W rezerwacie przyrody „Wąwóz Homole”

Jesień przywitała nas wyjątkowo ciepłą i słoneczną pogodą, więc postanowiliśmy wykorzystać ten czas żeby spędzić chociaż jeden dzień poza szkołą, w pięknych okolicznościach przyrody. Takim miejscem okazał się Wąwóz Homole, który odwiedziliśmy w piątek z uczniami klas 1-7. Z Jaworek wyznaczonym szlakiem biegnącym dnem Wąwozu poprowadził nas przewodnik pan Marek Majerczak, który w bardzo interesujący sposób opowiadał nam o tej jednej z największych przyrodniczych atrakcji Pienin, pokazywał jej piękno, ale także dzielił się swoją naprawdę wielką wiedzą na temat historii i atrakcji turystycznych regionu. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze na Szlachtowej, w której znajduje się cerkiew prawosławna. Przybyliśmy tam w samo południe i mieliśmy okazję zobaczyć i wysłuchać dźwięku dzwonu bijącego na Anioł Pański. Dzięki też uprzejmości kościelnego mogliśmy zwiedzić świątynię i podziwiać znajdujący się tam przepiękny ikonostas.

Ta wycieczka pokazała, że naszym uczniom niestraszne trudy wędrówki – chłód i gorąco, błoto, śliskie kamienie. Z taką ekipą choćby na koniec świata 😉

« z 10 »

Wycieczka do lasu

W piękny słoneczny jesienny dzień uczniowie klasy II i III wybrali się na wycieczkę do lasu, aby poszukiwać śladów jesieni. Mieli okazję obserwować naturalne środowisko życia roślin i zwierząt. Dzieci poznawały przyrodę, patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Poznały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste i liściaste, krzewy, mchy i runo leśne.
Dzieci nauczyły się prawidłowego zachowania w lesie. Poznawały znaczenie lasu dla ludzi i zwierząt. Doświadczyły, że las to źródło świeżego powietrza.
Otaczająca przyroda i wspaniałe krajobrazy wzbudziły w dzieciach zachwyt. Możliwość bezpośredniego kontaktu z nią dostarczyła im wielu wspaniałych przeżyć i wzbudziła ciekawość. Zajęcia te uświadomiły im, że przyrodę należy kochać i szanować jak przyjaciela oraz to, że dzieci również są za nią odpowiedzialne.
« z 3 »

Matematyka w praktyce, czyli zajęcia terenowe

Uczniowie klasy 7 na zajęciach kreatywnych podjęli się wyzwania i wykonali zadanie z projektu (Nie)zwykła matematyka. Podczas zajęć terenowych w okolicy szkoły uczniowie mierzyli m.in.: wysokość drzewa, szerokość rzeki, nachylenie stoku pagórka, długość drogi. Świetnie się bawiąc, aktywnie spędzili lekcje.

Monika Nowak

« z 2 »

„MATEMATYCZNE PRANIE”

Klasa ósma na zajęciach kreatywnych wieszała matematyczne pranie. Zadanie polegało na obliczeniu pierwiastka kwadratowego liczby, umieszczeniu go na sznurku tak, aby powstała oś liczbowa. Następnie każdy szacował wartość pierwiastka umieszczonego na czapeczce lub spodenkach. W ten sposób zrealizowaliśmy kolejne zadanie w ramach ogólnopolskiego projektu (Nie)zwykła matematykaporównywanie liczb niewymiernych na osi liczbowej. Oto kilka zdjęć z lekcji.

Bożena Niemiec

« z 2 »

SYMETRIA W PRZYRODZIE

Uczniowie klasy 1 zrealizowali zadanie w ramach ogólnopolskiego projektu „(Nie)zwykła
matematyka”, w którym nasza szkoła kolejny raz bierze udział. Dzieci podczas spaceru miały
za zadanie znalezienie symetrii obserwując rośliny, zwierzęta i innych elementy przyrody.
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, a z zebranych skarbów wykonali symetryczne
obrazy.

