Archiwum miesiąca: kwiecień 2023

„DZISIAJ ZIEMIA SWOJE ŚWIĘTO MA, BO KAŻDY PRZEDSZKOLAK O NIĄ PIĘKNIE DBA”

Dnia 24.04.2023r. podczas obchodów Dnia Ziemi przedszkolaki zastanawiały się co dobrego możemy zrobić dla naszej planety? 🌍🌎🌏
W tym dniu dzieci poznawały zasady, których należy przestrzegać, aby chronić środowisko naturalne, uczyły się poprawnego segregowania śmieci, wykonywały prace plastyczne oraz poznały trudne słowo recykling♻️
Wszystkie te działania miały na celu podkreślenie, jak ważne jest nasze zaangażowanie w działania na rzecz ochrony naszej planety oraz rozbudzenie w dzieciach potrzeby dbania o przyrodę 🐌🦋🐛🐝🐜🐞🪲🦗🌱🌲🌳🌿.
« z 2 »

DZIEŃ ZIEMI

Dzień Ziemi obchodzony jest w naszej szkole od wielu lat. To wydarzenie jest szczególnie dla nas ważne, ponieważ rozwiązanie problemów ekologicznych wobec, których stanęła ludzkość nie jest możliwe bez ciągłej edukacji na wszystkich szczeblach kształcenia.

Celem tego dnia było ukształtowanie w uczniach poczucia odpowiedzialności za jakość otaczającej nas przyrody. Uczniowie wzięli udział w pogadance, dzięki czemu uświadomili sobie jak oni mogą codziennie pomagać chronić naszą planetę, przypomnieli sobie również jak poprawnie segregować śmieci oraz stworzyli plakaty zachęcające do ochrony Ziemi.

Po części teoretycznej przeszliśmy do czynów i włączyliśmy się w akcję „Sprzątamy dla Polski”. Uczniowie wraz z nauczycielami udali się w różne części Trybsza i posprzątali zaśmiecone tereny.

Bardzo dziękujemy uczniom za aktywne włączenie się w obchody Dnia Ziemi i mamy nadzieję, że każdego dnia będą pamiętać, że Ziemia to nasz dom i jesteśmy za nią odpowiedzialni.

« z 3 »

Program Profilaktyki czerniaka skóry

Nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskim Programie Profilaktyki Czerniaka i tym samym realizowała działania profilaktyczne tej niezwykle groźnej choroby. Program skierowany jest do uczniów klas starszych szkoły podstawowej.

Na czerniaka można zachorować w każdym wieku, często nowotwór ten jest rozpoznawany w zaawansowanym stadium, co wynika z niskiej świadomości społecznej na temat czerniaka, a przede wszystkim metod skutecznej profilaktyki. Wcześnie wykryty czerniak daje ponad 90% szans na całkowite wyleczenie. W Polsce co roku odnotowuje się około 3000 zachorowań.

W ramach realizacji programu w klasach 7 i 8 zostały przeprowadzone zajęcia, w trakcie których uczniowie poznali złote zasady profilaktyki czerniaka, nauczyli się jak badać własną skórę oraz dowiedzieli się jak rozpoznawać na podstawie „czerniakowego abecadła” zmiany w znamionach.

Miejmy nadzieję, że nabyte umiejętności pozwolą na kształtowanie właściwych postaw prozdrowotnych u uczniów i ich bliskich.

 

Turniej BRD

Drużyny z naszej szkoły wzięły udział w powiatowych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, który został zorganizowany w dniach 12 i 13 kwietnia br. w  Szkole Podstawowej nr 11 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Nowym Targu. Uczestnicy turnieju rozwiązywali testy teoretyczne i wykonywali zadania praktyczne:
− jazda rowerem po miasteczku ruchu drogowego,
− jazda rowerem po torze sprawnościowym,
− z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Drużyna I z kl. V w składzie: Lena Sarna, Amelia Wyrostek, Jakub Bizub i Rafał Bizub zajęła
5 miejsce wśród 15 drużyn, natomiast drużyna II w składzie: Grzegorz Majerczak i Grzegorz Wadowski z kl. VI oraz Kacper Zygmuntowicz z kl. VII uplasowała się na miejscu VII (startowało 18 drużyn). Mamy jednak miejsce na podium, ponieważ Grzegorz Majerczak zajął indywidualnie III miejsce.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

W ŚWIECIE ELEKTRYCZNOŚCI!

