„Uczta u króla Bolesława”

Na przełomie listopada i grudnia grupa naszych uczniów wzięła udział w projekcie  w ramach działań z cyklu ,,Kocham Polskę!” – „Uczta u króla Bolesława”, realizowanego przez Ochotniczą Straż Pożarną w Trybszu. Projekt obejmował dwa warsztaty po 2,5 h, które odbyły się w szkole.

Warsztaty skupiały się na poznaniu czasów pierwszych Piastów ze szczególnym uwzględnieniem Bolesława Chrobrego. Uczestnicy poznali życie w czasach XI, XII wieku – wykonali makietę średniowiecznego grodu, pisali gęsim piórem, poznali i grali w gry średniowieczne. Przede wszystkim – poznali mechanizm koronacji – przyczyny, przebieg i skutki koronacji poprzez zabawę, aktywne uczestniczenie w zajęciach, wykonanie atrybutów i makiety. W kolejnej części warsztatów, uczestnicy poznali tym razem życie w czasach XI, XII wieku w kontekście codziennego funkcjonowania, potraw, diety, leczenia, chorób, etc. Podczas zajęć w formie warsztatowej uczniowie pod okiem gospodyń z Koła Gospodyń Wiejskich przygotowali i skosztowali potrawę wg średniowiecznej receptury – jagielniak jabłkowy, a także poznali rośliny i metody ziołolecznictwa.

Na podsumowanie zajęć i całego projektu OSP przy współpracy z KGW przygotowali prawdziwą ucztę u Bolesława. Zaproszeni Rodzice i Goście mieli okazję obejrzeć inscenizację ukazującą koronację pierwszego polskiego króla. Uczniowie zaś wzięli udział w konkursie wiedzy o czasach Bolesława Chrobrego. Spotkanie miało charakter średniowiecznej uczty u króla, zarówno dekoracje, potrawy czy ustawienie stołów wpisały się w tę stylistykę.

Fotorelacja z uczty  https://www.facebook.com/search/top?q=osp%20trybsz

Julia Miśkowicz

 

No Images found.

,Pierniki Rady Rodziców’

W poniedziałkowe popołudnie – 2 grudnia, nasza Rada Rodziców spotkała się wspólnie z uczniami w szkole, by udekorować świąteczne pierniczki. Wszyscy pracowali z ogromnym zaangażowaniem, a efekty pracy mogli zobaczyć i posmakować mieszkańcy Trybsza, którzy w ostatnią niedzielę nabywali przy kościele w Trybszu kolorowe słodkości. Bardzo dziękujemy Radzie Rodziców i naszym uczniom za zaangażowanie i pracę. Dziękujemy także Radzie Rodziców za to, że wielokrotnie czujemy wsparcie z jej strony – chociażby ostatni zakup szafeczek indywidualnych, które bardzo spodobały się naszym uczniom.

Społeczność Szkoły w Trybszu

No Images found.

Żywa lekcja historii z lubelską grupą „Rekonstrukto”

9 grudnia 2024 roku uczniowie klas I – VIII naszej szkoły wzięli udział w nietypowej lekcji historii. Tematyka pokazu obejmowała okres II wojny światowej: od momentu zbrojnej napaści na Polskę III Rzeszy i Związku Radzieckiego, poprzez kapitulację Warszawy, do klęski Powstania Warszawskiego w 1944 roku. Było to jedno z najtrudniejszych dla Polaków wydarzeń związanych z bolesną historią naszego kraju.
Prowadzona przez przedstawiciela grupy historycznej „Rekonstrukto” narracja została uzupełniona przez pokaz bezpiecznych replik sprzętu bojowego i wyposażenia. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w prezentowanych scenkach, z zainteresowaniem oglądali karabiny, pistolety czy granaty, przymierzali wojskowe mundury i wykonywali rozkazy. Poznali realia wojenne, ich przekaz historyczny w formie żywej lekcji historii.
Wybrani z publiczności uczniowie wcielili się w rolę cywili, którzy obserwują sytuację w okupowanej stolicy, w żołnierzy szkolonych do oddziałów AK, ćwiczących musztrę i składających przysięgę wierności Ojczyźnie, w przypadkowe osoby z łapanki wywiezione do obozów koncentracyjnych. Naśladowali młodych powstańców, którzy dostarczali pocztę, przenosili broń, opatrywali rannych, przemieszczali się kanałami w maskach przeciwgazowych i znosili codzienny trud związany z brutalną, wojenną rzeczywistością.
To wartościowe spotkanie z pasjonatami historii uświadomiło wszystkim, jak wiele zawdzięczamy tym, którzy umożliwili przyszłym pokoleniom życie w wolnym kraju. Warto docenić ich bohaterstwo i poświęcenie, zachowując pamięć o ważnych wydarzeniach historycznych, a także odwiedzając Grób Nieznanego Żołnierza – miejsce upamiętniające bezimiennych bohaterów walk o ojczyznę.

