Konkurs plastyczno – techniczny podsumowanie

Z przyjemnością ogłaszamy, że szkolny konkurs plastyczno – techniczny został rozstrzygnięty. Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie. Wykonane prace były piękne, oryginalne i ciekawe. 

Oto wyniki:

W kategorii „Empatia w akcji – przyjacielskie serce”:

I miejsce: 

Izabela Duda, Nikodem Stopiak, Nikodem Waksmański

II miejsce: 

Emilia Bafia, Łucja Mąka

III miejsce: 

Piotr Bizub, Krzysztof Bizub, Łucja Duda, Laura Koral, Aleksander Zasadni

 

W kategorii “Empatia wokół nas – Lapbook”: 

I miejsce:

Julianna Pruzińska, Klemens Pruziński

II miejsce: 

Dominika Dziadkiewicz

III miejsce:

Patrycja Biziak

WSZYSTKIM UCZESTNIKOM KONKURSU DZIĘKUJEMY ZA KREATYWNOŚĆ I ZAANGAŻOWANIE, A LAUREATOM SERDECZNIE GRATULUJEMY!

Urszula Hanula

Monika Nowak

« z 2 »

Tydzień Życzliwości – podsumowanie

Oj działo się u nas ostatnio! Nasi uczniowie mieli mnóstwo możliwości, aby się wykazać różnymi talentami. W ostatnim czasie zorganizowanych zostało kilka ciekawych akcji, w których mogły wziąć udział wszystkie grupy wiekowe od przedszkolaczków aż po ósmoklasistów. W czwartek 21 listopada w Światowym Dniu Życzliwości i Pozdrowień nastąpiło podsumowanie tych działań i ogłoszenie wyników konkursu. Na szkolnym korytarzu udostępniona była „Życzliwa poczta” do której można było wrzucać kartki, prezenciki z pozdrowieniami i miłymi słowami. Życzliwymi listonoszami zostali uczniowie klasy 6, którzy roznosili pocztę.

Młodsi uczniowie klas 1-3 rozwiązywali „Życzliwą krzyżówkę”. Spośród wszystkich uczestników wylosowano zwycięzców. Nagrodę w tej kategorii otrzymali:

Julianna Pruzińska, Patrycja Moś i Aleks Koral. Gratulujemy!

Uczniowie klas 4-8 mieli możliwość stworzyć swoją własną krzyżówkę, której hasłem głównym była „Życzliwość”. W tej kategorii nagrody otrzymali:

 Emilia Pawlica, Jan Pawlica, Mikołaj Rabiański i Alan Kaczmarczyk. Gratulujemy!

No Images found.

Projekt „Mała książka – wielki człowiek” w klasie 1

Klasa 1 z ogromnym entuzjazmem przystąpiła do realizacji projektu Mała książka — wielki człowiek”. Projekt ten, będący częścią ogólnopolskiej kampanii społecznej, ma na celu promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych uczniów oraz rozwijanie ich zainteresowań literackich.
Głównym celem projektu jest zachęcenie dzieci do sięgania po książki już od najmłodszych lat, co ma kluczowe znaczenie dla ich rozwoju intelektualnego, emocjonalnego oraz społecznego. Regularne czytanie wspiera rozwój wyobraźni, wzbogaca słownictwo oraz pomaga w nauce koncentracji.
W ramach projektu, uczniowie klasy 1 uczestniczyli w wielu ciekawych i angażujących działaniach.
Codziennie, na początku zajęć, nauczyciel czytał dzieciom fragmenty wybranych książek. Był to czas, kiedy uczniowie mogli przenieść się w świat literackich przygód. Dzieci miały okazję uczestniczyć w warsztatach, podczas których tworzyły własne książeczki. Każdy uczeń mógł napisać krótką historię i zilustrować ją własnoręcznie wykonanymi rysunkami.
Realizacja projektu „Mała książka — wielki człowiek” przyniosła wiele pozytywnych efektów. Dzieci z klasy 1 zyskały nowe umiejętności, rozwinęły swoje zainteresowania literackie oraz zacieśniły więzi z rówieśnikami poprzez wspólne czytanie i tworzenie. Warto podkreślić, że projekt ten nie tylko promuje czytelnictwo, ale również buduje w młodych ludziach miłość do książek, która będzie towarzyszyć im przez całe życie.
Każde dziecko otrzymało specjalną wyprawkę czytelniczą, która zawierała książki dostosowane do ich wieku oraz zestaw materiałów wspierających rozwój czytelnictwa.
Wierzymy, że wspólnie zaszczepiliśmy w dzieciach pasję do czytania, która będzie rozwijać się wraz z nimi.