« z 2 »

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka”

20 września – to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i  ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. 

Po kolejny raz obchodziliśmy w naszym przedszkolu Święto Przedszkolaka. Tego dnia czekało na dzieci wiele niespodzianek i atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy,  tańców przy ulubionych przebojach muzyki dla dzieci. Radość i śmiech świadczyły o wspaniałej zabawie. Złożyliśmy wszystkim, maluszkom i starszakom życzenia samych słonecznych dni i radosnych chwil w naszym przedszkolu, aby każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń.

Niech Wasze marzenia się spełniają !!!

« z 6 »

Przedszkolaki po okresie adaptacji

Adaptacja to trudny i burzliwy czas zarówno dla dziecka jak i rodzica. Dla wielu dzieci pierwsze spotkanie z przedszkolem oznacza również pierwsze poważne rozstanie z rodzicami. Nic więc dziwnego, że wiąże się z nim wiele wątpliwości i emocji. 
Pamiętajmy, że adaptacja jest procesem indywidualnym i to jak będzie ona przebiegać zależy nie tylko od współpracy nas dorosłych, ale przede wszystkim od dziecka – jego gotowości do wejścia w nowe środowisko i wsparcia, jakie od Nas otrzyma🤗.
W naszym przedszkolu mija już 3 tydzień od kiedy przedszkolaki z radością przychodzą do przedszkola. ❤️❤️❤️ Był to dla nich okres pełen różnych emocji i wrażeń. Dla każdego dziecka jest to ważne przeżycie i duża zmiana. Dzieci poznawały nowych kolegów i koleżanki, sale oraz zabawki. Dużo czasu spędziliśmy również na przedszkolnym placu zabaw oraz spacerach po najbliższej okolicy 😊❤️.

SZKIELETOWE KONSTRUKCJE

Uczniowie klasy 6 na zajęciach dodatkowych z matematyki zrealizowali drugie zadanie w ramach ogólnopolskiego projektu „(Nie)zwykła matematyka”,  w którym nasza szkoła kolejny raz bierze udział.  Dzieci przy pomocy paluszków/wykałaczek/patyczków oraz plasteliny/pianek/ chrupek stworzyły kilka graniastosłupów i ostrosłupów.  W kreatywny sposób szóstoklasiści liczyli wierzchołki, ściany, krawędzie w wykonanych bryłach, w ciekawy sposób utrwalali nazwy brył. Oto kilka zdjęć przedstawiających efekty ich pracy.😊

                                                                                                                      Bożena Niemiec

Trybskie Dzieci na I Festiwalu Trzech Regionów

W niedzielne popołudnie 17 września br. na Polanie Sosny w Niedzicy odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Trzech Regionów: Pienin, Spisza i Podhala. Głównym organizatorem imprezy było Ekomuzeum Dziedziny Dunajca

Na gości czekała cała gama atrakcji, m.in. wioska edukacyjna, w której można było samemu wykonać oscypki z gliny, wymalować szklane lampiony albo nauczyć się pisania gęsim piórem.

Jedną z atrakcji był występ naszego zespołu regionalnego z grami, zabawami, tańcami
i przyśpiewkami śpiskimi.

W tym dniu odbył się też pokaz mody prezentujący różnorodność strojów każdego z trzech regionów. Przedstawiciele Pienin, Spisza i Podhala pokazali zebranym dziedzictwo swoich pradziadów jakim jest strój, który  w przeszłości nazywany był ubraniem. Podczas prezentacji  wszyscy zebrani mogli dokładnie poznać  odmianę trybską stroju spiskiego.
Trybskie Dzieci po raz kolejny pokazały czym różni się ich strój od stroju górali pienińskich
i podhalańskich.

Było różnorodnie i kolorowo. Młodzi Trybszanie pięknie wyglądali na scenie w tym dniu.
Ważne, by zawsze byli dumni z tego co otrzymali od pra, pra dziadków i prezentowali swoją odmianę trybską przy różnych okazjach…

Anna Stronczek- instruktor