W czasie tej niecodziennej lekcji uczniowie mieli okazję nie tylko zapoznać się z  historią Polski i Polaków żyjących podczas II wojny światowej. Mogli także obejrzeć stroje historyczne oraz różnego rodzaju broń.  Uczniowie zobaczyli, co nosił w plecaku ówczesny żołnierz, jak kontaktował się z innymi, z jakiego sprzętu bojowego korzystał oraz jak udzielano pomocy medycznej rannym. Ciekawe i barwne opowieści prowadzących połączone z pokazem i angażowaniem publiczności wywoływały duże zainteresowanie ze strony uczniów. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji, a później obejrzeli przygotowane przez naszych gości eksponaty historyczne. Z pewnością na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów, zgodnie ze stwierdzeniem: „Jeśli Ci powiem – zapomnisz, jeśli pokażę – zapamiętasz, jeśli wytłumaczę – zrozumiesz”.

 Julia Miśkowicz

 

« z 4 »

 

Światowy Dzień AIDS

1 grudnia każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Przypomina on o globalnej walce z AIDS oraz o potrzebie edukacji i solidarności z osobami żyjącymi z wirusem HIV. Nasza szkoła angażuje się w edukację i promowanie działań profilaktycznych. Chcemy, żeby nasi uczniowie posiadali wiedzę na temat sposobów zapobiegania zakażenia wirusem HIV oraz wsparcia dla osób zakażonych.

Uczniowie klasy 7 zdalnie uczestniczyli w XXXI Konferencji „Człowiek żyjący z HIV
w rodzinie i społeczeństwie”, trzech uczniów z tej klasy przygotowało się i wzięło udział
w XXII Powiatowym Konkursie Wiedzy o AIDS „Nie daj szansy AIDS”.

Przedstawienie o Śnieżce Berebetce i siedmiu krasnoludkach

W poniedziałek 9 grudnia nasze przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w przedstawieniu teatralnym pt: „Śnieżka Berebetka i siedmiu krasnoludków”, które zostało przygotowane przez grupę teatralną Skrempowani. Dzieci z uwagą śledziły losy pięknej królewny, a także aktywnie uczestniczyły w spektaklu. Na końcu aktorzy zaprosili nas do wspólnej zabawy. Z szerokimi uśmiechami wróciliśmy do szkoły.

Dziękujemy za zaproszenie i mamy nadzieję na kolejny wspólny spektakl.
« z 6 »

DZIEŃ WOLONTARIUSZA W MCK

5 grudnia jest obchodzony Światowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji wolontariusze m.in. ze szkół współpracujących z Fundacją im. A. Worwy zostali zaproszeni do Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Targu na wspaniałą uroczystość, która była formą podziękowania wszystkim dobroczyńcom. Naszą szkołę godnie reprezentowali Amelia, Lena, Sylwia, Joanna i Rafał z klasy 7. Byliśmy uczestnikami pięknie zorganizowanej imprezy, podczas której szkoły i wolontariusze spoza szkół zostali obdarowani niezwykłymi statuetkami Aniołów Fundacji. W programie nie zabrakło serdecznych podziękowań za współpracę, a także zachęty do czynienia dobra innym w zwykłych codziennych sytuacjach.

 W programie imprezy nie zabrakło licznych niespodzianek. Uroczystość rozpoczęto bardzo poruszającą i wstrząsającą dramą o charakterze profilaktycznym. Jej celem było ukazanie tragicznych wręcz skutków nadużywania alkoholu i narkotyków, co niejednokrotnie kończy się trwałym kalectwem. Kanwą przedstawienia była autentyczna historia dwóch podopiecznych Fundacji. Wisienką na torcie natomiast okazał się koncert Anatoma, znanego młodzieży nowotarskiego wykonawcy śpiewającego muzykę hip-hop i rap. Warto tu zaznaczyć, że jest to bardzo wierzący człowiek, używający swojej muzyki jako narzędzia ewangelizacji. W swoich piosenkach śpiewa o Panu Bogu i wierze w rytmie hip-hop. Jego występ wprawił w zachwyt młodą publiczność zgromadzoną w MCK.

Przy tej okazji wyrażamy najserdeczniejsze podziękowania dla naszych wolontariuszy oraz wszystkich Państwa, którzy tak ofiarnie i hojnie wspierają wszystkie nasze akcje. W tym roku szkolnym 1 października w akcji „Pola Nadziei” zebraliśmy kwotę 1558, zł, którą przekazaliśmy na rzecz Fundacji. Natomiast w Dniu Życzliwości zgromadziliśmy kwotę, która pozwoliła nam kupić prezenty dla Kacpra, podopiecznego Fundacji oraz jego brata Bartłomieja.

