Rewia na lodzie

19 marca w Miejskiej Hali Lodowej w Nowym Targu mieliśmy okazję obejrzeć wyjątkowe widowisko – rewię na lodzie. Artyści łyżwiarze z całej Polski wystąpili w przedstawieniu „Niezwykłe Przygody Sindbada Żeglarza”, wg baśni Bolesława Leśmiana. Zobaczyliśmy wytańczoną opowieść artystów w cudownych baśniowych kostiumach, pokaz akrobacji, grę świateł i dźwięków.

« 1 z 5 »

ZAMIEŃ ENERGIĘ WODY NA PRACĘ i ZBUDUJ KOŁO WODNE!

To tytuł jednego z zadań jakie postawiono przed uczestnikami tegorocznej IV edycji konkursu MAŁY INŻYNIER, w której uczniowie naszej szkoły w składzie Bartłomiej Budz, Bartłomiej Słowik i Dawid Majerczak po raz kolejny zajęli drużynowo I miejsce. Z dowolnie wybranych, przygotowanych przez organizatora materiałów uczniowie mieli skonstruować koło wodne, które miało podnosić kolejne odważniki o zwiększającej się masie. Oceniane były: kreatywność i pomysłowość, skuteczność działania, estetyka – sposób wykonania i sposób prezentacji. Wcześniej uczniowie składali gotowy zestaw z serii Mały Konstruktor, a jeszcze na rozgrzewkę rozwiązywali test z wiedzy matematyczno-informatyczno-techniczno-przyrodniczej. W przerwie konkursu strażacy z łapszańskiej OSP zaprezentowali pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Nagrody, które otrzymali zwycięzcy konkursu –  będą rozwijać dalej ich kreatywność i będą zachęcać do tworzenia, bo motto konkursu to słowa Alberta Einsteina: Ważną rzeczą jest nie przestać pytać. Ciekawość ma swój powód do istnienia. Nigdy nie trać świętej ciekawości.

« 1 z 2 »

 Więcej informacji na poniższych stronach:

http://splapszenizne.pl/n,konkurs-maly-inzynier-2019

https://www.youtube.com/watch?v=JMJ4uNdG6m4

 

Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje a dziecko obserwuje.

W czwartek 14.03.2019 r. w naszej szkole gościliśmy pana Andrzeja Mozdyniewicza – przedstawiciela KRUS. Gość poprowadził pogadankę dla uczniów klas 0-3, dotyczącą bezpieczeństwa dzieci na wsi. Prowadzący zwracał uwagę m.in. na zajęcia jakie najmłodsi mogą wykonywać w gospodarstwie, przestrzegał przed zabawami w polu podczas prac, wsiadaniem na maszyny rolnicze. Spotkanie było wprowadzeniem dzieci w temat konkursu plastycznego organizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego pod tytułem „Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje a dziecko obserwuje”, nad którym patronat honorowy sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wszystkie dzieci zachęcamy do wzięcia udziału w tym konkursie.

« 1 z 2 »

Turniej OTWP „Młodzież zapobiega pożarom”

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.

W gminnym etapie tego turnieju naszą szkołę reprezentowało 5 uczniów w dwóch kategoriach wiekowych, w składzie: Damian Maryniarczyk, Olivia Gronka i Emilia Sarna z kl. VI oraz Bartłomiej Budz i Dawid Majerczak z kl. VIII. Już po raz czwarty zwycięzcą w swojej grupie wiekowej został nasz uczeń Bartłomiej Budz, tym samym kwalifikując się do etapu powiatowego konkursu. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i trzymamy kciuki za Bartka!

 

Spotkanie z przedstawicielem Policji Powiatowej w Nowym Targu

W ramach działań profilaktycznych związanych z bezpieczeństwem dzieci, 8 marca nasi uczniowie spotkali się z przedstawicielką Policji Powiatowej w Nowym Targu.

Uczniowie zostali podzieleni na 4 grupy: przedszkole i klasa 0; klasy 1-3, 4-6, 7-8. Prowadząca spotkanie zwracała uwagę na zasady bezpieczeństwa , jakich należy przestrzegać w drodze do i ze szkoły oraz poza miejscem zamieszkania, przypominała zasady poruszania się po ulicy, chodniku oraz podczas jazdy rowerem. Ponadto podkreśliła, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Młodsi uczniowie mogli oglądać akcesoria policjanta, przymierzyć czapkę, obejrzeć kajdanki. Nasz gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi. Podczas spotkania uczniowie klas starszych mogli dowiedzieć się, jak unikać zagrożeń związanych z nieumiejętnym korzystaniem z portali społecznościowych i telefonów komórkowych.