To tytuł jednego z zadań jakie postawiono przed uczestnikami tegorocznej VI edycji konkursu MAŁY INŻYNIER, w której uczniowie naszej szkoły w składzie Laura Wyrostek i Sebastian Rabiański  zajęli drużynowo III miejsce.

20.04.2023r. w Szkole Podstawowej im. Błogosławionego Ks. Józefa Stanka w Łapszach Niżnych ósmoklasiści zmierzyli się z dwuosobowymi zespołami uczniów ze szkół naszego regionu (w konkursie uczestniczyli poza szkołami z naszej gminy również szkoły ze Sromowiec Niżnych i Wyżnych) z testem zadań matematyczno-informatyczno-techniczno-przyrodniczym w części teoretycznej. Zadanie praktyczne polegało na zaprojektowaniu i przygotowaniu makiety oświetlenia standardowego domku mieszkalnego. Po przygotowaniu projektu i zasięgnięciu informacji w internecie uczestnicy konkursu zabrali się za wykonanie makiety pod czujnym okiem komisji i organizatorów konkursu, którzy dopingowali młodych majsterkowiczów i czuwali nad ich bezpieczeństwem z zachowaniem zasad BHP. Próby sprawdzenia czy instalacja świeci odbywały się z pomocą członków komisji p. Michała Krzyszkowskiego z ZEW Niedzica S.A.
i p. Andrzeja Przystała z Urzędu Gminy.

Nagrody, które otrzymali zwycięzcy konkursu –  będą rozwijać dalej ich kreatywność i będą zachęcać do tworzenia, bo motto konkursu to słowa Alberta Einsteina: „Ważną rzeczą jest nie przestać pytać. Ciekawość ma swój powód do istnienia. Nigdy nie trać świętej ciekawości.”

 Gratulacje!

 Bożena Niemiec

« z 3 »

Spotkanie z dietetykiem klinicznym

W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Zdrowy Spisz 18.04.2023r. gościliśmy w naszej szkole panią Patrycję Kwiecień – Prezesa Zarządu, oraz pana Daniela Mielnika, który jest dietetykiem klinicznym na Oddziale Klinicznym Hematologii w Szpitalu Uniwersyteckim
w Krakowie.

Celem spotkania było zwrócenie uwagi uczniów na prawidłowe odżywianie się i zdrowy tryb życia.

Nasi podopieczni dowiedzieli się, że zdrowe nawyki żywieniowe i aktywność fizyczna powalają cieszyć się zdrowiem. Ciekawa prelekcja połączona z prezentacją pozwoliła im zdobyć wiedzę na temat prawidłowego komponowania posiłków, znaczenia warzyw
i owoców w naszej diecie. Pan dietetyk szczególną uwagę zwrócił na konieczność zjadania śniadania przed przyjściem do szkoły, o czym nie wszyscy uczniowie pamiętają. Podkreślił również, jak ważne jest picie wody oraz jakie szkody w naszym organizmie wyrządza nadmierne spożycie cukru.

Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta podczas spotkania pomoże naszym uczniom wyeliminować błędy w sposobie żywienia, co pozytywnie wpłynie na ich zdrowie.

„Matematyka – kto w pracy liczy, mierzy i waży?”  – projekt w klasie 2

Klasa II  ukończyła kolejną część Projektu Edukacyjnego „Matematyka – kto w pracy liczy, mierzy i waży?”, a tym samym zakończyła jego realizację. Podczas lekcji uczniowie sprawdzali, jak z matematyki korzystają przedstawiciele różnych zawodów: kucharze, krawcy czy muzycy. Trenowano projektowanie, wyobraźnię przestrzenną czy odmierzanie składników. Dzieci zobaczyły również, jak wygląda praca w różnych profesjach, co pozwoli im w przyszłości zwiększyć świadomość, w jakich dziedzinach chcieliby się rozwijać. Dzieci rozwijały kreatywność oraz wzmacniały umiejętność samodzielnego, logicznego i krytycznego myślenia. Klasa zrealizowała następujące tematy: Dlaczego śmiech to zdrowie?, Co mogę zrobić, gdy wszystko idzie źle?, Po co nam matematyka?, Po co wymyślono pieniądze?, Jak z trójkątów zaprojektować strój sportowy?,  Co łączy człowieka z Piramidą Cheopsa?, Co się liczy w tańcu i muzyce?, Czy matematyka może przydać się w kuchni?. Uczniowie otrzymali certyfikaty potwierdzające zaangażowanie w projekt i wykonanie zadań.