Bez Państwa wsparcia i otwartych serc nie byłoby to możliwe. Bardzo dziękujemy i  liczymy na dalszą współpracę.

 Urszula Hanula

« z 2 »

Szkolne Mikołajki

Szósty grudnia to data, którą zna każde dziecko i każdy dorosły. Mikołajki to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku, który na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń szkolnych. W tym roku również Mikołaj nie omieszkał odwiedzić naszej szkoły. Najmłodsi dla Świętego Mikołaja zaśpiewali, zatańczyli, a także wyrecytowali wiersze. Prezenty miał dla wszystkich, co bardzo dobrze o nas świadczy. Warto wspomnieć, że i nauczyciele zostali obdarowani, za co są Mikołajowi ogromnie wdzięczni. Mamy nadzieję, że w kolejnym roku również nas odwiedzi.
« z 3 »

„Królewna Basia”, czyli teatrzyk o sile pozytywnych emocji

Uczniowie klasy drugiej wraz z koleżankami z klasy trzeciej przedstawili teatrzyk pod tytułem „Królewna Basia”. Miał on na celu pokazane różnych emocji, które towarzyszą nam w życiu. Mogliśmy zobaczyć uczucia negatywne – złość, strach i smutek, jak i wspaniałą radość. Mała bohaterka przeżywała te emocje w różnych sytuacjach, jednak siła pozytywnego myślenia, pomoc innych, ich empatia i miłość spowodowały, że radość zwyciężyła i przez to się pomnożyła.

Nasi mali aktorzy wypadli wspaniale, gratulujemy im odwagi i pięknej gry aktorskiej. Rodzicom dziękujemy za wsparcie i każdą pomoc.

« z 3 »

Konkurs Recytatorski „Zobacz, ile jesieni…”

W piątek, 22 listopada odbył się Konkurs Recytatorski, w którym wzięło udział 24 uczniów z oddziałów przedszkolnych i klas 1-5.

Dzieci z przejęciem deklamowały wiersze związane z uroczą porą roku, jaką jest jesień. Niektórzy w pięknych strojach, ze świetnie dobranymi rekwizytami. Wiersze jesieni pełne, zadumane. Niekiedy zabawne, czasem pouczające, ale wszystkie wymagające bardzo dobrej dykcji.

Ci, którzy zaprezentowali najciekawsze interpretacje oraz wysoki poziom recytacji zostali uhonorowani przez jury.

Uczniowie wspaniale prezentowali przygotowane utwory poetyckie.

Laureaci konkursu:

  1. W kategorii oddziałów przedszkolnych i klasy 1:

I miejsce: Nikodem Stopiak

II miejsca ex aequoduet Łucja Mąka i Agnieszka Tomeczkowicz oraz Martyna Modła

III miejsca ex aequo Maja Matoniak, Piotr Bizub

  1. W kategorii klas 2-3:

I miejsca ex aequo:  Estera Ustupska- Zakręcka i Patrycja Moś

II miejsce: Sabrina Modła

III miejsce: Antonina Sarna

  1. W kategorii klas 4-5:

I miejsce: Jan Pawlica

II miejsce: Katarzyna Turkot

III miejsce: Wiktoria Koral

Słowa wdzięczności należą się  Rodzicom za zaangażowanie w konkurs – przygotowanie dzieci i zadbanie o stroje i rekwizyty.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!

Julia Miśkowicz

« z 6 »

Andrzejki

W czwartek, 28 listopada, nasza szkoła zorganizowała coroczną zabawę andrzejkową, która miała miejsce w sali gimnastycznej.

Zabawa rozpoczęła się o godzinie 12.30 dla klas I-III i o 16.00 dla klas starszych i od razu wciągnęła uczestników w wir atrakcji. Jednym z najważniejszych punktów były wróżby andrzejkowe, ale na początku dzieci dowiedziały się skąd wziął się ten zwyczaj i jak kiedyś wróżyły sobie nasze prababcie i babcie. Uczniowie z entuzjazmem stawiali pytania i z niecierpliwością czekali na odpowiedzi, które miały ukazać ich przyszłość. 

Muzyka była nieodłącznym elementem wieczoru. DJ 🙂 zapewniła największe hity, które porwały wszystkich do tańca. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy wspólnie tańczyli, co sprzyjało integracji i tworzeniu niezapomnianych wspomnień.

Nie zabrakło również pysznych przekąsek i napojów, które umilały czas spędzony na zabawie. Słodki poczęstunek cieszył się dużym zainteresowaniem, a każdy z uczestników mógł spróbować różnych smakołyków.

Zabawa andrzejkowa dostarczyło wszystkim wielu radości i pozytywnych emocji.

« z 5 »