Oczywiście nie odbyło się bez pytań ze strony uczniów, które dotyczyły przekazywanych informacji, jak również innych aspektów pracy policjanta. Spotkanie było interesujące i pouczające. Na zakończenie każde dziecko otrzymało z rąk gościa kamizelki odblaskowe, które dla uczniów klas 1-8 przekazał Fundusz Sprawiedliwości w ramach projektu Bezpieczna droga i projektu „Dobrze Cię widzieć”. Uczniowie podziękowali prowadzącemu za wartościową i interesującą prelekcję, zapewniając, że wynieśli z niej wiele cennych informacji.

« 1 z 6 »

Uczniowie klasy 1 przystąpili do projektu „Świetlik”

Głównym celem projektu jest rozpowszechnianie nauk przyrodniczych jako ciekawego, fascynującego źródła wiedzy o świecie, dostępnego dla każdego. Konkurs skierowany jest do dzieci z najmłodszych klas, ponieważ to w tym czasie procesu kształcenia rozwijają się najważniejsze predyspozycje, zainteresowania i talenty. Formuła konkursu polega na przeprowadzeniu doświadczeń, dzięki którym dzieci uświadamiają sobie, że wszystko co dzieje się wokół nich można naukowo wyjaśnić. Po serii doświadczeń nasi pierwszoklasiści 12.03.2019r. będą pisać test, łączący wiedzę teoretyczną z umiejętnością logicznego myślenia. Klasa 1 się w poniedziałki na zajęciach dodatkowych i wykonują doświadczenia
i obserwacje. Dzięki zabawie zaczynają poznawać świat nauki.

Nie ma zdjęć w tej galerii.

Spotkanie z podróżnikiem Marcinem Janikiem

Dnia 6 marca naszą szkołę odwiedził podróżnik pan Marcin Janik. Tematem spotkania była daleka Indonezja. Podczas ciekawej prezentacji i barwnej opowieści uczniowie poznali większe i mniejsze wyspy tego państwa oraz zwyczaje, tradycje i religie jego mieszkańców. Pan Marcin przedstawił również charakterystyczne dla Indonezji gatunki fauny i flory oraz opowiedział o czynnych wulkanach. Na licznych slajdach uczniowie mogli podziwiać piękne krajobrazy tego regionu, wśród którego dominują wyniosłe stożki wulkaniczne, często z malowniczą smużką dymu, porośnięte tropikalną roślinnością, a także błękitne morza i bajecznie kolorowy świat podwodny.

« 1 z 2 »

 

Profilaktyka – „Narkotyki i dopalacze – przyczyny i skutki uzależnień”

20 lutego gościliśmy w naszej szkole panią pielęgniarkę. Celem spotkania było zapoznanie uczniów z klas IV-VIII czym są narkotyki i dopalacze, próba odpowiedzi na pytanie dlaczego młodzież po nie sięga oraz zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwo jakie niesie ze sobą zażywanie substancji psychoaktywnych – niebezpiecznych i łatwo dostępnych środków.

To wszystko poparte zostało materiałem filmowym ukazującym jak realne jest zagrożenie zdrowia i życia  na skutek stosowania tych środków zastępczych.

Tłusty czwartek

Jak tradycja każe w tłusty czwartek mieliśmy możliwość skosztowania pysznego pączka. To dzięki radzie rodziców, która przygotowała na ten dzień dla wszystkich taką słodką niespodziankę.

« 1 z 2 »

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodziliśmy święto języka ojczystego – u nas polszczyzną inaczej nazywanego. Uczniowie klas I-III zapoznali się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi pochodzenia, historii naszego języka. Była to też okazja aby zwrócić uwagę jak istotna jest w dobie skrótów, symboli, emotikonów, dbałość o poprawność językową w mowie, piśmie. Jest to wyraz naszej tożsamości, świadczy o naszej kulturze lub jej braku.

Uczniowie klasy pierwszej recytując wierszyki, tzw. łamańce językowe dali próbkę tego jak bogaty i czasami niełatwy w wymowie jest język polski. Następnie uczniowie podzieleni na grupy zmierzyli się z różnorodnymi zadaniami językowymi, gramatycznymi, ortograficznymi, w formie krzyżówek, kodów, wykreślanek, kolorowanek, historyjek obrazkowych itp.

Okazało się, że wspólnymi siłami uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z większością zadań, udowadniając, że „nie taki język straszny…” 😀

« 1 z 2 »