowała Rada Rodziców.

Julia Miśkowicz

DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

W dniu 21.marca jest obchodzony „Dzień Kolorowej Skarpetki”- Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa, nawiązuje do obecności  u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Zakładając kolorowe skarpetki zwracamy na siebie uwagę i tym samym zwracamy uwagę na problemy dzieci i dorosłych z Zespołem Downa. Kolorowa skarpetka jest symbolem naszej solidarności z tymi osobami.

W naszej szkole Dzień Kolorowej Skarpetki zorganizowaliśmy w czwartek 23 marca. Dzieci z klas I-III zostały poproszone o założenie w tym dniu kolorowych skarpetek i to nie do pary. Zadanie zostało wykonane bardzo dobrze, co jest uwidocznione na zdjęciach 😀 

Uczniowie klas I-III wzięli udział w zajęciach, podczas których dowiedzieli się m.in. czym jest zespół Downa. Poza tym obejrzeli filmiki pokazujące ludzi z pewnymi ułomnościami, ale takich, którzy odnieśli mimo wszystko ogromny sukces i cieszą się życiem. Warto uświadamiać sobie fakt, że każdy z nas jest inny. Dobrze byłoby, gdybyśmy szanowali i akceptowali inność drugiego człowieka. Inność przecież nie oznacza, że ktoś jest gorszy lub lepszy. Mimo, że jesteśmy różni, mamy podobne marzenia, potrzeby i pasje.

« z 3 »