Archiwum dnia: 4 maja 2023

KWIECIEŃ MIESIĄCEM ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

Kwiecień uznany jest jako miesiąc świadomości autyzmu. W naszej szkole chcieliśmy przybliżyć uczniom zaburzenia ze spektrum autyzmu, tak, by każdy mógł zrozumieć i lepiej je poznać. Dzieci i dorośli ze spektrum są obecni w naszym otoczeniu. Prawie każdy z nas, ma coraz częstszą okazję, aby ich poznać. Naszym celem było pokazanie, że inny nie znaczy gorszy!

Zaburzenia spektrum autyzmu są zespołem zaburzeń, które utrudniają dzieciom tworzenie
i nawiązywanie relacji społecznych. Dzieci te są bardzo często odbierane przez społeczeństwo jako dziwne i ekscentryczne, lub odwrotnie jako zamknięte w sobie i wycofane. Nietypowy rozwój społeczny staje się widoczny na początku dzieciństwa. Autystyczne niemowlęta mniej uwagi poświęcają bodźcom społecznym, rzadziej się uśmiechają i rzadziej patrzą na innych,
a także mniej reagują na własne imię. Autystyczne dzieci nie rozumieją ogólnie przyjętych norm społecznych na przykład nie nawiązują kontaktu wzrokowego z rozmówcą i nie mają zdolności używania prostych zwrotów do wyrażania swoich emocji. Dzieci z autyzmem rzadziej wykazują społeczne zrozumienie, nie podchodzą do innych spontanicznie, nie naśladują innych i rzadziej reagują na emocje, mają problemy z komunikacją niewerbalną.

W kwietniu przeprowadziliśmy szereg działań, aby lepiej poznać i zrozumieć to zaburzenie:

– społeczność szkolna założyła ubrania w kolorze niebieskim i różowym w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

– uczniowie mieli możliwość pozowania do zdjęć z niebiesko-różowymi skrzydłami

– na gazetce szkolnej umieszczone zostały istotne informacje dotyczące autyzmu

– zrobiliśmy „słoik życzliwości” do którego uczniowie wrzucają swoje dobre uczynki

– dzieci uczestniczyły w warsztatach, gdzie mogły dowiedzieć się i przekonać na własnej skórze z jakimi trudnościami na co dzień zmagają się osoby z ASD

– zorganizowaliśmy Niebieskie Igrzyska.

Dziękujemy rodzicom za współpracę, mamy nadzieję, że podjęte przez nas działania zwiększyły świadomość uczniów w zakresie tego ważnego tematu.

« z 12 »