« z 6 »

Powiatowy OTWP „Młodzież zapobiega pożarom”

13 kwietnia, w sali obrad Urzędu Miasta Nowy Targ, odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej – „Młodzież zapobiega pożarom”. Konkurs ma na celu w szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży wiedzy ze znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej, szeroko rozumianego ratownictwa oraz wiedzy z zakresu bezpieczeństwa powszechnego, a także historii i tradycji ruchu strażackiego.

W turnieju uczestniczył nasz uczeń – Paweł Findura z klasy IV, który znalazł sie w gronie leaureatów zajmując III miejsce. Gratulujemy świetnego wyniku!

Wycieczka do Auschwitz – Birkenau

4 kwietnia uczniowie klasy 8 naszej szkoły wraz z uczniami klas 8 ze szkół w Kacwinie, Łapsz Wyżnych i Łapszanki uczestniczyli w nietypowej, ale trudnej lekcji historii z czasów II wojny światowej. Stało się to za sprawą wizyty w KL Auschwitz – Birkenau – największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków Zagłady. Życie straciło tam ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci.

Zwiedzanie tych miejsc, będących świadkami niewyobrażalnego okrucieństwa,  a przez nie cierpienia wielu ludzi było emocjonalnie niełatwym doświadczeniem, skłaniało do zadumy i refleksji nad tym, jaki „ludzie ludziom zgotowali los” podczas II wojny światowej.

Już samo wejście na wielki teren KL, na którym rozegrał się dramat tysiąca istnień ludzkich z powodu głodu, zimna, chorób i ciężkiej pracy przez słynną bramę, nad którą widnieje napis o ironicznym wydźwięku: Arbeit macht frei – Praca czyni wolnym uruchomiło w nas emocjonalne przeżycia. Pani przewodnik prowadziła nas po najważniejszych i wyjątkowych miejscach na terenie Auschwitz, a później w usytuowanym niedaleko Birkenau. Jednym z miejsc, które zwróciło szczególną uwagę był blok nr 11, gdzie  mieścił się tzw. sąd obozowy oraz więzienie, a w nim cela – miejsce kary głodowej św. Ojca Maksymiliana Marii Kolbego. Duże wrażenie wywarło na nas także przejście przez krematorium.

Na zakończenie uczniowie wzięli udział w warsztatach nt. „Ucieczki z KL Auschwitz” zorganizowanych i przeprowadzonych przez edukatorów Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holocauście. W czasie zajęć uczestnicy poznawali historie osób, które przeżyły koszmar minionych lat, ale dzięki pomocy okolicznej społeczności, ich bohaterstwu, odwadze, poświęceniu z narażaniem własnego życia udało im się uciec z Auschwitz.

Miejmy nadzieję, że ósmoklasiści trwale zapamiętają to szczególne miejsce, jakim jest Muzeum Auschwitz – Birkenau i jego historię. Oby ta historia już nigdy się nie powtórzyła.

« z 3 »

Śniadanie wielkanocne

„Beczy w trawie baraneczek,
nawołując wniebogłosy:
Życzę zdrowia i radości
Wam z okazji Wielkiej Nocy.
I dyngusa mokrutkiego,
By Wam szczęście dopisało,
By rodzinne były święta,
By wam nic nie brakowało!”
Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, mające bogatą tradycję i liczne religijne obrzędy. Jednym z nich jest uroczyste śniadanie, które poprzedza składanie sobie życzeń oraz dzielenie się jajkiem. Również w naszej szkole ta tradycja jest kultywowana.
W Wielką Środę, 5 kwietnia dzieci z oddziału przedszkolnego z Panią Zosią przygotowały przedstawienie z okazji  śniadania wielkanocnego.
Niesamowity występ dzieci  wprowadził całą szkołę  świąteczny nastrój.
W trakcie przedstawienia przedszkolaki pokazały swoje umiejętności ruchowe. Tańce były dynamiczne i pełne radości, a piosenki zaśpiewane z dużą werwą i entuzjazmem.  Na zakończenie złożyły wszystkim zebranym świąteczne życzenia, a uczniowie ze starszych klas wręczyli wszystkim nauczycielom własnoręcznie wykonane kartki świąteczne z życzeniami. Przedstawienie było nie tylko świetną zabawą dla dzieci, ale również okazją do zaprezentowania swoich umiejętności przed szerszą publicznością.
Serdeczne podziękowania dla rodziców z oddziału przedszkolnego w przygotowaniu pysznego śniadania wielkanocnego: p.B. Ustupskiej, p.K. Bizub, p.W. Pawlicy, p. J.Findura.
« z 6 »