ZDROWE ŚNIADANIE

8 listopada to dzień obchodzony w Europie jako Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami również dołączyli do tej akcji. Mieli możliwość porozmawiania o zasadach zdrowego stylu życia, dowiedzieli się jak ważnym posiłkiem jest śniadanie i jak powinno ono być skomponowane. Po części teoretycznej dzieci przystąpiły do działania – robiły gofry marchewkowe oraz kolorowe kanapki i sałatki, które następnie ze smakiem skonsumowały.

Lekcje online

Uczniowie klas starszych od 4 do 8 w dniu 6 listopada wzięli udział w lekcji online na temat: „Przemoc? Dowiedz się, jak reagować i jak telefon zaufania może Ci pomóc”. Lekcja ta, jak i inne dostępne z inicjatywy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę odbyła się w ramach kampanii Dzieciństwo bez Przemocy. Podczas niej uczniowie i uczennice zgłębili tematy dotyczące relacji rówieśniczych, radzenia sobie z kryzysami psychicznymi. Przypomnieli sobie czym jest przemoc, jakie są jej rodzaje oraz utrwalali, jak przeciwdziałać przemocy i jak stawiać granice w toksycznych relacjach.

Uczniowie klas 1-3 brali udział w lekcji online pt. „Sieciakowa lekcja: Internet Mocy bez Przemocy!” dnia 18 listopada. Uczniowie dowiedzieli się czym może być przemoc w sieci, jak ją rozpoznawać i do kogo mogą zwrócić się o pomoc. Ponadto dowiedzieli się, czym jest hejt i jak na niego reagować. Podczas zajęć uczniowie poznali drużynę Sieciaków, która przedstawiła jakie zagrożenia czyhają na dzieci w Internecie oraz jak można radzić sobie z negatywnymi emocjami.

Lekcje finansowane są z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości oraz ze środków Save the Children International. Partnerem Głównym jest Rzecznik Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak. Partnerem Strategicznym kampanii jest LIBRUS.

Przydatne linki:

Monika Nowak

ODPUST ŚW. ELŻBIETY WĘGIERSKIEJ W TRYBSZU

 

 

17 listopada 2024r. odbyła się uroczystość odpustowa ku czci Świętej Elżbiety Węgierskiej- patronki trybskiej parafii i szkoły, której oprawę muzyczną śpiewem pieśni eucharystycznych gwarą uświetnili uczniowie, członkowie zespołu Trybskie Dzieci i nauczyciele szkoły. Tradycyjnie przygrywała kapela ,,Wartko’’  Grzegorza Kowalczyka.

 

 

Na uroczystą sumę i procesję dzieci przyszły w pięknych strojach spiskich odmiany trybskiej, pokazując po raz kolejny strój regionalny swoich pradziadków.
W tym roku uczniowie realizują projekt ,,O szkole, która przywracała do wsi korzenie’’, więc prezentacja stroju trybskiego była pięknym podsumowaniem dotychczasowej realizacji projektu.

Święta Elżbieto wspieraj nas nadal każdego dnia, w dobrych i trudnych chwilach – prosimy!

