Archiwum dnia: 23 maja 2023

PODRÓŻE PO ŚWIECIE

Uczniowie klasy trzeciej w roku szkolnym 2022/2023 realizowali międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”.

W trzecim module projektu pt.„Podróże po świecie” wybraliśmy książkę
„Z piaskownicy w świat” Grzegorza Kasdepke. Dzieci uzupełniły lekturniki, zaprojektowały zakładki do książek, zorganizowaliśmy lekcję pod chmurką oraz stworzyły plakaty wybranych przez siebie państw, które miały na celu zachęcić do ich odwiedzenia.

Tymi podróżami skończyliśmy naszą lekturową przygodę, która miała na celu rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej, rozwijanie aktywności czytelniczej, doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania oraz pogłębianie wiedzy na temat wybranych krajów na kuli ziemskiej, ich piękna, różnorodności, kultury i tradycji.

« z 2 »

„JAK OBLICZYĆ TRASĘ MARATONU?”

Uczniowie klasy 3 realizując projekt matematyczny „Co się liczy w sporcie?” mogli wcielić się w rolę organizatorów wydarzenia sportowego. Ich zadaniem było przygotowanie biegu maratońskiego. Wykorzystując działania matematyczne wytyczyli trasę oraz rozmieścili na niej punkty kontrolne. Zadbali również o charytatywny aspekt biegu, obliczając ilość uczestników konieczną do osiągnięcia celu finansowego.

Dzięki tej ciekawej lekcji uczniowie utrwalali wykonywanie obliczeń przy pomocy prostych działań matematycznych : dzielenia, mnożenia, dodawania i odejmowania, ćwiczyli kolejność wykonywania działań, tłumaczyli jak znajomość matematyki pomaga w zaplanowaniu wydarzenia sportowego.

Kasa rządzi światem: „PIT – wypełnianie zeznania podatkowego na podstawie przygotowanych informacji”

Nietypowa lekcja matematyki miała miejsce w naszej szkole 19 maja 2023r. Uczniowie klasy siódmej i ósmej  podczas realizacji tego zadania zgłębili swoją wiedzę na temat podatków. Podczas lekcji dowiedzieli się czym są podatki, jakie mamy rodzaje podatków oraz na co je się przeznacza. Z wykorzystaniem paragonów sklepowych przypomnieli sobie czym jest podatek VAT oraz na praktycznych przykładach powtórzyli jaka jest różnica między ceną netto i brutto. Następnie wspólnie uzupełniliśmy zeznanie podatkowe PIT. Przy okazji wypełniania poszczególnych pozycji w dokumentach omówiliśmy kwestię kwoty zwolnionej od podatku oraz progów podatkowych. Chociaż obliczenia same w sobie nie były ekscytujące uczniowie cały czas byli pozytywnie pobudzeni i chętnie wykonywali zadanie. Mieli też moment swojej kreatywności przy wypełnianiu/wymyślaniu danych płatnika podatku. Zmaganie to nie było łatwe, ale wspólnymi siłami daliśmy radę i zrealizowaliśmy ostatni punkt z ogólnopolskiego projektu „(Nie)zwykła matematyka”. Wykonane zadanie pokazało uczniom, że matematyka jest potrzebna w życiu codziennym.

Zajęcia zostały przeprowadzone przez Panie z Urzędu Skarbowego w Nowym Targu za co serdecznie dziękujemy.

Bożena Niemiec