Trzecia Sprawność Małego Mistrza: Piłkarz

Dzieci biorące udział w programie „Mały Mistrz” tym razem miały okazję rozwinąć swoje umiejętności sportowe poprzez zabawę i ćwiczenia związane z piłką. Program, którego celem jest wspieranie wszechstronnego rozwoju fizycznego dzieci, obejmował szereg różnorodnych zadań i gier, które pozwoliły uczestnikom zdobyć sprawność piłkarza.
W ramach programu dzieci wykonywały ćwiczenia, które rozwijały ich umiejętności związane z piłką. Jednym z zadań było kozłowanie piłki jedną ręką, które wykonywano zarówno w marszu, jak i biegu. Dzięki temu dzieci uczyły się panować nad piłką i zwiększały swoją koordynację.
Kolejnym elementem były podania i chwyty. Dzieci ćwiczyły chwyty piłki oburącz, przy czym piłka była podawana z odległości 3 metrów. Podczas ćwiczeń w marszu, dzieci doskonaliły precyzję swoich rzutów i umiejętność kontrolowania piłki.
Nie zabrakło również rzutów i strzałów. W ramach tych ćwiczeń dzieci miały możliwość trenowania celności i mocy swoich rzutów, co jest niezwykle ważne w piłce i innych dyscyplinach sportowych.
Na zakończenie programu dzieci brały również udział w grze na bramkę z dryblingiem w piłce nożnej, gdzie mogły sprawdzić swoje zdolności w zakresie prowadzenia piłki i strzelania goli.
Dzięki różnorodnym ćwiczeniom i zabawom w ramach programu Mały Mistrz dzieci nie tylko rozwijają swoje zdolności sportowe, ale także uczą się pracy zespołowej, rywalizacji w duchu fair play oraz radości z aktywności fizycznej. To świetny sposób na zachęcenie najmłodszych do regularnego uprawiania sportu.

No Images found.

Warsztaty profilaktyczne dla uczniów i nauczycieli

Dnia 14 listopada naszą szkołę odwiedził Teatr Maska z Krakowa, który poprzez interaktywne przedstawienia poruszył bardzo ważne, ale też trudne tematy. Przedszkolaki oraz klasy 1-3 oglądali przedstawienie pt. „Na końcu świata… Przygody Misia i Kasi pirata”, które dotyczyło przyjaźni i tolerancji. Dzieci częściowo przez zabawę, wchodziły z aktorami w żywą interakcję, na koniec nie zabrakło podsumowania tematu, mianowicie, że prawdziwa przyjaźń przezwycięży wszystko.

Uczniowie klas 4-8 mieli możliwość zgłębiać trudniejszą tematykę. Przedstawienie pt. „Asekuracja życia” poruszało problem nadużywania alkoholu i dopalaczy. Ten trudny temat został przedstawiony w sposób przystępny zarówno dla uczniów klas 4, jak i starszej młodzieży szkolnej. Spektakl promował zdrowy styl życia, ale także uświadamiał o skutkach prowadzenia ryzykownych działań związanych z używkami oraz mówił o sile przyjaźni.

Monika Nowak

« z 3 »

 

Emp@tyczna Klasa – 5 edycja

W roku szkolnym 2024/2025 nasza szkoła bierze udział w Projekcie edukacyjnym „Empatyczna Klasa – 5 edycja”. Projekt skierowany jest do uczniów i ma na celu kreowanie postawy lojalności, współpracy i pomocy wśród dzieci i młodzieży. Założeniem projektu jest rozwijanie u dzieci i młodzieży umiejętności odczuwania stanów emocjonalnych innych osób oraz reagowania na dany sposób zachowania. Emp@tyczna Klasa jest także odpowiedzią na kierunki realizacji polityki oświatowej państwa ogłoszone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w roku szkolnym 2024/2025.

Pierwszego zadanie projektowe polegało na zorganizowaniu tygodnia empatii, w związku z czym oprócz rozmów o empatii na lekcjach, uczniowie klasy 4 przygotowali gazetkę o empatii oraz czytali swoim młodszym kolegom i koleżankom z grup przedszkolnych bajki o empatii. Ponadto klasy starsze oglądały film pt. „Cudowny chłopak”, który opowiada o nietolerancji, uprzedzeniach i samotności w szkolnej dżungli. „Cudowny chłopak” przekonuje, że wszyscy ludzie są: z natury dobrzy, inni niż nam się wydaje. Czasem trzeba tylko cierpliwie poczekać, aż odważą się zdjąć maskę zakładaną na potrzeby klasy, kolegów czy rodziny. Wystarczy spojrzeć na Auggiego, który z powodu nieszablonowej powierzchowności traktowany jest przez innych uczniów jak dziwadło. W rzeczywistości to przecież dzieciak jak każdy inny – rozkochany w „Gwiezdnych Wojnach” i grach wideo, niepewny siebie, spragniony towarzystwa rówieśników. Reżyser zgrabnie przeplata ze sobą sceny do śmiechu, płaczu i refleksji. W projekt będą zaangażowane wszystkie klasy.

  Monika Nowak

« z 2 »